Kategorie
Aktualności

Nadawanie uprawnień budowlanych odblokowane w 2019 roku

Przysłowiowym „rzutem na taśmę” wraz z wejściem w życie 7 maja 2019 roku rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, ponownie przywrócono komisjom kwalifikacyjnym okręgowych izb budownictwa możliwość nadawania uprawnień budowlanych.

Impas w sprawie nadawania uprawnień budowlanych trwał już od 13 lutego 2019 kiedy to zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny przepisy związane z uprawnieniami ( Ustawa Prawo budowlane, rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie ) straciły ważność i nadawanie nowych uprawnień budowlanych zostało formalnie zablokowane.

Ustawodawca jednak zwlekał z procedowaniem odpowiednich zmian do ostatniej chwili, a przypomnijmy, iż miały one charakter czysto formalny. Tekst Ustawy Prawo budowlane dostosowujący kwestionowane przez TK zakresy obowiązywania uprawnień budowlanych wszedł w życie dopiero 30 kwietnia 2019, natomiast rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie zastąpiono nowym rozporządzeniem w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Rozporządzenie weszło w życie 7 maja 2019 i właśnie od tej daty możliwość nadawania uprawnień budowlanych została przywrócona.

Przypomnijmy, iż termin najbliższej sesji egzaminacyjnej na uprawnienia budowlane w PIIB wyznaczono na dzień 17 maja 2019 kiedy to odbędą się egzaminy testowe. Tak więc czasu do „katastrofy” pozostało naprawdę niewiele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *