Skip to main content

Oświadczenie potwierdzające odbycie praktyki zawodowej

Według zaktualizowanego rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie od dnia 25.09.2014 dokumentowanie praktyki zawodowej powinno odbywać się za pomocą oświadczenia, którego wzór prezentujemy poniżej.

Do oświadczenia należy dołączyć następujące załączniki:

  1. zbiorcze zestawienie odbytej praktyki zawodowej – POBIERZ
  2. decyzja w sprawie nadania uprawnień budowlanych do pełnienia samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie
  3. zaświadczenie o wpisie na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego ( aktualne na czas odbywania praktyki )

 

POBIERZ DEMO Pobrano 12906 razy

30 myśli na temat “Oświadczenie potwierdzające odbycie praktyki zawodowej

  1. Witam,
    Co muszę zrobić aby rozpocząć odbywanie praktyki zawodowej na nowych zasadach. Muszę iść do izby i się zarejestrować, czy też mogę od razu wypełniać zestawienie odbytej praktyki zawodowej? Proszę od odpowiedź

  2. Witam, ponawiam pytanie Emila, czy można od razu rozpocząć odbywanie praktyki i wypełnianie zestawienia, czy należy najpierw zgłosić ten fakt we właściwej izbie i dopiero po ich decyzji rozpoczyna się ten proces?

  3. w jaki sposob wypelnic zbiorcze zestawienie?
    tzn aktualnie pracuej przy budowie farmy wiatrowej i czy moge wpisac w 1 punkcie wszystkie 38 fundamentow jako 1 farma wiatrowa i termin podac od-do?
    czy musze rozpisywac na 38 tabelek z roznymi terminami w ktorych byly poszczegolne fundamenty wykonywane?

  4. Witam, pełniłam funkcję inżyniera budowy przez 5 miesięcy, inwestycja niestety się skończyła, wypełniłam zbiorcze zestawienie, ale nie wiem co z oświadczeniem. Chodzi mi o to czy to oświadczenie ma być jedno na koniec praktyk, czy jak np. podczas trwania praktyki miałam 3 opiekunów, bo np byłam zatrudniona w trzech firmach, to musze mieć 3 oświadczenia???

    1. Każdy z opiekunów powinien wypełnić oddzielne oświadczenie zgodnie z zakresem praktyki zawodowej, którym się zajmował.

  5. Witam, w oświadczeniu jest „Jednocześnie oświadczam, że niniejsza praktyka była odbywana pod moim patronatem, zgodnie z art. 14 ust. 4b ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409, z późn.
    zm.): tak/nie*” Czy odpowiedź „tak” jest prawdziwa tylko dla osób uznanych za „Patrona” praktyki czy oznacza również osobę kierującą praktyką wg. starych zasad. Kto powinien zostawić „tak” a kto „nie” ?

    1. Odpowiedź TAK – patron praktyki ( tylko praktyka projektowa ) , odpowiedź NIE – kierownik praktyki ( praktyka wykonawcza oraz praktyka projektowa niebędąca patronatem )

  6. Witam,
    Proszę o informację czy do każdego oświadczenia musi być oddzielne zbiorcze zestawienie odbytej praktyki?
    Chodzi o to że w oświadczeniu należy podać nazwę obiektu a jeżeli obiektów jest np 3 to należy też wypisać 3 oświadczenia i oddzielne 3 zestawienia zbiorcze?

    1. Czy uzyskałeś odpowiedź? Ja rozumuje że jeśli praktykę prowadziło nam dwóch kierowników=patronów praktyk to przedstawiamy dwa oświadczenia i dwa zestawienia zbiorcze odbytej praktyk – oddzielnie dla każdego z „patronów”

  7. Witam, moja praktyka trwała w terminie 16.06.2014 – 26.10.2015. W związku z tym mam pytanie – okres 16.06 – 24.09.2014 dokumentuję w Dzienniku Praktyk, za resztę oświadczenie Kierownika Budowy. Aczkolwiek nie jestem pewna co do terminu, jaki powinien być na oświadczeniu – wpisywać CAŁY okres budowy (łącznie z terminem, gdzie obowiązywał jeszcze Dziennik) czy tylko 25.09.2014 – 26.10.2015 w moim przypadku? Pozdrawiam

  8. Witam,
    W książce praktyk również znajdują się strony przeznaczone na zbiorcze zestawienie odbytej praktyki. Czy jeżeli posiadam już książkę praktyk (część praktyki, przed wejściem nowego rozporządzenia, mam rozpisaną w książce), mogę zbiorcze zestawienie wypełnić tam?
    Czy oddzielnie do zaświadczenia powinienem złączyć zbiorczą tabelę ?

    1. Do 24.09.2014 praktykę należy dokumentować w książce, po tym okresie w oddzielnym zestawieniu praktyki.

  9. Witam. Czy jeżeli w zestawieniu zbiorczym dokumentuję więcej niż jedną inwestycję, to czy mam wypełniać jedno oświadczenie potwierdzające odbycie praktyki, czy do każdej pozycji jedno?

    1. Zestawienie zbiorcze odbytej praktyki zawodowej jest załącznikiem do oświadczenia potwierdzającego odbycie praktyki zawodowej podpisywanego przez kierownika praktyki. Jeżeli na różnych inwestycjach byli różni kierownicy praktyki to wskazane jest by wypełnili oddzielne oświadczenia, do których załącznikami będą oddzielne zbiorcze zestawienia praktyki.

      1. Dzień dobry! Proszę o wyjaśnienie moich pytań:
        1.Jeżeli pracuję w biurze projektowym i np. w okresie od 09.2015 do 02.2016 uczestniczyłam w np. 10 projektach i moją pracę nadzorował 1 projektant, to potrzebuję tylko jednego oświadczenia? Czy dla każdego projektu musi być oddzielne oświadczenie?
        2. Czy w zestawieniu na każdej stronie muszą być 2 pozycje ( tak jak we wzorze), czy uzupełnia się tak jak w zestawieniu zbiorczym w książce praktyk tj. wypisywanie po kolei wszystkich projektów?

      2. 1. Jeżeli jest jeden kierownik praktyki to podpisuje on jedno oświadczenie, do którego załącznikiem będzie zestawienie zbiorcze praktyki, w którym należy wymienić wszystkie projekty pod jego kierownictwem.
        2. Nie musi być po dwie pozycje na stronie, po prostu ile się zmieści po kolei chronologicznie.

  10. Jeszcze jedno: czy należy ręcznie wypisywać zestawienie zbiorcze praktyk czy można na komputerze uzupełnić?

  11. Ubiegam się o uprawnienia do kierowania robotami oraz do projektowania jednocześnie, czy w oświadczeniu w punkcie 1 gdy odbywałam praktykę na budowie wpisuje tylko że ubiegam się o uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej do kierowania robotami czy do kierowania robotami i projektowania. Podsumowując gdy oświadczenie dotyczy praktyki na budowie to wpisuje do kierowania robotami a gdy pracy w biurze do projektowania? Przecież aby mieć uprawnienia do projektowania też potrzebna jest praktyka na budowie.

  12. Witam,
    Czy będąc majstrem budowy i współpracując z kierownikiem budowy i kierownikiem sanitarnym mogę w tym samym czasie z tej samej budowy zbierać oświadczenia od kierownika budowy do uprawnienie konstrukcyjno-budowlanych bez ograniczeń i od kierownika sanitarnego do uprawnień sanitarnych w ograniczonym zakresie? W pieszej kolejności chce zrobić konstrukcyjno-budowlane, a w następnej sesji sanitarne, ktoś będzie sprawdzał na jakiej podstawie zrobiłem pierwsze uprawnienia przy składaniu dokumentów do kolejnej specjalności? W ustawie nie udało mi się znaleźć informacji na ten tematy, czyżby luka prawna?

    1. Może Pan ubiegać się o uprawnienia pod warunkiem uzyskania odpowiedniego wykształcenia oraz odbycia praktyki odpowiedniej dla danego rodzaju i specjalności uprawnień. Nie można zbierać praktyki w tym samym czasie. ( tak aby np. odbyć w 1 roku dwie praktyki). Można teoretycznie robić to naprzemiennie np. co tydzień natomiast dokumentowanie jest dosyć uciążliwe, a co najważniejsze nie przyspiesza procesu a nawet go wydłuża. Gdyż i tak np. rok praktyki wykonawczej dla danej specjalności, przy cotygodniowej zamianie będzie trwał 2 lata. A robiąc praktykę tylko dla danej specjalności można ją zdobyć np. w rok.

  13. Witam, mam jedno małe pytanie – jeśli odbywam praktykę projektową „pod patronatem” – bez zachowania stosunku prawnego, jak określić to w rubryce, w której należy wpisać rodzaj umowy (umowa o pracę, dzieło itd.)?

  14. Witam mam pytanie dotyczace wypelniania tabeli zbiorczego zestawienia praktyki. Jakie informacje powinny sie znalezc w kolumnie „pelniona funkcja techniczna (…) odbywajacego praktyke (charakter wykonywanych czynnosci)” czy ma sie tuaj opisywac konkretne prace przy ktorych sie bylo czy ogolnie napisac ze nadzro nad pracami czy moze jeszcze cos innego.

  15. Witam!
    Nurtuje mnie jedna kwestia. Może ktoś zna odpowiedź. Do zestawienia zbiorczego dołącza się oświadczenia opiekuna praktyki, albo do każdego oświadczenia dołącza się zestawienie zbiorcze. Wiadomo że do każdego opiekuna trzeba dołączyć osobne zestawienie zbiorcze z praktyką odbywaną pod jego okiem (ilu opiekunów tyle oświadczeń i zestawień). Czy do każdej nowej budowy należałoby załączać nowe oświadczenie kierownika (w załącznikach jest mowa o dołączeniu dokumentu o wpisie opiekuna na listę członków właściwej okręgowej izby inżynierów budownictwa, a zaświadczenie wydawane jest tylko na rok także nie obejmie wszystkich budów na których opiekun sprawował nadzór nad praktykantem- w moim przypadku). Rozumiem to tak że do każdej budowy trzeba dołączyć oświadczenie kierownika z aktualnymi na tej budowie zaświadczeniami. Jak uważacie?

    1. Oczywiście zaświadczenia o członkowstwie kierownika praktyki muszą obejmować cały okres praktyki kandydata. Jeśli np. budowa trwa 2 lata to będą minimum dwa ( lub więcej ) zaświadczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *