Kategorie
Wymagania

Specjalność uprawnień budowlanych wybierz przed rozpoczęciem studiów

Każdy z rodzajów uprawnień budowlanych wymaga odpowiedniego kierunkowego wykształcenia, więc jeżeli mamy konkretne zainteresowania i preferencje dotyczące kariery w branży budowlanej, najlepiej decyzję podjąć jeszcze przed rozpoczęciem nauki.

Obecnie do zdobycia uprawnień potrzebne jest wykształcenie wyższe ( pierwszego lub drugiego stopnia ) lub średnie ( technik budownictwa ). Kierunki kształcenia dla poszczególnych rodzajów uprawnień są ściśle określone w rozporządzeniu.

Dodatkowo należy mieć świadomość, iż weryfikacja wykształcenia oraz zgodności kierunków z wymogami odbywa się w ściśle określony sposób. Tak więc ważny jest nie tylko sam kierunek, ale  uczelnia na jakiej odbywane są studia. Najlepiej więc zadbać o to by cieszyła się odpowiednią renomą ( politechnika lub inna państwowa uczelnia techniczna ). Wiele teoretycznie zgodnych kierunków na prywatnych uczelniach kształcących we „wszystkich kierunkach” nie jest bowiem akceptowana przez komisje kwalifikacyjne.

Warto wcześniej uzyskać informację u władz uczelni czy po danym kierunki istnieje możliwość zrobienia uprawnień. W razie wątpliwości zawsze także jest możliwość pytać członków okręgowych komisji kwalifikacyjnych. Dane kontaktowe tutaj.

Rodzaje uprawnień budowlanych

Warto wiedzieć, iż aktualnie istnieje 10 rodzajów uprawnień budowlanych, które umożliwiają wykonywanie określonych czynności w budownictwie. Osobom dopiero rozpoczynającym edukację na poziomie szkoły średniej lub wyższej oraz stojącym przed koniecznością wyboru dalszego kierunku kształcenia, polecamy zapoznanie się z zakresem czynności na jakie dane uprawnienia pozwalają. To pozwoli na jednoznaczne określenie swojej dalszej ścieżki zawodowej i edukacyjnej.

Jaką uczelnie wybrać

Warto wiedzieć, iż nie wszystkie uczelnie kształcą na tym samym poziomie, więc jeżeli mamy taką możliwość to powinniśmy wybierać te najlepsze. Kwestię wyboru tej właściwej mogą ułatwić publikowane okresowo rankingi uczelni technicznych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *