Kategorie
Pytania użytkowników

Kierownik praktyki i wymagania formalne

Przeglądając pytania, zainteresował mnie ten temat: https://uprawnieniabudowlane.pl/pytania/odpowiedz/opiekun-praktyki-zawodowej-pracujacy-w-innej-firmie/ . Czy osoba udzielająca odpowiedzi (mam nadzieję ktoś z administracji), jest w stanie pokazać dokument potwierdzający te słowa? Ja będąc u siebie w Izbie (Mazowiecka), usłyszałem od Pani, że mój opiekun praktyk musi posiadać uprawnienia w zakresie nieograniczonym, musimy być zatrudnieni w tej samej firmie (co nawet jest logiczne, przecież musimy razem pracować abym się od niego uczył), a do tego ja jako osoba ubiegająca się o uprawnienia muszę być zatrudniony na odpowiednim stanowisku – majster, inżynier budowy, asystent kierownika robót. Pytanie moje jest następujące – czy ta osoba wprowadziła mnie w błąd czy Wy to robicie podając takie informacje w odpowiedziach?

Druga część mojej zagwozdki – ubiegam się o uprawnienia w branży instalacji sanitarnych do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń. Musze odbyć roczną praktykę przy sporządzaniu projektów i półtoraroczną na budowie, zgodnie z tym co pisaliście mój opiekun nie musi być zatrudniony w tej samej firmie co ja, a więc na jakiej zasadzie mam zawrzeć z nim umowę że w ogóle współpracowaliśmy? Dokładnie sprawa przedstawia się w ten sposób że ja pracuję w firmie o nazwie “WODA” natomiast moi przyszli opiekunowie pracują w dwóch różnych firmach o(przyjmijmy) nazwach “GAZ” oraz “KANALIZACJA”. Z obydwoma osobami współpracuję, natomiast pierwotny plan był taki, abym rozwiązał umowe z moim obecnym pracodawcą i zatrudnił się u nich, natomiast nie ukrywam że na rękę jest mi pozostanie w obecnej firmie. Dlatego ponawiam pytanie – jak od strony prawnej, dla wykazania mojej współpracy z opiekunem zawrzeć umowę z opiekunem? Czy po prostu wystarczy jego podpis na oświadczeniu zbiorczym?

Niestety nie widzę, opcji odpowiedzenia na Pani/a (Administratora) komentarz, dlatego muszę rozpocząć nowy wątek. Przychylam się do odpowiedzi, przejrzałem te rozporządzenia i faktycznie nie ma ani słowa na temat zatrudnienia w tej samej firmie, natomiast nurtuje mnie sprawa, na którą nie uzyskałem odpowiedzi w Izbie, a nie chcę żeby po 2,5 roku praktyk okazało się, że wszystko poszło na marne. Stąd moje pytania. Skoro ustaliliśmy już że ja jako praktykant, oraz mój opiekun nie musimy być zatrudnieni w jednej firmie, to na jakiej zasadzie Izba zweryfikuje, a ja wykażę, że faktycznie osoba ta mnie nadzorowała?

Rozumiem, że opiekun w oświadczeniu zbiorczym pokwituje budowy na których ja pracowałem i że on tego wszystkiego doglądał. Ale co pomiędzy nami tak naprawdę? Nakreślę tę sytuację stosując wcześniej użytych łatwych opisów.

Pracuję w firmie “WODA”, mój opiekun w firmie “GAZ”. Nasze firmy pracują w innych miejscach, czasem zdarza się nam że pracujemy w jednym miejscu na jednej budowie, moja firma “WODA” jako podwykonawca firmy “GAZ”. Co mogę wpisać do oświadczenia zbiorczego? Wszystkie budowy w jakich uczestniczyłem ja, w czasie trwania mojej pracy w firmie “WODA”, czy jedynie te w których byliśmy podwykonawcami firmy “GAZ”, wtedy pracowaliśmy na jednej budowie, a opiekun jako kierownik wpisywał się do dziennika budowy? Kolejna – często będąc podwykonawcami firmy “GAZ”, umowy pomiędzy firmami (naszymi pracodawcami) były zawierane w formie ustnej, a więc nie ma żadnych dokumentów aby firma “GAZ” zleciła firmie “WODA” wykonanie powiedzmy jakiejś części instalacji którą ja bym nadzorował (jako asystent kierownika budowy), czy takie okresy mojej pracy także mogę wpisać do zestawienia zbiorczego? Upraszcając, są to okresy w których nie ma żadnego śladu w papierach abym na tej budowie się znajdował, a faktycznie pracowałem tam na pełnym etacie w firmie “WODA”.

Ostatnia sprawa – pracuje w firmie “WODA” na pełny etat jako asystent kierownika budowy, nie wiem jaką umowę o pracę ma mój opiekun (podejrzewam że kierownik budowy na jakiś etat), do uprawnień liczy sie tylko moja część umowy, a więc znaczenie ma to na jaki wymiar etatu jestem zatrudniony JA oraz jaką funkcję sprawuję JA? (Czy może zmienić w umowie o pracę zapis na jakaś inną funkcję – majster lub inną skoro faktycznie kierownik budowy pracuje w innej firmie?)


Odpowiedź

Kierownik praktyki zawodowej nie musi być zatrudniony w tej samej firmie co praktykant. Nie znajdzie Pan na to żadnego potwierdzenia w przepisach gdyż takiego wymagania po prostu nie ma.

Nie ma także konieczności zawierania z nim żadnych umów. Sam Pan widzi, że to prowadzi do absurdów zatrudniania się i zwalniania na potrzeby dokumentowania praktyki.

Praktykę zawodową od września 2014 potwierdza kierownik praktyki w oświadczeniu potwierdzającym odbycie praktyki, do którego załącza się zestawienie zbiorcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *