Kategorie
Opłaty

Opłaty za egzamin i postępowanie kwalifikacyjne w PIIB 2023

Ile kosztuje egzamin na uprawnienia budowlane oraz przeprowadzenie postępowania kwalifikacyjnego w PIIB. Duże podwyżki opłat od 2023 roku.

Wysoka inflacja w Naszym kraju odbija się także ta osobach starających się o zdobycie uprawnień budowlanych. Pod koniec 2022 roku Polska Izba Inżynierów Budownictwa podjęła uchwałę, znacząco podnoszącą stawki opłat kwalifikacyjnych. Coroczne podwyżki stają się już niestety tradycją w PIIB, gdyż ostatnia miała miejsce w 2021 roku. Uchwała Krajowej Rady PIIB nr 44/R/22 weszła w życie z dniem 16 listopada 2022 roku, tak więc wszystkie postępowania kwalifikacyjne rozpoczęte po tej dacie będą odbywać się ze zwiększonymi stawkami. Natomiast sprawy wszczęte i nie zakończone ostateczna decyzją będą rozliczane według stawek z 2021 roku.

Sprawdź koszty kwalfikacji na uprawnienia budowlane w 2024 roku

Opłaty za uprawnienia budowlane od 2023 roku w PIIB

Aktualne stawki opłat kwalifikacyjnych dla osób ubiegających się o uprawnienia budowlane:

kandydaci ubiegający się o oddzielne uprawnienia do projektowania lub do kierowania robotami ( bez ograniczeń lub ograniczone ) zapłacą:

  • z tytuły kwalifikowania – 1200 zł
  • z tytułu przeprowadzenia egzaminu – 1200 zł
  • z tytułu ponownego przeprowadzenia egzaminu ustnego – 700

osoby ubiegające się o łączne uprawnienia projektowe lub wykonawcze ( nieograniczone lub w zakresie ograniczonym ) poniosą następujące opłaty:

  • za przeprowadzenie kwalfikacji – 1800 zł
  • za przeprowadzenie egzaminu – 1800 zł
  • za ponowne przeprowadzenie egzaminu ustnego – 700 zł
opłaty kwalifikacyjne PIIB 2023

Jaka jest skala podwyżek?

W 2021 roku koszt kwalifikacji i egzaminu wynosił odpowiednio po 1000 zł za oddzielne uprawnienia, oraz po 1550 zł za uprawnienia łączone. Jak więc łatwo policzyć podwyżka wynosi około 20%.

Natomiast uwzględniając opłaty kwalifikacyjne z 2020 roku gdzie opłaty za pojedyncze uprawnienia wynosiły 800 zł, skala podwyżki to aż 50%.

Warto jednak dodać, iż przed 2020 rokiem stawki opłat kwalifikacyjnych na uprawnienia budowlane nie ulegały zmianom przez okres 7 lat. Koszty uzyskania uprawnień w izbie inżynierów były znacznie niższe niż w przypadku izby architektów. Teraz po podwyżkach ta różnica jest już niewielka. Jak widać przyszedł czas na nadrabianie „zaległości”.

4 odpowiedzi na “Opłaty za egzamin i postępowanie kwalifikacyjne w PIIB 2023”

Czy są udostępniane jakieś materiały do egzaminy? Czy korzystamy z wiedzy nabytej w szkole i praktykach? Jak to wyglada? Termin składania wniosków na ograniczone projektowo wykonawcze są już gdzieś opisane? Widzę tylko sesje wiosenna na ten rok.

Na jaki numer konta należy wpłacić nalezność?
Czy konto jest jedno na całą Polskę, czy płaci się lokalnie względem poszczególnej izby?

Każda okręgowa izba ma inne konto. Najlepiej sprawdzić numer na jej stronie tam gdzie są składane dokumenty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *