Kategorie
Wymagania

W jakim województwie egzamin na uprawnienia budowlane

Coraz więcej osób zwraca się do redakcji z pytaniem o możliwość zdawania egzaminu na uprawnienia budowlane w województwie innym niż to , w którym pobrały książkę praktyki zawodowej:

” Witam! Jestem zameldowana na stałe w Bielsku-Białej, trzy lata temu zaczęłam ubiegać się o uprawnienia budowlane i złożyłam wniosek na książkę praktyki zawodowej w Śląskiej Izbie Inżynierów. Od dwóch lat Kraków jest moim miejscem zamieszkania i jestem tutaj tymczasowo zameldowana. Czy w takim przypadku mogę zdawać egzamin w mieście Kraków i Małopolskiej Izbie Inżynierów Budownictwa? „

Egzamin na uprawnienia budowlane w innym województwie?

Odpowiedź Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej PIIB

W odpowiedzi , uprzejmie wyjaśniamy, że wniosek w sprawie przystąpienia do egzaminu na uprawnienia budowlane można złożyć do okręgowej komisji kwalifikacyjnej okręgowej izby inżynierów budownictwa, właściwej według miejsca zamieszkania.

Właściwość miejscową organu (okk) ustala się w oparciu o art. 21 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.), tzn. według miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejsce faktycznego przebywania z zamiarem trwałego pobytu.

W związku z powyższym, w celu uzyskania szczegółowych informacji, proponujemy zwrócić się do okręgowej izby inżynierów budownictwa właściwej ze względu na Pana miejsce obecnego zamieszkania.

Biuro Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa

Krajowa Komisja Kwalifikacyjna

Porada praktyczna

Aktualnie mamy informację, iż izby okręgowe praktycznie nie zwracają uwagi na zameldowanie czy zamieszkanie kandydata przy ubieganiu się o uprawnienia budowlane. Wynika to z faktu, iż każdy nowy członek PIIB generuje dodatkowe dochody dla izby ze składek członkowskich. Tak więc powyżej wspomniana kandydatka może zdawać egzamin w mieście Kraków i małopolskiej PIIB.

Okręgowe Izby Inżynierów Budownictwa – dane kontaktowe

4 odpowiedzi na “W jakim województwie egzamin na uprawnienia budowlane”

Witam,

Jestem zameldowany w województwie Lubelskim,ale od 5 lat wynajmuję mieszaknie w Krakowie i tutaj pracuję ( Ukończyłem tutaj studia i mam stąd Książke praktyk ), czy to oznacza że mogę podejść do składania dokumentów w Małopolskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa ?

Generalnie obowiązuje zasada, iż składa się dokumenty w miejscu zameldowania. Natomiast Izby często przyjmują 'przyjezdnych’ gdyż to dla nich dodatkowe profity.
Przy składaniu dokumentów można zapytać jak to wygląda w praktyce w danej izbie.

Witam serdecznie
Kilka lat temu ukończyłem studia na kierunku Budownictwo na Politechnice Gdańskiej. W trakcie studiów wystąpiłem do Pomorskiej Izby o wydanie Książki Praktyki. Po ukończeniu studiów rozpocząłem pracę w krakowskiej firmie budowlanej. Od kilku lat mieszkam w Krakowie. Moje pytanie brzmi – czy mogę złożyć książkę i wniosek o nadanie uprawnień w Małopolskiej Izbie jeśli formalnie jestem zameldowany w województwie Lubelskim (tak, pochodzę z woj. lubelskiego, książkę posiadam z pomorskiego a chciałbym wystąpić o uprawnienia do Małopolskiej Izby, ponieważ mieszkam w Krakowie i pracuje w krakowskiej firmie). Bardzo proszę o opinię.

Generalnie obowiązuje zasada, iż składa się dokumenty w miejscu zameldowania. Natomiast Izby często przyjmują ‚przyjezdnych’ gdyż to dla nich dodatkowe profity.
Przy składaniu dokumentów można zapytać jak to wygląda w praktyce w danej izbie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *