Kategorie
Aktualności

Druga transza deregulacji – Planowane zmiany w uprawnieniach budowlanych

Ministerstwo Sprawiedliwości w dniu 02.10.2012 opublikowało projekt ustawy ułatwiającej dostęp do wykonywania zawodów finansowych, budowlanych i transportowych zwany „drugą transzą deregulacyjną”. Planowane zmiany obejmuje zawody, których regulacja pozostaje w dyspozycji Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Projektowane zmiany dotyczące uprawnień budowlanych:

Zmiany w specjalnościach uprawnień

Uprawnienia budowlane będą udzielane w specjalnościach:
1) architektonicznej;
2) konstrukcyjno-budowlanej budownictwa ogólnego;
3) konstrukcyjno-budowlanej budownictwa specjalistycznego:
a) mostowej,
b) drogowej,
c) kolejowej,
d) hydrotechnicznej,
e) wyburzeniowej,
4) instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń:
a) telekomunikacyjnych,
b) cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych;
c) elektrycznych i elektroenergetycznych.

Zmiany w wymaganym czasie praktyki zawodowej

Wymagany okres praktyki ulegnie skróceniu, i tak np.

dla uprawnień do projektowania bez ograniczeń – 1,5 roku w biurze projektowym i 1 rok na budowie
dla uprawnień do projektowania ograniczonych – 1,5 roku w biurze projektowym i 1 rok na budowie
dla uprawnień do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń – 1,5 roku na budowie ( po ukończeniu studiów II stopnia ) lub 3 lata na budowie ( po ukończeniu studiów I stopnia )
dla uprawnień do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie – 1,5 roku na budowie ( po ukończeniu studiów ) lub 4 lata na budowie ( po ukończeniu technikum)

Wszystkie szczegółowe zmiany w tym zakresie”

Wszystkie szczegółowe zmiany w tym zakresie”
Uzyskanie uprawnień budowlanych, w specjalnościach, o których mowa w ust. 1, wymaga:
1) do projektowania bez ograniczeń i sprawdzania projektów architektoniczno-budowlanych:
a) ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku odpowiednim dla danej specjalności,
b) odbycia półtorarocznej praktyki przy sporządzaniu projektów,
c) odbycia rocznej praktyki na budowie;
2) do projektowania w ograniczonym zakresie:
a) ukończenia:
– studiów pierwszego stopnia na kierunku odpowiednim dla danej specjalności, lub
– studiów drugiego stopnia na kierunku pokrewnym dla danej specjalności,
b) odbycia półtorarocznej praktyki przy sporządzaniu projektów,
c) odbycia rocznej praktyki na budowie;
3) do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń:
a) ukończenia studiów drugiego lub pierwszego stopnia na kierunku odpowiednim dla danej specjalności,
b) odbycia odpowiednio półtorarocznej lub trzyletniej praktyki na budowie;
4) do kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie:
a) ukończenia:
– studiów drugiego stopnia, na kierunku pokrewnym dla danej specjalności lub,
– studiów pierwszego stopnia, na kierunku odpowiedni dla danej specjalności lub,
– posiadania tytułu zawodowego technika albo dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika, w zawodach związanych z budownictwem, w zakresie odpowiednim dla tej specjalności,
b) odbycia półtorarocznej w odniesieniu do tiret 1 i 2, lub czteroletniej w odniesieniu do tiret 3 praktyki na budowie;
6
5) do projektowania, sprawdzania projektów architektoniczno-budowlanych i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń:
a) ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku odpowiednim dla danej specjalności,
b) odbycia półtorarocznej praktyki przy sporządzaniu projektów,
c) odbycia półtorarocznej praktyki na budowie.”;
6) do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie:
a) ukończenia:
– studiów pierwszego stopnia na kierunku odpowiednim dla tej specjalności lub,
– ukończenia studiów drugiego stopnia na kierunku pokrewnym dla tej specjalności,
b) odbycia półtorarocznej praktyki przy sporządzaniu projektów,
c) odbycia półtorarocznej praktyki na budowie.”

Uprawnienia budowlane dla techników budownictwa

Projektowane zmiany umożliwiają zdobycie ograniczonych uprawnień budowlanych wykonawczych przez techników budownictwa.

 

15 odpowiedzi na “Druga transza deregulacji – Planowane zmiany w uprawnieniach budowlanych”

Witam! Odbywam praktykę zawodową pod uprawnienia budowlane, jednak nie mam umowy podpisanej z opiekunem praktyki. Czy są jakieś wymagania odnośnie tej kwestii? Czy, żeby praktyka była ważna muszę mieć umowę podpisaną z jakimś biurem? Bo praktykę zdobywam u mojego ojca, a on projektuje i kieruje robotami budowlanymi na umowę o dzieło. Podpisuję się pod każdym projektem zrobionym. Proszę o odpowiedź.

jestem inżynierem budownictwa od 5 lat. technikiem budownictwa od 9 lat. Na budowach spędziłem wszystkie wakacje technikum a całe studia dzieliłem z pracą na stanowisku kierowniczym na budowach budynków jednorodzinnych użyteczności publicznej i wielorodzinnych. kilka lat temu spotkałem na jednej z budów studenta budownictwa dziennego (na praktyce) o którym powiem tylko tyle że z powołaniem się minał ale z uwagi na tatusia który ma firmę budowlaną poszedł na budownictwo. Ostatnio dowiedziałem się że ten student właśnie zdobył uprawnienia bez ograniczeń. Ja magisterki zrobić nie mam czasu bo większą jego część zajmuje praca zawodowa i rodzina. Powiedzcie mi ludzie gdzie tu sprawiedliwość. Studenciak któremu tatuś załatwił praktykę u siebie w firmie zdobywa uprawnienia bez ograniczeń i nie ma pojęcia o pracy na budowie. Mi blokuje się zdobycie uprawnień wykonawczych bez ograniczeń. Poza tym jeśli się nie mylę magister to stopień naukowy. Nie uważacie że paradoksem jest wysyłanie naukowca na budowę a inżynierowi (najwyższy stopień zawodowy) ogranicza się uprawnienia wykonawcze?

technicy powinni mieć uprawnienia budowlane chociaż w ograniczonym stopniu nie jeden technik dysponuje wieksza wiedza niż inżynier który oglada budowy z trnwaju…. studja to nie wszystko i praktyka nna budowie dopiero daje doświadczenie i moim zdaniem 1.5 roku to mało …… powinnin ta ustawe wprowadzić i to jak najszybciej

Przeszła poprawka ZRP na komisji, także Mistrzowie będą mogli ubiegać się o uprawnienia ograniczone w wykonawstwie.

Techników bym się nie czepiał, bo kolega Jacek ma racje od 11 lat jestem inżynierem i moja wiedza nie pochodzi z u czelni lecz z budowy od techników. A kolega „TWÓRCA” to powinien się zastanowić o czym pisze bo przez takich ****** to siedzę na telefonie i tłumaczę baranom którzy w autocadzie narysują coś co papier przyjmie a rzeczywistość nie pomieści. moim zdaniem projektanci powinni mieć praktykę minimum 5 lat na budowie i 2 w biurze projektowym może wtedy projekty mogły by się nazywać projektami a nie stertą rewizji. Jeśli chodzi o uprawnienia bez ograniczeń to absurdem jest posiadanie II stopnia tzn magistra, na studiach magisterskich nie ma nic wartościowego czego nie umiał by inżynier z powołania, wiem wiem sceptycy napiszą przecież porusza się tam prawo budowlane oraz administracyjne zgadzam się ale przecież po studiach dziennych wychodzisz i spotykasz się z rzeczywistością i po kilku latach starasz się o uprawnienia i uświadamiasz sobie że nauka którą ci wpili nagle wymaga odświeżenia bardziej nauki obowiązującej. Dlatego sądzę że to jest absurd dla tego swoje uprawnienia zrobiłem po 8 latach praktyki i z czystym sumieniem mogę powiedzieć że na nie zasłużyłem w zakresie konstrukcji, mostownictwa, instalacji sanitarnych, kolejowej i wyburzeń i tego życzę wszystkim inżynierom.

Mateusz zapewniam cię iż wielu techników jest lepszymi fachowcemi niż ty.
Obecnie łatwiej skończyć polibudę niż 20 lat temu dobre technikum budowlane

„NO I O TO CHODZI. ZA DWA LATA KOŃCZĘ STUDIA – ARCHITEKTURĘ I CHCĘ PROJEKTOWAĆ, BUDOWAĆ, NADZOROWAĆ. NIE CHCĘ BYĆ OGRANICZANY PRZEZ JAKIEŚ TAM UPRAWNIENIA CZY PRZYNALEŻNOŚĆ DO IZB – NIE INTERESUJE MNIE TO. UCZĘ SIE, DAJĘ Z SIEBIE WSZYSTKO TO I WYMAGAM! UPRAWNIENIA MOGĄ SOE ROBIĆ BRANŻYŚCI – BUDOWLAŃCY I INSTALATORZY, JA JESTEM TWÓRCĄ, PO STUDIACH ARTYSTYCZNYCH I NIE LUBIE OGRANICZEŃ! DOŚĆ TEGO!”
No mądralo, już widzę architekta na budowie i to jeszcze kierownika, hehe. Twórco najważniejszy, twórz co chcesz, ale akurat jako architekt nic nie powinieneś sam podpisywać. Pod każdym jego projektem powinna widnieć pieczęć inżyniera budownictwa czy to „dzieło” da się zbudować i czy jest zgodne ze sztuką budowlaną oraz technologią budownictwa. O tym niestety nie masz zielonego pojęcia.

boicie się stare lenie, że jak uprawnienia nie będą nikogo ograniczać to stracicie stołki….!!!!!!!!bo teraz zasłaniacie się swoimi pieczątkami!!!!

NO I O TO CHODZI. ZA DWA LATA KOŃCZĘ STUDIA – ARCHITEKTURĘ I CHCĘ PROJEKTOWAĆ, BUDOWAĆ, NADZOROWAĆ. NIE CHCĘ BYĆ OGRANICZANY PRZEZ JAKIEŚ TAM UPRAWNIENIA CZY PRZYNALEŻNOŚĆ DO IZB – NIE INTERESUJE MNIE TO. UCZĘ SIE, DAJĘ Z SIEBIE WSZYSTKO TO I WYMAGAM!
UPRAWNIENIA MOGĄ SOE ROBIĆ BRANŻYŚCI – BUDOWLAŃCY I INSTALATORZY, JA JESTEM TWÓRCĄ, PO STUDIACH ARTYSTYCZNYCH I NIE LUBIE OGRANICZEŃ!
DOŚĆ TEGO!

Żeby prjektować, budowac inadzroować, trzeba mieć wiedzę i doświadczenie. I odroinę pokory. Architektom brakuje przeważnie 2 z 3 wymienionych, a tego ostatniego to prawie zawsze.

Do tego jak patrze na pokolenie gimanzjum, to aż się boję o jakoś budynków za lat kilka.

zgadzam sie z przedmówca w 100% ja jak to w zyciu różnie bywa ale juz 9 lat projektuje i bede staral sie na poczatek o uprawnienia ograniczone. a pozniej jak skoncze to dopelnie sobie je do nieograniczonych. Człowiek uczy sie całe życie

Napisałeś „Za 2 lata kończę studia”, tak?? To może najpierw się ucz, skończ studia, później popracuj, zdobądź doświadczenie, poznaj specyfikę swojej pracy, wyrób sobie zdanie… i dopiero wtedy się wypowiadaj, ok?? To tak jakby 10-latek wypowiadał się wielce na temat seksu 😀 bo gdzieś kiedyś u kolegi razem pornosa oglądali 😀 Sorry Młody, ale mówisz o czyś co zdaje Ci się, że wiesz (bo przecież studiujesz Architekturę), a tak na prawdę to Ty do czynienia z tym nie miałeś… ok, no może byłeś na jakieś praktyce przez wakacje

uwielbiam, jak na rozmowę kwalifikacyjną do biura przychodzą „świerzaki” po studiach i jedyne o czym gadają (bo przecież o ostatnim kolokwium to sobie nie pogadamy – dygresja) to książka praktyk i jak bardzo im zależy, by móc już ją wypełniać… aż szkoda gadać… aż prosi się przywalić w tył głowy i powiedzieć „Naucz się wpierw czegoś; udowodnij, że coś umiesz, że potrafisz i że w tym będziesz dobry Młody Młotku!!!”

szanuje osoby, którym nie dane było mieć takiej wygody swobodnego zdobywania „tytułów” (mgr inż.), a które „robotę” potrafią zrobić pięć razy lepiej niż nie jeden z „tytułem” – może kiedyś uda się zrobić tak przepisy, by miało to ręce i nogi dla wszystkich – powodzenia chłopaki!!!

jeszcze żeby znieśli konieczność posiadania studiów drugiego stopnia, bo to całkowity bezsens….

mili panowie od 15 lat stawiam domy skończyłem studia geodezyjne i technikum budowlane .W życiu korzystam z wiedzy zdobytej w techniku I z praktyki, średnio 5 domów w sezonie przez 15 lat to daje spore osiedle. Krytyka wasza mnie przeraża połowa z was kielni na oczy nie widziała, około 80% projektów jaki mam zaszczyt trzymać w ręku posiada błędy takie że szkoda gadać. Coraz częściej się zdarza że oglądam projekty w trakcie realizacji by tacy super inżynierowie głupot inwestorowi nie porobili. Radze studiować wszystkim ale dla wiedzy a nie papierka, nie jeden po dobrym technikum wie więcej niż przeciętny studencina i należy to docenić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *