Skip to main content

Planowane zmiany w uprawnieniach budowlanych – 2017 rok

W związku z faktem, iż szumnie zapowiadany Kodeks  architektoniczno-budowlany w aktualnej wersji projektu nie zawiera prawie żadnych informacji na temat uprawnień budowlanych oraz regulacji dotyczących inżynierów i architektów, PIIB na koniec 2016 roku przygotowało własne wersje:

 •   o ustawy o zawodzie architekta oraz inżyniera budownictwa i samorządach zawodowych
 •  projektu Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie

Dokumenty te wprowadzają dosyć istotne zmiany w zakresie uprawnień budowlanych, które pragniemy szczegółowo przybliżyć.

Główne zmiany w odbywaniu praktyki zawodowej

 1. wydłużenie wymaganego okresu praktyki dla niektórych specjalności ( +1 rok praktyki projektowej, + 0,5 roku praktyki wykonawczej)
 2. wymóg co najmniej 5 letniego doświadczenia kierownika praktyki w ramach posiadanych uprawnień  – tylko projektant, kierownik budowy lub robót może kierować praktyką
 3. powrót książki praktyki zawodowej wraz z jej obowiązkową rejestracją przed rozpoczęciem praktyki
 4. dokładne określenie sposobu rozliczania czasu praktyki zawodowej

Ze szczegółami zmian można zapoznać się TUTAJ

 

Projekty dokumentów

Projekt rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie – POBIERZ

Projekt ustawy o zawodzie architekta oraz inżyniera budownictwa i samorządach zawodowych – POBIERZ

 

Przypominamy, iż wymienione powyżej ustawy aktualnie mają status projektów oraz propozycji PIIB – są na etapie uzgodnień i zgłoszeń do ministerstwa. Więc ewentualne zmiany nie powinny nastąpić w najbliższych miesiącach .. natomiast oczywiście ryzyko ich wprowadzenia istnieje.

 

15 myśli na temat “Planowane zmiany w uprawnieniach budowlanych – 2017 rok

 1. Czyli jak dobrze rozumiem, jeżeli wejdzie projekt rozporządzenia to nie będzie można pracować 1,5 etatu ( np. 8 h w biurze projektowym i 4 h na budowie) tylko do uprawnień liczyć się będzie 8 h dziennie?
  Drugie pytanie, jak miałaby się to z obecnie już odbywanymi praktykami ? Niby prawo nie działa wstecz, czyli praktyka między 09.2014 – xx.2017 powinna się obywać na starych zasadach, na podstawie zestawienia praktyk

  1. Już teraz w wielu izbach 1,5 etatu nie przechodzi więc zmiana nie będzie aż tak dotkliwa. Przynajmniej przepisy będą wtedy jasne dla wszystkich .

   Prawdopodobnie obecne praktyki zostaną zaliczone, ryzyko jest tylko ich ewentualnego wydłużenia.

 2. Dzień dobry,
  PIIB robi kolejne podejście żeby rozszerzyć uprawnienia architektoniczne dla inżynierów budownictwa w postaci likwidacji nieszczęsnego zapisu o zabudowie zagrodowej. Trzymam kciuki żeby to przeforsowali. W związku z powyższym, hipotetycznie zakładając, że projekt rozporządzenia przejdzie i uprawnienia zostaną rozszerzone. Jak sądzicie, czy obecnym inżynierom z uprawieniami architektonicznymi, nowe rozporządzenie również rozszerzy zakres uprawnień? Czy jednak prawo nie zadziała wstecz?
  Pozdrawiam.

  1. Są na to szanse gdyż proponowane zmiany zostały zaakceptowane przez radę Komitetu Problemowego B-21 ( do którego należy m.in. IARP, który dotychczas patrzył na to raczej niechętnie ), natomiast zobaczymy w jakiej formie i czy w ogóle projekt przejdzie przez „machinę urzędniczą”

   Logiczne byłoby ujednolicenie zakresu takich uprawnień, ale na razie za wcześnie na jakiekolwiek przypuszczenia.

   1. Witam. Jeżeli odbyłem roczną praktykę projektową od 03.2015 do 08.2016 pracując na pełny etat jako asystent projektanta u osoby która należy do izby i ma uprawnienia również od 03.2015 to ta praktyka będzie zaliczona?

   2. Obecne przepisy mówią o 1 roku praktyki projektowej , więc powinna zostać zaliczona

 3. Witam,
  skończyłem studia pierwszego stopnie w systemie stacjonarnym, następnie rozpocząłem pracę w biurze projektowym i studia magisterskie niestacjonarne. Czy praktyka zawodowa odbyta równolegle z ukończeniem studiów magisterskich niestacjonarnych będzie brana pod uwagę przy staraniu się o uprawnienia budowlane?

  1. Rozporządzenie mówi, iż praktyka zalicza się po ukończeniu studiów ( I lub II stopnia), ewentualnie po 3 roku.

 4. Witam,
  bardzo proszę o pomoc w niżej przedstawionych pytaniach 🙂

  Pytania do uzupełnienia zbiorczego zestawienia do praktyki
  1.Imię i nazwisko osoby kierującej praktyką.
  Otóż w każdym projekcie mamy osobę sprawdzającą oraz projektanta w tabelkach do rysunków. Czy jeśli „moja osoba kierująca praktyka”; jest wpisana do projektu czasami jako „sprawdzający”, to czy w tym projekcie ma podpisać mi się „projektant-inna osoba”; ? (aczkolwiek moje zadania są weryfikowane przez sprawdzającego, który również wykonywal ten projekt, ale jest po prostu wpisany jako „sprawdzajacy”) ? Czy wystarczy ze bede caly czas wpisywac jedna i ta sama osobe, z które ja wspolpracuje, bez zwracania uwagi na forme zapisu „stanowiska”; w tabelce.
  2.Pieczęć osoby kierującej praktyka + podpis
  Wszystkie projekty byly realizowane z 1 osoba, to czy ta osoba ma się podpisac w kazdym wierszu wraz z pieczatka w zbiorczym zestawieniu, czy wystarczy jeden raz na koniec ?
  3.Informacje o obiekcie
  w tabeli jest zapis o nr decyzji o pozwoleniu na budowe oraz o parametrach technicznych typu powiedzchnia calowita, kubatura. Otóz pracują w biurze projektowym zajmujacym się konstrukcja nie było takich danych. (nie byly w naszych projektach) One tez nie byly nam potrzebne do realizacji samej konstrukcji. A nie zajmowalismy się sprawami „urzedowymi”;, więc nie znamy nr decyzij o pozowleniu na budowe (niektore projekty obiektów jeszcze nie rozpoczely swojej realizacji na budowie). Z kolei z łątwościa można opisac konstrukcje obiektu (posadowienie, itp.). To czy w tej sytuacji pracując w pracownii projektowej mogę pominąć te informacje o:
  – nr decyzji o pozwoleniu na budowe
  – powierchnia calkowita, kubatura, powierzchnia uzytkowa
  a wpisac jedynie po krotce informacje które jestem w stanie okresic o samej konstrukcji obiektu, posadowieniu itp.

  Oswiadczenie potwierdzajace odbycie praktyki zawodowej
  1.w tym oswiadczeniu osoba kierujaca praktyka wpisuje na pierwszej stronie „nazwy obiektów”; przy których pelnila funkcje projektanta, w których ja realizowalem praktyke. Tych obiektów jest >20-30. To czy zamiast wpisywac je (jest zbyt malo miejsca) to czy można wprowadzic zapis: „obiekty wg zbiorczego zestawienia”;, a one już tam są po kolei wpisane

  1. ad.1) Z tego co Nam wiadomo PIIB nie akceptuje sprawdzającego jako kierownika praktyki projektowej, więc lepiej wpisywać tylko projektanta.
   ad. 2) W zbiorczym zestawieniu praktyki każde zadanie/ projekt wyróżnione jest oddzielnym wierszem, w którym znajduje się pole na pieczątkę i podpis kierownika praktyki
   Opis zadania powinien umożliwiać komisji identyfikację skali i zakresu robót oraz powinien być odpowiedni do danej specjalności. Tak więc niekoniecznie trzeba podawać nr pozwolenia na budowę jeśli się go nie zna. Dane o powierzchni czy kubaturze można łatwo określić kontaktując się z głównym architektem, na którego zlecenie wykonuje się projekt.

   Prawdopodobnie nie będzie problemów jeśli w oświadczeniu będzie tylko ogólna informacja o obiektach, a szczegółowo zostaną wymienione w zestawieniu praktyki

   1. Właśnie dzwoniłam do Śl.O.I.I.B. i podobno nie będzie problemu jeśli kierownikiem praktyki będzie Projektant Sprawdzający, a nie Projektant. Czyżby wprowadzono mnie w błąd?

   2. Być może tak jest, gdyż w każdej Izbie to inaczej wygląda… Z tego natomiast co Nam wiadomo to w większości sprawdzający nie jest akceptowany.

    ps. polecam mieć tą interpretacje na piśmie.

 5. dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie danych technicznych budynku. Od części pracowni architektonicznych uzyskałem takie dane, jednak niektóre nie odpowiadają na prośbę udostępnienia tych danych, co w takim przypadku? (nie posiadam też całego projektu żeby samemu to policzyć) czy wystarczy wtedy podanie informacji o konstrukcji, ilości kondygnacji, wymiarach w rzucie?
  b) niektóre projekty dotyczyły np. tylko posadzki przemysłowej w hali, lub naprawy ewentualnie dobudowy części budynku, więc wystarczy że opisze się po krótce analizowaną część projektu, bez dokładnych danych o całych budynkach czy hali?

  1. Oczywiście jeśli nie uda się zdobyć takich danych, to można podać ogólne informacje typu. budynek mieszkalny o liczbie kondygnacji i wymiarach… tak aby nakreślić komisji skale inwestycji.
   To samo dotyczy pojedyńczych zakresów prac.

 6. Witam,

  Pytanie o uprawnienia budowlane projektowe.
  Niemiecka firma wykonuje obliczenia statyczne konstrukcji stalowej np. kotła. Przedmiotem dostawy jest cały kocioł – produkcja + budowa na obiekcie. Projekt wykonawczy, opis techniczny, funkcjonalny, wszystko wykonywane w Niemczech. Docelowe przeznaczenie produktu to Polska. Firma niemiecka zaprojektowała, obliczyła, jedzie na obiekt stawia.

  Na koniec rozlicza się z dokumentacji, Inżynier Kontraktu zauważył, że na stronie autorskiej projektu konstrukcji stalowej kotła brak podpisu i pieczątki uprawnionej osoby do projektowania. Projektantem był niemiecki inż. i teraz pytanie, czy niemiecki inż z niemiecką licencją (uprawnieniami) projektowymi może się podpisać, czy trzeba zlecić przeliczenie statyki w Polsce komuś kto ma uprawnienia polskie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *