Skip to main content

Długa lista uwag PIIB do projektu ustawy o architektach inżynierach budownictwa oraz urbanistach

Na początku września informowaliśmy o rozpoczętych konsultacjach społecznych projektu ustawy o architektach inżynierach budownictwa oraz urbanistach.
Jak się okazuje Polska Izba Inżynierów Budownictwa zgłosiła pokaźną listę uwag. Przeglądając uwagi oraz ich ilość można wysnuć wniosek, iż na etapie projektu nikt z „branżystów” nie brał udziału w jej tworzeniu, co rodzi obawy o ostateczny kształt ustawy oraz jej wpływu na branże budowlaną. Nawet czytając samemu projekt ustawy oraz jej uzasadnienie można doszukać się wielu błędów oraz nieścisłości, co Izba trafnie podkreśla. Warto zauważyć między innymi próbę zawalczenia o uprawnienia architektoniczne dla osób z wykształceniem typowo budowlanym.

Wydaje się jednak, iż ustawa biorąc pod uwagę jak wygląda jej treść na obecnym etapie wprowadzi wielki chaos, a zamiast regulować i upraszczać stworzy więcej problemów.

Najciekawsze uwagi prezentujemy poniżej:
Całość uwag PIIB do  przeczytania

POBIERZ UWAGI PIIB

6 myśli na temat “Długa lista uwag PIIB do projektu ustawy o architektach inżynierach budownictwa oraz urbanistach

 1. Uwazam, że PIIB znowu trochę odleciała. Nie ma sensu znowu regulować uprawnień budowlanych. Znowu zbaczamy z właściwej ścieżki. Ja proponuję likwidację izb w obecnym kształcie. Organem nadającym uprawnienia powinna być uczelnia, na której zdobyło się wykształcenie. Skończyły by się praktyki ciągłej zmiany prawa i egzekwowane byłoby zarówno zdobyte wykształcenie i praktyka na budowie. Byłby to dodatkowy zastrzyk gotówki dla uczelni, oraz lepsze dopasowanie kształcenia do branży.

 2. Bardzo dobrze, że ustawa z dnia 1 września nie wprowadziła zmian proponowanych przez PIIB, które ze względu na ciągłą zmienność są szkodliwe dla rozwoju zawodowego przyszłych projektantów i inżynierów. Według mnie należy dodać uwagę, aby PIIB było podległe pod MNiSW. Oraz zmianę ich struktury i zarządzania.
  Uzyskiwanie uprawnień budowlanych powinno podlegać pod uczelnie, w których ukończyło się studia. Nie byłoby już problemów z kwalifikacją wykształcenia, bo byłoby ono ciągle dostosowywane do obecnych standardów w budownictwie. Dodatkowo dałoby to uczelniom dodatkowy zastrzyk gotówki , który przełożyłby się również na jakość kształcenia i na wynagrodzenia doktorów i profesorów. Obecnie struktury PIIB jest samo utrzymującą się strukturą, która nadwyżki budżetowe przeznacza na co? Nie wiadomo.
  Patronem praktyki byłaby osoba z uczelni, a praktykę na budowie powinno uzyskiwać się tak jak obecnie, ale bez wypełniania niepotrzebnych książek tylko zwykłej opinii pracodawcy i kierownika posiadającego odpowiednie uprawnienia oraz udokumentowania długości praktyki.

 3. 1. Osoby na uczelni które miałby by być patronami praktyki często same nie posiadaja uprawnienień, a nawet jesli znajdą sie takie osoby to jeden patron miał by pod soba np. 30 osób czy to jest ok proszę sobie odpowiedzieć samemu i jaka będzie jakość nadzorowania takiej praktyki
  2. Rzeczywista praktyka nie jest mozliwa do zrealizowana na uczelni kazdy kto ukonczył studia o tym wie. Nie ma tu znaczenia uczelnia bo spotykam osoby z „najlepszych” i tych słabszych uczelni w Polsce i poziom wiedzy jest mniej wiecej na takim samym poziomie – szczegolnie biorac pod uwagę praktyczne rozwiazywanie problemów i poruszanie się wśród „procedur” budowlanych a kończąc na problemach i rozwiązaniach projektowych

  Co do samych Izb to rzeczywiscie nie sa bez grzechów jednak propozycja usuniecia(w praktyce tak to bedzie wygladac) praktyk nie jest rozwiazaniem problemu z samymi izbami

 4. Czy pracujac jako asystent inspektora nadzoru mozna to zaliczyc do praktyki budowlanej? Instepktor mialby byc osoba, ktora podbije ową praktyke.

 5. A jak to jest z praktyką zawodową z organach jednostki rządowej. Chodzi mi o organizacje jak chociażby GDDKiA. Jak np. tam starać się o uprawnienia budolwane. Kto uprawnienia podpisuje? Naczelnik pełniący nadzór np. nad budowaną drogą czy bezpośrednio KIEROWNIK BYDOWY będący na tej budowie? i czasowo jak to wygląda?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *