Kategorie
Pytania użytkowników

Praktyka zawodowa na studiach

Czy praktyka zawodowa jest wliczana od momentu zdobycia tytułu inżyniera czy od moment ukończenia 3 roku studiów? Studiowałem zaocznie 4 lata po czym nie obroniłem inżyniera od razu tylko rok później czyli w sumie 5 lat. Kolejne pytanie dotyczy uprawnień budowlanych bez ograniczeń czy jeżeli zrobię teraz zaocznie magistra to z praktyką która będę miał jako inżynier będę mógł przystąpić do egzaminu na uprawnienia budowlanych bez ograniczeń?


Odpowiedź

Aktualne przepisy dopuszczają możliwość rozpoczęcia praktyki zawodowej po zdobyciu tytułu inżyniera. Natomiast umożliwiają także jej rozpoczęcie po ukończeniu 3 roku studiów.

W takim wypadku to od kandydata ubiegającego się o uprawnienia zależy moment wyboru terminu rozpoczęcia praktyki, biorąc pod uwagę dwie powyższe opcje.

Jeżeli praktyka po obronie inżyniera ( lub ukończeniu 3 roku studiów ) od początku będzie odbywana pod kierownictwem opiekuna z pełnymi uprawnieniami budowlanymi w danej specjalności to będzie można na podstawie jej ubiegać się o uprawnienia bez ograniczeń.

Dodatkowo należy wspomnieć, iż dla niektórych specjalności uprawnień wykonawczych można zakończyć kształcenie już na tytule inżyniera – w tym wypadku wymagany okres praktyki ulegnie jedynie wydłużeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.