Kategorie
Pytania użytkowników

Ubezpieczenie na praktyce zawodowej

W lutym skończyłam studia magisterskie na kierunku budownictwo, od 6 lat pracuję w spółdzielni mieszkaniowej, na pełen etat. Chciałabym rozpocząć praktykę zawodową nie rezygnując z obecnej pracy. Znalazłam firmę z która mogłabym nawiązać współpracę poprosili o określenie na jaką umowę i w jakim wymiarze chcę pracować. Chciałabym pracować u nich na umowę zlecenie ze względu na korzystniejsze rozliczenie czasu praktyk. Moje pytanie brzmi co z ubezpieczeniem, czy muszę opłacać dodatkowe czy to w obecnej pracy wystarczy? Czy Okręgowa Izba może mieć zastrzeżenia że robiłam praktyki jednocześnie pracując na etacie? Czy rozpoczynając praktykę muszę to zgłosić do Izby (obecnie praktykę dokumentuje się w formie oświadczeń)?


Odpowiedź

Obecnie rozpoczęcia praktyki zawodowej nie trzeba zgłaszać do PIIB. Obowiązuje jedynie oświadczenie kierownika praktyki oraz zestawienie praktyki.

Nie bardzo wiadomo o jakie ubezpieczenie chodzi ( ZUS, NWW, OC ) więc ciężko się do tego odnieść. Generalnie praca na budowie wymaga odpowiednich badań lekarskich oraz szkoleń BHP za co odpowiada pracodawca. Kwestię ZUS należy skonsultować z doradcą podatkowym/ księgowym.

Niektóre izby wymagają przedstawienia umowy na której podstawie praktyka była odbywana więc najlepiej się zorientować i dobrze to formalnie zorganizować.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *