Kategorie
Aktualności

Nadawanie uprawnień budowlanych zablokowane od 13 lutego 2019

Od 13 lutego 2019 roku nie można nadawać uprawnień budowlanych ani architektonicznych. W związku z wejściem w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 7.02.2018, częściowo straciło ważność rozporządzenie w/s samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie oraz art.16 pkt 3 Ustawy Prawo budowlane – tak więc proces nadawania nowych uprawnień został zablokowany.

Trybunał dał ustawodawcy na zmianę zakwestionowanych przepisów dosyć dużo czasu, bo 1 rok. Natomiast prace nad zmianami rozpoczęto dopiero 13 grudnia poprzedniego roku. Aktualnie projekt zmian w przepisach trafił do sejmu gdzie odbędzie się dalsza część procesu legislacyjnego.

Nie ma powodów do paniki uspokajają PIIB i IARP

Terminy egzaminów na uprawnienia budowlane i architektoniczne ustalono odpowiednio na 17 maja i 7 czerwca b.r. tak więc pozostało jeszcze sporo czasu na zmiany – uspokajają przedstawiciele izb inżynierów i architektów. Nie wiadomo do końca czy jednak nie jest to dobra mina do złej gry – tak naprawdę izby zdane są tutaj tylko na łaskę polityków. Niektóre priorytetowe ustawy co prawda przechodzą szybko proces legislacyjny, natomiast w tym przypadku raczej nie można na to liczyć.

Pomysłów na naprawę przepisów jest kilka

Aktualny projekt zmian w Ustawie prawo budowlane zakłada przeniesienie do niej 4 rozdziału rozporządzenia w/s samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, w którym określono zakres uprawnień budowlanych. Dodatkowo zmiany mają umożliwić obowiązywanie niezakwestionowanej przez TK części rozporządzenia przez kolejne 6 miesięcy, co przynajmniej w teorii umożliwi dalsze nadawanie uprawnień w oparciu o istniejące przepisy. Powinno to umożliwić ustawodawcy przygotowanie i wdrożenie nowej treści rozporządzenia.

Jednocześnie w MIiR trwają prace nad odrębnymi ustawami o inżynierach budownictwa oraz architektach. Biorąc natomiast pod uwagę tempo prowadzenia prac oraz obecny ich etap procesu legislacyjnego ( uzgodnienia międzyresortowe ), nie należy raczej liczyć nad ich wejściem w życie przez najbliższymi sesjami egzaminacyjnymi na uprawnienia budowlane i architektoniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *