Rozliczanie czasu praktyki zawodowej

Czas trwania praktyki zawodowej do uzyskania uprawnień budowlanych jest ściśle określony w przepisach. Wiele wątpliwości budzi natomiast sposób jego rozliczania dla poszczególnych form zatrudnienia. Sytuacji nie poprawiają także indywidualne interpretacje okręgowych komisji kwalifikacyjnych, które potrafią znacząco się różnić między sobą, oraz interpretacjami Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej. Poniżej zebraliśmy kilka powtarzających się podstawowych nieoficjalnych zasad, które powinny oszczędzić Wam stresu przy składaniu dokumentów. W razie wątpliwości nie wahajcie się składać pytania do swoich okręgowych komisji kwalifikacyjnych ( najlepiej przed rozpoczęciem praktyki ), gdyż to od nich ostatecznie będzie należeć decyzja o zaliczeniu Waszej praktyki zawodowej.

Zasady rozliczania czasu praktyki zawodowej

 1. Okres praktyki zawodowej niezależnie od jej formy odbywania rozliczany jest ostatecznie w tygodniach. Ilość tygodni podawana jest w jednej z kolumn zbiorczego zestawienia praktyki zawodowej.
 2. Tydzień składa się z 5 dni pracy, niekoniecznie od poniedziałku do piątku ( to już zależy od umowy z pracodawcą oraz obowiązującego systemu pracy ). Bezpiecznie jest posługiwanie się normą czasu pracy określoną w artykule 129 Ustawy Kodek Pracy ( 8 godzin / doba i przeciętnie 40 godzin / tydzień )
 3. Na okres 1 roku praktyki zawodowej składa się 52 tygodnie pracy.
 4. Nie ma możliwości przyspieszenia praktyki poprzez zaliczenie więcej niż 52 tygodnie pracy ( przykładowo uwzględniając nadgodziny, pracę w święta itp.)
 5. Dla umów na niepełny etat wymagany okres praktyki należy wydłużyć proporcjonalnie. ( przykładowo pół etatu powoduje konieczność dwukrotnego wydłużenia praktyki )
 6. W przypadku umów zlecenie / umowy o dzieło , w których jest określona pracochłonność należy ją uwzględnić. W przypadku braku określenia pracochłonności ilość przepracowanych tygodni określa opiekun praktyki w zbiorczym zestawieniu.
 7. Długich przerw świątecznych oraz okresów urlopów nie zalicza się do okresu praktyki zawodowej. Natomiast pojedynczych dni nieobecności nie ma sensu odliczać, gdyż obecne przepisy wymagają jedynie podania okresu praktyki od – do oraz łącznej liczby tygodni. ( inaczej było wcześniej w książce praktyki gdzie zestawienie rozpisywało się na poszczególne tygodnie ).

 

 

Przeczytaj rówież

18 myśli na “Rozliczanie czasu praktyki zawodowej”

 1. Witam,
  Mam nietypową sytuację, a mianowicie pracuję jako asystent projektanta w biurze projektowym, umowa o prace i pełen etat, natomiast od jakiegoś czasu dorabiam sobie na budowie (umowa zlecenie, 3, 4 godziny dziennie po pracy w biurze) i teraz nie mam pojęcia jak to rozliczyć. Jeżeli chodzi o biuro to nie ma problemu, natomiast na budowie, rozumiem, że muszę okres 2-krotnie wydłużyć. Ale jak to ująć w zbiorczym zestawieniu praktyk? Jest jakiś wzór do pobrania jeżeli chodzi o taką sytuację (odpłatnie oczywiście). 1 tydzień to standardowo 40 godzin pracy, w moim przypadku będzie to wyglądało że jeden tydzień = 20 godzin pracy i tak to bezpośrednio napisać w rubryce „łączna ilość tygodni odbytej praktyki zawodowej”?

  1. Witam. Dzwoniłem do izby inżynierów w Krakowie Pani mi powiedziała że po technikum i mając we współpracy, dodam że jestem na własnej działalności kierownika mogę z nim podpisać tylko umowę o współpracę i chciałbym się dowiedzieć co należy w niej dokładniej uwzględnić ?

 2. Witam.
  Pracuje w budżetówce i często robimy nadgodziny. Jeśli odbieram 8h nadgodzin w danym dniu to ten dzień odejmuję czy normalnie dodaje jako przepracowany? Bo jeśli odejmujemy to skraca mi się czas praktyki.
  Drugie pytanie to co rozumieć przez „czas trwania praktyki” w budżetówce pracując na danym kontrakcie? „Czas od” to czas w którym Wykonawca Robót budowlanych podpisał umowę z Zamawiającym, a „czas do” to data wystawienia Świadectwa Przejęcia czy data wystawienia Świadectwa Wykonania?

  1. uprawnienia budowlane

   Najbezpieczniej jest zaliczać tylko te dni , w których faktycznie praktykę się odbywało. Czas praktyki to czas , w którym faktycznie taka praktyka była odbywana. Wspomniane daty mogą służyć jedynie PIIB do weryfikacji praktyki.

 3. Witam,
  Prowadzę teraz własną działalność gospodarczą, po skończeniu studiów miałem roczną umowę o pracę na 1/4 etatu. W czasie studiów zaocznych w wolnym czasie, gdzie nie było nauki pracowałem na budowie, tylko bez żadnej umowy o pracę itp. Można ten czas wpisać jako bezpłatną praktykę, ew czy można prosić o jakiś wzór umowy i bezpłatną praktykę? Należy ją podpisać z kierownikiem, czy firmą wykonawczą?
  Pozdrawiam

 4. Witam, mam pytanie pracuję w firmie X, dla naszej firmy pracuje firma Y (za podstawie umowy wykonania robót budowy sieci), pytanie jest takie czy pracując w firmie X mogę być oddelegowana do firmy Y jako inżynier budowy? Czy taka forma zatrudnienia będzie się zaliczała? Bardzo zależy mi na odpowiedzi.

  1. uprawnienia budowlane

   Najlepiej załatwić to bezpośrednio poprzez umowę np. bezpłatnej praktyki z danym pracodawcą. Nie bardzo jest jasne na czym takie oddelegowanie miałoby polegać i nie wiadomo kto miałby być w takim przypadku pracodawcą.

 5. Witam, czy jeśli w umowie zlecenie widnieje zapis ze zleceniobiorca zobowiązuje się do wykonania czynności polegających na opracowywaniu rysunków do projektu a był inżynierem na budowie, to ten okres zostanie zaliczony do okresu praktyk na budowie?

  1. uprawnienia budowlane

   Zlecenie jest na konkretną czynność. Jak więc może potwierdzać coś innego?

 6. Cześć, mam pytanie, otóż pracuję jako inżynier budowy od ośmiu miesięcy. Na razie nic nie zgłaszałem, nie wypełniałem. Ostatnio słyszałem, że przed rozpoczęciem praktyki powinienem poprosić opiekuna praktyki o to by dostarczył mi zaświadczenie o przynależności do izby inżynierów za okres odbywania praktyki. Czy dostarczenie takiego zaświadczenia przy składaniu dokumentów jest konieczne i czy opiekun może uzyskać takie zaświadczenie po mojej praktyce z datą do tyłu, bo jeśli nie to czy moja dotychczasowa praktyka zostanie uznana za nieważną?
  Drugie pytanie czy jeśli pracuję obecnie na pół etatu a od nowego roku na pełen etat to czy jeśli przy składaniu dokumentów po praktyce pokażę tą umowę na pełen etat to czy praktyka zostanie potraktowana jako pełnowymiarowa, dzięki czemu wystarczy mi 1,5 roku praktyki?

  1. uprawnienia budowlane

   Aktualnie praktyki nie trzeba nigdzie zgłaszać. Natomiast opiekun powinien być czynnym członkiem PIIB przez cały okres praktyki kandydata. Tak więc w naszym interesie jest się tym zainteresować. Jeżeli ma opłacone składki i jest członkiem PIIB to zaświadczenie nie jest problemem. Jeżeli nie to niestety nic się wstecz nie da załatwić i praktyka nie zostanie zaliczona. To czy opiekun jest członkiem PIIB w danej chwili można sprawdzić poprzez aplikację https://uprawnieniabudowlane.pl/aplikacja-sprawdz-uprawnienia-budowlane-na-android/
   lub też bezpośrednio na stronie PIIB.
   Pół etatu to pół praktyki, w takim wypadku należy ją dwukrotnie wydłużyć.

 7. Witam, mam pytanie czy nadal obowiązują te przepisy, że liczy się dzień na budowie. Nieistotne, czy jest to godzina, 5 czy 12 godzin?

  1. uprawnienia budowlane

   Aktualnie bezpieczniej jest przyjmować założenie, iż jeden dzień to 8 godzin. Gdyż to wynika z prawa pracy i ciężko z tym polemizować. W opisywanym przypadku powyżej tak interpretowały wtedy komisji ale oficjalnego stanowiska PIIB niestety nie ma.

 8. Hej.
  Czy w przypadku kiedy w środku tygodnia występuje święto (wtedy tydzień będzie miał tylko 4 dni pracy) praktyka wykonana w tym tygodniu nie będzie w ogóle brana pod uwagę w rozliczaniu praktyki?

Komentarze zostały wyłączone.