Kategorie
Wymagania

Wykaz zawodów związanych z budownictwem

Wykaz zawodów związanych z budownictwem zawarty w rozporządzeniu w sprawie przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Zawiera listę zawodów z branży budowlanej powiązanych z konkretnymi specjalnościami uprawnień budowlanych. Zestawienie służy do określenia czy dany kandydat ubiegający się o uprawnienia budowlane posiadający tytuł technika lub mistrza posiada odpowiednie wykształcenie.

Weryfikacji posiadanego wykształcenia i kwalifikowania w zakresie zawodów związanych z budownictwem dla określonej specjalności uprawnień budowlanych izba dokonuje przez stwierdzenie zgodności uzyskanego tytułu zawodowego technika lub mistrza albo uzyskanych kwalifikacji zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika z poniższym wykazem zawodów związanych z budownictwem.

Sprawdź jak zdobyć uprawnienia budowlane po technikum.

Dokumentami potwierdzającymi wykształcenie i przygotowanie zawodowe techników i mistrzów są:

 • odpis dokumentu potwierdzającego posiadanie tytułu zawodowego technika lub mistrza
 • dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika
 • dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika

Wykaz zawodów związanych z budownictwem – dla techników lub mistrzów

 1. specjalność architektoniczna
  • technik architekt
 2. specjalność konstrukcyjno-budowlana
  • technik budownictwa
  • murarz
  • murarz-tynkarz
  • cieśla
 3. specjalność inżynieryjna mostowa
  • technik drogownictwa
  • technik dróg i mostów kolejowych
  • technik budownictwa
 4. specjalność inżynieryjna drogowa
  • technik drogownictwa
  • technik dróg i mostów kolejowych
  • technik budownictwa
 5. specjalność inżynieryjna kolejowa w zakresie kolejowych obiektów budowlanych
  • technik dróg i mostów kolejowych
  • technik budownictwa
 6. specjalność inżynieryjna kolejowa w zakresie sterowania ruchem kolejowym
  • technik automatyk sterowania ruchem kolejowym
  • technik transportu kolejowego
  • technik elektryk urządzeń zabezpieczenia i sterowania ruchem kolejowym
 7. specjalność inżynieryjna hydrotechniczna
  • technik budownictwa
  • technik inżynierii środowiska i melioracji
  • technik budownictwa wodnego
  • technik melioracji wodnych
  • technik budownictwa wodnomelioracyjnego
 8. specjalność specjalność inżynieryjna wyburzeniowa – brak
 9. instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych
  • technik telekomunikacji
 10. specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych
  • technik urządzeń sanitarnych
  • technik energetyk
  • technik inżynierii środowiska i melioracji
  • technik gazownictwa
  • monter instalacji gazowych
  • monter sieci gazowych
  • monter instalacji i urządzeń sanitarnych
  • monter sieci cieplnych
  • monter sieci wodnych i kanalizacyjnych
  • monter sieci i instalacji urządzeń sanitarnych
 11. specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych
  • technik elektryk
  • technik elektroenergetyk transportu szynowego
  • technik elektryk kolejowych sieci elektroenergetycznych
  • elektryk

Sprawdź jakie uprawnienia budowlane z tytułem technika lub mistrza

Wymagane wykształcenie i praktyka

35 odpowiedzi na “Wykaz zawodów związanych z budownictwem”

Ukończyłem technikum, o specjalności technik elektryk. Co muszę zrobić by starać się o uprawnienia budowlane specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych

Dzień dobry. Ukończyłem technikum kolejowe o specjalności: technik dróg i mostów kolejowych i pracuje już 4 lata w PKP PLK na stanowisku: diagnosta ds. nawierzchni i podtorza, który podlega bezpośrednio inspektorowi diagnoście ds. nawierzchni i podtorza. Czy to wystarczy, żeby uzyskać uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie ? Jeśli nie, to czy stanowisko: toromistrz, (który podlega bezpośrednio pod naczelnika ds. drogowo-budowlanych), kwalifikuje się do zaliczenia praktyki na uprawnienia budowlane ?

Wykształcenie technik budowy dróg i mostów kolejowych umożliwia ubieganie się o uprawnienia kolejowe wykonawcze w ograniczonym zakresie ( specjalność KOB ). Praktykę taką można odbyć u zarządcy infrastruktury kolejowej, jednak w takim wypadku jej czas ulega dwukrotnemu wydłużeniu w stosunku do tradycyjnej praktyki na budowie. Tak więc wymagany okres praktyki w tym wypadku to nie 4 a 8 lat.

Na chwilę obecną zgodnie z listą wymagań powyżej niestety żadne. Chyba, że izba uzna iż przedmioty na tym kierunku odpowiadają przedmiotom na jednym z kierunków odpowiednich lub pokrewnych – ale aby to sprawdzić należy pewnie już złożyć dokumenty, a to wiąże się z kosztami.

witam
ukończyłem technikum budowlane – specjalność budownictwo ogólne
po szkole – zostałem zatrudniony jako administrator budynków mieszkalnych – pracowałem między 1995 a 2001 rokiem
obecnie pracuję jako inspektor techniczny – odpowiadam za stan techniczny budynków mieszkalnych
jak mam zdobyć uprawnienia jak nigdy nie pracowałem na budowie – po za praktykami w szkole – 3 lata

Niestety praktyka do uprawnień budowlanych wiąże się z wykonywaniem ściśle określonych obowiązków na budowie. Praca jako inspektor techniczny przy utrzymaniu budynków niestety się do nich nie zalicza.
Jedyną drogą w tym wypadku jest zmiana pracodawcy i zatrudnienie się przy wykonywaniu czynności na terenie budowy.

dzień dobry, mam pytanie-w 1993 roku ukończyłem w zespole szkół budowlanych Liceum Zawodowe o specjalności renowator zabytków architektury- nauka zakończona została egzaminem zawodowym;
robotnik wykwalifikowany murarz-tynkarz -renowator zabytków architektury-poźniej była matrua itp. liceum zawodowe trwało 4 -lata. od 20 lat prowadzę firmę budowlaną-o specjalizujemy się w remontachobiektów zabytkowych-czy jest jakaś minimalna szansa -bez robienia kolejnych studiów ( mam mgr-zupełnie nie związanego z budownictwem)-na uzyskanie uprawnień budowlanych-nawet w ograniczonym zakresie? czytam, czytam i nadal jestem głupi.dodam tylko,ze dwa-trzy lata poźniej licem zawodowe zostało zmienione za technikum..ale to już po mnie..prosże o podpowieź..dziękuję

ponownie witam-weryfikuję-na świadectwie dojrzałości z roku 1993 zostało to zapisane -nastepująco- ukończył naukę w Liceum zawodowym o czteroletnim okresie nauczania w zawodzie renowator zabytków architektury i złożył egzamin z nauki zawodu i uzyskał tytuł robotnika wykwalifikowanego w tym zawodzie.-
czy to coś mi daje? a jeśli nie-czy są jeszcze gdzieś w Polsce tachnika budowlane dla dorosłych ( zaoczne-eksternistyczne)? pozdrawiam

W kontekście uprawnień budowlanych takie wykształcenie niestety nic nie daje na chwilę obecną.

Ukończyłem technikum budowlane „budownictwo ogólne”. Od 9 lat pracuje przy budowie mostów i wiaduktów drogowych, a od 6 lat jestem brygadzistą. Czy w tej sytuacji mogę ubiegać się o uprawnienia specjalność inżynieryjna mostowa?

Prowadzę firmę zajmującą się instalacjami sanitarnymi, posiadam również uprawnienia gazowe. Jakie wykształcenie musze zdobyć aby starać się o uprawnienia budowlane w tym zakresie?

Ukończyłem technikum drogowe czy mogę ubiegać się o uprawnienia budowlane? Czy do ubiegania się o takie uprawnienia trzeba mieć zdaną maturę?

W kontekście uprawnień liczy się tak naprawdę tytuł zawodowy, czyli w tym wypadku tytuł technik drogownictwa.

Dzień dobry ukończyłem studia magisterskie na kierunku Mechanika i Budowa maszyn o specjalności transport linowy, zawodowo zajmuję się projektowaniem maszyn, oraz konstrukcji stalowych, czy można ubiegać się o uprawnienia budowlane?

Witam
Mam wykształcenie technika budownictwa, następnie skończyłem studia inżynierskie na kierunku mechanika i budowa maszyn o specjalności konstrukcyjno-menadżerskiej. Od 3 lat pracuję jako projektant konstrukcji stalowych i blaszanych. Czy mógłbym starać się o jakieś uprawnienia związane z projektowaniem?

Dzień dobry.
Ukończyłem Technikum Budowlane, o kierunku ogólnobudowlanym. Interesuje mnie specjalność technik architekt.
Pytanie z mojej strony jest takie:
1) czy po moim kierunku mogę pracować jako technik architekt?
2) jeżeli jest taka możliwość, to jaki kolejny krok lub kroki powinienem wykonać do wykonywania zawodu wyżej wspomnianego i jak wyglądałaby praca na tym stanowisku?
Z góry za odpowiedź dziękuję.

Technik architekt to jedynie tytuł zawodowy, a nie specjalność uprawnień. Jeżeli uda się znaleźć zatrudnienie na takim stanowisku to nie ma żadnych przeszkód.
Aby wykonywać „na poważnie” funkcje techniczne w budownictwie najlepiej jest ukończyć studia na odpowiednim kierunku oraz zdobyć uprawnienia budowlane. Proszę sprawdzić nasz poradnik: https://uprawnieniabudowlane.pl/jak-zdobyc-uprawnienia-budowlane-poradnik-krok-po-kroku/

Witam, czy po ukończeniu kierunku chemia budowlana można starać się o zdobycie jakichkolwiek uprawnień?

Witam zdobylem tytuł Inżyniera transportu i infrastruktury ruchu lądowego, aktualnie pracuje w PLK s.a na stanowisku Toromistrz jako nadzór nad stanem nawierzchni kolejowej, itp. Czy moge ubiegac sie o uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej kolejowej w ograniczonym zakresie w zakresie kolejowych obiektów budowlanych.

Witam. Moja sytuacja jest dosyć złożona.
Po ukończeniu technikum budowlanego z tytułem technika budownictwa poszedłem na studia inżynierskie. W trakcie trwania trzeciego roku zatrudniłem się w laboratorium drogowym znajdującym się na budowie. Przepracowałem tam niecałe dwa lata mając stanowisko laborant/inżynier budowy. Następnie pół roku pracowałem na stanowisku inżyniera budowy przy kierowaniu robotami. Czy izba zaliczy mi pracę w labo jako prawowitą praktykę po ukończeniu studiów drugiego stopnia? Nazwa zawodu nie wygląda zbyt ładnie, ale przyznam szczerze, że w przeciwieństwie do zamawiania materiałów, spisywania godzinówek, liczników w walcach i przewracania kartek w biurze, praca w labo dała mi dużo więcej wiedzy technicznej.

Zaliczane są czynności wykonywane bezpośrednio na budowie związane z zakresem uprawnień o jakie się ubiegamy. Praca w laboratorium oraz opisywane czynności są związane z budową tylko pośrednio więc nie ma raczej co liczyć na zaliczenie takich robót do praktyki zawodowej.

Witam
Jestem studentem ostatniego semestru na kierunku Inżynieria środowiska-instalacje sanitarne(I stopień). Pracuje jako Kominiarz- monter instalacji wentylacyjnych oraz urządzeń grzewczych.
Szef posiada uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie. Chciałbym się dowiedzieć czy moja praca kwalifikuje się jako praktyka.?

Mam pytanie, czy będąc inżynierem Automatyki i Robotyki mogę rozpocząć praktykę, obecnie jestem na studiach II stopnia Elektrotechniki?
Wg. powyższego nie, ale wg zawodów to mógłbym się starać o uprawnienia wykonanwcze o ograniczonym zakresie.
Chodzi mi o uprawnienia pełne dla sieci elektrycznych.

Witam , czy znacie jakiś przepis który mówi ,że w zbiorczym zestawieniu praktyki zawodowej trzeba używać stanowisk inżynier budowy, majster nawet jeżeli jak w moim przypadku mam w kilku firmach stanowiska : inżynier ds.elektrycznych, inżynier robót elektrycznych, inżynier elektryk ale nigdy nie miałem inżynier budowy .

Nie ma takiego przepisu, a Pana obawy to nadinterpretacja. Inżynier jest jak najbardziej OK ( wcale nie musi być budowy – to stosuje się najczęściej w przypadku specjalności konstrukcyjno budowlanej), gdyż to determinuje w dużym stopniu zakres obowiązków na te techniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.