Wypełniony wzór zbiorczego zestawienia praktyki zawodowej

W związku z licznymi pytaniami prezentujemy przykładowy wypełniony wzór zbiorczego zestawienia praktyki zawodowej, który obowiązuje przy dokumentowaniu praktyki zawodowej od dnia 25.09.2014. Zbiorcze zestawienie zostało wprowadzone rozporządzeniem w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie i zastąpiło dotychczas stosowaną książkę praktyki zawodowej.

Praktyka została odbyta na trzech budowach:

 • Centrum handlowo-usługowe wraz z parkingiem wielopoziomowym i zapleczem
 • Hala widowiskowo sportowa
 • Zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z garażami w podziemiach

Wzór zbiorczego zestawienia dla specjalności:

 • specjalność konstrukcyjno-budowlana, uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi ( bez ograniczeń i ograniczone )
 • specjalność konstrukcyjno-budowlana, uprawnienia do projektowania ( bez ograniczeń i ograniczone )

Wzór zbiorczego zestawienia praktyki został przygotowany w formie pliku PDF liczącego 2 strony.

Zakup

ZAMÓWIENIE

 

Przeczytaj rówież

91 myśli na “Wypełniony wzór zbiorczego zestawienia praktyki zawodowej”

 1. Tableka zbiorcza

  Proszę o informację czy przy praktykach projektowych również trzeba podawać nr decyzji o pozwoleniu na budowę? Projektant nie musi jej znać skoro inwestor składa papiery w urzędzie, co wtedy? Jaki może mieć charakter czynności przy projektowaniu poza kreśleniem, opisem technicznym czy ewentualnie obliczeniach statycznych, uzgodnienia z konserwatorem??

  1. Jest to dozwolone, natomiast praktyka jest taka by nie przekraczać 1,5 etatu. Tzn, jeżeli jeden etat trwa 8 godzin/dzień, to ta druga praca nie będzie mogła być zaliczona w ilości większej niż 4 godziny/dziennie.

   1. Witam serdecznie. Proszę o informację skąd wynika ograniczenie możliwości wykonywania pracy, która mogłaby by zaliczona do praktyk do 1,5 etatu?

    1. Taki zapis o zaliczeniu maksymalnie 0,5 etatu ( 4 godziny/dzień) znajdował się w książkach praktyki zawodowej. Pomimo tego, iż aktualnie w przepisach nigdzie go niema, izby nadal podchodzą do tego w ten sposób. Jest to raczej rozsądne podejście gdyż stała praca każdego dnia powyżej 12 godzin dziennie wydaje się mało prawdopodobna w rzeczywistości.

 2. Witam, pracuje w firmie budowlanej jako inżynier budowy niestety większość naszych robót to roboty remontowe na obiektach inwestycyjnych typu szkoły, przedszkola oraz obiekty na terenach wojskowych. Czy tego typu roboty budowlane, dla których jest powołany nadzór inwestorski i które są prowadzone przez kierownika budowy, lecz nie są na pozwolenia na budowę także mogę wpisach w zbiorcze zestawienie praktyki zawodowej?

  1. Takie prace także można zaliczyć do praktyki zawodowej. Należy jednak uważać by nie stanowiły one 100 % praktyki, gdyż w niektórych przypadkach komisja może uznać zakres praktyki za niewystarczający dla danego rodzaju i specjalności uprawnień.

 3. Witam, chciałabym zdobyć uprawniania do projektowania w specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych, moje pytanie brzmi gdzie mogłabym odbywać praktykę na budowie? Dużo firm budująca sieci nie mają kierownika budowy bo dotychczas sieci telekomunikacyjne były budowane na zgłoszenie co nie wymaga prowadzenia dziennika budowy.

  1. Uprawnienia budowlane telekomunikacyjne do jedne z najmniej popularnych specjalności uprawnień. Posiada je bardzo mało osób i o kierownika praktyki w takim wypadku też trudno.

 4. Pytanie dotyczy pracy na stanowisku kierownika produkcji w zakładzie prefabrykacji. Produkujemy domy modułowe z drewna. Zajmuję się bezpośrednim nadzorem prac pod względem zgodności z projektem, BHP oraz szeroko pojętą organizacją pracy. Czy taka praktyka poświadczona przez dyrektora produkcji (osoba z uprawnieniami budowlanymi) może być zaliczona do praktyki zawodowej.

  1. Niestety praktyka w zakładzie prefabrykacji nie zostanie zaliczona. Zaliczane są jedynie praktyki bezpośrednio na budowie. Tak więc ewentualnie prace wykonywane przy montażu tych elementów w całości lub w części mogą wchodzić w skład praktyki zawodowej.

 5. Witam
  Pracuje w malym przedsiebiorstwie, nie ma u nas stanowisk typu majster czy inzynier budowy, prace wykonujemy jako podwykonawcy, na umowie mam wpisane pracownik ogolnobudowlany. Moje pytania brzmia:
  1) czy z takim stanowiskiem moge ubiegac sie o uprawnienia budowlane wykonastwo instalacyjne
  2) jak policzona zostanie praktyka jezeli przez 4 lata mam ciezko uzyskac 78 pelnych tygodni (5 dni roboczych) z reguly mam po 4 dni chociaz pracuje wiecej niz 8h dziennie
  3) czy moge udokumentowac praktyke nowy trybem jezeli pobralem ksiazke praktyk zawodowych dawno temu ktora mi zaginela ( a caly okres praktyk mam od 2016roku)

 6. Witam,
  Chcę obiegać się o uprawnienia budowlane w najbliższej sesji. W firmie w której pracuje, Inżynierem budowy jestem dopiero od 11.2016. Wykonuje obowiązki Inżyniera Budowy jak nadzór pracowników, kontrola i realizacja dokumentacji projektowej, BHP itp. Pytanie czy okres kiedy zanim uzyskałem tytuł inżyniera miałem stanowisko referent ( na umowie pomoc biurowa, w praktyce organizacja pracy i pomoc przy prowadzeniu biur budów) mogę przedstawić i zaliczyć jako praktyka do uprawnień. jako że mam tytuł tylko inżyniera potrzebuje 3 lata praktyki.

  1. uprawnieniabudowlane.pl

   Udowodnienie wykonywania obowiązków inżyniera na stanowisku referent będzie raczej karkołomnym zadaniem, więc raczej nie nie ma co liczyć na zaliczenie takiej praktyki.

 7. czy praca w organach administracji architektonicznych – budowlanej może zostać zaliczona jako część praktyki zawodowej?

 8. Witam,

  Mam pytanie odnośnie wpisow okresu czasu w jakim odbywała się praktyka. Pracuje w firmie budowlanej na budowie moim opiekunem jest k.budowy. Jako firma zaczynamy budowe inwestycji od podstaw. Zakladany czas trawania inwestycji to np 1 rok. Na poczatku rozboty ziemne ,fundamentowe,konstrukcyjne itd itp.- czas trwania 6 miesiecy. A Co z okresem gdzie np przez nastepne 6 m-cy trwaja prace wykoczeniowe termizolacyjne itd itp. gdzie rzeczy strikte konstrukcyjnych jest juz mniej w tej fazie budowy. Okres jaki mozna wpsac w zestawienie to tylko czas trwania robot konstrukcyjnych czy mogę wpisac caly rok do zakonczenia budowy w zestawienie praktyk.?? Bardzo proszę o informację

 9. Czy praktyka odbyta przed 24.09.2014 i opisana w Książce praktyki zawodowej może być jeszcze obecnie przyjęta jako dokument kwalifikacyjny?
  Czy praktyka może być udokumentowana częściowo w Książce praktyki zawodowej, a częściowo poprzez zbiorcze zestawienie praktyki zawodowej?

  1. uprawnienia budowlane

   Jak najbardziej praktyka dokumentowana w książce praktyki zawodowej przed 24.09.2014 może zostać zaliczona. Można także w ten sposób zaliczyć jedynie część praktyki zawodowej a resztę w oświadczeniu.

 10. Pracuję na stanowisku inżynier budowy, w biurze budowy, w odpowiednim zakresie wymiaru praktyk niezbędnych do ubieganie się o uprawnienia budowlane, jednak w zakres moich obowiązków nie wchodzi bezpośredni nadzór nad robotami na placu budowy (np. roboty żelbetowe, montażowe itp.). Zajmuje się techniczną analizą dokumentacji projektowej, przygotowywaniem przedmiarów i wycen robót, budżetem, zamawianiem materiałów, przygotowywaniem dokumentacji technicznej kontraktu (protokoły badań i sprawdzeń, np. badania laboratoryjne, zatwierdzenia materiałów), przygotowywaniem raportów, terminowym przygotowywaniem dokumentów sprzedaży do Zamawiającego, bieżącym wspomaganiem Kierownika Budowy w prowadzeniu Inwestycji, oczywiście na budowę też wyjeżdżam, jednak nie nadzoruję bezpośrednio prac. Czy zakres moich obowiązków – charakter wykonywanych czynności – który podałem będzie podstawą do zaliczenia mi praktyki, czy będę miał z tym kłopot, bo nie wykonuje pracy stricte na budowie?? Proszę o rozwianie moich wątpliwości.

  1. uprawnienia budowlane

   Z opisu wynika iż wykonywane czynności mają charakter biurowo-kosztorysowy i raczej nie mogą być podstawą do zaliczenia ich na poczet praktyki zawodowej.

 11. Witam.

  Ubiegam się o uprawnienia do kierowania robotami w specjalności sanitarnej. Czy w zestawieniu należy uwzględnić harmonogram prac, tj co zostało w poszczególnych tygodniach wykonane, czy daty muszą dokładnie pokrywać się z dziennikiem budowy? w której rubryce o tym ewentualnie nadmienić. Czy w rubryce pierwszej gdzie jest zapis o parametrach charakterystycznych należy uwzględnić np. z jakiego materiału została wykonana instalacja, w jakim zakresie średnic, parametry pracy instalacji? czy znajduje się może gdzieś ewentualnie wzór jak takie zestawienie powinno zostać wypełnione? czy ewentualny brak nr decyzji o pozwolenie na budowę przekreśla uwzględnienie jej czasie odbycia praktyki? z góry dziękuję za odpowiedzi i rozwianie ewentualnych wątpliwości.

  Pozdrawiam

 12. Jestem zatrudniony w firmie jako Kierownik Działu Montażu. Do moich obowiązków należą m.in kontrola jakości i zaawansowania prac, wsparcie techniczne dla montażystów, kontrola zgodności z dokumentacją wykonawczą, kontrole BHP. Generalnie wszystko za co odpowiedzialny jest Kierownik Robót, który to współpracuje z nami z zewnątrz na zlecenie. Interesuje mnie co mam wpisać jako formę odbywania praktyki. Dodam, że ubiegam się o uprawnienia w specjalizacji instalacji sanitarnych.
  Pozdrawiam

  1. uprawnienia budowlane

   Duże wątpliwości budzi m.in. nazwa stanowiska i wynikający z niej zakres obowiązków wskazujący nie do końca na odbywanie praktyki bezpośrednio na budowie. Prace montażowe także mają różny zakres i mogą nie odpowiadać zakresowi uprawnień o jakie się Pan ubiega.

 13. Praktyka zawodowa

  Ukończyłam studia wyższe na kierunku budownictwo ogólne specjalność konstrukcje budowlane. Jestem zatrudniona u Inwestora na stanowisku kierownik administracyjny i prowadzę inwestycje oraz zatrudniam inspektorów nadzoru do odbiorów robót, które prowadzimy (nowe budowy oraz remonty istniejących obiektów). Czynnie uczestniczę w procesie budowlanym po rozstrzygnięciu postępowań przetargowych w fazie wykonywania robót budowlanych oraz odbiorach. Mam pytanie następujące – czy mogę w jakiś sposób zaliczać odbytą praktykę zawodową np. jako oddelegowana przez inwestora na budowę na funkcji inżyniera budowy?

  1. uprawnienia budowlane

   Bezpośrednio na wspomnianym stanowisku nie będzie raczej takiej możliwości. Po kierownictwem inspektora nadzoru także. Jedyna szansa to zatrudnienie bezpośrednio na budowie na stanowisku technicznym

 14. Witam

  Czy udział w wykonaniu projektów wykonawczych (czy tylko w projektach budowlanych) liczy się do uprawnień budowlanych?

  1. uprawnienia budowlane

   Sprawa budzi od dawna wątpliwości natomiast należy przyjąć, iż izby PIIB nie uznają praktyki przy sporządzaniu projektów wykonawczych.

 15. Witam mam pytanie co do uzupełnienia zbiorczej karty praktyk czy każdy projekt ma być na oddzielnej karcie czy po prostu w innym wierszu. Również nurtuje mnie pytanie bo słyszę sprzeczne informacje co do wpisywanych projektów czy możemy wpisać tylko te, w których „jesteśmy w tabelce” ?

  1. uprawnienia budowlane

   Generalnie projekt powinien być wyraźnie odznaczony od kolejnego.
   Brak nazwiska w tabelce oznacza duże prawdopodobieństwo dodatkowych wyjaśnień. Nie przekreśla to jednak od razu takiego projektu.

 16. Mam pytanie odnośnie dokumentowania odbytej praktyki projektowej. Mianowicie, czy do zbiorczego zestawienia praktyki niezbędne jest załączanie tworzonej przez kandydata dokumentacji rysunkowej (np w postaci PDF) z projektów, przy których brał udział? Czy wystarczające jest zbiorcze zestawienie praktyki?

  1. uprawnienia budowlane

   Niektóre izby wymagają wykazu prac projektowych wykonanych w ramach praktyki, niekiedy także kserokopii pierwszych stron projektów.
   Szczegóły należy sprawdzać na stronie swojej izby, gdyż wymagania się różnią w zależności od konkretnej izby.

 17. Charakter wykonywanych czynności

  Witam,

  Proszę o pomoc. Nie wiem co wpisać jako charakter wykonywanych czynności w zbiorczym zestawieniu, czy chodzi o prace jakie ja wykonuję (np. obmiary, nadzór nad wykonywanymi pracami), czy chodzi jednak o konkretne prace trwające akurat w tym czasie na budowie (np. wznoszenie ścian, wykonywanie zbrojenia stropu)?

  1. uprawnienia budowlane

   Chodzi o faktycznie wykonywane czynności przez praktykanta. Obmiarów raczej nie zalecamy wpisywać, a także bezpośredniego nadzoru nad pracami bo to może robić dopiero osoba z uprawnieniami.

 18. Czy będąc formalnie zatrudnionym w biurze projektów (umowa zlecenie), mogę być oddelegowany do pracy na budowie w celu odbycia praktyki pod okiem uprawnionego kierownika budowy?, czyli w kolumnie 4 cały czas umowa zlecenie ( 2 i pół roku) w jednej firmie proj., natomiast połowa praktyki w biurze, a połowa na budowie.

  1. Jeżeli będzie 2 różnych kierowników praktyki to będą potrzebne 2 oddzielne zestawienia gdyż są one załącznikami do odpowiednich oświadczeń kierowników praktyki.
   Co do samego oddelegowania to raczej ryzykowny pomysł gdyż nie ma oficjalnego orzecznictwa w tej kwestii i trzeba liczyć na łaskę/niełaskę komisji.

 19. Witam
  Jak rozumieć zapis w rozporządzeniu rozdz. 2 punkt 4.3:
  „4. Do praktyki zawodowej na budowie zalicza się:
  3) pracę u zarządcy infrastruktury kolejowej lub w podmiocie odpowiedzialnym za utrzymanie infrastruktury kolejowej
  we właściwym stanie technicznym działającym na zlecenie zarządcy infrastruktury kolejowej, polegającą na wykonywaniu
  czynności na terenie budowy lub czynności inspekcyjno-kontrolnych i obejmującą konieczność fachowej oceny
  zjawisk, stanu technicznego budowli i urządzeń budowlanych lub samodzielnego rozwiązywania zagadnień architektonicznych
  oraz techniczno-organizacyjnych.”
  Jestem kierownikiem jednostki, która utrzymuje/prowadzi eksploatację urządzeń elektroenergetycznych dla zarządcy kolejowego i czy to można wpisać jako praktykę czy tylko prace na pozwolenie/zgłoszenie na budowę?

  1. Czynności inspekcyjno-kontrolne także są dopuszczone więc jest możliwość odbycia praktyki. Proszę pamiętać jednak o 2 kwestiach:
   1/ w powyższym przypadku okres praktyki wydłuża się 2 krotnie.
   2/ praktykę potwierdza osoba z uprawnieniami i będąca czynnym członkiem izby – zwykle to właśnie kierownik.

 20. A ja się zastanawiam czy jak mam oświadczenie od kierownika praktyk projektowych k-b to w polu „nazwa obiektu budowlanego” mam wpisać wszystkie projekty ze zbiorczego zestawienia na jednym oświadczeniu czy do każdego projektu z zestawienia zbiorczego osobne oświadczenia kierownika.

 21. Czy podczas odbywania praktyki na budowie muszę mieć stanowisko „inżynier budowy”? Czy mogę być na budowie jako „asystent projektanta”? Ewentualnie czy akceptowane jest podwójne stanowisko tj. „asystent projektanta – inżynier budowy”?

  1. Nazwa stanowiska jest dosyć istotna gdyż dużo mówi o zakresie obowiązków. Ciężko powiązać stanowisko „asystent projektanta” ze stałym wykonywaniem obowiązków na budowie. Tak więc optymalnie jest rozdzielić praktykę projektową i wykonawczą na 2 oddzielne stanowiska.
   Jeżeli chodzi o wspomniane łączne stanowisko, też wydaje się do zaakceptowania, natomiast trzeba wziąć poprawkę na fakt, iż oficjalnych interpretacji nie ma, a ostatecznie decyzja należy do OKK – a te niestety się różnią. Więc najlepiej udać się na dyżur przedstawiciela OKK przy danej izbie i sprawę wyjaśnić na początku.

 22. Dzień dobry, mam pytanie dotyczące kolumny 1 – czy przy dokumentowaniu praktyki projektowej przy sporządzaniu projektów, pod nazwą inwestycji należy również podawać numer decyzji o pozwoleniu na budowę? Czy dotyczy to tylko praktyki wykonawczej?

  1. Można podać w miarę możliwości. Natomiast prawda jest taka, iż na etapie projektu numer pozwolenia jest jeszcze nieznany, a trudno czekać ze składaniem dokumentów dotyczących praktyki do czasu realizacji inwestycji.

 23. Mam pytanie dotyczące oświadczenia potwierdzającego odbycie praktyki zawodowej – czy w przypadku gdy projektant ma uprawnienia mniej niż 5 lat (i nie może podpisać oświadczenia) takie oświadczenie może podpisać sprawdzający który ma możliwość podpisania takiego dokumentu bowiem spełnia wymóg posiadania uprawnień dłużej niż 5 lat?

  1. Wymóg 5 letniego doświadczenia dotyczy jedynie funkcji patrona praktyki. W przypadku kierownika praktyki on nie obowiązuje.
   PIIB nie akceptuje sprawdzających jako kierowników praktyki.

 24. Witam, co należy wpisać w piątej kolumnie w zbiorczym zestawieniu praktyki zawodowej przy projektowaniu mając umowę o pracę ?
  Wystarczy wpisać: pełen etat umowa o pracę oraz stanowisko asystent projektanta to wystarczy ?

  1. Co do zasady liczy się zakres wykonywanych obowiązków ( jego zgodność z wymaganiami dla danej specjalności i rodzaju uprawnień ). Natomiast wspomniana nazwa stanowiska już na pierwszy rzut oka wygląda „mało technicznie” i raczej wzbudzi podejrzliwość komisji kwalifikacyjnej co będzie wiązało się z potrzebą dodatkowych wyjaśnień.

 25. Witam,
  mam pytanie w sprawie prawidłowego uzupełnienia zbiorczego zestawienia oraz oświadczenia w przypadku kilku kierowników praktyk.
  Jest 2 konstruktorów – A i B.
  Wykonałem 5 projektów: 1,2 pod okiem A, 3,4 pod okiem B i 5 pod okiem A (Chodzi też o kolejność, bo zgodnie z datami tak to wygląda).
  Teraz pytanie jak to wszystko poprawnie udokumentować?
  Zrobić I zestawienie z projektem 1,2 i do tego oświadczenie z wpisanymi projektami 1 i 2 od kierownika A.1 Następnie II zestawienie z wpisanymi projektami 3,4 i do tego oświadczenia z projektami 3,4 od opiekuna B, a potem znów III zestawienie z projektem 5, z oświadczeniem do 5 od A?

  1. Każdy kierownik praktyki składa oddzielne oświadczenie do którego załączone jest zestawienie praktyki kandydata, ale jedynie ten zakres którym kierownik konkretnie się zajmował. Więc oświadczeń tyle ile kierowników.

   1. Witam,
    W czasie mojej praktyki mialem przyjemnosc pracowac na dwoch budowach, na ktorych dochodzilo do zmiany kierownika budowy. Rozumiem, ze tutaj tez musze kazda budowe niejako zapisac dwa razy (moja funkcja, obowiazki i nadzorowane prace sie nie zmienialy)? Czy wystarcza podpisy obu kierownikow przy kazdej budowie? pozdrawiam

 26. Instalacje WOD-KAN

  Ubiegam się o uzyskanie uprawnień do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń (specjalność instalacyjna) z racji ukończenia studiów II stopnia specjalność Inżynieria Sanitarna. Obecne pełnię stanowisko Kierownika Sieci Wodociągowej, a opiekunem mojej praktyki jest mój przełożony Dyrektor Techniczny uprawnienia sanitarne bez ograniczeń (projektowe i wykonawcze). W związku z koniecznością rozbudowy sieci wod-kan przez nasze Przedsiębiorstwo Wodociągowe część przyłączy i sieci wod-kan wykonujemy sami a część zlecamy firmom zewnętrznym.
  Czy w przypadku wykonywania sieci wod-kan na nasze zlecenie przez firmy zewnętrzne, takie roboty mogą być zaliczane do praktyki zawodowej, jeśli tak to w jakiej formie ???. Dodam również, że wszelkie odbiory z ramienia Inwestora dokonujemy wspólnie ja jako Kierownik Sieci Wodociągowej oraz Dyrektor Techniczny.

  1. Generalnie zaliczana powinna być praktyka związana bezpośrednio z wykonywaniem czynności na budowie pod kierownictwem osoby z uprawnieniami. Jeżeli natomiast prace wykonywane są przez firmy zewnętrzne to prawdopodobnie Wasza rola ogranicza się do sprawowania nadzoru inwestorskiego – a to nie jest w PIIB zaliczane.

 27. Czy praca w Zarządzie Dróg może zostać mi zaliczona jako praktyka zawodowa? Jakie czynności musiałabym wykonywać? Dodam, iż biorę czynny udział w przeglądach bieżących, podstawowych i rozszerzonych zarówno obiektów mostowych jak i ciągów dróg. Ponadto przebywam na terenie robót (budowa, przebudowa, remont), analizuję dokumentację techniczną, mam kontakt z wykonawcami na każdym etapie wykonywania robót (od przetargu do podpisania protokołu odbioru robót). Prowadzę książki obiektów mostowych i drogowe, czy można to jakoś uwzględnić?

 28. W jaki sposób uzupełnić wpisy w przypadku praktyki wykonawczej i projektowej jeżeli projektową robimy pod patronatem projektanta? Czy czas praktyki może się w tym przypadkunakładać? Tzn. cały etat jako inżyneir budowy i dodatkowa praca nad projektem np dwie godziny dziennie? Z zakupionych przeze mnie zestawień to nie wynika – nie ma w nich żadynych przykładów patronatu.

  1. Przykład dotyczy ogólnego i najbardziej powszechnego przypadku czyli praktyki pod kierownictwem.
   Patronat należy dokumentować dokładnie w taki sam sposób jak praktykę projektową na umowie. Jedyna różnica to wskazanie patrona zamiast kierownika praktyki w ostatniej kolumnie oraz wpisanie PATRONAT zamiast rodzaju umowy w kolumnie „FORMA ODBYWANIA PRAKTYKI”.

   W przygotowanym przez PIIB projekcie rozporządzenia w/s samodzielnych funkcji technicznych znalazł się zapis:

   Zaliczeniu podlega praktyka zawodowa odbyta w wymiarze 40 godzin tygodniowo, czyli 8 godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu.

   więc tak najbezpieczniej to interpretować. Można oczywiście robić równocześnie praktykę ale z dużym prawdopodobieństwem okres praktyki proporcjonalnie się wydłuży.

   ps. Proszę pamiętać o wymaganiu 5 lat praktyki dla patrona w ramach posiadanych przez niego uprawnień.

   1. Bardzo dziękuję za wyjaśnienie. Pisze Pan o projekcie, który na razie jeszcze nie wszedł w życie. Egzamin chciałabym zdawać w najbliższej sesji, czyli te przepisy jeszcze mnie nie obowiązują i okresy mogą się3 pokrywać bez wydłużenia czasu odbywania praktyki?

    1. Problem w tym, iż rozliczanie nigdzie nie jest w dokumentach opisane i każda izba może interpretować to inaczej.
     W czasach książki praktyki zawodowej był w nich zapis, iż można dodatkowo poza etatem maksymalnie dodatkowo odbyć 4 godzinny dziennie. Natomiast od września 2014 nic już tego oficjalnie nie reguluje, a ten projekt o którym wspomiałem oczywiście nie jest jeszcze obowiązujący ale najbardziej chyba w tym momencie pokazuje podejście izb do tego zagadnienia.
     Najbezpieczeniej zadać pytanie bezpośrednio do izby.. chociaż większość z nich odpowiada kandydatom wymijająco zostawiając sobie furtkę przy oficjalnym rozliczeniu po złożeniu wszystkich dokumentów.

 29. Jak uzupelnic wpisy, jeżeli pracowało się na kilku budowach jednocześnie, domki jednorodzinne jako zastępca kierownika budowy ?

  1. Po prostu trzeba wszystkie budowy wpisać kolejno do zestawienia praktyki.
   ps. Same domki jednorodzinne dla niektórych komisji mogą okazać się niewystarczające.

 30. Witam, sytuacja u mnie wygląda następująco: Praktyki miałem na 4 budowach na pierwszej i trzeciej miałem tego samego kierownika. Oczywiście będą tu 4 zaświadczenia dotyczące każdej z budów ale jak ze zbiorczym zestawieniem praktyk? Czy w wariancie
  1. Na każdą budowe osobne zestawienie
  2. Jedno zestawienie na kierownika, czyli 4 zaświadczenia i 3 zestawienia
  3. Jedno zestawienie na wszystkich kierowników
  Proszę o pomoc.

  1. Wypełnia się oświadczenie kierownika, do którego załącznikiem jest zestawienie zbiorcze praktyki. Więc tyle oświadczeń i zestawień ile kierowników.

 31. Witam.
  Czy robił ktoś może praktykę zawodową w Nadzorze Budowlanym i wie jak w takim przypadku należy wypełniać zestawienie praktyk? Chciałbym zacząć wypełniać zestawienie ale nie wiem jak się za to zabrać. Z góry dziękuje za odpowiedź.

 32. Czy w ostatniej kolumnie musi się pojawić ocena wystawiona przez opiekuna?
  W rozporządzeniu jest zapis „ogólną ocenę teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu wnioskowanej specjalności, dokonaną przez osobę, pod nadzorem której odbywana była praktyka.” (Rozdział 2, $4, pkt 2.).

  Natomiast w zbiorczym zestawieniu nie pojawia się taka informacja.

 33. rak pytanie dotyczy nie obowiązującej juz ksiazki praktyk. Czyli rozumiem ze należało osobno dokumentować praktykę zawodowa ? Czy tylko w przypadku jednoczesnego odbywania praktyki wykonawczej i projektowej należało podzielić ksiazke na dwie części ?

 34. Czy książek praktyk uzupełniamy z podziałem na praktykę projektowa tzn chronologicznie wykonane projekty a następnie chronologicznie praktyka wykonawcza? Jezleli pol roku było praktyki projektowej następnie pol roku wykonawczej zestawiam to osobno ? Czyli wykonuje osobno zbiorcze zestawienie praktyki projektowej i zbiorcze zestawienie praktyki wykonawczej ? Analogicznie zapisy szczegółowego przebiegu praktyki ? Bardzo prosze o pomoc ksiazke mam juz uzupełniona wypislalam praktykę projektowa a teraz chciałam uzupełnić wykonawcza.

  1. Jeśli faktycznie pytanie dotyczy wypełniania książki praktyki zawodowej ( która już nie obowiązuje od 2,5 roku ) to odpowiedź na to pytanie jest następująca:

   W przypadku odbywania praktyki „projektowej” i „wykonawczej”, część książki przeznaczoną na zapisy szczegółowe (strony 19-92)
   należy podzielić części i oddzielnie dokumentować praktykę przy sporządzaniu projektów oraz oddzielnie praktykę na budowie; zapisy należy prowadzić dwustronnie, chronologicznie, w sposób ciągły. W przypadku odbywania praktyki równolegle u różnych pracodawców, każdą z tych praktyk należy dokumentować na wydzielonych w tym celu stronach „Książki”.

   https://uprawnieniabudowlane.pl/wypelnianie-ksiazki-praktyki-zawodowej-porady/

 35. Witam. Czy informacja o konstrukcji oraz dane techniczne również trzeba odpisać w przypadku chęci ubiegania się o uprawnienia w specjalności instalacyjnej wod kon wentylacja (IS), etc czy pisze się inne informacje?

  1. W nagłówku kolumny drugiej zestawienia jest informacja, iż informacje powinny być odpowiednie do wnioskowanej specjalności uprawnień.. więc dla instalacyjnej sanitarnej mogą to być moc, wydajność instalacji, ciśnienie robocze, maksymalne przekroje, średnice oraz parametry głównych urządzeń.

   1. Witam czy posiadacie Państwo wzór zbiorczego zestawiena na Uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych bez ograniczeń

  2. Witam!
   Jestem na etapie wypełniania zbiorczego zestawienia w takiej specjalności, jak Ty. Czy mógłbyś napisać, jak ostatecznie uzupełniłeś kolumnę nr 2?

 36. Witam,

  Czy trzeba miec w momencie zlożenia papierow wymagana liczbe tygodni praktyk? zabraknie mi 3-4 tygodnie, jednak w maju bede mial juz wszystko, czy jest szansa ze to zalicza?

  1. Liczy się okres czasu w momencie złożenia.
   Można pokusić się o złożenie tak jak jest, a potem liczyć na to iż komisja prześle pismo celem uzupełnienia dokumentów ( co może zająć około miesiąca) i wtedy przedłożyć już cały okres praktyki – jednak proponujemy bezpośrednio zapytać w danej komisji czy jest taka możliwość, gdyż ryzyko jest duże.

 37. Kupiłem Wasz wzór ale bardzo ubogo jest opisana kolumna 5. A Izba Małopolska wymaga:
  WAŻNE!: W zestawieniu zbiorczym odbytej praktyki po 24.09.2014 w kolumnie nr 5 należy wpisać charakter wykonywanych czynności tzn. wyszczególnić rodzaj wykonywanych prac na budowie lub przy projektowaniu.
  Jak bardzo trzeba wyszczególnić rodzaj tych prac?

  1. Co do zestawienia proponuje bardzo ogólnie wpisać zakres wykonywanych czynności przykładowo
   *pomoc przy sprawowaniu nadzoru nad robotami żelbetowymi, montażem konstrukcji stalowych, pracami murarskimi ( wymienić czym się faktycznie zajmowało)
   *kontrola jakości i zaawansowania robót
   *kontrola ilościowa i jakościowa wbudowywanych materiałów
   * pomoc przy sprawowaniu kontroli nad stanem BHP na budowie
   * kontrola i weryfikacja dokumentacji

   Nie chodzi tu raczej o rozpisywanie wszystkiego tygodniami jak to miało miejsce w książce praktyki.

 38. Czyli w jednej książce praktyk (przed wrześniem 2014) można wpisać praktykę zarówno projektową jak i wykonawczą naprzemiennie tak jak to się faktycznie odbywało a nie trzeba dwóch osobnych książek?

  Podobnie w postaci tego oświadczenia po wrześniu 2014?

  1. Nie naprzemiennie. Masz napisane w książce praktyk, że praktykę projektową zapisujesz w osobnej części książki, a wykonawczą w osobnej, żeby było łatwiej sprawdzać.

  2. Co w przypadku, gdy firma w której jestem zatrudniony pełni funkcję Podwykonawcy, natomiast osobą pełniącą funkcję techniczną na budowie (kierownik robót/kierownik budowy) jest Przedstawiciel firmy będącej Wykonawcą?

   Czy wypełniając zbiorcze zestawienie odbytej praktyki zawodowej mogę uzyskać potwierdzenie kierownika robót, z którym nie łączy mnie żadna zależność formalno-prawna, natomiast jest On w stanie potwierdzić moje uczestnictwo w całym procesie budowlanym?

   Czy w tym przypadku powinienem przedstawić oświadczenia potwierdzające odbycie praktyki zawodowej, podpisane przez osoby pełniące funkcje techniczne na poszczególnych budowach?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *