Uprawnienia budowlane › Forum › Praktyka zawodowa › Praktyka zawodowa
- Ten wątek ma 1 odpowiedź. Ostatnia aktualizowany w dniu 11/08/2020 przez uprawnienia.
-
AutorWpisy
-
-
MarzenaGość
Witam,
Mam pytanie odnownke praktyk budowlanych. Pracuję w biurze projektowym sporządzającym instalację sanitarne, czy mogę się również zatrudnić na 1/2 etatu u członka rodziny (dokładnie babcia) i odbyć praktykę architektoniczna? -
uprawnieniaOpiekun forum
Z formalnego punktu widzenia, jeżeli spełnione są wszystkie wymagania co do odbywania praktyki zawodowej oraz posiada Pani odpowiednie wykształcenie to nie ma ku temu przeciwwskazań.
Maksymalnie osoba, która pracuje już na pełny etat może zaliczyć do 4 godzin praktyki dziennie.- Ta odpowiedź została zmodyfikowana 7 months, 2 weeks temu przez uprawnienia.
-
MariolaGość
Dzień dobry,
Odnośnie czasu odbywania praktyk to mam pytanie. Np. 1.5 roku praktyki oznacza, że od momentu pierwszej budowy minęło 1.5 roku (praktyka nie trwa ciągiem 1.5 roku tylko zdarzają się małe przewy) i mogę składać dokumenty na uprawnienia. Czy oznacza to że łączna suma praktyk wynosi 1.5 roku i mogę je nawet zdobywać w ciągu 2 lub 3 lat kalendarzowych w zależności od przerw między budowami?-
uprawnieniaOpiekun forum
Wymagany czas praktyki dotyczy jedynie okresu, w którym praktykant odbywa pracę związaną z daną specjalnością. Tak więc okresów pomiędzy budowami nie należy zaliczać, a łączny okres zdobywania praktyki może trwać więcej niż wymagają tego przepisy.
Zasady rozliczania praktyki zawodowej- Ta odpowiedź została zmodyfikowana 5 months temu przez uprawnienia.
-
-
RadekGość
Dzień dobry
Mam kilka pytań odnośnie praktyki zawodowej:
1. Pracuje w biurze projektowym (br. drogowa) kilka lat jednak brakuje mi praktyki na budowie. Nie chcę tracić zatrudnienia w mojej obecnej firmie, żeby zatrudnić się na wymagany rok na budowie. Czy jest możliwość abym jednocześnie pracował na pełen etat w dotychczasowej firmie i odbywał bezpłatny staż na 0,5 etatu w firmie wykonawczej (dodam, że firma ta wykonuje inwestycje przy której projektowaniu uczestniczyłem).
2. Czy po tygodniu takiej pracy j.w. mogę uważać za zaliczony 1 tydzień praktyki projektowej i 0,5 tygodnia praktyki wykonawczej? Realnie rzecz biorąc będę pracować 4 dni w tyg po 10h w biurze i 2 dni w tyg po 10h na budowie. Powinienem to policzyć wtedy jako 4 dni praktyki projektowej i 2 dni wykonawczej czy 5 dni (1 tydzień) praktyki projektowej i 2,5 dnia (0,5 tygodnia) praktyki wykonawczej? Przy założeniu, ze etat to 40h tyg.
3. W wykazie praktyk muszę przedstawić dany projekt, okres praktyki liczę zatem od momentu podpisania umowy na projektowanie do momentu uzyskania decyzji zrid? Co z okresem „między projektami”, np. czas, w którym startujemy do przetargów, przygotowujemy koncepcję i chwilowo nie robimy żadnego przedsięwzięcia zakończonego pozwoleniem na budowę. Czy ten okres pracy można zaliczyć jako praktykę? czy go pomijamy i nie możemy z tego okresu wliczać czasu do odbytej praktyki?-
uprawnieniaOpiekun forum
1. Tak jest taka możliwość. Nie ma przy tym znaczenia czy są to roboty, przy których projektowaniu praktykant bezpośrednio uczestniczył. Liczy się tylko ich zakres i zgodność ze specjalnością o jaką się ubiegasz.
2. Przy pracy na etat bezpieczniej jest zaliczać max 8 godzin dziennie. zasady rozliczania czasu praktyki
3. Liczy się tylko faktyczny okres praktyki nad projektami, koncepcje, przetargi, materiały reklamowe nie wchodzą w ten zakres.
-
-
AnielaGość
Witam. Planuję przystąpić do egzaminu na uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń. Mam udokumentowaną praktykę ponad 2 lata, ukończyłam studia II stopnia. Pracuję w firmie, która zajmuje się robotami budowlanymi. Natomiast jeżeli chodzi o umowę mam wpisane stanowisko: referent. Jest to moja pierwsza praca po studiach. Dopiero po jakimś czasie zdecydowałam się na zdawanie egzaminu i prowadzenie praktyki. Dodatkowo, oświadczenie o odbyciu praktyk jest potwierdzone przez osobę pracującą w tej firmie, posiadającą odpowiednie uprawnienia i kierującą robotami budowlanymi. Czy w związku z takim zapisem w umowie możliwe jest, że nie będę mogła przystąpić do egzaminu?
-
uprawnieniaOpiekun forum
To już będzie zależało od indywidualnej decyzji komisji kwalifikacyjnej.
Stanowisko referent kojarzy się z wykonywaniem obowiązków typowo urzędniczych/biurowych. Na pewno będą zadawane dodatkowe pytania i prośby o wyjaśnienie. Jeżeli jest odpowiednia argumentacja i praktyka została rzetelnie wykonana to warto próbować.
-
-
KatarzynaGość
Dzień Dobry
Czy aby rozpocząć praktyki należy być zatrudnionym na umowę w firmie w której odbywa się praktyki ?
czy można być zatrudnionym w jednej firmie a praktyki np. po godzinach pracy odbywać w innej firmie i nie być w niej zatrudnionym? -
uprawnieniaOpiekun forum
Generalnie izby wymagają by istniała zależność formalno-prawna ( czyli w skrócie umowa ) między odbywającym praktykę zawodową a daną firmą. To niejako służy uwiarygodnieniu takiej praktyki. Już pomijając, iż praktyka ( czyli de facto praca ) bez umowy jest w większości przypadków złamaniem prawa pracy, przepisów BHP i w razie wypadku lub kontroli właścicielowi grożą poważne konsekwencję.
-
MikołajGość
Witam
Skończyłem studia inżynierskie i magisterskie niezwiązane z Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.
Natomiast teraz jestem w trakcie studiów magisterskich z elektrotechniki (Ukończyłem właśnie pierwszy semestr).
Od kiedy mogę odliczać praktykę zawodową? Dopiero od zakończenia studiów magisterskich? Czy mogę zacząć wcześniej? Gdzieś słyszałem, że mogę odliczać właśnie po zakończeniu 1 semestru studiów magisterskich.
Dziękuję i pozdrawiam-
uprawnieniaOpiekun forum
Praktyka zawodowa najwcześniej po ukończeniu 3 roku studiów lub po zakończeniu studiów. : https://uprawnieniabudowlane.pl/kiedy-mozna-rozpoczac-praktyke-zawodowa/
-
-
NataliaGość
Witam. Pracuję w firmie A na pełen etat, w której odbycie praktyk jest nie możliwe (praca stanowi jedynie źródło mojego dochodu). Chciałam dodatkowo odbyć praktyki projektowe na podstawie umowy o dzieło w firmie B na zasadzie drugiego etatu wtedy mogłabym wykonywać projekty w zakresie swojej specjalności pod nadzorem osoby z odpowiednimi uprawnieniami.
1. Czy taka praktyka będzie zaliczona jako 8h/dobę = 1 dzień czy muszę ją liczyć w trybie 4h/dobę = 0,5dnia i wydłużyć okres praktyki.
2. Czy w umowie o dzieło muszę dokładnie określić, że praca odbywała się w trybie 8h/dobę. Z reguły tego typu umowy wiążą się z terminem do którego dany projekt ma zostać wykonany lub z uzyskaniem pozwolenia na budowę (wtedy np. czas na wykonania projektu to 6 m-sc lub więcej w zależności od projektu).
W firmie A pracuję od pn-pt. więc w Soboty pracowałabym tylko w firmie B. -
uprawnieniaOpiekun forum
1/ W przypadku pracy na pełny etat i odbywaniu praktyki w ramach np umowy zlecenia nie należy przekraczać 4 godzin/ dziennie gdyż więcej raczej i tak izba nie zaliczy.
2/ Gdy w umowie zleceniu nie ma pracochłonności, potwierdza ją wtedy kierownik praktyki podpisując oświadczenie. -
WojtekGość
Czy pracując u Inwestora jako Specjalista i wykonując prace techniczne przy realizacji zadania budowlanego mogę zaliczyć ten czas jako praktykę. Czy kierownik budowy (Wykonawca) może potwierdzić odbycie praktyki osobie zatrudnionej przez Inwestora? Oczywiście za zgodą tego ostatniego.
-
uprawnieniaOpiekun forum
Wszystko tutaj zależy od rodzaju i zakresu prac wykonywanych w ramach praktyki zawodowej. Stanowisko specjalista nie jest bezpośrednio związane z wykonywaniem obowiązków na terenie budowy więc pewnie w ostateczności zaszłaby konieczność składania dodatkowych wyjaśnień przed komisją.
Jeżeli chodzi o samą możliwość podpisania praktyki to nie ma obowiązku by kierownik praktyki i praktykant pracowali w tej samej firmie, więc jest to możliwe.
-
-
JustynaGość
Dzień dobry,
Mam pytanie odnośnie praktyki zawodowej. Pracuję w biurze projektowym sporządzającym projekty instalacji sanitarnych, moje zatrudnienie ma formę b2b (wystawiam fakturę za wykonany projekt), czy taka praktyka zostanie zaliczona? Jeżeli tak to w jakim wymiarze godzin ? Czy potrzebuję jakiejś dodatkowej umowy potwierdzającej powiązanie z firmą, czy wystawiane faktury są wystarczającym dowodem na odbycie praktyk?
Dziękuję i pozdrawiam -
uprawnieniaOpiekun forum
Akceptowana jest również praktyka zawodowa wykonywana w ramach własnej działalności gospodarczej. To jakie dokumenty będą wymagane zależy już od konkretnej izby. Standardowo podpisuje się umowę, która zabezpiecza interesy obu stron. Jeżeli będzie tylko faktura może być konieczność dodatkowego potwierdzenia – ale to już zależy od konkretnej izby. Nie powinno to natomiast z tego tytułu przekreślić tak odbywanej praktyki zawodowej.
Więcej informacji o rodzaju umowy do praktyki zawodowej.
-
-
AutorWpisy