Kategorie
Praktyka Wymagania

Kalkulator wykształcenia i praktyki

Kalkulator wykształcenia i praktyki zawodowej do uprawnień budowlanych. Podaj specjalność, rodzaj i zakres uprawnień jakie Cię interesują i sprawdź jakie wymagania musisz spełnić.

Kalkulator wykształcenia i praktyki podaje wymagane wykształcenie oraz związane z nim okresy praktyki zawodowej niezbędne dla poszczególnych rodzajów i specjalności uprawnień budowlanych. Kalkulator opracowano na podstawie przepisów artykułu 14 Ustawy Prawo budowlane oraz załączników nr 2 i 3 Rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

Sprawdź jakiego wykształcenia i praktyki potrzebujesz

Podaj specjalność, rodzaj i zakres uprawnień, o które planujesz się ubiegać i sprawdź jakie wykształcenie jest wymagane oraz ile czasu potrwa Twoja praktyka zawodowa.

Specjalność uprawnień

Rodzaj i zakres uprawnień

Dodatkowe informacje

  • Zasady weryfikacji wykształcenia wymaganego do uzyskania uprawnień budowlanych określono w par. 4 Rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
  • Jeżeli nazwa ukończonego kierunku studiów nie odpowiada bezpośrednio wymaganiom dla kierunków odpowiednich i pokrewnych dla danego rodzaju i zakresu uprawnień - nie zawsze musi to oznaczać odrzucenia takiego wykształcenia. Komisja kwalifikacyjna ma możliwość porównać zakres przedmiotów ukończonych przez wnioskodawcę z kierunkiem podstawowym dla danej specjalności uprawnień oraz wybrać przedmioty, które stanowią 1/3 programu studiów. Umożliwi to w konsekwencji kwalifikację takiego wykształcenia nawet jeżeli nazwa kierunku jest niezgodna z wymienionymi w rozporządzeniu. Więcej informacji...
  • Ostateczną decyzją o kwalifikacji wykształcenia oraz praktyki zawodowej podejmuje okręgowa komisja kwalifikacyjna właściwa ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy, po zapoznaniu się z przedłożonymi przez niego dokumentami.

Zobacz również

66 odpowiedzi na “Kalkulator wykształcenia i praktyki”

Mam praktykę od 03.09.2021 do 31.03.2023. Czy łącznie mam wymaganą półtoraroczną praktykę? Czy brakuje? Bo coś czytam o tym przeliczaniu na tygodnie. Między podaną datą jest 399 dni roboczych wg kalkulatora na stronie, a więc 57 tygodni (czyli za mało bo potrzeba 78 tygodni?) . Czy od tej liczby muszę jeszcze odjąć dni urlopu? Bo w 2022 r musiałem wziąć ustawowe 26 dni, a powiedzmy w roku 2021 i 2023 ich nie brałem w okresie praktyki. Proszę o pomoc 🙂

Dzień dobry. Czy mogę ubiegać się o uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w zakresie instalacji i konstrukcji budowlanych kończąc studia I stopnia na kierunku budownictwo i studia II stopnia na kierunku inżynieria środowiska wraz z odpowiednio odbytą praktyką zawodową?

Będzie problem z uprawnieniami projektowymi w specjalności konstrukcyjno budowlane bez ograniczeń jedynie po I stopniu budownictwa. Kalkulator się nie myli 😉

Witam, posiadam studia II stopnia i pracuje w Zarządzie Dróg Powiatowych, prawo dopuszcza ubieganie się u uprawnienia w branży drogowej jednak nic nie mówi o stanowisku w pracy jakie zajmuje lub pełnionej funkcji? I ile wynosi okres takiej praktyki, żeby była uznana

Ukończyłem studia inżynierskie na kierunku Budownictwo (pierwszego stopnia) 15.03.2023 r. (egzamin dyplomowy obroniłem w sierpniu 2023 r.). Ukończyłem 3 rok powyższych studiów inżynierskich we wrześniu 2022 r. (ostatni wpis w indeksie w roku akademickim 2021/2022 datowany jest na dzień 18.09.2023 r. Od listopada 2022 r. wykonywałem prace związane z czynnościami projektowymi pod okiem projektanta z uprawnieniami bez ograniczeń. Czy wystarczy mi samo potwierdzenie tego faktu przez ww. projektanta czy muszę to np. potwierdzić w jakiś inny sposób? W bieżącym roku wystawiam mu za to faktury ponieważ prowadzę działalność gospodarczą, jednak kod PKD związany z projektowaniem dodałem do działalności dopiero w tym roku. Wcześniej odbywało się to na zasadzie ogólnej pomocy, niemniej jednak uczestniczyłem cały czas w pracach projektowych. Czy jest konieczność abym był również uwzględniony w metryczkach w projektach budowlanych, które opracowywałem? Jeżeli dobrze rozumiem i wymagany okres praktyki w przypadku uprawnień w ograniczonym zakresie wynosi 1 rok w biurze projektowym oraz 1,5 roku na budowie, to czy za zakończenie praktyki w biurze projektowym mogę potraktować listopad 2023 r. i mógłbym już rozpocząć 1,5- roczną praktykę na budowie? Zależy mi na uzyskaniu jednoznacznej odpowiedzi na powyższe pytanie ponieważ chciałbym maksymalnie skrócić czas niezbędny do spełnienia wymagań niezbędnych do przystąpienia do egzaminu. Z góry bardzo dziękuję Państwu za odpowiedź.

Dla uprawnień w projektowych w ograniczonym zakresie potrzeba rok praktyki w biurze oraz rok praktyki za budowie. Praktykę można rozpocząć po uzyskaniu odpowiedniego stopnia zawodowego na kierunku wymienionym w rozporządzeniu. PKD faktury itp nie mają żadnego znaczenia w temacie uprawnień budowlanych oraz praktyki do nich.

Tak, można. Proszę skorzystać z kalkulatora i wybrać posiadane wykształcenie w celu sprawdzenia jakie uprawnienia można zdobyć.

Witam, w 2015 roku ukończyłam studia na kierunku budownictwo, specjalność drogi i mosty. Czy mam jeszcze szanse ubiegać się o uprawnienia? Brak praktyki zawodowej…

Szansa istnieje po kierunku budownictwo gdyż jest on odpowiedni, natomiast należałoby odbyć praktykę zawodową.

Dzień dobry, czy po ukończeniu Inżynierii środowiska I stopnia i budownictwa II stopnia będę mógł ubiegać się o uprawnienia do kierowania robót konstrukcyjno-budowlanych bez ograniczeń?

Witam, w 2015 roku ukończyłam studia II stopnia na kierunku budownictwo, specjalność drogi i mosty. Czy mam szanse zrobić jeszcze uprawnienia w tym kierunku? Nie mam rozpoczętej praktyki…

Pobrałem kilkanaście lat temu dzienni – zeszyt w kratkę. Czy dziennik w takiej formie będzie nadal akceptowany?

Dzień Dobry
Aby uzyskać uprawnienia budowlanych w specjalności inżynieryjnej kolejowej (KOB) do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń potrzebuję:
– Studia inżynierskie plus 3 lata praktyki zawodowej ( eżeli pracuje u zarządcy infrastruktury kolejowej mnożnik jest razy 2 i potrzebuje minimum 6 lat praktyki zawodowej)
Ukończyłem Inżyniera o specjalności drogi szynowe. Nurtuje mnie pytanie jednak jakie stanowisko muszę mieć u zarządcy infrastruktury kolejowej. Czy musi być to minimum toromistrz lub mistrz, czy mogę mieć stanowisko monter nawierzchni kolejowej. Pozdrawiam

Raczej tu ustawodawca myślał o stanowiskach związanych z zarządzaniem a nie samą pracą fizyczną.

Dzień Dobry
Skończyłem studia inżynierskie Drogi Szynowe uprawnia mnie do zdobycia uprawnień budowlanych w specjalności inżynieryjnej kolejowej (KOB) do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń plus 3 lata praktyki zawodowej. Jak dobrze doczytałem to mnożnik u zarządcy infrastruktury kolejowej jest x2 wiec muszę mieć praktykę zawodową minimum 6 lat. Nurtuje mnie pytanie takie czy u zarządcy muszę mieć odpowiednie stanowisko tj. Toromistrz lub mistrz, czy można startować z Stanowiskiem Monter Nawierzchni kolejowych ?? Pozdrawiam

Witam,
Proszę o informację, czy w zbiorczym zestawieniu praktyki wpisywać nakładające się zadania? Czy jeśli np. Inwestycja trwała np. 16 miesięcy to wpisać 70 tygodni jako czas trwania załóżmy z datą końcową 08.03.2023, a następne zadanie dopiero kontynuować od 08.03.2023?
Czy zadania powinny się pokrywać, aby wykazać ich więcej?

Zadania mogą się pokrywać ale łączny czas praktyki nie może być i tak dłuższy nic podany termin OD-DO. Na jeden dzień trzeba liczyć max. 8 godzin pracy.

Witam. Czy pomiędzy poszczególnymi okresami praktyki może być przerwa oraz jeśli tak, to czy jest jakaś maksymalna długość ? Potrzebuje 1.5 r praktyki na budowie do uprawnień bez ograniczeń. Mam 10 miesięcy przepracowane w roku 2016 na budowie, później pracowałam w innej branży i obecnie wracam na budowę. Wykształcenie odpowiadające uprawnieniom posiadam.

Tak mogą być przerwy i nie ma ograniczeń w przepisach odnośnie ich długości maksymalnej. Kilka lat nie powinno stanowić problemu w tym wypadku.

Dzień dobry, czy ukończenie i uzyskanie tytułu magistra inżyniera na kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji umożliwia uzyskanie uprawnień do wykonywanie wycen i projektów instalacji wentylacji mechanicznej? Czy może żadne uprawnienia nie są wymagane do tego zakresu obowiązków i wystarczy sama znajomość ich tworzenia i tytuł inżyniera?

Do tego typu obowiązków nie są wymagane żadne uprawnienia, a jedynie umiejętności. Nawet tytuł inżyniera nie będzie potrzebny.

Dzień dobry, ukończyłem studia inżynierskie na kierunku Odniawialne źródła energii i gospodarka odpadami na UP we Wrocławiu, oraz studia magisterskie na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji na UE we Wrocławiu. Czy mogę się ubiegać o uprawienia w zakresie uprawnienia budowlane elektryczne?

Niestety te kierunki i specjalności nie są wymienione jako odpowiednie w rozporządzeniu dla uprawnień w specjalności elektrycznej.

Czy czasy praktyki mogą się zazębiać ? Byłem na budowie gdzie były dwa dzienniki. Lepiej wpisać w oświadczeniu wyraźny podział od-do czy mogą nachodzić na siebie te daty np. 2 miesiące wspólne ?

Czasy praktyki wskazane od-do mogą się zazębiać. Natomiast faktyczny czas sumaryczny praktyki we wskazanym okresie oczywiście nie może być dłuższy nić by to wynikało z podanych dat.

Czy czasy praktyki mogą się zazębiać ? Byłem na budowie gdzie były dwa dzienniki. Lepiej wpisać w oświadczeniu wyraźny podział od-do czy mogą nachodzić na siebie te daty np. 2 miesiące wspólne ?

Witam. Jeżeli mam skończone studnia I stopnia – elektronika i telekomunikacja + II stopnia – elektrotechnika to czy mogę ubiegać się o uprawnienia do kierowania robotami telekomunikacyjnymi z 1,5 roku odbytej praktyki ?

Jedynym kierunkiem umożliwiającym ubieganie się o uprawnienia telekomunikacyjne bez żadnych dodatkowych warunków jest telekomunikacja. Wspomniane kierunki w rozporządzeniu opatrzone są dodatkową klauzulą ” umożliwiające zdobycie wiedzy w zakresie telekomunikacji” co niestety daje różne możliwości interpretacji przez komisje kwalifikacyjną.
Tutaj w pewnym stopniu został ten temat poruszony: https://uprawnieniabudowlane.pl/wyksztalcenie-do-uprawnien-budowlanych/#weryfikacja-wyksztalcenia

Tak więc najrozsądniejszym wyjściem będzie zadanie pytania w swojej okręgowej izbie , w której będziesz się ubiegać o uprawnienia budowlane.

Mam tytuł technik elektronik specjalność tele-informatyka oraz tytuł inżyniera informatyki specjalność inżynieria oprogramowania czy mogę się ubiegać o uprawnienia elektryczne?

W rozporządzeniu jest mowa o kierunku studiów w zakresie energetyki, co jest niejako powiązane z podawanym przez Panią kierunkiem. Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, i najlepiej skierować je bezpośrednio do swojej komisji kwalifikacyjnej. Przy okręgowych izbach inżynierów często członkowie pełnią dyżury w wyznaczone dni i wtedy można uzyskać niezbędne informacje.

Dzień dobry,

Czy posiadając praktykę projektową dotyczącą nowo powstałych obiektów oraz praktykę na budowie przy wyburzaniu istniejących obiektów, mogę się starać o uprawnienia projektowe w specjalności wyburzeniowej?

Praktyka powinna mieć taki sam zakres jak zakres specjalności o jaką się ubiegamy. W tym przypadku powinno się także posiadać praktykę projektową w zakresie projektów wyburzeń.

Chcę się ubiegać o uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń. Obrona inż. 13.02.2017, obrona mgr inż. 06.02.2019, praktykę do projektowania mam podpisaną od 04.09.2017 do 27.03.2019 tj. 68 tyg. Czy ten cały okres izba zaliczy do uprawnień bez ograniczeń skoro praktyka wymagana to 1 rok?

Praktyka może zostać zaliczona najwcześniej po uzyskaniu tytułu inżyniera lub ukończeniu 3 roku studiów. Niemniej jednak aby ubiegać się o uprawnienia projektowe bez ograniczeń potrzebny jest tytuł mgr. inż. tak więc bardziej skrupulatna komisja może tutaj zaliczać praktykę projektową dopiero od tego okresu. Praktyka wykonawcza powinna zostać zaliczona już bezpośrednio po obronie inżyniera. Jest również szansa, że komisja zaliczy również taką praktykę projektową odbytą przed obroną mgr. natomiast to już kwestia interpretacji. Najlepiej zadać pytanie bezpośrednio w swojej izbie w tym wypadku by nie narażać się na niepotrzebne koszty.

Witam czy po studiach II stopnia – inżynieria bezpieczeństwa w transporcie kolejowym mogę się ubiegać o jakieś uprawnienia?

Witam. Czy po studiach II stopnia – inżynieria bezpieczeństwa w transporcie kolejowym mogę starać się uzyskać uprawnienia? Jeśli tak to jakie to mogą być ?

Witam,posiadam wykształcenie wyższe,pracuje u zarządcy infrastruktury PKP PLK, mogę się starać o uprawnienia kolejowe do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń ?

Witam. Ukończyłem liceum w zakresie elektroniki. Posiadam sep. I łącznie 17 lat doświadczenia jako elektryk budowlany na wielkich międzynarodowych projektach. Czy mogę się ubiegać o jakie kolwiek uprawnienia. Z góry dziękuję

Do uprawnień budowlanych w zakresie elektrycznym potrzebne minimum tytuł technika lub mistrza. Uprawnienia SEP nie mają niestety żadnego znaczenia.

Czy kierunek studiów Mechanika u budowa maszyn ze specjalnością systemy mechaniczne i automatyzacja zezwalają na jakiekolwiek uprawnienia?

Witam.
Mam ukończone studia 2 stopnia na Wydz.Budowy Maszyn i Informatyki, Kierunku: Mechanika i Budowa Maszyn.
Czy mogę ubiegać się o jakąkolwiek uprawnienia bez dodatkowych studiów uzupełniających na Wydziale budownictwa?

Witam,
Czy praktyka projektowa i wykonawcza dla uprawnień konstrukcyjno-budowlanych i architektonicznych czymś się różni? Czy jedna praktyka może obowiązywać w przypadku starania się o oba rodzaje uprawnień? Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

Zakresy praktyki na budowie dla specjalności KB i architektonicznej się pokrywają więc teoretycznie mogą być odpowiednie zarówno w PIIB jak i IARP.

witam,
– mgr z budownictwa robiłam zaocznie,
– skończyłam je we wrześniu 2021 r.,
– pracuje już ponad 2 lata w branży,

Czy mogę się ubiegać o uprawnienia na jesień ? Od jakiego czasu będą one liczone?

Tak można ubiegać się o uprawnienia, zaoczne studnia także są akceptowane.
O uprawnienia można się ubiegać po ukończeniu studiów i zakończeniu praktyki zawodowej.

Witam serdecznie,
Proszę o poradę i pomoc.
Czy mogę uzyskać uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych…. posiadając tytuł inżyniera po kierunku inżynieria środowiska (spec. Gospodarka Opadami) oraz magistra po kierunku Energetyka (spec. Alternatywne technologie energetyczne i zarządzenie środowiskiem), uzyskany w 2013 roku?

Dziękuję bardzo i pozdrawiam.

Dzień dobry. W połowie tego roku będę miała ukończone 1,5 roku praktyki na budowie i chciałabym na jesień zgłosić się do egzaminu na uprawnienia konstrukcyjno-budowlane bez ograniczeń. Czy do okresu praktyk zaliczana jest praca przy robotach wykończeniowych (elewacja, tynkowanie, ścianki działowe itp.)? Czy musi to być praktyka tylko przy konstrukcji obiektów?

Mogą być także prace wykończeniowe. Natomiast najlepiej by praktyka była możliwie jak najbardziej zróżnicowana.

Witam. Proszę o informacje czy po ukończeniu kierunku studiów na kierunku inżynieria środowiska Pwr o specjalności Wodociagi i instalacje sanitarne – studia II stopnia magisterskie, będzie możliwość uzyskania uprawnień budowlanych w zakresie projektowania instalacji gazowych, wentylacyjnych, cieplnych itd. Jeżeli nie na takiej możliwości czy istnieje sposób ( dodatkowe kursy) który by umożliwił zdobycie tych uprawnień.

Dzień dobry, w roku 2017 ukończyłam studia inżynierskie 1 stopnia na kierunku Inżynieria Środowiska w Pol. Śląskiej, specjalność OWiK- czy mogę się starać o uprawnienia do kierowania robotami dotyczących instalacji sanitarnych bez ograniczeń? Jakie warunki muszę spełnić by pomyślnie przejść kwalifikacje? Uprzejmie proszę o odpowiedź.

Witam, czy po kierunku Gospodarka Przestrzenna mogę się ubiegać o uprawnienia konstrukcyjno – budowlane w ograniczonym zakresie do kierowania robotami?

Nie. Kierunek Gospodarka przestrzenna na obecną chwilę nie pozwala na zrobienie jakichkolwiek uprawnień budowlanych.

Czy kierunek studiów Mechanika u budowa maszyn ze specjalnością systemy mechaniczne i automatyzacja zezwalają na jakiekolwiek uprawnienia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *