Kalkulator specjalności uprawnień budowlanych podaje wszystkie specjalności i rodzaje uprawnień jakie są możliwe do zdobycia z wybranym wykształceniem. Wybierz ukończony kierunek studiów lub posiadany tytuł zawodowy i sprawdź jakie uprawnienia budowlane możesz zdobyć.
Kalkulator opracowano na podstawie przepisów artykułu 14 Ustawy Prawo budowlane oraz załączników nr 2 i 3 Rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

Sprawdź jakie uprawnienia budowlane możesz zdobyć
Podaj ukończony kierunek studiów lub posiadany tytuł zawodowy i sprawdź jakie uprawnienia możesz zdobyć oraz ile czasu potrwa Twoja praktyka zawodowa.
Poziom wykształcenia
Dodatkowe informacje
- Zasady weryfikacji wykształcenia wymaganego do uzyskania uprawnień budowlanych określono w par. 4 Rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
- Ukończenie danego stopnia studiów powinno zakończyć się uzyskaniem tytułu inżyniera ( dla studiów I stopnia ) lub magistra inżyniera ( w przypadku studiów II stopnia ).
- Jeżeli nazwa ukończonego przez Ciebie kierunku studiów nie znajduje się na liście - nie zawsze musi to oznaczać odrzucenia takiego wykształcenia. Komisja kwalifikacyjna ma możliwość porównać zakres przedmiotów ukończonych przez wnioskodawcę z kierunkiem podstawowym dla danej specjalności uprawnień oraz wybrać przedmioty, które stanowią 1/3 programu studiów. Umożliwi to w konsekwencji kwalifikację takiego wykształcenia nawet jeżeli nazwa kierunku jest niezgodna z wymienionymi w rozporządzeniu. Więcej informacji...
- Ostateczną decyzją o kwalifikacji wykształcenia oraz praktyki zawodowej podejmuje okręgowa komisja kwalifikacyjna właściwa ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy, po zapoznaniu się z przedłożonymi przez niego dokumentami.
6 odpowiedzi na “Kalkulator specjalności uprawnień”
Mam skończone studia prawnicze i tytuł mgr. Co powinienem dalej zrobić żeby ubiegać się o uprawnienia do kierowania robotami w ograniczonym zakresie? Czy jakieś studia podyplomowe wystarcza?
Nie. Jedynie studia na kierunkach wymienionych w rozporządzeniu i uwidocznione np. w naszym kalkulatorze.
Czy jeśli mam ukończone studia II stopnia na kierunku Inżynieria bezpieczeństwa pożarowego ( Umiejscowienie kierunku
Dziedzina nauki: inżynieryjno-techniczne
Dyscyplina wiodąca: inżynieria środowiska, energetyka i górnictwo
Dyscyplina: inżynieria środowiska, energetyka i górnictwo (70%)
inżynieria lądowa (20%)
nauki o bezpieczeństwie (10%) )
to istnieje szansa na uznanie kierunku i możliwość ubiegania się o uprawnienia instalacyjne w zakresie sieci, instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych??
Szansa istnieje natomiast ze względu iż wspomnianego kierunku nie ma na liście, takie wykształcenie może być zaliczone jedynie na podstawie indywidualnej oceny komisji. Z tym niestety jest duża loteria. Najprościej udać się na dyżur członka OKK i bezpośrednio zapytać.
Witam,
Czy jeśli mam skończone dwustopniowe studia architektoniczne, po dorobieniu wyłącznie drugiego stopnia na budownictwie, po odbyciu praktyki oczywiście, mam możliwość zrobienia jakichkolwiek pełnych uprawnień z zakresu budownictwa? Czy tylko w ograniczonym zakresie?
Pozdrawiam
Witold
Tak jest taka możliwość o ubiegania się o uprawnienia w specjalności konstrukcyjno budowlanej. Niektóre izby wymagają natomiast zgodności I i II kierunku studiów lub uzupełnienia różnic programowych.