Kategorie
Pytania użytkowników

Praktyka po technikum

Witam. Ukończyłam technikum budownictwa i zdałam egzamin zawodowy. Ponadto jestem na drugim roku studiów również budownictwo. Zgodnie z postem “Kiedy można rozpocząć praktykę zawodową” spełniam wymagania by rozpocząć praktykę zawodową. Gdzie i czy w ogóle muszę się zgłosić i powiadomić o rozpoczęciu tych praktyk? W artykule jest wspomniane, że nie mam takiego obowiązku, lecz gdzie mam się udać by uzyskać oświadczenie potwierdzające odbycie praktyki zawodowej by móc rozpocząć praktykę ? Zdaje sobie sprawę, że można je wydrukować, lecz co dalej ? Czy praktyki po technikum są brane pod uwagę tak samo jak te po ukończeniu 3 roku studiów ? Czy do uzyskania uprawnień do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń i projektowania potrzebuję stopnia mgr inż. czy wystarczy inż. ? Z góry dziękuję za odpowiedź.


Odpowiedź

Zgodnie z Ustawą Prawo Budowlane art. 14 z tytułem technik budownictwa może Pani ubiegać się o uprawnienia wykonawcze ograniczone.  Potrzeba do tego odbycia 4 lat praktyki zawodowej.

Aby rozpocząć praktykę zawodową potrzeba brać czynny udział w robotach budowlanych w zakresie specjalności , o którą się ubiegamy – co zwykle wiąże się z znalezieniem zatrudnienia. Dodatkowo należy znaleźć opiekuna praktyki, który będzie sprawował nad nią nadzór merytoryczny oraz w ostateczności ją potwierdzi właśnie w wydrukowanym przez Panią oświadczeniu. Więcej o opiekunie tutaj.

Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia, wymagany okres praktyki dla uprawnień wykonawczych ograniczonych ulegnie skróceniu. ( można będzie także ubiegać się o uprawnienia nieograniczone).

Do uzyskania uprawnień do projektowania i kierowania robotami bez ograniczeń potrzebne będzie ukończenie drugiego stopnia studiów na odpowiednim kierunku( mgr inż.)

Lista kierunków odpowiednich i pokrewnych dla danej specjalności.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *