Jak zdobyć uprawnienia budowlane – poradnik krok po kroku

jak zdobyć uprawnienia budowlane

Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z branżą budowlaną, bądź też zastanawiają się nad podjęciem kształcenia w tym kierunku przygotowaliśmy praktyczny poradnik jak zdobyć uprawnienia budowlane.

Przypomnijmy, iż według ustawy Prawo Budowlane posiadanie uprawnień budowlanych jest warunkiem koniecznym by sprawować samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Tak więc osoba decydująca się na podjęcie nauki na kierunku „budowlanym” musi zdawać sobie sprawę, iż ukończenie studiów to tak naprawdę połowa sukcesu, a tytuł magistra w pełni wykorzystany może być dopiero po uzyskaniu tytułowych uprawnień.

Poniżej podano kolejne etapy na drodze do zdobycia uprawnień budowlanych we wszystkich rodzajach i specjalnościach.

Kto może się ubiegać o uprawnienia budowlane?

O uprawnienia budowlane mogą się ubiegać osoby, które posiadają odpowiednie wykształcenie zawodowe, średnie lub wyższe w zakresie określonym w przepisach. Dodatkowym warunkiem jest odbycie praktyki zawodowej odpowiedniej do zakresu wnioskowanych uprawnień budowlanych, pod nadzorem kierownika praktyki z odpowiednim uprawnieniami.

1. Zdobycie odpowiedniego wykształcenia

Do uzyskania uprawnień budowlanych wymagane jest odpowiednie wykształcenie, którego zakres określa rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

Każda specjalność uprawnień budowlanych wymaga ukończenia innego kierunku studiów. Akceptowane są zarówno studia inżynierskie ( I stopnia ) jak i magisterskie ( II stopniowe) –  lista kierunków studiów

Opcjonalnie uprawnienia budowlane można także uzyskać posiadając tytuł zawodowy technika lub mistrza w odpowiednim zawodzie budowlanym. W takim wypadku jednak będzie można ubiegać się o uprawnienia w ograniczonym zakresie. – lista zawodów związanych z budownictwem

Sprawdź najlepsze uczelnie do zdobywania uprawnień budowlanych w Polsce.

2. Odbycie praktyki zawodowej

Zdobycie uprawnień budowlanych wymaga odbycia praktyki zawodowej na terenie budowy lub / i w biurze projektowym. Długość praktyki wynosi od 1 roku do 4 lat i zależna jest od rodzaju i specjalności uprawnień o jakie się ubiegamy a także wykształcenia jakie posiadamy – długość praktyki zawodowej

Praktyka powinna być nadzorowana przez kierownika praktyki z odpowiednimi uprawnieniami, który ostatecznie ją potwierdza podpisując specjalne oświadczenie.

Przebieg praktyki zawodowej dokumentowany jest w zbiorczym zestawieniu praktyki, które należy dołączyć do oświadczenia kierownika praktyki.

Warunkiem zaliczenia praktyki zawodowej jest praca polegająca na bezpośrednim uczestnictwie w pracach projektowych albo na pełnieniu funkcji technicznej na budowie.

Praktykę zawodową można rozpocząć po uzyskaniu odpowiedniego wykształcenia. Prawo dopuszcza także rozpoczęcie praktyki po ukończeniu 3 roku studiów.

Więcej informacji dotyczących praktyki zawodowej.

3. Kwalifikacja

 

Po zdobyciu odpowiedniego wykształcenia oraz odbycia praktyki zawodowej, kandydat składa wniosek o nadanie uprawnień budowlanych, wraz z kompletem dokumentów kwalifikacyjnych do właściwej okręgowej komisji kwalifikacyjnej PIIB.

Komisja sprawdza czy uzyskane wykształcenie jest odpowiednie dla wnioskowanej specjalności uprawnień budowlanych oraz weryfikuje odbytą praktykę zawodową.

W przypadku pozytywnej weryfikacji wniosku, kandydat zostaje dopuszczony do egzaminu na uprawnienia budowlane.

Sam proces kwalifikacji oraz przeprowadzenie egzaminów związane jest z dość znacznymi opłatami.

Wszystkie informacje związane z kwalifikacją.

4. Egzamin na uprawnienia budowlane

 

Egzamin na uprawnienia budowlane to ostatni etap w drodze do uzyskania uprawnień budowlanych. Egzamin składa się z dwóch części:

 • pisemnej – w formie testu sprawdzającego znajomość przepisów prawnych związanych z przebiegiem procesu budowlanego – egzamin testowy
 • ustnej – w formie rozmowy z komisją egzaminacyjną, która sprawdza umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy technicznej przez kandydata – egzamin ustny

Egzaminy na uprawnienia odbywają się dwa razy do roku w terminach wyznaczonych przez okręgowe komisje kwalifikacyjne Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Zwykle w sesji wiosennej przypadają na miesiąc maj, natomiast w sesji jesiennej na listopad.

Więcej informacji związanych z egzaminem na uprawnienia budowlane.

——————————————————————————–
Nie znalazłeś wszystkich informacji – zadaj pytanie na FORUM

Przeczytaj rówież

29 myśli na “Jak zdobyć uprawnienia budowlane – poradnik krok po kroku”

 1. Witam,
  czy na stanowisku „technolog elementów budowlanych” po odbyciu półtorarocznej praktyki można starać się o uprawnienia wykonawcze do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń? (posiadam odpowiednie wykształcenie) Bardziej chodzi mi o nazewnictwo stanowiska, czy nie będzie problemu podczas składania zbiorczego zestawienia praktyk. Czy może warto naciskać na określenie stanowiska w umowie o prace na „inżynier budowy”. Dodam tylko, że firma zajmuje się produkcją i wykonawstwem głównie elementów szklanych i aluminiowych na elewacje budynków.

  1. Technolog elementów budowlanych wskazuje na wykonywanie obowiązków przy elementach prefabrykowanych. O ile nie jest to prefabrykacja na budowie, to takie zajęcie niestety nie może zostać zaliczone jako praktyka zawodowa do uprawnień budowlanych.
   Jeżeli natomiast do obowiązków należy główne montaż takich elementów na budowie, to wtedy nazwa stanowiska inżynier budowy byłaby znacznie bardziej odpowiednia.

 2. Dzień dobry!
  Nazywam się Aksana Kwiecinska, i mam kilka pytań do Państwa.
  Ukończyłam studia w Brzeskim Państwowym Uniwersytecie Technicznym w latach 2008-2013 na Białorusi, specjalność Budownictwo przemysłowe i cywilne, nadana kwalifikacja inżyniera budownictwa. Potem ukończyłam studia magisterskie, to była roczna magistratura w 2013-2014, po specjalności Budownictwo, w tym samym uniwersytecie, nadany tytuł magistra nauk technicznych. Pracowałam w biurze projektowym na Białorusi w latach 2013-2019, oraz na uczelni w latach 2014-2016.
  Teraz mieszkam w Polsce, w Chełmie, mam pobyt czasowy i jestem żoną obywatela Polski, pracuję w biurze projektowym w Chełmie.
  Także chciałabym dowiedzieć się po pierwsze: czy to możliwe dla mnie zdobyć uprawnienia konstrukcyjnie-budowlane? na jakich zasadach i jak być z moimi białoruskimi dyplomami?

  1. W przypadku wykształcenia uzyskanego zagranicą, przed składaniem dokumentów prawdopodobnie należy przejść procedurę nostryfikacji zagranicznego dyplomu. Ma ona na celu potwierdzenia zakresu wykształcenia oraz porównanie go z polskimi odpowiednikami.
   Jeżeli w toku nostryfikacji okaże się, iż Twoje wykształcenie odpowiada temu polskiemu, wówczas będzie to podstawą do rozpoczęcia starań o uzyskanie uprawnień budowlanych. W przypadku gdyby wykształcenie nie było do końca odpowiednie, należy złożyć wniosek do okręgowej izby inżynierów w celu indywidualnego rozpatrzenia konkretnego przypadku.
   Procedurę nostryfikacji na chwilę obecną prowadzi NAWA Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Tutaj więcej szczegółów na ten temat: https://nawa.gov.pl/uznawalnosc/wydawanie-informacji-o-zagranicznych-dyplomach

 3. Witam serdecznie mam takie pytanie. Mam skończone technikum budownictwa z dyplomem technika . Zdane w 2009 roku. Przeczytałem teraz że po 2014 roku zmieniła się ustawa, i mogę się ubiegać o uprawnienia budowlane z ograniczeniami. Czy jest to możliwe i co muszę zrobić. Proszę o pomoc.

  1. uprawnieniabudowlane.pl

   Akceptowana jest każda forma umowy cywilno-prawnej. Jeżeli więc zostanie poprawnie sformalizowany to izba powinna go zaliczyć.

 4. Witam,
  Mam pytanie.
  Mianowicie, ukończyłem studia inżynierskie na kierunku budownictwo ze specjalnością budownictwo ogólne.
  Chciałbym zacząć starać się o uprawnienia budowlane do kierowania robotami bez ograniczeń (3 lata praktyki).
  Czy po budownictwie ogólnym mógłbym starać się jednie o uprawnienia ze specjalności konstrukcyjno – budowlanej, czy może również byłaby możliwość o uprawnienia ze specjalności drogowej (oczywiście po odbyciu praktyki w firmie budowlanej drogowej)?

 5. Koncze inzyniera i czeka mnie pol roku przerwy do obrony(uwalony jeden egzamin z 6 sem) czy posiadajac tytul technika budownictwa moge zaczac odbywac praktyke i czy ona mi sie bedzie liczyc po zrobieniu inzyniera do uprawnien? Czy dopiero po uzyskaniu tytulu bedzie liczyc sie praktyka do uprawnien nieograniczonych?

 6. Witam,
  Mam wykształcenie wyższe mgr inż. na kierunku Energetyka. Rozumiem, że po takim fakultecie mogę ubiegać się jedynie o uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych w ograniczonym zakresie. Czy po uzyskaniu tych uprawnień mogę ubiegać się o pełne uprawnienia bez ograniczeń?

  1. uprawnieniabudowlane.pl

   Tak, dla kierunku energetyka można ubiegać się o uprawnienia elektryczne w ograniczonym zakresie.
   Uprawnienia będzie można w przyszłości rozszerzyć , natomiast konieczne będzie także uzupełnienie wykształcenia do wymienionego kierunku w rozporządzeniu.

   1. Dzień dobry,
    Chce się ubiegać o pełne uprawnienia konstrukcyjno budowlane.
    Jestem zatrudniony na umowę o prace w pełnym wymiarze godzin na stanowisku asystent kierownika budowy – czy te stanowisko jest akceptowane przez komisje czy muszę być zatrudniony jako Inżynier budowy ? (Pełnie te same funkcje jak IB, a nawet dużo więcej, bo mój kierownik na budowie jest raz na 2 tyg…)

    1. Stanowisko asystent kierownika budowy nie do końca charakteryzuje zakres wykonywanych czynności, gdyż taki asystent może także zajmować się dokumentami i papierologią. Jeżeli natomiast wykonywane czynności są techniczne i zgodne z zakresem praktyki zawodowej oraz zostaną dobrze opisane to nie powinno być problemów.

     ps. Fakt, iż kierownika budowy na tej budowie w większości nie ma, w przypadku praktyki zawodowej działa tutaj zdecydowanie na niekorzyść i raczej proponuje przemilczeć to w kontaktach z izbą oraz na ewentualnym egzaminie ustnym ;-). Ideą praktyki jest nauka od kierownika, tego czego w książkach nie ma wyjaśnionego a w tym przypadku jest to niemożliwe.

 7. Ukończyłem studia na wydziale architektury Politechniki Warszawskiej z tytułem mgr inż.
  Czy mogę równolegle uzyskać uprawnienia projektowe i do sprawowania samodzielnych funkcji w budownictwie.

  1. uprawnieniabudowlane.pl

   Jeżeli mówimy o jednej specjalności architektonicznej to można ubiegać się od razu o uprawnienia łączone.

 8. Witam
  Mam skonczone studia elektryczne (Mgr. Inz.) jak i wieloletnie doswiadczenie w kierowaniu pracami projektowanymi jak i wykonawczymi, bylem odpowiedzialny za zespol projektowy jak i wykonawczy. Wszytskie projekty prowadzone poza krajem, chcialbym uzyskac uprawnienia, jak moge to zrobic. Czy doswiadczenie z przeszlosci moze byc zaliczone jako praktyka? Prosze o pomoc.

 9. witam. Mam uprawnienia wykonawcze bez ograniczeń. Chciałabym mieć również projektowe. Czy mogę uzupełnić tylko praktykę w projektowaniu?

 10. Jeżeli mam już uprawnienia wykonawcze w ograniczonym zakresie to jak wygoda wtedy proces uzyskania pelnych uprawnień? Czy dobrze rozumiem art. 14.5 Pb że teraz wystarczy tylko po zdanym egzaminie przejść w następnym terminie do pelnych uprawnień bez praktyki?

  1. To jeszcze zależy kto podpisywał pierwotną praktykę do uprawnień ograniczonych. Jeżeli ówczesny kierownik praktyki posiadał tylko uprawnienia ograniczone, to niestety także praktykę trzeba powtórzyć.

 11. mam inżyniera a teraz zaocznie robię magistra, moje pytanie brzmi czy mogę robić jednocześnie praktykę zawodową wymaganą do uzyskania uprawnień w nieograniczonym zakresie?
  wiem że do uprawnień w nieograniczonym zakresie wymagany jest stopień drugi czyli magister dlatego się zastanawiam czy mogę jednocześnie studiować na drugim stopniu i wyrabiać praktykę zawodową

  1. Tak jak dla pełnych uprawnień – po uzyskaniu odpowiedniego wykształcenia ( inżynier, magister, technik) lub po 3 roku studiów na odpowiednim kierunku

 12. Witam zrobilem magisterke z elektrotechniki i mam pytanie, czy wie ktos gdzie szukac pracy jako inzynier budowy zeby zaczac wyrabiac uprawnienia ?

 13. czy jeśli posiadam już wykształcenie inżynierskie, lecz niewymienione w zakresie kierunków, lecz zaczełem studia magisterskie na kierunku wymienionym to czy mogę już wybrać dziennik praktyk?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *