Każdy członek samorządu zawodowego inżynierów PIIB oraz architektów IARP podlega obowiązkowi ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, za szkody które mogą wystąpić w wyniku wykonywania przez niego samodzielnej funkcji technicznej w budownictwie.
Podstawy prawne
- Ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa art.6 ust.2 – nakłada obowiązek ubezpieczenia na członków samorządu zawodowego
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 2003 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej architektów oraz inżynierów budownictwa – określa zakres ubezpieczenia, obowiązujące terminy oraz minimalną sumę gwarancyjną
Zakres ubezpieczenia
Ubezpieczenie obejmuje odpowiedzialność za szkody wyrządzone osobie trzeciej, które powstały w wyniku działania ( lub braku działania) osoby ubezpieczonej, w okresie trwania ubezpieczenia. Ubezpieczenie obejmuje szkody związane z wykonywaniem samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w zakresie posiadanych uprawnień budowlanych.
Ubezpieczenie OC działa na terenie całego świata.
Wyłączenia
Obowiązkowe ubezpieczenie OC nie obejmuje:
- szkód wyrządzonych przez ubezpieczonego osobom fizycznym zatrudnionym przez ubezpieczonego na podstawie umowy o pracę lub wykonującym roboty lub usługi na rzecz ubezpieczonego na podstawie umowy prawa cywilnego, powstałe w związku ze świadczeniem pracy, robót lub usług na rzecz ubezpieczonego
- szkód, które powstały po skreśleniu ubezpieczonego z listy członków izby, a także w okresie zawieszenia w prawach członka izby, chyba że szkoda jest następstwem wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie przed skreśleniem lub zawieszeniem
- wynikłych z przekroczenia ustalonych kosztów
- polegających na zapłacie kar umownych
- wyrządzonych wskutek naruszenia praw autorskich i patentów
- powstałych w wyniku normalnego zużycia lub wadliwej eksploatacji obiektów budowlanych
- powstałych wskutek działań wojennych, stanu wojennego, rozruchów i zamieszek, a także aktów terroru
Suma ubezpieczenia
Maksymalny limit odpowiedzialności ubezpieczyciela w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC wynosi równowartość w złotych sumy 50 tysięcy euro. Kwota przeliczana jest na złotówki po kursie średnim NBP z roku w którym umowa ubezpieczenia została zawarta. Średnio jest to więc kwota ponad 200 tysięcy złotych.
Warto podkreślić, iż suma gwarancyjna dotyczy jednego zdarzenia wywołującego skutki opisane w umowie ubezpieczenia i nie podlega zmniejszeniu o już wypłacone świadczenia, tak więc teoretycznie jest możliwa wypłata nawet kilku odszkodowań po 50 tys. euro każde.
Obowiązkowe składki członkowskie a koszty uzyskania przychodów
Termin rozpoczęcia ubezpieczenia
Obowiązek ubezpieczenia OC powstaje w terminie do 30 dni od dnia wpisu na listę członków izb architektów lub inżynierów budownictwa, nie później niż w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
Jak się ubezpieczyć?
Dla uproszczenia procedur związanych z ubezpieczeniem, ramowa umowa ubezpieczenia zawierana jest przez samorządy zawodowe inżynierów oraz architektów. Do inżyniera należy jedynie uregulowanie opłaty za ubezpieczenie OC, której dokuje się łącznie z opłaceniem składek członkowskich.
Sprawdź koszty ubezpieczenia w ostatnich latach.
2 odpowiedzi na “Ubezpieczenie OC inżyniera i architekta”
A co z ubezpieczeniem w przypadku ZAWIESZENIA czlonkostwa w Izbie? Dostałem dziwny SMS w sprawie odnowienia mimo przebywania na takowym.
par 3 ust. 3 Regulaminu postępowania przy ustaniu, zawieszaniu i wznawianiu członkostwa w Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa.