Kategorie
Zmiany

Nowe rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie

Dnia 25 września 2014 roku weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Przypomnijmy, iż stara wersja straciła ważność w związku z wejściem w życie tzw. ustawy deregulacyjnej.

 

Rozporządzenie określa między innymi :

  1. Zasady odbywania praktyki zawodowej i weryfikacji posiadanego wykształcenia
  2. Sposób przeprowadzania egzaminów na uprawnienia
  3. Zakres uprawnień budowlanych
  4. Wykaz specjalności budowlanych

Niewątpliwą nowością jest nowa forma i sposób dokumentowania praktyki zawodowej. Zrezygnowano bowiem z tradycyjnej książki praktyki zawodowej i zastąpiono ją oświadczeniem kandydata wraz z załącznikiem zbiorczego zestawienia praktyki zawodowej.

Jak informuje Podkarpacka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa najbliższy egzamin w sesji jesiennej odbędzie się już na nowych zasadach.

Treść rozporządzenia do pobrania TUTAJ

5 odpowiedzi na “Nowe rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie”

To rozporządzenie to jakiś bubel prawny łamiący podstawową zasadę że prawo nie działa wstecz:
np. § 19. wnioski zweryfikowane przed wejściem rozporządzenia mają być jeszcze raz rozpatrywane ( w projekcie ustawy pisali że do wniosków złożonych wcześniej stosuje się przepisy dotychczasowe) …oczywiście pani minister Bieńkowska podpisała to na koniec swej kariery i ucieka do Brukseli :-X

Faktycznie, paragraf 19 tegoż rozporządzenia świadczy o poziomie ustawodawcy tj. jak można napisać w jednym akapicie 2 zdania z których jedno przeczy drugiemu.. Wynika z tego tyle, że izby maja teraz obowiązek żądania od osób wszystkich prac projektowych jakie prowadziły w ramach praktyki projektowej. Życzę izbom pomyślnej i owocnej pracy szczególnie śląskiej, mazowieckiej i dolnośląskiej gdzie co sesje mają około 300 kandydatów oraz zapewniwnia sobie dość pokaźnego archiwum na „papiery”

A co z tymi, którzy zdążyli zacząć prowadzenie książki? Mają ją ukończyć dalszymi praktykami, czy zacząć prowadzić nowy sposób archiwizowania odbytych praktyk?

Wg komentarzy osób z Izby praktykę do 24 września 2014r. wypełnia się w dzienniku praktyk (jeśli ktoś miał taki pobrany wcześniej). Natomiast od 25 września 2014r. wypełnia się tylko oświadczenia i zbiorcze zestawienie praktyki, którzych wzory znajdują się w Rozporządzeniu w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.

A czy w takim razie trzeba sie mimo wszystko zglosic do izby ze od tej pory bedzie sie zbieralo te praktyki zeby nas zarejestrowali? Bo ci co wczesniej odebrali ksiazke sa raczej zarejestrowani

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *