Czas trwania praktyki zawodowej do uzyskania uprawnień budowlanych jest ściśle określony w przepisach. Wiele wątpliwości budzi natomiast sposób jego rozliczania dla poszczególnych form zatrudnienia. Sytuacji nie poprawiają także indywidualne interpretacje okręgowych komisji kwalifikacyjnych, które potrafią znacząco się różnić między sobą, oraz interpretacjami Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej. Poniżej zebraliśmy kilka powtarzających się podstawowych nieoficjalnych zasad, które powinny oszczędzić Wam stresu przy składaniu dokumentów. W razie wątpliwości nie wahajcie się składać pytania do swoich okręgowych komisji kwalifikacyjnych ( najlepiej przed rozpoczęciem praktyki ), gdyż to od nich ostatecznie będzie należeć decyzja o zaliczeniu Waszej praktyki zawodowej.

Zasady rozliczania czasu praktyki zawodowej

 1. Okres praktyki zawodowej niezależnie od jej formy odbywania rozliczany jest ostatecznie w tygodniach. Ilość tygodni podawana jest w jednej z kolumn zbiorczego zestawienia praktyki zawodowej.
 2. Tydzień składa się z 5 dni pracy, niekoniecznie od poniedziałku do piątku ( to już zależy od umowy z pracodawcą oraz obowiązującego systemu pracy ). Bezpiecznie jest posługiwanie się normą czasu pracy określoną w artykule 129 Ustawy Kodek Pracy ( 8 godzin / doba i przeciętnie 40 godzin / tydzień )
 3. Na okres 1 roku praktyki zawodowej składa się 52 tygodnie pracy.
 4. Nie ma możliwości przyspieszenia praktyki poprzez zaliczenie więcej niż 52 tygodnie pracy ( przykładowo uwzględniając nadgodziny, pracę w święta itp.)
 5. Dla umów na niepełny etat wymagany okres praktyki należy wydłużyć proporcjonalnie. ( przykładowo pół etatu powoduje konieczność dwukrotnego wydłużenia praktyki )
 6. W przypadku umów zlecenie / umowy o dzieło , w których jest określona pracochłonność należy ją uwzględnić. W przypadku braku określenia pracochłonności ilość przepracowanych tygodni określa opiekun praktyki w zbiorczym zestawieniu.
 7. Długich przerw świątecznych oraz okresów urlopów nie zalicza się do okresu praktyki zawodowej. Natomiast pojedynczych dni nieobecności nie ma sensu odliczać, gdyż obecne przepisy wymagają jedynie podania okresu praktyki od – do oraz łącznej liczby tygodni. ( inaczej było wcześniej w książce praktyki gdzie zestawienie rozpisywało się na poszczególne tygodnie ).

 

 

3 KOMENTARZE

 1. Witam, mam pytanie czy nadal obowiązują te przepisy, że liczy się dzień na budowie. Nieistotne, czy jest to godzina, 5 czy 12 godzin?

  • Aktualnie bezpieczniej jest przyjmować założenie, iż jeden dzień to 8 godzin. Gdyż to wynika z prawa pracy i ciężko z tym polemizować. W opisywanym przypadku powyżej tak interpretowały wtedy komisji ale oficjalnego stanowiska PIIB niestety nie ma.

 2. Hej.
  Czy w przypadku kiedy w środku tygodnia występuje święto (wtedy tydzień będzie miał tylko 4 dni pracy) praktyka wykonana w tym tygodniu nie będzie w ogóle brana pod uwagę w rozliczaniu praktyki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here