Kategorie
Pytania użytkowników

Automatyka szaf sterowniczych jako praktyka projektowa

Czy projektowanie automatyki szaf sterowniczych w biurze konstrukcyjnym można uznać za praktykę odpowiednią pod uprawnienia budowlane do projektowania w zakresie “elektrycznym”?

Nie prowadzę żadnych uzgodnień w urzędach.

Nie wykonuję obliczeń dotyczących okablowania podstacji trakcyjnych.

Nie uzgadniam również toru głównego takiej rozdzielnicy.

Moja rola ogranicza się do zaprojektowania odpowiedniego sterowania łączników toru głównego (z uwzględnieniem wszelkich blokad sterowania, zapewnienia bezpieczeństwa dla obsługi urządzenia, niedopuszczenia do wykonania niebezpiecznych manewrów łącznikami toru głównego).

Rozdzielnica taka jest w dalszym etapie jedynie jednym z elementów projektu podstacji, który wykonuje już ktoś inny uwzględniając ją w projekcie budowlanym itd.


Odpowiedź

Kluczowa sprawa w takim przypadku to fakt czy do czynności, które są wykonywane wymagany jest udział osoby z odpowiednimi uprawnieniami elektrycznymi. Jeżeli taka osoba jest i może być kierownikiem praktyki to są szanse na zaliczenie takiej praktyki.

Jej zakres jednak ( samo projektowanie szaf) na pierwszy rzut oka wydaje się trochę “skromny” więc jeżeli będzie on stanowił 100% praktyki to komisja podczas weryfikacji może mieć wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *