Kategorie
Aktualności

Wkrótce egzaminy na uprawnienia budowlane w sesji JESIEŃ / ZIMA 2021

Zbliżają się terminy egzaminów na uprawnienia budowlane oraz architektoniczne w sesjach jesień zima 2021. Zobacz jakie procedury bezpieczeństwa obowiązują.

Już niewiele czasu zostało do rozpoczęcia egzaminów na uprawnienia budowlane w jesienno-zimowym bloku egzaminacyjnym.

Egzaminy na uprawnienia budowlane w zależności od specjalności uprawnień organizowane są przez PIIB oraz IARP. Sesja egzaminacyjna rozpoczyna się tradycyjne egzaminem pisemnym ( testowym). Podobnie jak w latach ubiegłych egzaminy będą przeprowadzane w ścisłym reżimie sanitarnym wg opracowanych procedur bezpieczeństwa.

Terminy egzaminów JESIEŃ / ZIMA 2021

  • Egzamin na uprawnienia budowlane w PIIB w sesji jesień 2021 rozpocznie się w dniu 19 listopada 2021 jednocześnie we wszystkich okręgowych izbach inżynierów.
  • Egzaminy na uprawnienia architektoniczne zaplanowano natomiast na 6 grudnia 2021.

Następnie osoby, które uzyskają wynik pozytywny zostaną dopuszczone do egzaminów ustnych. Harmonogram ustnej sesji egzaminacyjnej ogłasza okręgowa komisja kwalifikacyjna wraz z ogłoszeniem wyników części testowej. Zwykle informacje o kolejności zdawania publikowane są także na stronach internetowych okręgowych izb. Egzaminy ustne odbywają się działami wg zakresów i specjalności uprawnień. Zwyczajowo na „pierwszy ogień” trafiają najliczniejsze specjalności czyli konstrukcyjno-budowlana oraz instalacyjne.

Zawiadomienie o egzaminie

Na około 1 miesiąc przed zaplanowanym terminem każdy kandydat powinien otrzymać listem poleconym zawiadomienie o dopuszczeniu do egzaminu, wraz z informacją o tym w jakim miejscu i terminie on się odbędzie. W razie braku takiej informacji zalecamy niezwłoczny kontakt z komisją kwalifikacyjną w celu wyjaśnienia, gdyż może to oznaczać brak pozytywnej weryfikacji, a co za tym idzie możliwości przystąpienia do egzaminów.

Nie zapomnij zapłacić za egzamin

Warto pamiętać o konieczności zapłacenia drugiej raty opłaty kwalifikacyjnej, z tytułu przeprowadzenia egzaminu. Jest to warunek konieczny dopuszczenia do egzaminu pisemnego, o czym niektórzy zapominają. Dobrze jest również zabrać ze sobą na egzamin potwierdzenie dokonania płatności, aby w razie wątpliwości łatwo ją udowodnić. W szczególności dotyczy to osób, które dokonały płatności po terminie.

Przypominamy iż na początku 2021 roku podniesiono opłaty kwalifikacyjne.

Procedury sanitarne

W związku z ograniczeniami związanymi z epidemią koronawirusa egzaminy bedą odbywać się według obowiązujących procedur sanitarnych. Komisje kwalifikacyjne przygotowały specjalne wytyczne, z którymi warto się zapoznać by uniknąć zaskoczenia na egzaminach. Warto zwrócić uwagę, szczególnie w przypadku egzaminów ustnych na ograniczoną dostępność do tekstów aktów prawnych i norm, które w niektórych komisjach egzaminacyjnych mogą nie zostać udostępnione. Warto więc zadbać o własne teksty aktów prawnych. Jednym ze sposobów jest skorzystanie z jednolitych aktów prawnych przygotowanych dla każdej specjalności i rodzaju uprawnień wraz ze spisami treści.

Jak przygotwać się do egzaminów

Czasu na przygotowanie, szczególnie w przypadku egzaminów w PIIB pozostało już bardzo niewiele, natomiast z doświadczenia wiemy, iż przygotowanie do egzaminów w tak krótkim czasie nadal jest możliwe. Dla zdających przygotowaliśmy poradnik jak uczyć się do egzaminu na ostatnią chwilę gdzie opisujemy najważniejsze zagadnienia, którym warto poświęcić swój tak ograniczony czas.

Nieocenioną pomocą będzie również nasz autorski program do nauki na egzamin testowy, zawierający szeroki zakres pytań egzaminacyjnych i zapewniający wysoką powtarzalność oraz skuteczność nauki.

Zdawalność egzaminów na uprawnienia budowlane

Zdawalność egzaminów na uprawnienia budowlane co roku kształtuje się w zakresie od 70-85%. Egzamin testowy jest teoretycznie łatwiejszy, gdyż duża pula pytań egzaminacyjnych jest znana. W przypadku egzaminu ustnego istotna jest wiedza praktyczna uzyskana na budowie lub w biurze projektowym. Kluczowa jest więc tutaj jakość odbywanej praktyki zawodowej. Szczegółowe statystyki i wyniki egzaminów na uprawnienia budowlane z ostatnich lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *