Uprawnienia architektoniczne

uprawnienia architektoniczne

Uprawnienia architektoniczne czyli uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej są warunkiem koniecznym do sprawowania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie przy projektowaniu obiektów budowlanych jako architekt oraz kierowaniu robotami budowlanymi w odniesieniu do architektury obiektów. Uprawnienia architektoniczne wymagane są także do sprawowania nadzoru autorskiego, sprawdzania projektów budowlanych oraz wykonywania obowiązków inspektora nadzoru inwestorskiego. Uprawnienia architektoniczne po spełnieniu określonych w odpowiednich aktach prawnych warunków nadaje Izba Architektów RP.

Zakres i rodzaje

Uprawnienia architektoniczne bez ograniczeń – umożliwiają projektowanie obiektów budowlanych lub kierowanie robotami budowlanymi w odniesieniu do architektury obiektu

Uprawnienia architektoniczne w ograniczonym zakresie – nadają ich posiadaczowi możliwość projektowania lub kierowania robotami budowlanymi, w odniesieniu do architektury obiektu o kubaturze do 1000 m3w zabudowie zagrodowej lub na terenie zabudowy zagrodowej

Wymagania

Aby uzyskać uprawnienia architektoniczne do projektowania bez ograniczeń należy ukończyć studia pierwszego i drugiego stopnia na kierunku architektura lub architektura i urbanistyka. Dodatkowo wymagane jest odbycie rocznej praktyki przy sporządzaniu projektów oraz rocznej praktyki zawodowej na budowie.

Do uzyskania uprawnień architektonicznych do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń także potrzebne będzie ukończenie studiów pierwszego i drugiego stopnia na kierunku architektura oraz odbycie półtora-rocznej praktyki na terenie budowy.

Alternatywnie można także ukończyć studia pierwszego stopnia na kierunkach wcześniej wspomnianych. Natomiast w takim wypadku potrzebne będzie jednak trzy lata praktyki na budowie.

Jak zdobyć uprawnienia architektoniczne?

Uprawnienia w specjalności architektonicznej nadawane są przez komisje kwalifikacyjne Izby Architektów IARP. Warunkiem koniecznym uzyskania uprawnień jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia oraz odbycie wymaganej praktyki zawodowej wymienionych wcześniej w artykule. Następnie należy złożyć odpowiednie dokumenty kwalifikacyjne, do właściwej okręgowej komisji oraz przejść proces weryfikacji. Ostatnim etapem jest zdanie egzaminu na uprawnienia architektoniczne.

Egzaminy organizowane są przez IARP dwa razy w roku w sesjach lato oraz zima. Odbywają się we wszystkich okręgowych izbach architektów. Egzamin składa się z części testowej związanej ze znajomością przepisów prawa oraz części ustnej, podczas której badane są praktyczne umiejętności i kompetencje kandydata.

Opłaty i koszty

Ubieganie się o uprawnienia architektoniczne wymaga znacznego wkładu finansowego. Sam koszt postępowania kwalifikacyjnego oraz przeprowadzenia egzaminu, w zależności od zakresu uprawnień w 2019 roku wynosi od 1870 zł do 2810 zł, co jest już znaczną kwotą.

Dodatkowo dochodzą coroczne koszty związane z członkostwem w okręgowej izbie architektów oraz wymaganym ubezpieczeniem OC, które w 2019 wynoszą 80 zł miesięcznie czyli 960 zł rocznie.

Co dają uprawnienia architektoniczne?

Uprawnienia architektoniczne umożliwiają wykonywanie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w dziedzinie architektury. Najbardziej prestiżową oraz intratną funkcją jest stanowisko głównego projektanta obiektów budowlanych, co wiąże się z dużymi zarobkami ale i odpowiedzialnością. Mniej popularnymi funkcjami są kierowanie robotami w zakresie architektury jako kierownik robót oraz sprawowanie funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego.

Podsumowując posiadanie uprawnień budowlanych w zakresie architektury umożliwia zajmowanie wielu prestiżowych stanowisk w dziedzinie budownictwa, ale wiąże się też z koniecznością posiadania specjalistycznego wykształcenia oraz minimum kilkuletniej praktyki w zawodzie architekta.

28 myśli na “Uprawnienia architektoniczne”

 1. Dzień dobry,
  Chciałabym się dowiedzieć czy dopuszcza się robienie stażu na budowie w pełnym lub nie pełnym wymiarze godzin przy umowie na zlecenie i pracę na pełen etat w innej pracy nie związanej z stazem w biurze? Czy komisja ma prawo podważyć taki staż jeśli pracuje np. na dwa etaty?

  1. Tak, komisje zwykle dopuszczają praktykę na dodatkowy etat. Jednak wtedy maksymalnie zaliczane jest do 4 godzin takiej praktyki dziennie.

 2. Witam. Na niektórych forach internetowych można spotkać informacje, że aby uzyskać uprawnienia trzeba skończyć studia magisterskie a następnie jeszcze 3 letnią praktykę i dopiero można zdawać egzamin. Skąd może brać się ta nieścisłość? Oraz – czy praktyki można odbywać podczas studiów magisterskich ? Jak one się wtedy liczą?
  Będę wdzięczna za odpowiedź.

 3. Witam,
  Czy jedynym sposobem na własną działalność polegającą na projektowaniu obiektów architektonicznych jest zdobycie uprawnień po studiach architektonicznych?
  Czy można te same uprawnienia uzyskać po studiach budowlanych?

  1. Niestety obecnie jedynymi kierunkami, które umożliwiają ubieganie się o zdobycie uprawnień architektonicznych są: architektura lub architektura i urbanistyka.

 4. inż arch kraj

  Dzień dobry, jestem inżynierem architektury krajobrazu, poszukują informacji, jak to jest w przypadku tego zawodu. Czy mogę założyć firmę projektującą ogrody? Wiem, że nie mogę sama projektować altan, nawierzchni, ale czy jeżeli będę zlecać takie projekty firmie z uprawnieniami, czy projekt ogrodu mogę wykonać samodzielnie? Jak to jest z wykonawstwem? Gdzie szukać informacji? Będę wdzięczna za pomoc

  1. Zawód architekt krajobrazu nie jest w obecnym stanie prawnym regulowany w przepisach, tak więc tutaj kluczowe będzie wiedza i doświadczenie w tym zakresie.

   1. Witam.
    Jestem z wykształcenia mgr inż architektem krajobrazu i posiadam również dyplom inż gospodarki przestrzennej czy z wiazku z tym mogę ubiegać się o jakiekolwiek uprawnienia chociażby w ograniczonym zakresie?

 5. Witam.
  Czy istnieje możliwość zdobycia uprawnień architektonicznych tylko i wyłącznie na konstrukcje drewniane?
  Czy nie ma takiego podziału?
  Pozdrawiam.

 6. Witam,
  Czy można się starać o uprawnienia architektoniczne bez ograniczeń po ukończeniu pierwszego stopnia studiów na kierunku architektury wnętrz, a drugiego stopnia na kierunku architektury?
  Studia Magisterskie są na państwowej uczelni ukończone.

  1. IARP wymaga by kierunek studiów I i II stopnia były zgodnie i odpowiadały wymaganiom z rozporządzenia. Tak więc architektura wnętrz się nie kwalifikuje.

 7. Dzień Dobry
  Posiadam tytuł technika architekta czy mogę starać się o uprawnienia w ograniczonym zakresie co do projektowania?

 8. podbijam pytanie Moniki!
  Czy warto ubiegać się o uprawniania w zakresie projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń ??
  Co tak na prawdę dają mi te uprawnienia?

 9. Dzień dobry,
  zwracam się z pytaniem czy mając dyplom inżyniera budownictwa i magistra architektury mogę ubiegać się o uprawnienia konstrukcyjno-budowlane bez ograniczeń i do projektowania bez ograniczeń? czy muszę jeszcze uzyskać dyplom magistra budownictwa?

  1. uprawnieniabudowlane.pl

   Niestety dla projektowych uprawnień bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlane potrzebne będzie ukończenie II stopnia studiów na kierunku budownictwo.

   1. Witam, czy po skończeniu architektury I stopnia w specjalności ochrona i konserwacja zabytków oraz architektury i urbanistyki II stopnia mogę ubiegać się o uprawnienia architektoniczne nieograniczone ? Czy wybór specjalności podczas studiów nie ma wpływu do uprawnień ?

    1. W przypadku IARP wybór kierunku studiów ma bardzo duże znaczenie. IARP wymaga by kierunki studiów I i II stopnia były zgodne i mogą to być jedynie architektura lub architektura i urbanistyka.

 10. Witam,
  Mam pytanie czy praktykę zawodową można odbyć w kilku etapach? np. pół roku w jednym biurze architektonicznym, pół roku w drugiej firmie? Czy taka praktyka będzie zaliczona jako roczna?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *