Praktyka zawodowa

Uprawnienia budowlane Forum Praktyka zawodowa Praktyka zawodowa

 • Ten wątek ma 1 odpowiedź. Ostatnia aktualizowany w dniu 11/08/2020 przez Krystiana.
Oglądasz 24 odpowiedzi wątku
 • Autor
  Wpisy
  • #10531 Odpowiedz
   Marzena
   Gość

   Witam,
   Mam pytanie odnownke praktyk budowlanych. Pracuję w biurze projektowym sporządzającym instalację sanitarne, czy mogę się również zatrudnić na 1/2 etatu u członka rodziny (dokładnie babcia) i odbyć praktykę architektoniczna?

  • #10691 Odpowiedz
   uprawnienia
   Opiekun forum

   Z formalnego punktu widzenia, jeżeli spełnione są wszystkie wymagania co do odbywania praktyki zawodowej oraz posiada Pani odpowiednie wykształcenie to nie ma ku temu przeciwwskazań.
   Maksymalnie osoba, która pracuje już na pełny etat może zaliczyć do 4 godzin praktyki dziennie.

  • #11321 Odpowiedz
   Mariola
   Gość

   Dzień dobry,
   Odnośnie czasu odbywania praktyk to mam pytanie. Np. 1.5 roku praktyki oznacza, że od momentu pierwszej budowy minęło 1.5 roku (praktyka nie trwa ciągiem 1.5 roku tylko zdarzają się małe przewy) i mogę składać dokumenty na uprawnienia. Czy oznacza to że łączna suma praktyk wynosi 1.5 roku i mogę je nawet zdobywać w ciągu 2 lub 3 lat kalendarzowych w zależności od przerw między budowami?

   • #11462 Odpowiedz
    uprawnienia
    Opiekun forum

    Wymagany czas praktyki dotyczy jedynie okresu, w którym praktykant odbywa pracę związaną z daną specjalnością. Tak więc okresów pomiędzy budowami nie należy zaliczać, a łączny okres zdobywania praktyki może trwać więcej niż wymagają tego przepisy.
    Zasady rozliczania praktyki zawodowej

  • #11345 Odpowiedz
   Radek
   Gość

   Dzień dobry
   Mam kilka pytań odnośnie praktyki zawodowej:
   1. Pracuje w biurze projektowym (br. drogowa) kilka lat jednak brakuje mi praktyki na budowie. Nie chcę tracić zatrudnienia w mojej obecnej firmie, żeby zatrudnić się na wymagany rok na budowie. Czy jest możliwość abym jednocześnie pracował na pełen etat w dotychczasowej firmie i odbywał bezpłatny staż na 0,5 etatu w firmie wykonawczej (dodam, że firma ta wykonuje inwestycje przy której projektowaniu uczestniczyłem).
   2. Czy po tygodniu takiej pracy j.w. mogę uważać za zaliczony 1 tydzień praktyki projektowej i 0,5 tygodnia praktyki wykonawczej? Realnie rzecz biorąc będę pracować 4 dni w tyg po 10h w biurze i 2 dni w tyg po 10h na budowie. Powinienem to policzyć wtedy jako 4 dni praktyki projektowej i 2 dni wykonawczej czy 5 dni (1 tydzień) praktyki projektowej i 2,5 dnia (0,5 tygodnia) praktyki wykonawczej? Przy założeniu, ze etat to 40h tyg.
   3. W wykazie praktyk muszę przedstawić dany projekt, okres praktyki liczę zatem od momentu podpisania umowy na projektowanie do momentu uzyskania decyzji zrid? Co z okresem „między projektami”, np. czas, w którym startujemy do przetargów, przygotowujemy koncepcję i chwilowo nie robimy żadnego przedsięwzięcia zakończonego pozwoleniem na budowę. Czy ten okres pracy można zaliczyć jako praktykę? czy go pomijamy i nie możemy z tego okresu wliczać czasu do odbytej praktyki?

   • #11463 Odpowiedz
    uprawnienia
    Opiekun forum

    1. Tak jest taka możliwość. Nie ma przy tym znaczenia czy są to roboty, przy których projektowaniu praktykant bezpośrednio uczestniczył. Liczy się tylko ich zakres i zgodność ze specjalnością o jaką się ubiegasz.
    2. Przy pracy na etat bezpieczniej jest zaliczać max 8 godzin dziennie. zasady rozliczania czasu praktyki
    3. Liczy się tylko faktyczny okres praktyki nad projektami, koncepcje, przetargi, materiały reklamowe nie wchodzą w ten zakres.

  • #11963 Odpowiedz
   Aniela
   Gość

   Witam. Planuję przystąpić do egzaminu na uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń. Mam udokumentowaną praktykę ponad 2 lata, ukończyłam studia II stopnia. Pracuję w firmie, która zajmuje się robotami budowlanymi. Natomiast jeżeli chodzi o umowę mam wpisane stanowisko: referent. Jest to moja pierwsza praca po studiach. Dopiero po jakimś czasie zdecydowałam się na zdawanie egzaminu i prowadzenie praktyki. Dodatkowo, oświadczenie o odbyciu praktyk jest potwierdzone przez osobę pracującą w tej firmie, posiadającą odpowiednie uprawnienia i kierującą robotami budowlanymi. Czy w związku z takim zapisem w umowie możliwe jest, że nie będę mogła przystąpić do egzaminu?

   • #11977 Odpowiedz
    uprawnienia
    Opiekun forum

    To już będzie zależało od indywidualnej decyzji komisji kwalifikacyjnej.
    Stanowisko referent kojarzy się z wykonywaniem obowiązków typowo urzędniczych/biurowych. Na pewno będą zadawane dodatkowe pytania i prośby o wyjaśnienie. Jeżeli jest odpowiednia argumentacja i praktyka została rzetelnie wykonana to warto próbować.

  • #11992 Odpowiedz
   Katarzyna
   Gość

   Dzień Dobry
   Czy aby rozpocząć praktyki należy być zatrudnionym na umowę w firmie w której odbywa się praktyki ?
   czy można być zatrudnionym w jednej firmie a praktyki np. po godzinach pracy odbywać w innej firmie i nie być w niej zatrudnionym?

  • #11997 Odpowiedz
   uprawnienia
   Opiekun forum

   Generalnie izby wymagają by istniała zależność formalno-prawna ( czyli w skrócie umowa ) między odbywającym praktykę zawodową a daną firmą. To niejako służy uwiarygodnieniu takiej praktyki. Już pomijając, iż praktyka ( czyli de facto praca ) bez umowy jest w większości przypadków złamaniem prawa pracy, przepisów BHP i w razie wypadku lub kontroli właścicielowi grożą poważne konsekwencję.

  • #12457 Odpowiedz
   Mikołaj
   Gość

   Witam
   Skończyłem studia inżynierskie i magisterskie niezwiązane z Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.
   Natomiast teraz jestem w trakcie studiów magisterskich z elektrotechniki (Ukończyłem właśnie pierwszy semestr).
   Od kiedy mogę odliczać praktykę zawodową? Dopiero od zakończenia studiów magisterskich? Czy mogę zacząć wcześniej? Gdzieś słyszałem, że mogę odliczać właśnie po zakończeniu 1 semestru studiów magisterskich.
   Dziękuję i pozdrawiam

  • #12586 Odpowiedz
   Natalia
   Gość

   Witam. Pracuję w firmie A na pełen etat, w której odbycie praktyk jest nie możliwe (praca stanowi jedynie źródło mojego dochodu). Chciałam dodatkowo odbyć praktyki projektowe na podstawie umowy o dzieło w firmie B na zasadzie drugiego etatu wtedy mogłabym wykonywać projekty w zakresie swojej specjalności pod nadzorem osoby z odpowiednimi uprawnieniami.
   1. Czy taka praktyka będzie zaliczona jako 8h/dobę = 1 dzień czy muszę ją liczyć w trybie 4h/dobę = 0,5dnia i wydłużyć okres praktyki.
   2. Czy w umowie o dzieło muszę dokładnie określić, że praca odbywała się w trybie 8h/dobę. Z reguły tego typu umowy wiążą się z terminem do którego dany projekt ma zostać wykonany lub z uzyskaniem pozwolenia na budowę (wtedy np. czas na wykonania projektu to 6 m-sc lub więcej w zależności od projektu).
   W firmie A pracuję od pn-pt. więc w Soboty pracowałabym tylko w firmie B.

  • #12606 Odpowiedz
   uprawnienia
   Opiekun forum

   1/ W przypadku pracy na pełny etat i odbywaniu praktyki w ramach np umowy zlecenia nie należy przekraczać 4 godzin/ dziennie gdyż więcej raczej i tak izba nie zaliczy.
   2/ Gdy w umowie zleceniu nie ma pracochłonności, potwierdza ją wtedy kierownik praktyki podpisując oświadczenie.

  • #12832 Odpowiedz
   Wojtek
   Gość

   Czy pracując u Inwestora jako Specjalista i wykonując prace techniczne przy realizacji zadania budowlanego mogę zaliczyć ten czas jako praktykę. Czy kierownik budowy (Wykonawca) może potwierdzić odbycie praktyki osobie zatrudnionej przez Inwestora? Oczywiście za zgodą tego ostatniego.

   • #12892 Odpowiedz
    uprawnienia
    Opiekun forum

    Wszystko tutaj zależy od rodzaju i zakresu prac wykonywanych w ramach praktyki zawodowej. Stanowisko specjalista nie jest bezpośrednio związane z wykonywaniem obowiązków na terenie budowy więc pewnie w ostateczności zaszłaby konieczność składania dodatkowych wyjaśnień przed komisją.

    Jeżeli chodzi o samą możliwość podpisania praktyki to nie ma obowiązku by kierownik praktyki i praktykant pracowali w tej samej firmie, więc jest to możliwe.

  • #13014 Odpowiedz
   Justyna
   Gość

   Dzień dobry,
   Mam pytanie odnośnie praktyki zawodowej. Pracuję w biurze projektowym sporządzającym projekty instalacji sanitarnych, moje zatrudnienie ma formę b2b (wystawiam fakturę za wykonany projekt), czy taka praktyka zostanie zaliczona? Jeżeli tak to w jakim wymiarze godzin ? Czy potrzebuję jakiejś dodatkowej umowy potwierdzającej powiązanie z firmą, czy wystawiane faktury są wystarczającym dowodem na odbycie praktyk?
   Dziękuję i pozdrawiam

  • #13167 Odpowiedz
   uprawnienia
   Opiekun forum

   Akceptowana jest również praktyka zawodowa wykonywana w ramach własnej działalności gospodarczej. To jakie dokumenty będą wymagane zależy już od konkretnej izby. Standardowo podpisuje się umowę, która zabezpiecza interesy obu stron. Jeżeli będzie tylko faktura może być konieczność dodatkowego potwierdzenia – ale to już zależy od konkretnej izby. Nie powinno to natomiast z tego tytułu przekreślić tak odbywanej praktyki zawodowej.

   Więcej informacji o rodzaju umowy do praktyki zawodowej.

  • #13875 Odpowiedz
   Damian
   Gość

   Dzień dobry,
   1. Pracuję w Urzędzie Gminy już 1,5 roku pod opieką osoby z uprawnieniami konstrukcyjno – budowlanymi.
   Czy jest możliwość wpisania i zaakceptowania to do praktyki zawodowej ?

   • #13902 Odpowiedz
    uprawnienia
    Opiekun forum

    Ciężko odpowiedzieć na tak zadane pytanie gdyż nie wiadomo jaki zakres obowiązków wykonujesz. Czy gmina samodzielnie prowadzi budowy, a wspomniana osoba z uprawnieniami pełni na nich funkcje kierownika budowy lub robót? Wtedy na to byłaby szansa.

    Natomiast jeżeli są to czynności w charakterze urzędowym lub z zakresu nadzoru inwestorskiego to taka praktyka nie będzie zaliczona przez komisję.

    • #13939 Odpowiedz
     Damian
     Gość

     Dziękuję za informacje.

  • #14349 Odpowiedz
   Łukasz
   Gość

   Witam, chciałbym zrobić uprawnienia do kierowania robotami oraz projektowe z br. Elektrycznej. Skończyłem studia 2 stopnia. Mam kilka pytań odnośnie tych uprawnień
   1. Czy w przypadku jeśli najpierw zdecyduje się zrobić uprawnienia do kierowania robotami odbyta praktyka liczy się do uprawnień projektowych?
   2. Czy muszę powiadomić odpowiednia izbę o tym ze chciałbym zrobić uprawnienia i przystępuje do praktyk, czy mogę się zgłosić do nich mając już 1,5 praktykę
   3. Jak powinien wyglądać i co powinno się znaleźć w dzienniku praktyki. Czy jest jakiś odgórnie ustalony wzór?
   4. Czy wpisy w dzienniku praktyki może podbić więcej niż jeden kierownik robót?

  • #15459 Odpowiedz
   Magdalena
   Gość

   Dzień dobry,
   Pracuję w firmie wykonawczo-projektowej w br. sanitarnej. Czy jeśli brałam udział przy sporządzaniu projektów wykonawczych, mogę to zaliczyć jako praktyka przy staraniu się o uprawnienia projektowe?
   Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • #15463 Odpowiedz
   Bartosz
   Gość

   Witam, mam pytanie odnośnie praktyki na budowie.
   Mianowicie pod koniec VI semestru studiów okazało się, że brakuje mi jednego wpisu w indeksie papierowym (na uczelni obowiązywał indeks papierowy oraz wirtualna uczelnia) – w systemie miałem wszystkie przedmioty zaliczone. W związku z tym brakiem w dziekanacie nie przyjęto ode mnie indeksu i kazano mi wypisać podanie o warunek i czekać rok żeby zdobyć wpis i po tym zacząć VII semestr. Tak też zrobiłem ale wiosną wybuchła pandemia COVID i indeksy papierowe zniesiono. Podanie o warunek zostało anulowane, a ja od października zacząłem VII semestr i skończyłem zgodnie z planem.
   I tu pojawia się pytanie czy praktykę mogę liczyć od momentu zakończenia VI semestru? Dodam, że studiowałem zaocznie, a pracowałem przez cały czas jako inżynier budowy na umowie o pracę.
   Bardzo proszę o pomoc.

  • #15593 Odpowiedz
   Jakub
   Gość

   Dzień dobry
   Właśnie rozpocząłem praktykę zawodową, staram się uzyskać uprawnienia budowlane wykonawcze konstrukcyjne bez ograniczeń . Posiadam tytuł mgr inż. na kierunku budownictwo, zatrudniłem się w firmie na stanowisku inżyniera budowy, umowa o pracę. Budowa na której obecnie pracuje polega na wzmocnieniu istniejącej konstrukcji stalowej hali na użytkowanym obiekcie, tak by mógł przenosić większe obciążenia od dodatkowej instalacji ppoż. która będzie montowana pod dachem na dźwigarach. Czy taka budowa spełnia kryteria praktyki pod wspomniane uprawnienia? Funkcjonuje na niej normalnie kierownik budowy i prowadzony jest dziennik budowy.
   I drugie pytanie, nie dawno w rodzinie odbywała się budowa domu jednorodzinnego, na której funkcjonował kierownik budowy, z którym obecnie działam przy wyżej wspomnianej budowie, chciałbym się dowiedzieć czy taką budowę mogę uwzględnić w praktyce zawodowej, nie zawierałem żadnej umowy z rodziną by funkcjonować oficjalnie jako inżynier budowy na tym domku jednorodzinnym, ale w imieniu kierownika budowy nadzorowałem pracę, czy aby uwzględnić tą praktykę muszę posiadać jakąś formę zatrudnienia zawartą z rodziną czy możliwe jest spisanie umowy nawet na kwotę 0zł z kierownikiem pod którym nadzorowałem budowę domu jednorodzinnego i uwzględnienie tego okresu w zbiorczym zestawieniu?

  • #15598 Odpowiedz
   Tomasz
   Gość

   Dzień dobry,
   Prowadzę firmę zajmującą się automatyką domową, posiadam tytuł mgr inż na kierunku elektrotechnika. Prowadzę działanoć od ponad 3 lat i mam pytanie jak w takim wypadku mogę uzyskać praktyke zawodową? Działalność moja polega na wykonywaniu projektów oraz instalacji elektrycznych w domach jednoridzinnych.

  • #15801 Odpowiedz
   Marek
   Gość

   Witam,
   Aktualnie jestem inwestorem budującym swój własny do. Mój udział w procesie budowy nie powinien więc budzić wątpliwości. Czy mogę przy okazji odbyć na niej praktykę pod patronatem mojego kierownika budowy.

   • #15991 Odpowiedz
    uprawnienia
    Opiekun forum

    Teoretycznie można wpisać budowę domu jednorodzinnego. Natomiast realnie patrząc zakres takiej budowy jest bardzo niewielki, a w standardowych warunkach kierownik budowy jest na budowie domu jednorodzinnego kilka dni w ciągu całego procesu. Tak więc szczególnego przyspieszenia praktyki zawodowej nie będzie w tym wypadku.

  • #15925 Odpowiedz
   Kazik
   Gość

   Dzień dobry,
   Chciałbym zrobić uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych.
   Wg artykułu o odpowiednich kierunkach należy ukończyć studia na kierunku m.in elektroenergetyka.
   Ukończyłem studia na kierunku Energetyka o specjalności Elektroenergetyka. Moje pytanie brzmi czy specjalizacja kierunku będzie zaliczana tak samo jak nazwa kierunku?

   • #15992 Odpowiedz
    uprawnienia
    Opiekun forum

    Niestety kluczowym jest tutaj nazwa kierunku oraz jego zgodność z kierunkami wymienionymi dla danej specjalności i rodzaju uprawnień.
    Specjalizacja liczy się tylko w niektórych ograniczonych przypadkach gdy przy danym kierunku ustawodawca dodał zapis ” kierunek umożliwiający uzyskanie wiedzy i umięjętności w zakresie … ( i tutaj pojawia się nazwa specjalizacji)
    W tym przypadku niestety tak nie jest i będzie brany pod uwagę przede wszystkim ukończony kierunek.
    więcej na temat kwalifikacji wykształcenia do uprawnień budowlanych: https://uprawnieniabudowlane.pl/wyksztalcenie-do-uprawnien-budowlanych/#weryfikacja-wyksztalcenia

  • #16038 Odpowiedz
   Robert Z
   Gość

   Chciałbym ubiegać się o uzyskanie uprawnień budowlanych w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń. Studia inżynierskie na kierunku Elektrotechnika ukończyłem w roku 2019, studia magisterskie na tym samym kierunku ukończyłem w roku 2021. Od początku roku roku 2021 pracuję jako koordynator przyłączeń farm fotowoltaicznych.

   Czy zgodnie obecnie wykonywaną pracą mogę zakwalifikować ją na poczet praktyki, która niezbędna jest do ubiegania się o ww. uprawnienia?

   Poniżej część moich obowiązków:
   Przygotowywanie raportów dla każdej inwestycji.
   Kontrola dokumentów projektowych i zapewnianie inżynierskich rozwiązań projektowych.
   Rekomendowanie głównych rozwiązań mechanicznych i elektrycznych projektów budowlanych.
   Negocjowanie z partnerami i podwykonawcami EPC warunków handlowych i wykonawczych oraz koordynowanie zespołów wewnętrznych.
   Monitorowanie procesu budowy – w szczególności wszelkie czynności związane z przyłączeniem
   Kontrolowanie i nadzorowanie podwykonawców podczas budowy.

   • #16043 Odpowiedz
    uprawnienia
    Opiekun forum

    Praktykę zawodową do uzyskania uprawnień budowlanych można rozpocząć po uzyskaniu tytułu zawodowego na odpowiednim dla danej specjalności uprawnień kierunku studiów. Zgodnie z rozporządzeniem ( https://uprawnieniabudowlane.pl/kalkulator-specjalnosci-uprawnien/)
    elektrotechnika jest kierunkiem odpowiednim do uzyskania uprawnień w specjalności elektrycznej, o których wspomniano.

    Istotne jest w tym wypadku nadzorowanie praktyki przez kierownika posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane.
    Jeżeli chodzi o zakres obowiązków to najbardziej odpowiedni byłby punkt:
    „Kontrolowanie i nadzorowanie podwykonawców podczas budowy.”
    na którym warto byłoby się skupić. Pozostałe zakresy mogą w tej sytuacji działać nawet nieco na niekorzyść gdyż są związane z obowiązkami menadżerskimi lub administracyjnymi.

  • #16242 Odpowiedz
   Kasia
   Gość

   Dzień dobry, pracuję w laboratorium drogowym. Skończyłam studia II-go stopnia w zakresie budownictwa drogowego. Chciałabym podejść do egzaminu na uprawnienia. Mam umowę oddelegowania na praktykę do firmy wykonawczej na okres 1,5roku, opiekuna praktyk. Jakich dokumentów jeszcze będę potrzebować? Dziękuję.

   • #16283 Odpowiedz
    uprawnienia
    Opiekun forum

    Standardowo oświadczenia kierownika praktyki oraz dołączonego do niego zbiorczego zestawienia praktyki zawodowej.

  • #16425 Odpowiedz
   Bartek
   Gość

   Dzień dobry

   Chciałem zapytać jak wygląda potwierdzenie czasu realizacji praktyk:
   1) Czy jeżeli prowadziłem własna działalność, zajmowałem się nadzorem pracy własnej ekipy budowlanej i osobiście pracowałem na budowie to będzie się to zaliczać do odbytej praktyki? Zajmowaliśmy się budową hali przemysłowych, hali biurowo-przemysłowych, domów wielorodzinnych oraz domów jednorodzinnych.
   2) Czy jeżeli obecnie nadal prowadzę działalność, ale skupiam się tylko na nadzorze pracy jako inżynier budowy oraz wystawiam faktury potwierdzające pełnienie funkcji inżyniera budowy dla danej firmy, to taką formę pracy mogę zaliczyć do praktyk? Firma dla której pracuje cały czas współpracuje z kierownikiem budowy prowadzącym własna działalność gospodarczą.

   Pozdrawiam

   • #16631 Odpowiedz
    Bartek
    Gość

    Dzień dobry

    Chciałem zapytać jak wygląda potwierdzenie czasu realizacji praktyk:
    1) Czy jeżeli prowadziłem własna działalność, zajmowałem się nadzorem pracy własnej ekipy budowlanej i osobiście pracowałem na budowie to będzie się to zaliczać do odbytej praktyki? Zajmowaliśmy się budową hali przemysłowych, hali biurowo-przemysłowych, domów wielorodzinnych oraz domów jednorodzinnych.
    2) Czy jeżeli obecnie nadal prowadzę działalność, ale skupiam się tylko na nadzorze pracy jako inżynier budowy oraz wystawiam faktury potwierdzające pełnienie funkcji inżyniera budowy dla danej firmy, to taką formę pracy mogę zaliczyć do praktyk? Firma dla której pracuje cały czas współpracuje z kierownikiem budowy prowadzącym własna działalność gospodarczą.

    Pozdrawiam

  • #22264 Odpowiedz
   Krystiana
   Gość

   Dzień dobry .
   Wykształcenie średnie technikum budownictwa z zdanym technikiem
   9lat zatrudniony w firmie ogolnobudowalnej
   Na stanowisku murarz /kosztorysant
   Chciałbym starać się o ograniczone prawa na kierownika.
   Myśleć że przez ten czas znalazłbym 4lata praktyki
   Mam pytanie gdzie wszystkie dokumenty zdobyć i od czego zacząć

Oglądasz 24 odpowiedzi wątku
Odpowiedz na: Praktyka zawodowa
Twoje dane: