Kategorie
Praktyka

Czego NIE należy wpisywać w książce praktyki zawodowej

Wśród wielu inżynierów ubiegających się o uprawnienia budowlane panuje przekonanie, iż im więcej treści w książce praktyki zawodowej tym większe szanse na jej pozytywną weryfikację. Czy jednak ma ono coś wspólnego z rzeczywistością?

Dziennik praktyk wg. prawa budowlanego ma służyć do chronologicznego dokumentowania wykonywanych na budowie czynności. Powinno się do niego wpisywać jedynie te roboty, przy których mieliśmy bezpośredni udział lub byliśmy ich świadkami. W praktyce jednak kandydaci często wpisują jak najwięcej, często podając nawet informacje nie mające związku z zakresem uprawnień, o który się starają. Przykładowo ubiegając się o uprawnienia wykonawcze w specjalności konstrukcyjno budowlanej nie powinno się wpisywać czynności takich jak:

  • wytyczenie budynku, pomiary geodezyjne
  • roboty wyburzeniowe ( gdyż to jest w zakresie specjalności wyburzeniowej)
  • roboty instalacyjne
  • inwentaryzacja
  • przedmiary i rozliczenia podwykonawców

Oczywiście jedna czy nawet kilka wzmianek  odnoście innych specjalności nie przekreśla szans na pozytywną weryfikację, bo przecież dobry kierownik budowy powinien mieć także wiedzę ogólnobudowlaną. Należy jednak uważać by te wpisy nie stały się obszerniejsze niż roboty  z zakresu uprawnień o jaki się staramy.

Ponadto w przypadku uprawnień konstrukcyjno-budowlanych dobrze jest by wpisy nie dotyczyły jedynie  robót wykończeniowych. Wśród egzaminatorów wiele osób to ludzie tzw. ” starej daty” , którzy uprawnienia budowlane utożsamiają jedynie z robotami konstrukcyjnymi. W przepisach nie ma wzmianek czy wymagań odnośnie proporcji pomiędzy robotami konstrukcyjnymi/ogólnobudowlanymi, ale pamiętać musimy, że weryfikacja książki praktyk to często subiektywna opinia sprawdzającego.

Bardzo ważną rzeczą, o której wiele osób zapomina jest uwzględnienie urlopów przy wpisywaniu poszczególnych pozycji do książki praktyk. Wg. prawa pracy w ciągu roku należy się 20-26 dni urlopu, które należy wykorzystać. ( choć w praktyce przy realizacji prac często takie urlopy się odkłada). Gdy zapomnimy o uwzględnieniu dni wolnych osoba weryfikująca może skreślić miesiąc przypadający na każdy rok, co w konsekwencji grozi odrzuceniem dziennika praktyk.

Pamiętajmy zawsze lepiej mieć kilka miesięcy w zapasie, by na wypadek nie przewidzianych przez nas zdarzeń książka nie została odrzucona. Przypomnijmy iż jej weryfikacja to koszt około 700 zł!

30 odpowiedzi na “Czego NIE należy wpisywać w książce praktyki zawodowej”

Czy w przypadku praktyki na budowie konieczne jest wpisanie numeru zgłoszenia/pozwolenia na budowę danego obiektu? Czy wystarczy nazwa, rodzaj i zakres danego obiektu oraz inwestor?

Takie wymaganie jest podane w nagłówku kolumny, więc jest to informacja istotna. W przypadku praktyki na budowie raczej nie powinno być problemu z ustaleniem tej informacji np. w dzienniku budowy.

czy zdobyta praktyka zawodowa musi być uzupełniona w sposób chronologiczny? czy mogę pod nr 1 opisać praktykę z roku 2019 a pod nr 2 z roku 2017 po czym pod nr 3 z roku 2020?

Najlepiej zadzwonić do izby i zapytać czy dana praktyka spełnia wymogi komisji kwalifikacyjnej
Myślę, że spełniać wymagania mogą,
– koordynacja robót w pasie drogi,
– odbiory częściowe robót budowlanych ulegających zakryciu, podbudowa, warstwy nawierzchni,
– odbiory końcowe robót,
– nadzór nad zgodnością wykonanych robót z dokumentacją projektową,

Dzień dobry,
Gdzie można znaleźć wyjaśnienie, co zalicza się do praktyki zawodowej do uprawnień projektowych w spec. drogowej? Czy są to tylko projekty budowlane, czy również wykonawcze, projekty organizacji ruchu itp?

Jaki termin zakończenia inwestycji wpisujecie w zakres praktyki zawodowej:
– uzyskanie pozwolenia na użytkowanie
– protokołu odbioru końcowy inwestycji
?

Czy okres usuwania usterek wskazany przez Nadzór Budowalny po odbiorze przez służby może wliczać się jako zakres praktyki zawodowej?

Gdzie znajdę informacje na temat tego co zalicza się do praktyki projektowej i na budowie? Konkretnie chodzi mi o to, jakie fazy projektu można wpisywać (koncepcje, PB, PW) oraz czy budowa w postaci wykańczania wnętrz (ściany GK, sufity podwieszane, stolarka i ślusarka, instalacje) również jest akceptowana.

Jeżeli chodzi o część projektową to najbezpieczniej wpisywać projekt budowlany.
W przypadku części wykonawczej roboty wykończeniowe we wspomnianych zakresach także można wpisywać. Natomiast dobrze by było by w zakresie znalazły się także prace konstrukcyjne.

[UPRAWNIENIA WYKONAWCZE] Witam, pragnę podjąć pracę w firmie, która zajmuje się wykonywaniem konstrukcji stalowych, transportu i montażu na terenie budowy, a także pokrycia hal stalowych, a czasami konstrukcjami żelbetowymi (wymieniam zakres prac, aby potwierdzić że firma zajmują się branżą konstrukcyjno budowlaną). Firma nie posiada swojego kierownika budowy. Zawsze jest on zatrudniany z ramienia inwestora. Czy mając wpisane w umowie, że jestem ”inżynierem budowy” i mając odpowiedni podpis kierownika danej budowy (tak wiem, że musi mieć odpowiednie uprawnienia i nie może być technikiem) jest szansa na zatwierdzenie takiej praktyki mimo że kierownik jak i firma nie są ze sobą powiązani jakąkolwiek umową? Jeżeli nie to proszę o podpowiedź czy zaleznosc formalno prawna miedzy mna a kierownikiem jest weryfikowana jezeli tak to w jaki sposob

Ważna jest podstawa formalna odbywania praktyki ( czyli umowa cywilno-prawna ) z firmą w której jest ona odbywana. Co do zasady nie jest wymagane by kierownik praktyki oraz kandydat byli zatrudnieni formalnie w tej samej firmie.

Dzień dobry.
Czy jest jakakolwiek szansa wpisać praktykę którą odbyłem przed wybraniem książki praktyk ?? Trochę był ze mnie leń i dopiero po roku pracy na budowie jako majster wybrałem się do izby ?? Można to jakos wytłumaczyć, przedstawić jakieś dokumenty ??

Od września 2014 roku książka już nie obowiązuje i nie trzeba niczego pobierać/rejestrować.
Jeśli zdarzenie dotyczy wcześniejszego okresu to bez książki raczej udokumentowanie praktyki będzie niemożliwe.

bardzo proszę o pomoc w trakcie praktyki brałam udział w nadzorowaniu budowy domków jednorodzinnych domki zlokalizowane w tej samej gminie prace budowlane pokrywały się wiec w tygodniu byłam na dwóch budowach jeden dzien na jednej drugi na drugiej czy komisja może mieć problem jeśli w cotygodniowym zapiesię wpisuję naprzemiennie budynek 1 i 2 w tym samym tygodniu zanzaczam że odległość między budowami to jakieś 30km. wpisuję roboty budowlane wykonywane na obiekcie 1 i 2 czyli to co zostało wykonane w danym tygodniu kierownik nadzorował dwa obiekty jednocześnie.

W obecnym zestawieniu praktyki nie wpisuje się szczegółowo tygodniowo wykonywanych prac w danym tygodniu, Wystarczy wpisać daty i zakresu prac na poszczególnych budowach

czy obliczanie elementów konstrukcyjnych ekspozycji wystawowej robionej na zlecenie firmy produkującej okna też można wpisać do praktyki? Obliczenia konstrukcyjne elemnetów drewnianych sparwadzanie nośności i użytkowalności, wykonanie rysunków rzutów i przekrojów ? czy taki wpis można umieścić w zbiorczym zestawieniu ?

Być może jako mało istotny „wypełniacz” i mając w zapasie kilka miesięcy ponad wymagany okres.
Jeśli taki zakres miałby stanowić całą praktykę to duże ryzyko składać dokumenty.

czyli jesli ktoś perzez cała praktykę montuje okna to to też bedzie za mało…no znam przypadki że taka praktyka została zaliczona po mimo że stwierdzono że jest nudna … weryfikator nie może kwestionować tego co robiono jeśli jest zgodne z regulaminem nie każdy projektuje wielkie obiekty..

Nie przekreślamy z góry takiej praktyki, natomiast trzeba mieć na uwadze , iż może ona budzić wątpliwości u znacznej liczby komisji więc można próbować ale jednocześnie liczyć się z ryzykiem.

Witam,

Czy ekspertyzy techniczne i programy funkcjonalno użytkowe tzw. PFU wliczają się do praktyki zawodowej do uzyskania uprawnień projektowych?

od str. 3 do str. 9 należy wypisać zbiorcze zestawienie odbytej praktyki co w przypadku gdy zabrakło mi stron do ich wypisania? potrzebuje jeszcze 3 strony aby uwzględnić wszystkie budowy w zestawieniu zbiorczym od str. 10 następuje szczegółowe opisywanie budów. Co mam zrobić w tej sytuacji?

weryfikator NIE MA PRAWA „skreślać” praktyki w przypadku niewykorzystanego urlopu wg swojego „widzi misie”. W przypadku takich poczynań należy zwrócić się o podstawę prawną takiego „działania” najlepiej poprzez kancelarię prawną…

Czy studium wykonalnosci należy traktować jak koncepcje projektową? Czy studium wykonalności wlicza się do okresu odbytej praktyki?

Na zgłoszenie też mogą być. Mogą być też projekty wykonawcze (bez pozwolenia). Nie liczą się koncepcje projektowe (choć tego nie rozumiem) oraz inwentaryzacje. Nawet jeżeli robisz projekt i inwestor się wycofuje z inwestycji to też to możesz wpisać.

Nie mogę znaleźć odpowiedzi na jedno pytanie czy w książce praktyk wpisujemy jedynie obiekty stawiane na pozwolenie na budowę czy też obiekty na zgłoszenie też mogę się zaliczać? Z góry dziekuje za odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *