Kategorie
Aktualności

Ile kosztują uprawnienia budowlane?

Koszt uzyskania uprawnień budowlanych w naszym kraju jest dość znaczny, w porównaniu do zarobków młodych inżynierów, którzy najczęściej zaraz po odbyciu wymaganej praktyki się o nie ubiegają.

Pierwszą opłatą jaką musimy ponieść jest koszt wydania i rejestracji książki praktyki zawodowej – w zależności od Izby waha się w granicach 15-30 zł.

Następnie czekają nas opłaty za postępowanie kwalifikacyjne

  • Pierwszą ratę w wysokości 50% ,  tj. 658,50 zł – za postępowanie kwalifikacyjne wykształcenia i praktyki zawodowej – wnosi się przy wniosku o nadanie uprawnień budowlanych.
  • Drugą ratę, również w wysokości 658,50 zł –  z tytułu przeprowadzenia całości egzaminu (części pisemnej i ustnej) –  wnosi się po otrzymaniu zawiadomienia o dopuszczeniu do egzaminu.

Gdy przystępujemy tylko do egzaminu ustnego ( egzamin poprawkowy) musimy się liczyć w wydatkiem 395,10 zł

Podane kwoty obowiązują w roku 2010.

Gdybyśmy dodatkowo chcieli zapisać się na kurs przygotowujący do egzaminu na uprawnienia należy przygotować kolejne 800-1500zł

Tak więc minimalny koszt ponoszony przez kandydata to około 1350 zł. Jak to się ma do zarobków młodych inżynierów?

Załóżmy zatem, że zdecydowaliśmy się jednak zainwestować w siebie, przystąpiliśmy do egzaminu, zdaliśmy i trzymamy w ręku wymarzone uprawnienia budowlane – czy coś może nas jeszcze zaskoczyć… oczywiście. Do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie potrzebować będziemy nie tylko samych uprawnień lecz także zaświadczenia potwierdzającego członkostwo w Izbie i obowiązkowego ubezpieczenia OC, a to wiąże się z kolejnymi, i to corocznymi kosztami.

W 2009 r. składka członkowska wynosiła 440,00 zł za rok. Jej składowe są następujące:

  • na ubezpieczenie OC – 80,00 zł,
  • na działalność Okręgowej Izby – 300,00 zł,
  • na działalność Krajowej Izby – 60,00 zł.

3 odpowiedzi na “Ile kosztują uprawnienia budowlane?”

dodał bym jeszcze, że w przypadku izby małopolskiej można corocznie odliczyć sobie maksymalnie 300 zł na materiały takie jak książki, zakup komputera, dojazd na szkolenia, seminaria.

chciałbym także zarabiać 1300 zł za kilka godzin pracy. Ta kwota jest nieadekwatna do nakładu pracy i polskich realiów !!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *