Kategorie
Praktyka

Książka praktyki zawodowej odchodzi do lamusa

Rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, które weszło w życie 25 września 2014 roku wprowadziło duże zmiany w zakresie dokumentowania praktyki zawodowej do uprawnień budowlanych. Najważniejszą z nich jest rezygnacja z tradycyjnie wypełnianej książki praktyki zawodowej i zastąpienie jej oświadczeniem potwierdzającym odbycie praktyki zawodowej podpisywanym przez opiekuna praktyki.

Oświadczenie potwierdzające praktykę

 

Do oświadczenia załącza się zbiorcze zestawienie odbytej praktyki zawodowej, które zawiera nazwę zadania, czas praktyki i jej formę oraz dane kierującego

Zbiorcze zestawienie praktyki

Wpisy dokonane i potwierdzone przez opiekuna w książce praktyki przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia zachowują ważność, tak więc na ich podstawie praktyka zostanie zaliczona. ( zgodnie z par. 21 Rozporządzenia ). W takim przypadku książkę praktyki  po prostu dołącza się do wniosku o nadanie uprawnień budowlanych. UWAGA! Dodatkowo należy zadbać aby opiekun praktyki potwierdził wszelkie nie podpisane wpisy praktykanta w książce praktyki w terminie 21 dni od wejścia w życie rozporządzenia, w przeciwnym przypadku praktyka niepotwierdzona nie zostanie zaliczona.

29 odpowiedzi na “Książka praktyki zawodowej odchodzi do lamusa”

Posiadam już uprawnienia wykonawcze bez ograniczeń, chciałbym zrobić jeszcze dodatkowo uprawnienia do projektowania. Czy okres praktyki dla takiej osoby tez skrocil się o polowe jak to było przed nowelizacja ustawy w 2014?

Czy egzamin będzie obejmował również zakres pytań do uzyskania uprawnień wykonawczych czy tylko pytania do projektowania?

Czy w przypadku gdyby zdazyla się taka sytuacja ze nie uda się zdać egzaminu czy wcześniej nabyte uprawnienia zostają zawieszone, odebrane, czy dla takiej osoby są z tego powodu jakieś konsekwencje?

Czy jeśli praktyki zawodowe były odbyte po 25.09.2019r. będą zaliczane jeśli nie posiadałam w tym czasie zarejestrowanej książki praktyki zawodowej?

To zależy od tego w jakim okresie została odbyta. Jeżeli dotyczy to okresu od września 2014 do chwili obecnej to książka praktyki nie jest wymagana, a jedynie oświadczenie kierownika praktyki i zestawienie zbiorcze.

Witam,
w latach 2010-2014 pracowałem w biurze projektów, 09.2014-10.2016 na budowie i od października 2016 znów w biurze projektów. Czy w takim razie muszę wpisać część praktyki projektowej do książki praktyk (około 2-3 miesiące sprzed sierpnia 2014) a 1,5 roku budowy i 10 miesięcy (od października 2016 do lipca 2017) na oświadczeniu?

Witam,
W 2012 roku wybrałem książkę praktyk w Podkarpackiej Izbie inżynierów Budownictwa. Do tej pory nie miałem możliwości jej uzupełniać.
Teraz nadarza się taka opcja, i tu mam pytanie: wpisy mam dokonywać w książce czy na zbiorczym zaświadczeniu o odbyciu praktyki zawodowej?

Jeżeli praktyka będzie odbywana po wrześniu 2014 roku to w zbiorczym zestawieniu praktyki.

A jeżeli się zgubiło książkę praktyk?
Jak można zaliczyć praktyki sprzed reformy we wrześniu 2014roku? Kilkukrotnie się przeprowadzałam i książka po prostu gdzieś zaginęła…

Wiele kwestii PIIB interpretuje odmiennie niż IARP. W tym przypadku akurat nie ma to uzasadnienia w przepisach a jedynie „dobrej woli IARP”.

Witam. Chciałabym starać się o uprawnienia do projektowania. Rzecz w tym, że praktykę zawodowa zaczęłam zbierać ponad 10 lat temu. Niestety przez różne życiowe zawirowania nie mogłam tego do tej pory doprowadzić do końca. Mam założone książki praktyk i zastanawiam się czy te 10 lat to nie jest już przedawnienie i czy nadal mogę te książki praktyk złożyć jako poświadczenie okresu praktyki zawodowej czy też muszę wszystko zaczynać od nowa?

I drugie pytanie czy jeśli tamta praktyka zostanie uznana to to wystarczy czy trzeba mieć również jakaś praktykę bieżącą (z okresu krótszego niż 10 lat wstecz)?

Witam,

chciałabym się starać o uprawnienia wykonawcze. Pracowałam w wykonawstwie w sumie 3,5 roku jako inżynier budowy jeszcze przed 2014 r. Nie mam wypełnionej książki praktyk. Czy w takim przypadku też wystarczy mi tylko oświadczenie kierownika budowy za tamten okres? Czy jednak musiałabym uzupełnić książkę a oświadczenie dotyczy tylko okresu po dacie wejścia w życie tego rozporządzenia?

Niestety praktyka przed 2014, może być dokumentowana w książce praktyki zawodowej, którą należało pobrać PRZED rozpoczęciem praktyki oraz zarejestrować rozpoczęcie praktyki we właściwej Izbie Inżynierów. Jeżeli książki nie ma to praktyka nie będzie zaliczona. Na podstawie oświadczenia ( i zestawienia praktyki) można dokumentować praktykę po wrześniu 2014 roku.

Dziękuję za odpowiedź. Książkę praktyk mam. Problem w tym, że jej nie uzupełniałam na bieżąco a później już nie pamiętałam gdzie co robiłam i w jakich terminach więc to odwlekałam. A czy jest szansa, ze jakbym tą ksiażkę uzupełniła i zdobyła podpisy kierowników, to mogłaby być zaliczona? (pracowałam w latach 2008-2011) Czy już raczej za późno i trzeba jednak na nowo odbyć praktykę? Ja od 2012 roku do teraz jestem na urlopie wychowawczym, więc jeśli zaliczono by mi tamten okres to miałabym spokojnie wystarczającą ilość lat. Jeśli natomiast nie zaliczą mi, to już będę musiała od nowa przepracować te 2 lata i wtedy na oświadczenie. Dlatego pytanie, czy jest sens uzupełniac ten dziennik z tamtych lat? Bo jesli z góry mi go odrzucą, to szkoda mojego czasu na przypominanie sobie tych budów i szukanie kierowników aby podpisali.

Książka praktyki zawodowej nadal jest ważna jeżeli chodzi o dokumentowanie praktyki zawodowej przed wrześniem 2014, więc jeżeli pozostałe warunki formalne są spełnione ( tzn. odpowiedni zakres praktyki oraz kierownik spełniający wymagania Pani specjalności ) to nie ma przeszkód.

Czy wymagane jest jakiekolwiek „zgłoszenie/rejestracja” w izbie budowlanej przed rozpoczęciem zbierania oświadczeń.
Czy mając po prostu oświadczenia na odpowiednią ilość godzin, mogę od tak przyjść do dowolnej izby zapisać się na egzamin ?

Dzwoniłem do Izby i powiedzieli że nie trzeba zgłaszać.Masz oświadczenie podpisane przez kierownika o odbytej praktyki i to wystarczy.No i oczywiście wypełnione tabelki.

Jeżeli chodzi o opiekuna praktyk, czy uprzednio należy go zgłosić np w Okręgowej Izbie Inżynierów?

Witam,
to jak to rozumieć „Łączna ilość tygodni odbytej praktyki zawodowej” jak to wpisać jak przepracowało się np. 4 całe tygodnie i 3 dni?

Posiadacie informację jak należy rozumieć zapis np.: odbycie 1 roku praktyki przy sporządzaniu projektów? Głównie zależy mi na informacji ile należy mieć godzin przepracowanych żeby zaliczyć 1 rok praktyki ?

Rok praktyk to jak praca na pełen etat na danym stanowisku przez 1 ro, czyli 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu.

Przyłączam się do pytania kolegi Igi. Co do drugiej części pytania wydaje mi się, że chodzi o to aby opiekun podpisał się pod wpisami w książce z datą nie przekraczającą 21 dni od dnia wejścia w życie danego rozporządzenia.

Czy ktoś mi odpowie, czy jak do zaliczenia praktyki na budowie do uprawnień do projektowania i kierowania zostało mi około 7 miesięcy pracy na budowie to kolejne wpisy mam robić w książce praktyk czy w tym zbiorczym zestawieniu? i
i co to znaczy poniższy wpis:
UWAGA! „Dodatkowo należy zadbać aby opiekun praktyki potwierdził wszelkie nie podpisane wpisy praktykanta w książce praktyki w terminie 21 dni od wejścia w życie rozporządzenia, w przeciwnym przypadku praktyka niepotwierdzona nie zostanie zaliczona.” Z góry dziękuje za odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *