Kategorie
Pytania użytkowników

Praktyka we własnej firmie

Posiadam własną działalność gospodarczą zajmującą się Projektowaniem i Wykonawstwem Robót Budowlanych w zakresie sieci i instalacji sanitarnych (X), nie posiadając uprawnień. Współpracuje z osobą która również posiada własną działalność gospodarczą (Y) w tym samym zakresie i ma pełne uprawnienia do projektowania i kierowania robotami budowlanymi od 2 lat. Projekty wykonywane przeze mnie są przez tą osobę sprawdzane i podpisywane. W przypadku realizacji robót budowlanych przez firmę X jestem na stanowisku asystenta kierownika robót. Podobnie jest w przypadku wykonywania robót przez firmę Y. Mamy podpisaną umowę grzecznościową o współpracy obu firm przy projektowaniu i wykonawstwie robót budowlanych. Kim w takiej sytuacji jest osoba (Y)? Patronem czy Kierownikiem?


Odpowiedź

Na wstępie należy zaznaczyć, iż praktykę pod patronatem można odbywać jedynie w przypadku praktyki przy sporządzaniu projektów ( patrz Patron praktyki ). Tak więc praktyka na budowie zawsze jest pod opieką kierownika praktyki a nie patrona.

W przypadku praktyki projektowej to już zależy do podpisanej umowy i wynikających z nich stosunków formalno-prawnych pomiędzy Panem a tą druga osobą.

Jeżeli chodzi o Pana konkretny przypadek to osoba, z którą Pan współpracuje nie może pełnić funkcji patrona praktyki gdyż nie posiada odpowiedniego doświadczenia zawodowego ( wymagane co najmniej 5 letniego doświadczenia zawodowego przy sporządzaniu projektów w ramach posiadanych uprawnień budowlanych )

2 odpowiedzi na “Praktyka we własnej firmie”

a jak Izby odnoszą się do praktyki wykonawczej w takim przypadku czyli prowadząc firmę i mając umowę z kierownikiem budowy? tzn. gdzie moja firma formalnie zatrudnia kierownika budowy, ale ja imiennie jestem jako asystent kierownika?

Praktyka zawodowa w ramach własnej działalności gospodarczej jest również akceptowana, w takiej formie jak tutaj opisywana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *