Kategorie
Aktualności

Uprawnienia budowlane znów dla techników i mistrzów w 2014 roku

30 maja 2014 prezydent RP podpisał ustawę o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, tzw. ustawę deregulacyjną. Jedną z głównych jej założeń jest wprowadzenie możliwości zdobywania wykonawczych uprawnień budowlanych w ograniczonym zakresie przez techników oraz mistrzów.

Zatem technicy i mistrzowie ruszajcie do okręgowych izb po nowe uprawnienia!

Więcej o deregulacji przeczytasz TUTAJ

13 odpowiedzi na “Uprawnienia budowlane znów dla techników i mistrzów w 2014 roku”

Jestem technikiem elektrykiem.Pracuję w zawodzie 15 lat . Posiadam książkę praktyk od 2005 r jednak przez ciągłe zmiany przepisów ( praktykę podpisał mi szef który jest technikiem przez co wpisy były nieważne) dopiero w grudniu 20015 r zdołałem zgromadzić wymagane i ważne 4 lata praktyki. obecnie mogę złożyć wniosek o egzamin na sesji wiosennej ,jednak po zmianie dotyczącej uprawnień dla techników (ograniczenie w wykonawstwie do 1000 m kubatury i napięcia do 1 KW) stwierdzam że ubieganie się o uprawnienia w tak „okrojonym” zakresie nie ma większego sensu ponieważ : nikt nie zatrudni mnie na stanowisku kierownika robót elektrycznych( ze względu na ograniczenia wynikające z rozporządzenia) no chyba że firma buduje tylko domki jednorodzinne bo wille są już dużo większe ,po drugie zmiana ta jest korzystna tylko dla izby ponieważ zapłacicie 500 stów składki za uprawnienia które wam prawie nic nie dają!!!. Dodam że pracuję jako brygadzista przy budowie obiektów przemysłowych ale także zdarzają się przebudowy lini ŚN 15 kV mam uprawnienia sep do 15 KV a mógłbym nadzorować budowę lini do 1 KV !!! .(elektrycy wiedzą o czym piszę) .Widzę konieczność poszerzenia zakresu uprawnień budowlanych dla techników elektryków do zakresu sprzed zmian , w innym przypadku zostajemy nabici w przysłowiową butelkę. W obecnej chwili chyba nie będę zdawał (Same opłaty za egzamin i dopuszczenie to 1600 zł). Czekam na odpowiedzi.

Uprawnienia budowlane w latach 60 były falszowane. Absolwentom technikow budowlanych oraz studiów o kierunku budownictwo w uprawnieniach do kierowania robotami budowlanymi wpisywano tresci „do nieskomplikowanych instalacji elektrycznych i sanitarnych” lub „o powszechnie znanych rozwiązaniach i schematach technicznych”. Ale takie treści dopisywano jedynie w tych uprawnieniach do kierowania robotami budowlanymi w tych do projektowania już nie. Aby wyrzucić z mniejszych budów kierowników robót elektrycznych i sanitarnych i pozostawic jedynie kierownika robót konstrukcyjno budowlanych pełniącego funkcje kierownika budowy wymyslono art 42 PB ze w przypadku nieskomplikowanych instalacji nie są potrzebni branzowcy a tym samym kierownik budowy poswiadcza nieprawdę w dzienniku budowy i oświadczeniu o wykonaniu obiektu zgodnie z pozwoleniem na budowę i przepisami. Wszystkie uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi w latach 70 nosiły nazwę „do kierowania robotami budowlanymi w budownictwie osób fizycznych nastepnie ten zapis zmieniono na budownictwo kieszkaniowe jednorodzinne oraz obecnie do kubatury 1000 m3 i napiecia 1000 V. Osoba fizyczna to prawna nazwa człowieka. Aby nie bylo kierownikow robot branżowych przy budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego wprowadzono oprocz pozwolenia na budowę 2 dodatkowe procedury. Na zgloszenie i bez zgłoszenia które sa niezgodne z konstytucją RP. Urzednik ma obowiązek sprawdzic wpisy w dzienniku budowy ale tego nie robi i milczy tzw. milczaca zgoda organu ktora rowniez jest niezgodna z konstytucją RP oraz jest fikcja prawna. Koszt nielegalnie wybudowanych instalacji elektrycznych i sanitarnych moze inwetora (osobę fizyczna) wyniesc nawet 100000 PLN. Procedura legalizacyjna nie ulega przedawnieniu. ( Wyrok TK Kp 7/09 z dnia, 20 kwietnia 2011)

Jestem technikiem budownictwa. Pracuje w firmie budowlanej jako pracownik ogólno budowlany. Czy po 4 latach mogę ubiegać się o uprawnienia budowlane, czy muszę pełnić konkretniejsze stanowisko na budowie i posiadać do tego jakieś książki praktyk, czy to, że pracuje w budowlanej firmie jest traktowane jako praktyka?

Witam, a tak przy okazji podpytam… Mam uprawnienia budowlane wykonawcze bez ograniczeń (inżynier) od 2006 roku, chciałbym teraz rozszerzyć je o projektowe. Czy mogę ubiegać się o uprawnienia projektowe bez ograniczeń czy tylko z ograniczeniami (ze względu na wykształcenie tylko inżynierskie)?

mam pytanie jakie stanowisko muszę posiadać aby uzyskać książeczkę praktyk ?? jestem technikiem urządzeń sanitarnych .

W Mazowieckiej Izbie Budowlanej nie chcą mi zarejestrować ksiązki praktyk zawodowych (jestem technikiem budownictwa) pomimo iż uprowomocniła się druga transza ustwy „deregulacyjnej ” brak jest rozporządzenia do tej ustway .
Od kiedy mogę zacząć praktykę zawodową ?

Należy jeszcze dodać, że technik musi odbyć 4 lata praktyki zawodowej udokumentowanej w książce praktyk. Jeśli ktoś już ma taką książkę wypełnioną, to rzeczywiście pozostaje tylko złożyć w izbie wniosek. W przeciwnym wypadku trzeba tę książkę pobrać w izbie i jeszcze 4 lata praktykować (nie wolno wpisywać praktyki ze wsteczną datą). W takim przypadku zapraszamy na egzamin za 4 lata.

Słuszna zmiana!!! WRESZCIE!!!!!!
Pracuje od 15 lat przy budowie dróg i mam styczność z ,,kierownikami” , którzy nabyli uprawnienia w trakcie studiowania. Zdobyli inżyniera i myk, myk po zeszyt praktyk, także kończąc magisterkę byli już pełnymi kierownikami, bez ograniczeń. Zadajmy sobie pytanie ile w tym czasie był na budowie, na której rzekomo nabywał praktyki? Na te pytanie odpowie nam poziom wiedzy reprezentowanej przez tego ów kierownika- mizerny, marny, niedostateczny!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *