Coraz więcej osób zwraca się do redakcji z pytaniem o możliwość zdawania egzaminu na uprawnienia budowlane w województwie innym niż to , w którym pobrały książkę praktyki zawodowej:

” Witam! Jestem zameldowana na stałe w Bielsku-Białej, trzy lata temu złożyłam wniosek na książkę praktyki zawodowej w Śląskiej Izbie Inżynierów. Od dwóch lat mieszkam w Tarnowie i jestem tam zameldowana tymczasowo. Czy w takim przypadku mogę zdawać egzamin w Krakowie? „

Czy jest to możliwe i na jakich zasadach?

Odpowiedź Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej PIIB

W odpowiedzi , uprzejmie wyjaśniamy, że wniosek w sprawie przystąpienia do egzaminu na uprawnienia budowlane można złożyć do okręgowej komisji kwalifikacyjnej okręgowej izby inżynierów budownictwa, właściwej według miejsca zamieszkania.

Właściwość miejscową organu (okk) ustala się w oparciu o art. 21 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.), tzn. według miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejsce faktycznego przebywania z zamiarem trwałego pobytu.

W związku z powyższym, w celu uzyskania szczegółowych informacji, proponujemy zwrócić się do okręgowej izby inżynierów budownictwa właściwej ze względu na Pana miejsce obecnego zamieszkania.

 

Biuro Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa

Krajowa Komisja Kwalifikacyjna

4 KOMENTARZE

 1. Witam,

  Jestem zameldowany w województwie Lubelskim,ale od 5 lat wynajmuję mieszaknie w Krakowie i tutaj pracuję ( Ukończyłem tutaj studia i mam stąd Książke praktyk ), czy to oznacza że mogę podejść do składania dokumentów w Małopolskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa ?

  • Generalnie obowiązuje zasada, iż składa się dokumenty w miejscu zameldowania. Natomiast Izby często przyjmują ‚przyjezdnych’ gdyż to dla nich dodatkowe profity.
   Przy składaniu dokumentów można zapytać jak to wygląda w praktyce w danej izbie.

 2. Witam serdecznie
  Kilka lat temu ukończyłem studia na kierunku Budownictwo na Politechnice Gdańskiej. W trakcie studiów wystąpiłem do Pomorskiej Izby o wydanie Książki Praktyki. Po ukończeniu studiów rozpocząłem pracę w krakowskiej firmie budowlanej. Od kilku lat mieszkam w Krakowie. Moje pytanie brzmi – czy mogę złożyć książkę i wniosek o nadanie uprawnień w Małopolskiej Izbie jeśli formalnie jestem zameldowany w województwie Lubelskim (tak, pochodzę z woj. lubelskiego, książkę posiadam z pomorskiego a chciałbym wystąpić o uprawnienia do Małopolskiej Izby, ponieważ mieszkam w Krakowie i pracuje w krakowskiej firmie). Bardzo proszę o opinię.

  • Generalnie obowiązuje zasada, iż składa się dokumenty w miejscu zameldowania. Natomiast Izby często przyjmują ‚przyjezdnych’ gdyż to dla nich dodatkowe profity.
   Przy składaniu dokumentów można zapytać jak to wygląda w praktyce w danej izbie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here