Kategorie
Wymagania

Gdzie złożyć wniosek o uprawnienia budowlane?

Gdzie należy złożyć wniosek o uprawnienia budowlane? Czy wniosek musi zostać złożony w miejscu zamieszkania? Jaką komisję kwalifikacyjną wybrać w przypadku stałego pobytu za granicą?

Wiele osób zastanawia się gdzie złożyć wniosek o uprawnienia budowlane. Czy wybrać komisje kwalifikacyjną ze względu na miejsce zamieszkania, zameldowania a może czasowego pobytu. Co w przypadku stałego zamieszkania za granicą? Postaramy się w tym artykule rozwiać wszystkie te wątpliwości.

Gdzie złożyć wniosek o uprawnienia budowlane – ogólna zasada

Postępowanie kwalifikacyjne w sprawie nadawania uprawnień budowlanych prowadzone jest według przepisów Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Zgodnie z ogólną zasadą wniosek o uprawnienia budowlane należy złożyć zgodnie z miejscem zamieszkania kandydata, który o te uprawnienia się ubiega. Jest to tzw. zasada właściwości miejscowej komisji kwalifikacyjnej określona w artykule 21 KPA. Okręgowa komisja kwalifikacyjna powinna w momencie otrzymania wniosku zbadać na jego podstawie czy jest właściwa do prowadzenia postępowania.

gdzie złożyć wniosek o uprawnienia budowlane

Jeżeli nie jest możliwe ustalenie miejsca zamieszkania, miejsce złożenia wniosku ustala się według miejsca aktualnego pobytu na terenie kraju.

Jeżeli natomiast nie jest możliwe ustalenie aktualnego miejsca zamieszkania, ani pobytu, właściwość miejscową ustala się według ostatniego miejsca zamieszkania lub pobytu w kraju.

Ostateczna decyzja o ustaleniu właściwości miejscowej należy do okręgowej komisji kwalifikacyjnej, do której wniosek wpłynął. Jeżeli komisja uzna, że jest właściwa wniosek jest dalej przez nią procedowany. W przeciwnym wypadku przekazuje złożony przez kandydata wniosek, do innej właściwej komisji kwalifikacyjnej. Dzieje się to już bez udziału kandydata, więc nie warto się martwić w przypadku sytuacji wątpliwej.

Wniosek o uprawnienia budowlane a zamieszkanie za granicą

W przypadku osoby, która nie posiada stałego miejsca zamieszkania ani pobytu na terenie Polski, odpowiednią komisję kwalifikacyjną ustala się na podstawie art. 21 KPA, w oparciu o ostatnie znane miejsce zamieszkania lub pobytu na terenie kraju.

Jeżeli nie jest możliwe ustalenie ostatniego miejsca zamieszkania lub pobytu w kraju, postępowanie kwalifikacyjne będzie prowadziła komisja, w której złożono wniosek o nadanie uprawnień budowlanych. Tak więc w tym wypadku wybór komisji, to indywidualna decyzja kandydata ubiegającego się o uprawnienia budowlane.

Porada praktyczna

Obecnie komisje kwalifikacyjne w większości przypadków przyjmują wnioski o nadanie uprawnień budowlanych bez względu na miejsce zamieszkania kandydata. Dzieje się tak dlatego, że każda z nich jest zainteresowana jak największą liczbą nowych członków, którzy z kolei będą w przyszłości opłacali składki członkowskie. Część tej opłaty tzw. składka na okręgową izbę trafia bowiem co roku do kasy izby, która wniosek rozpatrywała i uprawnienia budowlane nadała.

Tak więc na pytanie gdzie złożyć wniosek o uprawnienia budowlane odpowiadamy – złóż tam gdzie jest Ci wygodniej. Nawet jeśli okręgowa komisja uzna, że jest niewłaściwa to automatycznie przekaże Twój wniosek do tej odpowiedniej.

W dzisiejszych czasach wszystkie kolejne formalności związane z pobieraniem zaświadczeń i wymaganych dokumentów oraz kontakty z izbą mogą odbywać się w formie elektronicznej z dowolnego miejsca. Fakt przynależności do konkretnej izby traci więc na znaczeniu.

4 odpowiedzi na “Gdzie złożyć wniosek o uprawnienia budowlane?”

Jeśli jestem z woj. opolskiego, pracuję we Wrocławiu, a będę składał dokumenty w woj. lubuskim, ponieważ jest późniejszy termin składania wniosków względem odbywanych praktyk (18 miesiąc praktyk wypada mi w połowie lutego). To czy w dokumentach należy wpisywać adres zameldowania (opolskie), czy użyć adresu tymczasowego (lubuskie)?

Obawiam się, że jeśli dostanę odmowę to wniosek wróci do woj. opolskiego, a tam będę po terminie składania wniosków.

Teoretycznie powinno się składać w miejscu zameldowania, ale w praktyce składa się tam gdzie wygodniej. Dokumenty przyjdą na adres podany we wniosku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *