Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z branżą budowlaną, bądź też zastanawiają się nad podjęciem kształcenia w tym kierunku przygotowaliśmy praktyczny poradnik jak zdobyć uprawnienia budowlane.

Przypomnijmy, iż według ustawy Prawo Budowlane z 1994 roku z póź. zm. posiadanie uprawnień budowlanych jest warunkiem koniecznym by sprawować samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Tak więc osoba decydująca się na podjęcie nauki na kierunku „budowlanym” musi zdawać sobie sprawę, iż ukończenie studiów to tak naprawdę połowa sukcesu, a tytuł magistra w pełni wykorzystany może być dopiero po uzyskaniu tytułowych uprawnień.

Etapy zdobywania uprawnień budowlanych:

 1. Zdobycie wykształcenia odpowiedniego lub pokrewnego dla danej specjalności.
 2. Odbycie praktyki zawodowej, potwierdzonej przez osobę posiadającą uprawnienia w specjalności, o którą się staramy.
 3. Zdanie egzaminu ze znajomości przepisów prawnych dotyczących procesu budowlanego oraz umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy technicznej.

1. Zdobycie wykształcenia odpowiedniego lub pokrewnego dla danej specjalności.

Wykaz kierunków, których ukończenie uprawnia do zrobienia uprawnień budowlanych w poszczególnych specjalnościach znajdziesz TU

Listę specjalności budowlanych wraz z ich szczegółowym zakresem i opisem znajdziesz TU

2. Odbycie praktyki zawodowej, potwierdzonej przez osobę posiadającą uprawnienia w specjalności, o którą się staramy.

Warunkiem zaliczenia praktyki zawodowej jest praca polegająca na bezpośrednim uczestnictwie w pracach projektowych albo na pełnieniu funkcji technicznej na budowie pod kierownictwem osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia budowlane, a w przypadku odbywania praktyki za granicą pod kierunkiem osoby posiadającej uprawnienia odpowiednie w danym kraju.

Zgodnie z Rozporządzeniem MGPiB w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, dokumentem potwierdzającym przebieg praktyki zawodowej jest książka praktyki zawodowej.

Szczegółowy poradnik na temat dziennika praktyki zawodowej znajdziesz TU

Zawiera on m.in informacje:

 • Jak zdobyć książkę praktyki zawodowej
 • Kto może być opiekunem praktyki
 • Co powinna zawierać książka praktyki zawodowej
 • Jakie czynności można zaliczyć do praktyki zawodowej
 • Jak wypełnić książkę praktyki zawodowej

Przykład wypełnionej książki praktyki : TU

3. Złożenie wniosku o nadanie uprawnień budowlanych.

Wniosek o nadanie uprawnień budowlanych składa się do właściwej okręgowej izby samorządu zawodowego.

Do wniosku należy dołączyć:

 • odpis dyplomu inżyniera/dyplomu technika albo świadectwa potwierdzającego uzyskanie średniego wykształcenia technicznego lub dyplomu mistrza i świadectwa ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej,
 • Książkę praktyki zawodowej/Zaświadczenia odbycia praktyki zawodowej
 • życiorys zawodowy,
 • dowód (kserokopię) uiszczenia pierwszej raty opłaty za postępowanie kwalifikacyjne,
 • kartę osobową

4. Zdanie egzaminu pisemnego i ustnego.

Warunkiem uzyskania uprawnień budowlanych jest złożenie egzaminu ze znajomości przepisów prawnych dotyczących procesu budowlanego oraz umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy technicznej. Egzamin składa się przed komisją egzaminacyjną powoływaną przez organ samorządu zawodowego.

Szczegółowy program egzaminu na uprawnienia budowlane znajdziesz TU

Opisano w nim m.in.:

 • Zakres merytoryczny egzaminów
 • Organizacja egzaminów
 • Zakres wiedzy i umiejętności
 • Szczegółowe warunki egzaminów
 • Egzamin testowy (pisemny)
 • Egzamin ustny
 • Uprawnienia innego rodzaju
 • Wyniki egzaminów
 • Terminy egzaminów

Zbiór norm i przepisów prawnych, których znajomość wymagana jest na egzaminie: PRZEPISY | NORMY

Przykładowe pytania na egzamin na uprawnienia budowlane: PYTANIA_1 | PYTANIA_2

Więcej aktualności na temat samego egzaminu i jego zdawalności dowiesz się AKTUALNOŚCI

Polecamy zapoznać się także z historią uprawnień budowlanych w naszym kraju HISTORIA
——————————————————————————–
Nie znalazłeś wszystkich informacji – zadaj pytanie na FORUM

15 KOMENTARZE

 1. Witam,
  Mam wykształcenie wyższe mgr inż. na kierunku Energetyka. Rozumiem, że po takim fakultecie mogę ubiegać się jedynie o uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych w ograniczonym zakresie. Czy po uzyskaniu tych uprawnień mogę ubiegać się o pełne uprawnienia bez ograniczeń?

  • Tak, dla kierunku energetyka można ubiegać się o uprawnienia elektryczne w ograniczonym zakresie.
   Uprawnienia będzie można w przyszłości rozszerzyć , natomiast konieczne będzie także uzupełnienie wykształcenia do wymienionego kierunku w rozporządzeniu.

 2. Ukończyłem studia na wydziale architektury Politechniki Warszawskiej z tytułem mgr inż.
  Czy mogę równolegle uzyskać uprawnienia projektowe i do sprawowania samodzielnych funkcji w budownictwie.

  • Jeżeli mówimy o jednej specjalności architektonicznej to można ubiegać się od razu o uprawnienia łączone.

 3. Witam
  Mam skonczone studia elektryczne (Mgr. Inz.) jak i wieloletnie doswiadczenie w kierowaniu pracami projektowanymi jak i wykonawczymi, bylem odpowiedzialny za zespol projektowy jak i wykonawczy. Wszytskie projekty prowadzone poza krajem, chcialbym uzyskac uprawnienia, jak moge to zrobic. Czy doswiadczenie z przeszlosci moze byc zaliczone jako praktyka? Prosze o pomoc.

 4. witam. Mam uprawnienia wykonawcze bez ograniczeń. Chciałabym mieć również projektowe. Czy mogę uzupełnić tylko praktykę w projektowaniu?

 5. Jeżeli mam już uprawnienia wykonawcze w ograniczonym zakresie to jak wygoda wtedy proces uzyskania pelnych uprawnień? Czy dobrze rozumiem art. 14.5 Pb że teraz wystarczy tylko po zdanym egzaminie przejść w następnym terminie do pelnych uprawnień bez praktyki?

  • To jeszcze zależy kto podpisywał pierwotną praktykę do uprawnień ograniczonych. Jeżeli ówczesny kierownik praktyki posiadał tylko uprawnienia ograniczone, to niestety także praktykę trzeba powtórzyć.

 6. mam inżyniera a teraz zaocznie robię magistra, moje pytanie brzmi czy mogę robić jednocześnie praktykę zawodową wymaganą do uzyskania uprawnień w nieograniczonym zakresie?
  wiem że do uprawnień w nieograniczonym zakresie wymagany jest stopień drugi czyli magister dlatego się zastanawiam czy mogę jednocześnie studiować na drugim stopniu i wyrabiać praktykę zawodową

  • Tak jak dla pełnych uprawnień – po uzyskaniu odpowiedniego wykształcenia ( inżynier, magister, technik) lub po 3 roku studiów na odpowiednim kierunku

 7. Witam zrobilem magisterke z elektrotechniki i mam pytanie, czy wie ktos gdzie szukac pracy jako inzynier budowy zeby zaczac wyrabiac uprawnienia ?

 8. czy jeśli posiadam już wykształcenie inżynierskie, lecz niewymienione w zakresie kierunków, lecz zaczełem studia magisterskie na kierunku wymienionym to czy mogę już wybrać dziennik praktyk?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here