Kategorie
Egzamin

Jak się uczyć na egzamin ustny

Egzamin ustny przez wielu zdających uznawany za trudniejszą część egzaminu na uprawnienia budowlane. Wymaga bowiem znajomości praktycznej wiedzy nabytej podczas praktyki zawodowej, natomiast zakres związany ze znajomością przepisów prawa jest utrudniony przez ograniczony czas przeznaczony na przygotowanie się do odpowiedzi. Taki pogląd znajduje także uzasadnienie corocznych statystykach egzaminów.

Gromadzenie materiałów do nauki

Akty prawne

Do nauki na egzamin potrzebne będą aktualne teksty aktów prawnych. Co roku izby architektów oraz inżynierów budownictwa publikują listę wymagań według, której należy szukać materiałów źródłowych. Akty prawne dostępne są bez opłat na stronie Kancelarii Sejmu. Osoby, które chcą zaoszczędzić nieco czasu mogą skorzystać także z naszych kompletów aktualnych i jednolitych aktów prawnych przygotowanych dla każdej specjalności. Lista pozycji zwykle jest bardzo obszerna i liczy nawet do 100 aktów prawnych tak więc w przypadku samodzielnego gromadzenia materiałów warto zacząć na miesiąc lub dwa przed egzaminem.

Normy

Gromadzenie norm jest znacznie trudniejsze i bardziej skomplikowane ze względu na fakt, iż objęte są prawami autorskimi PKN. Jeżeli nie posiadacie odpowiednich z czasów studenckich lub w międzyczasie te się zdezaktualizowały można skorzystać z bibliotek przy uczelniach technicznych – zwykle tam dostęp jest bezpłatny. Można zwrócić się również o pomoc do kierownika praktyki lub znajomych, aktywnych członków PIIB lub IARP, którzy w ramach członkostwa mają bezpłatny dostęp do norm.

Niektóre izby udostępniają normy kandydatom ubiegającym się o uprawnienia budowlane ( wiemy o podlaskiej ) więc warto o tę kwestię zapytać przy składaniu dokumentów.

Poradnik majstra budowlanego

To kluczowa książka przygotowujących się do egzaminów testowych. W szczególności dotyczy to specjalności konstrukcyjno-budowlanej oraz architektonicznej. Zawarto w niej bowiem całe kompendium rozwiązań technicznych wraz z rysunkami praktycznie dla każdego elementu obiektu budowlanego.

Niektóre izby udostępniają lub pozwalają korzystać z tej pozycji na egzaminach ustnych.

Pytania na egzamin ustny

Przygotowanie na egzamin ustny jest o wiele łatwiejsze wiedząc jakie rodzaje i kategorie pytań na nich występują. W pierwszej kolejności polecamy więc ogromny zbiór pytań testowych przesyłanych przez naszych czytelników. Zestaw pytań udostępniamy bezpłatnie, jego ogromną zaletą jest aktualność pytań, które pochodzą z ostatnich lat.

Można także posiłkować się znajomymi z branży, ewentualnie kolegami zdającymi w latach poprzednich ( najlepiej w tej samej izbie, w której Wy zdajecie ).

Program uprawnienia budowlane – egzamin ustny

Sprawdź naszą aplikację do nauki na egzamin ustny z zakresu znajomości przepisów budowlanych.

Nauka do egzaminu ustnego

Kiedy rozpocząć naukę?

Naukę oczywiście należy rozpocząć jak najwcześniej. Tak naprawdę kluczowe jest tutaj rzetelne wykonywanie swoich obowiązków oraz przyglądanie się pracy starszych kolegów na budowach lub biurach projektowych. Samodzielne analizowanie i dokształcanie się z zakresów, którymi aktualnie się zajmujecie oraz zadawanie pytań kierownikowi praktyki. W końcu zdecydowana większość pytań na egzaminie ustnym pochodzi z praktyki, a tego nie da się nauczyć wyłącznie z książek.

W przypadku przygotowania się ze znajomości przepisów prawa optymalnie jest zacząć na kilka miesięcy przed egzaminami.

Czytanie najważniejszych aktów prawnych

Na początek najlepiej jest zapoznać się z kluczowymi dla Waszej specjalności aktami prawnymi. Nie warto czytać wszystkich aktów wymaganych przez izbę, jest tego zdecydowanie za dużo. Skupiamy się na najważniejszych przepisach związanych ze specjalnością uprawnień jakie zdajemy i zapoznajemy się z nimi ze zrozumieniem. Szczególnie ważna jest ustawa Prawo budowlane, którą każda specjalność powinna znać od „deski do deski”.

W przypadku rozporządzeń z warunków technicznych oczywiście nie ma sensu się ich uczyć na pamięć. Wystarczy przeglądnąć i wzrokowo zapamiętać czego dotyczą poszczególne rozdziały. Warto także przygotować sobie spisy treści z najważniejszych przepisów, ułatwi to zdecydowanie szukanie na egzaminie ustnym, gdzie czasu jest mało.

Czytanie książek technicznych i publikacji branżowych

Praktyki ciężko się uczyć z książek natomiast warto zapoznać się z najważniejszymi zagadnieniami praktycznymi dotyczącymi Waszej specjalności. Jest to szczególnie ważne gdy zakres praktyki zawodowej był wąski i ograniczony tylko do konkretnego działu budownictwa. ( przykładowo pracujecie w firmie budowlanej, która zajmuje się tylko robotami ziemnymi, konstrukcjami stalowymi itp ).

Na egzaminie ustnym dostajecie pytania praktyczne z całego zakresu znajomości danej specjalności, nie usprawiedliwi Was fakt, iż ” tego nie robiliście ” w ramach swojej praktyki zawodowej. Wiedzę, której nie zdobyliście podczas praktyki trzeba będzie samodzielnie uzupełnić z książek i publikacji.

Warto poświęcić na to czas przez całą długość swojej praktyki zawodowej, gdyż w ostatnich miesiącach przed egzaminem, będzie trzeba skupić się na innych zakresach.

Przeglądanie i nauka odpowiedzi do pytań

Pytania na egzaminach ustnych bardzo często się powtarzają. Warto więc zapoznać się z tymi z lat poprzednich by zwiększyć szanse na jego zaliczenie.

Wspomniany wcześniej zbiór pytań oraz własne opracowania należy odpowiednio przygotować, skupiając się na najważniejszych zakresach, a usuwając zbędne.

Jeżeli zdajemy na popularną specjalność uprawnień ( konstrukcyjne, sanitarne lub elektryczne ) dostępnych zestawów pytań zwykle będzie bardzo dużo. Ich zakres w takim przypadku warto jest ograniczyć do izby, w której egzamin zdajemy. Szanse na pojawienie się dokładnie takiego samego zestawu na egzaminie będą największe. Dopiero gdy w ramach „swojej izby” opanujemy już wszystkie pytania ( lub gdy dostępnych pytań jest mało), możemy rozszerzyć poszukiwania do pytań z innych izb w naszej specjalności.

W przypadku gdy ubiegamy się uprawnienia w mniej popularnej specjalności dostępnych pytań na egzamin ustny będzie zapewne zdecydowanie mniej. W takim wypadku należy przeglądnąć te dostępne we wszystkich izbach.

Przeglądając pytania z egzaminów warto większość uwagi poświęcić na te z zakresu umiejętności praktycznych. Na egzaminie ustnym dostępny zakres materiałów źródłowych jest ograniczony i znalezienie wtedy takich informacji będzie niemożliwe.

Pytania dotyczące przepisów prawa wystarczy jedynie przeglądnąć, ewentualnie przeanalizować te bardziej problematyczne. Na egzaminach zawsze w przypadków problemów będzie można posiłkować się dostępnymi tekstami ustaw i rozporządzeń.

Porady zdających wcześniej

Wiele ciekawych i cennych informacji odnośnie przeprowadzania samego egzaminu w konkretnych komisjach egzaminacyjnych, możliwości korzystania z własnych materiałów oraz samej jego organizacji możecie uzyskać w forum ze wspomnieniami osób zdających w latach ubiegłych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *