Kategorie
Aktualności Uprawnienia architektoniczne

Terminy egzaminów na uprawnienia architektoniczne 2023-2026

Terminy egzaminów na uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej ustalone przez IARP na lata 2023 do 2026. Dla wszystkich rodzajów uprawnień.

Znamy już terminy egzaminów na uprawnienia architektoniczne w najbliższych trzech latach. Krajowa Komisja Kwalifikacyjna IARP udostępniła szczegółowy harmonogram sesji egzaminacyjnych, co pozwoli zainteresowanym kandydatom na odpowiednie przygotowanie wymaganych dokumentów, rozplanowanie praktyki zawodowej oraz przygotowania do egzaminów.

Terminy egzaminów 2023-2026

Wyznaczone terminy egzaminów na uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej w latach 2023 do 2026:

 1. rok 2023
  • sesja letnia 2 czerwca
  • sesja zimowa 1 grudnia
 2. rok 2024
  • sesja letnia 7 czerwca
  • sesja zimowa 6 grudnia
 3. rok 2025
  • sesja letnia 6 czerwca
  • sesja zimowa 5 grudnia
 4. rok 2026
  • sesja letnia 5 czerwca
  • sesja zimowa 4 grudnia

Egzaminy na uprawnienia architektonicznej odbywają się standardowo dwa razy w roku w sesjach egzaminacyjnych LATO i ZIMA.

Wymagania na egzamin na uprawnienia architektonicze

Aby przystąpić do egzaminu na uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej potrzebne będzie odpowiednie wykształcenie oraz praktyka zawodowa. Dla najbardziej popularnych uprawnień tj. do projektowania bez ograniczeń od kandydatów wymaga się ukończenia I i II stopnia studiów na kierunku architektura lub architektura i urbanistyka. Należy również odbyć praktykę zawodową przy projektowaniu w wymiarze jednego roku oraz jeden rok praktyki na budowie. Szczegółowe wymagania dla pozostałych rodzajów uprawnień architektonicznych można sprawdzić w naszym kalkulatorze praktyki i wykształcenia.

Warto również powiedzieć o wymaganiach formalnych związanych z przedłożeniem wniosku kwalifikacyjnego oraz dostarczeniem kompletu wymaganych dokumentów w ustalonych przez komisję kwalifikacyjną terminach. Niezbędne będzie także uregulowanie opłaty kwalifikacyjnej oraz opłaty za przeprowadzenie egzaminów, które z roku na rok są coraz wyższe.

Jak wygląda egzamin na uprawnienia architektoniczne

Sprawdź jak wygląda egzamin pisemny i ustny na uprawnienia architektoniczne by odpowiednio się do niego przygotować. Ile pytań na egzaminach, czas trwania oraz wymagana liczba poprawnych odpowiedzi. Poniżej w odnośnikach zebraliśmy wszystkie niezbędne informacje i porady związane z egzaminami.

Co daje egzamin na uprawnienia architektoniczne

Zaliczenie egzaminu na uprawnienia architektoniczne pozwala zainteresowanemu na odebranie decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych oraz daje możliwość pełnienia samodzielnych funkcji technicznych na budowie lub przy projektowaniu. Warto pamiętać, iż same uprawnienia architektoniczne nie wystarczą. Przepisy są tak skonstruowane, iż oprócz samej decyzji niezbędne jest także czynne członkostwo w samorządzie zawodowym ( w tym wypadku w IARP ) co wiąże się niestety z opłacaniem składek członkowskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *