Kategorie
Pytania użytkowników

Praktyka zawodowa na studiach

Czy praktyka zawodowa jest wliczana od momentu zdobycia tytułu inżyniera czy od moment ukończenia 3 roku studiów? Studiowałem zaocznie 4 lata po czym nie obroniłem inżyniera od razu tylko rok później czyli w sumie 5 lat. Kolejne pytanie dotyczy uprawnień budowlanych bez ograniczeń czy jeżeli zrobię teraz zaocznie magistra to z praktyką która będę miał jako inżynier będę mógł przystąpić do egzaminu na uprawnienia budowlanych bez ograniczeń?


Odpowiedź

Aktualne przepisy dopuszczają możliwość rozpoczęcia praktyki zawodowej po zdobyciu tytułu inżyniera. Natomiast umożliwiają także jej rozpoczęcie po ukończeniu 3 roku studiów.

W takim wypadku to od kandydata ubiegającego się o uprawnienia zależy moment wyboru terminu rozpoczęcia praktyki, biorąc pod uwagę dwie powyższe opcje.

Jeżeli praktyka po obronie inżyniera ( lub ukończeniu 3 roku studiów ) od początku będzie odbywana pod kierownictwem opiekuna z pełnymi uprawnieniami budowlanymi w danej specjalności to będzie można na podstawie jej ubiegać się o uprawnienia bez ograniczeń.

Dodatkowo należy wspomnieć, iż dla niektórych specjalności uprawnień wykonawczych można zakończyć kształcenie już na tytule inżyniera – w tym wypadku wymagany okres praktyki ulegnie jedynie wydłużeniu.

2 odpowiedzi na “Praktyka zawodowa na studiach”

Studiuję na dwóch kierunkach energetyka i budownictwo na 4 roku. Chciałbym wykonać praktykę projektową pod patronatem na dwóch specjalnościach docelowo do upr. bez ograniczeń w projektowaniu i kierowaniu . Czy mogę wykonać praktykę równocześnie u dwóch patronów z różnych specjalizacji w trakcie trwania studiów jednocześnie czy musi być to rok po roku. ? Czy praktykę projektową można odbywać zdalnie za pomocą np. Teamsa czy muszę mieszkać w tym samym mieście co patron? Czy dopuszczalna jest forma odbywania praktyk 8h-1 specjalizacja + 4h druga? I czy wymiar godzinowy tzn 8h jest sztywny czy to może być np.6h dziennie?

Praktykę zawodową można odbywać równocześnie w dwóch specjalnościach, natomiast nie może to wpłynąć na skrócenie wymaganego okresu jej trwania.
Przykładowo jeżeli praktyki projektowej jest 2 x 1 rok dla dwóch specjalności to nie można tego skrócić do 1 roku.

Polecamy także z rozsądkiem podchodzić do wpisywania okresów praktyki. Praktyka odbywana przez kandydata równocześnie dla dwóch specjalności, który jednocześnie studiuje na dwóch kierunkach i obie praktyki będą nadzorowane przez patrona ( gdzie formalne wymagana są znacznie niższe ) napewno wzbudzi podejrzliwość komisji kwalifikacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *