Kategorie
Opłaty

Duża podwyżka opłat kwalifikacyjnych w PIIB 2021

Podwyżka opłat kwalifikacyjnych na uprawnienia budowlane w 2021 roku w PIIB. Sprawdź ile kosztuje zdobycie uprawnień budowlanych według nowego cennika.

Rok 2021 upłynął pod znakiem znacznych podwyżek cen w naszym kraju. Szczególnie dotkliwie podwyżki odbiły się na branży budowlanej. Niestety podwyżki nie ominą także osób ubiegających się o uprawnienia. Polska Izba Inżynierów Budownictwa uchwałą z pierwszej połowy 2021 roku ogłosiła nowe stawki opłat w postępowaniu kwalifikacyjnym. Będą one dotyczyły nowych postępowań kwalifikacyjnych, tak więc od sesji jesień 2021 oraz tych następujących kolejno.

Uprawnienia budowlane w PIIB – nowe opłaty kwalifikacyjne

Nowe stawki opłat kwalifikacyjnych dla osób ubiegających się o uprawnienia budowlane:

osoby ubiegające się o oddzielne uprawnienia do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi zapłacą:

  • 1000 zł jako opłatę z tytułu kwalifikowania
  • 1000 zł opłaty z tytułu przeprowadzania egzaminu
  • 600 zł to koszt ponownego przeprowadzenia części ustnej egzaminu na uprawnienia budowlane – opłata opcjonalna, płacą jedynie Ci, którym się nie powiodło

kandydaci ubiegający się o łączne uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi zapłacą:

  • 1550 zł opłaty z tytułu kwalifikowania;
  • 1550 zł za przeprowadzenie egzaminu na uprawnienia budowlane
  • 850 zł za ponowne przeprowadzenie ustnej części egzaminów

Zgodnie z uchwałą PIIB osoby, które złożyły wnioski przed wejściem w życie niniejszej uchwały, będą rozliczane jeszcze według starych niższych stawek.

podwyżka opłat kwalifikacyjnych w PIIB
Uchwała PIIB w sprawie podwyżek opłat kwalifikacyjnych za uzyskanie uprawnień budowlanych

Ile podrożeje zdobycie uprawnień budowlanych

Dotychczas obowiązujące stawki opłat kwalifikacyjnych dla osób ubiegających się o uprawnienia budowlane obowiązywały od 2014 roku, do chwili obecnej. Podstawowe stawki za pojedyncze uprawnienia wynosiły po 800 zł za postępowanie kwalifikacyjne oraz egzamin. Osoby starające się o uprawnienia łączone płaciły odpowiednio 1100 zł na kwalifikację i tyle samo za egzamin.

Podwyżka opłat jest więc dosyć znaczna. Dla oddzielnych uprawnień to wzrost o 25% z 800 zł na 1000 zł. Jeszcze większa jest natomiast podwyżka dla uprawnień łączonych. Tutaj o ponad 40% z 1100 zł na 1550 zł.

Jedynym usprawiedliwieniem dla PIIB w tym wypadku jest to, że opłaty za uprawnienia nie zmieniały się już od blisko 7 lat. Gdzie w siostrzanej izbie IARP analogiczne opłaty zwiększane są praktycznie co roku.

Osobom zainteresowanym dokładniejszym prześledzeniem skali podwyżek opłat kwalifikacyjnych w izbach inżynierów i architektów w ostatnich latach polecamy nasze opracowanie w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *