Kategorie
Wymagania

Regulamin postępowania kwalifikacyjnego w sprawie nadawania uprawnień budowlanych 2017 [ PIIB ]

Na odbywającym się 6 września 2017 roku posiedzeniu Krajowej Rady PIIB przyjęto nowy regulamin dotyczący postępowania kwalifikacyjnego w sprawie nadawania uprawnień budowlanych.

Przypomnijmy, iż regulamin szczegółowo określa kwestie związane m.in. z :

  • kwalifikacją wykształcenia oraz praktyki zawodowej odpowiednich dla danej specjalności i rodzaju uprawnień
  • wymaganiami formalnymi oraz dokumentami jakie należy przedstawić wraz z wnioskiem
  • zasadami przeprowadzania egzaminów (pisemnego i ustnego) na uprawnienia budowlane
  • zasadami wydawania decyzji w sprawie uprawnień budowlanych oraz postępowania odwoławczego
  • wynagradzaniem członków komisji za udział w postępowaniu kwalifikacyjnym

W załącznikach do regulaminu zawarto także aktualny wzory najważniejszych dokumentów wymaganych w procesie kwalifikacyjnym.

Obecny regulamin nie zawiera istotnych zmian w stosunku do poprzedniego, zmiany głównie mają charakter „kosmetyczny”.

Aktualna treść regulaminu postępowania kwalifikacyjnego

Pobierz [pdf] Pobierz [word]

29 odpowiedzi na “Regulamin postępowania kwalifikacyjnego w sprawie nadawania uprawnień budowlanych 2017 [ PIIB ]”

Czy praktyka zawodowa odbyta przed uzyskaniem dyplomu jest uznawana ?
W jaki sposob mozna przedstawic praktyke zawodowa uzyskana poza granicami Polski, kto powinien ja podpisac ( jesli jest to mozliwe)

Witam,
mam takie pytanie, skoro jakas norma jest wycofana i zadna inna jej nie zastepuje – sprawdzajac w PKN, a jest w wykazie polskich norm, wytycznych….na rok 2018 to czy potencjalny zdajacy powinien ja uwzględniac w swoim spisie do nauki ? Troche to dziwne dla mnie, po co ktos ma sie uczyc skoro cos jest wycofane ? Bede wdzieczny za odpowiedz.

Czasem PIIB publikuje wykaz norm i już go nie aktualizuje. Po tym czasie ( a jeszcze przed egzaminem ) norma może zostać wycofana. Niestety do końca nie wiadomo czy na egzaminie będzie wymagana czy nie. To już zależy od późniejszej weryfikacji wymagań. Można oczywiście zwracać uwagę wtedy komisji, ale różnie z tym bywa.

Zwykle zawiadomienie przychodzi na miesiąc przed egzaminem, i raczej nie dużo wcześniej.

Czy kwalifikacja na podstawie listy przedmiotów na kierunku weszła juz w życie?. Mam kierunek odpowiedni do specjalizacji a izba odrzuciła wniosek? Co teraz?

Nie, jeszcze nie weszła. Natomiast niektóre kierunki na „egzotycznych” jak na budownictwo uczelniach mogą nie być do końca zgodne z ogólnym programem kszcztałcenia na kierunkach odpowiednich.
Jakie było uzasadnienie decyzji oraz jaka nazwa kierunku i uczelni ?

Kto ma podpisać praktykę w przypadku odbywania jej w jednostkach samorządu terytorialnego? Może być kierownik jednostki posiadający odpowiednie uprawnienia?

Witam jeżeli ukończyłam mgr inz z budownictwa oraz inz. z sieci i instalacji, obecnie pracuje przy sieciach.

Czy składając dokumenty o uprawnienia budowlane, dopuszczą mnie do uprawnień bez ograniczeń czy z ograniczeniem z sieci i instalacji?

W MOIIB komplet papierów trzeba złożyć do połowy lutego. Do tego czasu będę miał 1,5 roku praktyki plus 1 tydzień. W związku z tym mam pytanie czy z taka praktyką opłaca sie złożyć papiery na egzamin? Czy komisja weryfikacyjna usuwa jakieś okresy praktyki? Praktyka dokumentowana na podstawie oświadczenia.

Ryzyko skreślenia jest zawsze, gdyż to komisja ostatecznie decyduje. Jednak z góry nie ma co się negatywnie nastawiać jeżeli praktyka była solidnie odbyta w warunkach prawdziwej budowy.

Czy raz wykorzystana udokumentowana praktyka, może być wykorzystana ponownie? Tzn. Planuję złożyć dokumenty na uprawnienia projektowe- mam 1 rok praktyki przy projektowaniu i 1 rok praktyki na budowie. Czy jeśli uda mi się za jakiś czas zrobić półroczną praktykę na budowie to będę mogła składać dokumenty na uprawnienia wykonawcze wykorzystując już raz złożoną roczną praktykę?

W takim wypadku najlepiej od razu ubiegać się o uprawnienia łączone projektowe i wykonawcze. Ze względu na oszczędność pieniędzy i czasu. ( 2 egzaminy, 2 postępowania kwalifikacyjne, znacznie większy koszt egzaminu )

Pracuje w firmie elektrycznej na kierowniczym stanowisku od 4 lat, posiadam wyzsze wykształecenie (elektrotechnika). Firma ta znajduje się na terenie dużego zakładu przemysłowego dla których świadczymy usługi. W wykonywanych przez mnie robotach/moderniazacjach zazwyczaj nie jest wymagana osoba kierująca z uprawnieniami budowlanymi, a jeżeli już, to moj współpracownik podpisuje dziennik budowy (technik-uprawniania z lat 80tych). Z racji że uprawnienia te mają wpis „o powszechnie znanych rozwiązaniach konstrukcyjnych” oraz „budownictwie osób fizycznych” taka osoba z moich informacji nie może być opiekunem praktyk.
Chciałbym zaliczyć do „praktyk zawodowych” roboty/modernizacje które nadzorowałem i złożyć oświadczenia podpisane przez projektantów tychże modernizacji, którzy posiadają pełne uprawnienia bez ograniczeń również w wykonastwie, a jako projektanci mają nadzór autorki swoich projektów.
Jaka jest szansa, że taka forma zaliczenia praktyki byłaby zaakceptowana przez komisje weryfikacyjną?

W PIIB nie jest zaliczana praktyka kierowana przez osobę sprawującą nadzór autorski, tak więc szanse są raczej znikome.

Czy zmienił się czas praktyki zawodowej? Czy dla osób starających się o pełne uprawnienia do kierowania oraz projektowania dalej jest 1 rok praktyki w biurze i 1,5 roku na budowie?

Przeszukując portal w poszukiwaniu informacji odnośnie nierespektowania przez Izbę dyplomu magister elektrotechniki z wydziału elektrycznego Politechniki Częstochowskiej natrafiłem tylko na jedną wzmiankę na ten temat i to nie bezpośrednio. Uważam że warto było by gdzieś jasno o tym problemie napisać i uchronić wielu ludzi przed niepotrzebnym rozczarowaniem i kosztami związanymi z robieniem dyplomu w Częstochowie.
Jeśli ktoś myśli o uprawnieniach elektrycznych w zakresie nieograniczonym przed przystąpieniem do studiowania i poniesieniem kosztów powinien sprawdzić jaki dyplom otrzyma tzn. czy będzie jasno napisane magister inżynier elektrotechniki inaczej Izba odrzuci taką aplikację.

Na chwilę obecną absolwenci wydziału elektrycznego Politechniki Częstochowskiej otrzymują dyplom magister elektrotechniki i tu jest problem a nie w siatce godzin, zakresie przedmiotów czy punktach ECTS.
Tytuł ten nie jest tytułem technicznym i jako taki nie jest uznawany przez Izbę jako kierunek wymagany do uzyskania uprawnień budowlanych. Są to studia drugiego stopnia na kierunku elektrotechnika
( teoretycznie wszystko pasuje) ale z jakiegoś powodu uczelnia nie może nadać tytułu technicznego tzn. magister inżynier elektrotechniki.
Rozumiem że kwalifikacja na podstawie przedmiotów wyszczególnionych w suplemencie ułatwi proces kwalifikacji w przypadku dyplomów z tytułami technicznymi, w tym jednak przypadku brak mgr inż. będzie znów przeszkodą nie do przejścia.

Czy ktoś otrzymał negatywną decyzję na podstawie takiego wykształcenia? Czy były jakieś odwołania od decyzji w tej sprawie? Co na to wszystko Politechnika Częstochowska, przecież to uczelnia techniczna.

Dzisiaj składałam papiery do Izby i też mnie poinformowano że najprawdopodobniej odrzucą moje wykształcenie. Będę się mogła odwołać. Jak rok temu do nich wysyłałam pytanie czy moje wykształcenie jest właściwe uzyskałam odpowiedź:
> Posiadam wykształcenie wyższe tytuły
> -mgr inż. na kierunku Automatyka i Robotyka
> -mgr na kierunku elektrotechnika
>odp. W Pani przypadku jedynie po kierunku elektrotechniki można ubiegać
>się o uprawnienia telekomunikacyjne.
>
Nie wiem teraz co zrobić. Mogę wycofać dokumenty ale czy w takim wypadku odzyskam pieniądze? Czy czekać na decyzję a potem się odwoływać?

Musiałam uzyskać z uczelni Oświadczenie, iż ukończyłam studia drugiego stopnia na kierunku elektrotechnika i zgodnie z programem kształcenia uzyskałam kwalifikacje inżynierskie określone w rozporządzeniu MNISW w sprawie standardów kształcenia dla poszczególnych kierunków oraz poziomów kształcenia, a także trybu tworzenia i warunków, jakie musi spełniać uczelnia, by prowadzić studia miedzykierunkowe oraz makrokierunki z dnia 12.07.2007r

Służy do dokumentowania praktyki sprzed 1995 roku:

3. Praktykę zawodową odbytą przed 1 stycznia 1995 r. dokumentuje się w formie zaświadczenia. Przykładowy wzór zaświadczenia, zawierający informacje niezbędne dla oceny prawidłowości praktyki zawodowej, stanowi załącznik nr 3 do regulaminu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *