Skip to main content

Planowane zmiany w uprawnieniach budowlanych – 2017 rok

W związku z faktem, iż szumnie zapowiadany Kodeks  architektoniczno-budowlany w aktualnej wersji projektu nie zawiera prawie żadnych informacji na temat uprawnień budowlanych oraz regulacji dotyczących inżynierów i architektów, PIIB na koniec 2016 roku przygotowało własne wersje:

 •   o ustawy o zawodzie architekta oraz inżyniera budownictwa i samorządach zawodowych
 •  projektu Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie

Dokumenty te wprowadzają dosyć istotne zmiany w zakresie uprawnień budowlanych, które pragniemy szczegółowo przybliżyć.

Główne zmiany w odbywaniu praktyki zawodowej

 1. wydłużenie wymaganego okresu praktyki dla niektórych specjalności ( +1 rok praktyki projektowej, + 0,5 roku praktyki wykonawczej)
 2. wymóg co najmniej 5 letniego doświadczenia kierownika praktyki w ramach posiadanych uprawnień  – tylko projektant, kierownik budowy lub robót może kierować praktyką
 3. powrót książki praktyki zawodowej wraz z jej obowiązkową rejestracją przed rozpoczęciem praktyki
 4. dokładne określenie sposobu rozliczania czasu praktyki zawodowej

Ze szczegółami zmian można zapoznać się TUTAJ

 

Projekty dokumentów

Projekt rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie – POBIERZ

Projekt ustawy o zawodzie architekta oraz inżyniera budownictwa i samorządach zawodowych – POBIERZ

 

Przypominamy, iż wymienione powyżej ustawy aktualnie mają status projektów oraz propozycji PIIB – są na etapie uzgodnień i zgłoszeń do ministerstwa. Więc ewentualne zmiany nie powinny nastąpić w najbliższych miesiącach .. natomiast oczywiście ryzyko ich wprowadzenia istnieje.

 

8 myśli na temat “Planowane zmiany w uprawnieniach budowlanych – 2017 rok

 1. Czyli jak dobrze rozumiem, jeżeli wejdzie projekt rozporządzenia to nie będzie można pracować 1,5 etatu ( np. 8 h w biurze projektowym i 4 h na budowie) tylko do uprawnień liczyć się będzie 8 h dziennie?
  Drugie pytanie, jak miałaby się to z obecnie już odbywanymi praktykami ? Niby prawo nie działa wstecz, czyli praktyka między 09.2014 – xx.2017 powinna się obywać na starych zasadach, na podstawie zestawienia praktyk

  1. Już teraz w wielu izbach 1,5 etatu nie przechodzi więc zmiana nie będzie aż tak dotkliwa. Przynajmniej przepisy będą wtedy jasne dla wszystkich .

   Prawdopodobnie obecne praktyki zostaną zaliczone, ryzyko jest tylko ich ewentualnego wydłużenia.

 2. Dzień dobry,
  PIIB robi kolejne podejście żeby rozszerzyć uprawnienia architektoniczne dla inżynierów budownictwa w postaci likwidacji nieszczęsnego zapisu o zabudowie zagrodowej. Trzymam kciuki żeby to przeforsowali. W związku z powyższym, hipotetycznie zakładając, że projekt rozporządzenia przejdzie i uprawnienia zostaną rozszerzone. Jak sądzicie, czy obecnym inżynierom z uprawieniami architektonicznymi, nowe rozporządzenie również rozszerzy zakres uprawnień? Czy jednak prawo nie zadziała wstecz?
  Pozdrawiam.

  1. Są na to szanse gdyż proponowane zmiany zostały zaakceptowane przez radę Komitetu Problemowego B-21 ( do którego należy m.in. IARP, który dotychczas patrzył na to raczej niechętnie ), natomiast zobaczymy w jakiej formie i czy w ogóle projekt przejdzie przez „machinę urzędniczą”

   Logiczne byłoby ujednolicenie zakresu takich uprawnień, ale na razie za wcześnie na jakiekolwiek przypuszczenia.

   1. Witam. Jeżeli odbyłem roczną praktykę projektową od 03.2015 do 08.2016 pracując na pełny etat jako asystent projektanta u osoby która należy do izby i ma uprawnienia również od 03.2015 to ta praktyka będzie zaliczona?

   2. Obecne przepisy mówią o 1 roku praktyki projektowej , więc powinna zostać zaliczona

 3. Witam,
  skończyłem studia pierwszego stopnie w systemie stacjonarnym, następnie rozpocząłem pracę w biurze projektowym i studia magisterskie niestacjonarne. Czy praktyka zawodowa odbyta równolegle z ukończeniem studiów magisterskich niestacjonarnych będzie brana pod uwagę przy staraniu się o uprawnienia budowlane?

  1. Rozporządzenie mówi, iż praktyka zalicza się po ukończeniu studiów ( I lub II stopnia), ewentualnie po 3 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *