Niewiele czasu pozostało do egzaminu na uprawnienia budowlane w sesji JESIEŃ 2021 w PIIB. Zgodnie z przekazanymi informacjami, egzamin dla wszystkich specjalności rozpocznie się we wszystkich okręgowych izbach jednocześnie w dniu 19 listopada 2021. Na pierwszy etap tradycyjne zaplanowano egzamin pisemny w formie testu jednokrotnego wyboru. Kolejnym etapem, dla kandydatów, którzy uzyskali wynik pozytywny będzie egzamin ustny. Pomimo pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej wygląda na to, iż egzaminy w tej sesji odbędą się bez opóźnień i przekładania terminów.
Egzamin a obostrzenia epidemiologiczne
Podobnie jak w roku ubiegłym, tegoroczne egzaminy także odbywać się będą w ścisłym reżimie sanitarnym. Oznacza to dla zdających konieczność przestrzegania ustalonych procedur, z którymi warto się wcześniej zapoznać by uniknąć dodatkowego stresu na egzaminie. Oprócz ogólnych procedur sanitarnych związanych z koniecznością zakrywania ust i dezynfekcji, warto wspomnieć o obowiązku posiadania własnych przyborów do pisania, przestrzegania kolejności wejścia i wyjścia z sali oraz zajmowania miejsc zgodnie ze schematami udostępnionymi przez organizatora.
Ważnym obowiązkiem jest także konieczność wypełnienia oświadczenia o swoim stanie zdrowia i zabrania zarówno na test jak i egzamin ustny.
Egzamin testowy – sprawdź miejsce i czas w zawiadomieniu
Zgodnie z procedurami komisja kwalifikacyjna może zorganizować egzaminy testowe na uprawnienia budowlane według dostępności miejsca i sal egzaminacyjnych. Może to oznaczać, tak jak się zdarzyło w poprzednich sesjach podział zdających na grupy np. wg specjalności uprawnień lub nawet, przy większej liczbie zdających według nazwiska.
Warto więc dokładnie sprawdzić, o której dokładnie godzinie odbywa się test i w jakim miejscu ( konkretnej sali ), aby uniknąć dodatkowego stresu. Na egzamin najlepiej zgłosić się odpowiednio wcześniej.
Egzamin ustny – zabierz własne materiały
Procedura zapewnienia bezpieczeństwa PIIB zaleca posługiwanie się własnymi materiałami na egzaminach ustnych. Dotyczy to w szczególności tekstów aktów prawnych oraz norm. Komisja egzaminacyjna co prawda ma obowiązek udostępnienia stanowiska komputerowego w trakcie egzaminu ustnego, natomiast ze względu na konieczność każdorazowej dezynfekcji może to być kłopotliwe dla zdających. Z relacji użytkowników z poprzednich sesji egzaminacyjnych w reżimie sanitarnym, wynika iż panował duży chaos organizacyjny w niektórych sytuacjach. Przypominamy, iż aktualne i jednolite akty prawne na egzamin JESIEŃ 2021 w PIIB są dostępne w naszym serwisie. Większość przepisów zawiera spisy treści. Jest też możliwość łatwego wydruku i zabrania gotowych opracować na egzamin ustny.
Wymagania na egzamin pisemny i ustny
Polska Izba Inżynierów Budownictwa przed każdym egzaminem ogłasza wykaz aktów prawnych oraz norm, których znajomość będzie obowiązywała kandydatów wraz z obowiązującym stanem prawnym. Aktualna lista wymagań na 38 sesję egzaminacyjną w PIIB liczy 161 pozycji. Dla poszczególnych zakresów i specjalności uprawnień oczywiście liczba wymaganych przepisów będzie zdecydowanie mniejsza.
Jak się przygotować do egzaminu
Czasu do egzaminu pozostało już bardzo niewiele. Nadal jednak jest go wystarczajaco dużo aby sesję egzaminacyjną zakończyć z sukcesem, co potwierdzają relacje użytkowników naszego portalu.
Egzamin testowy nie wymaga szczególnej trudności. Wystarczy kilka lub kilkanaście dni intensywnej nauki by przerobić wszystkie pytania egzaminacyjne. Idealnym rozwiązaniem do tego celu będzie Nasz program uprawnienia budowlane, który znacznie ułatwi i przyspieszy naukę oraz przyswajanie wiedzy.
W przypadku egzaminu ustnego istotne jest wcześniejsze praktyczne przygotowanie zawodowe. Osoby, które rzetelnie odbyły praktykę zawodową części praktycznej nie muszą się obawiać. Warto jedynie przetrenować szybkie szukanie informacji w tekstach aktów prawnych oraz norm.
Poniżej prezentujemy kilka naszych poradników na temat przygotowania do egzaminu na uprawnienia budowlane.