Dnia 24 stycznia 2019 Senat RP przyjął oczekiwaną nowelizację do ustawy Prawo budowlane związaną z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Przypomnijmy, iż trybunał w wyroku z 7 lutego 2018 r. (sygnatura akt – K 39/15) uznał art. 16 pkt 3 Prawa budowlanego za niekonstytucyjny, gdyż dopuszczał możliwość ograniczenia zakresu uprawnień budowlanych przez ministra w rozporządzeniu ( a takie ograniczenie wg konstytucji dopuszcza jedynie ustawa ).

Ustawodawca dostał 12 miesięcy na poprawę wadliwych przepisów i dostosowanie ich zgodnie z konstytucją. Natomiast jak to zwykle bywa zajęto się tą kwestią dopiero 13 grudnia 2018 , czyli „na ostatnią chwilę”.

Taka czysto formalna kwestia może natomiast doprowadzić do poważnego zamieszania w procesie nadawania uprawnień budowlanych i istnieje realne zagrożenie całkowitym zablokowaniem procesu kwalifikacyjnego, gdyż rozporządzenie straci ważność. Wiele okręgowych izb poprzesuwało terminy składania dokumentów kwalifikacyjnych by zdążyć przed 7 lutego 2019 kiedy to upływa termin wprowadzenia nowelizacji.

Aktualnie projekt zmian w ustawie PB trafił do sejmu, więc wszystko jest na dobrej drodze i wygląda na to, iż nie będzie „paraliżu”. Natomiast całkowitą pewność będzie można mieć dopiero po wejściu w życie opisywanych nowelizacji, o czym na pewno poinformujemy.

Znowelizowana treść ustawy Prawo budowlane dostępna jest tutaj.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here