Kategorie
Aktualności Uprawnienia architektoniczne

Uprawnienia architektoniczne 2021 – podwyżka opłat kwalifikacyjnych

Kolejna podwyżka opłat kwalifikacyjnych oraz z tytułu przeprowadzania egzaminów w IARP od 15 marca 2021 roku. Znacznie więcej zapłacą szczególnie osoby ubiegające się o uprawnienia łączone oraz przystępujące do egzaminów poprawkowych.

Zgodnie z informacją opublikowaną na stronach IARP kandydaci ubiegający się o uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej będą musieli ponieść wyższe opłaty kwalifikacyjne oraz opłaty za przeprowadzenie egzaminów. Podwyżka wchodzi w życie z dniem 15 marca 2021 roku. Kandydaci, którzy złożyli wnioski kwalifikacyjne przed tą datą ponoszą opłaty za poprzednich zasadach.

Przypomnijmy, iż coroczne podnoszenie opłat kwalifikacyjnych w IARP stało się już niejako tradycją. Podwyżki wprowadzano wcześniej w 2019 roku, 2020 roku i wygląda na to, iż opłaty będą już corocznie waloryzowane. Odmienne podejście stosuje w tym przypadku PIIB, gdzie częstotliwość podwyżek na chwilę obecną jest znacznie niższa, a i same opłaty kwalifikacyjne mniejsze średnio o 300 zł.

Uprawnienia architektoniczne 2021 – ile kosztuje kwalifikacja i egzamin

uprawnienia do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi w specjalności architektonicznej, bez ograniczeń lub ograniczone ( oddzielne )

  • opłata z tytułu kwalifikacji – 1130 zł ( podwyżka od 30 zł w stosunku do 2020 roku )
  • opłata za przeprowadzenie egzaminu – 1130 zł ( podwyżka od 30 zł w stosunku do 2020 roku )
  • opłata za ponowne przeprowadzenie części ustnej egzaminu – 670 zł ( podwyżka o 70 zł w stosunku do 2020 roku )

uprawnienia do projektowania lub kierowania robotami budowlanymi w specjalności architektonicznej, bez ograniczeń lub ograniczone ( łączone )

  • opłata z tytułu kwalifikacji – 1700 zł ( podwyżka od 100 zł w stosunku do 2020 roku )
  • opłata za przeprowadzenie egzaminu – 1700 zł ( podwyżka od 100 zł w stosunku do 2020 roku )
  • opłata za ponowne przeprowadzenie części ustnej egzaminu – 980 zł ( podwyżka o 80 zł w stosunku do 2020 roku )

Dla pojedynczych uprawnień w specjalności architektonicznej podwyżki opłat wydają się niewielkie. Większe koszty natomiast będą musiały ponieść osoby ubiegające się o uprawnienia łączone P+W oraz przystępujące do egzaminów ustnych poprawkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *