Kategorie
Aktualności

Bezpłatne normy a egzamin na uprawnienia budowlane

Darmowe normy dla kandydatów przystępujących do egzaminu na uprawnienia budowlane. Sprawdź jak uzyskać dostęp i przeglądać teksty norm bez ponoszenia opłat.

Na egzaminach na uprawnienia budowlane w części praktycznej wymagana jest znajomość norm branżowych, związanych z zakresem zdawanej specjalności uprawnień budowlanych. Szczegółowy zakres norm publikuje każdorazowo komisja kwalifikacyjna przed każdą sesją egzaminacyjną W odróżnieniu od przepisów prawnych, dostęp do norm jest ograniczony i związany zwykle z wysokimi kosztami. Powoduje do duży problem dla zdających, którzy czasem muszą uciekać się do nie do końca legalnych sposobów ich zdobycia. Tymczasem istnieje prosty i łatwy sposób dostępu do tekstów norm, który nie wymaga ponoszenia żadnych opłat.

Bezpłatne normy na egzamin w portalu PIIB

W obecnych czasach większość okręgowych izb inżynierów podczas przyjmowania dokumentów kwalifikacyjnych wymaga od kandydatów rejestracji wniosków w systemie elektronicznym. Dla wielu taki obowiązek wydaje się dodatkowym kłopotem, natomiast ma też swoje zalety. Każda osoba, który utworzy i zaloguje się na konto dla kandydata na członka PIIB otrzymuje możliwość bezpłatnego dostępu do norm.

Dostęp do darmowych norm w portalu PIIB dla kandydatów na członków

Dostęp do tekstów norm realizowany jest przez Polski Komitet Normalizacyjny, który udostępnia wygodną wyszukiwarkę. Normy można wyszukiwać po numerze, tytule, datach oraz wielu innych parametrach. Użytkownik otrzymuje darmowy i nieograniczony dostęp.

Wyszukiwarka norm w PKN

Darmowy dostęp do norm dla wszystkich – uwaga na prawa autorskie

Udostępnienie takiej funkcjonalności to bardzo duże ułatwienie dla zdających. Do tej pory darmowy dostęp do norm przysługiwał jedynie osobom posiadającym status czynnego członka izby, czyli takiego, który posiada uprawnienia i opłacił składki członkowskie. Natomiast aktualnie każdy zainteresowany po dokonaniu rejestracji może zapoznać się z aktualnymi tekstami obowiązujących norm.

Należy jednak pamiętać o respektowaniu praw autorskich. Udzielony dostęp dotyczy wyłącznie użytku osobistego. Każda strona normy posiada unikalny identyfikator, który pozwala na powiązanie go z użytkownikiem. Dlatego tekstów norm nie warto nikomu udostępniać.

Zabronione jest kopiowanie oraz rozpowszechnianie w dowolnej formie tekstów norm, do których otrzymujemy dostęp. Jak podaje PIIB, każdy przypadek naruszenia zasad korzystania z norm spowoduje blokadę konta oraz zgłoszenie sprawy do PKN, co w konsekwencji może doprowadzić do zawiadomienia organów ścigania.

Jak i gdzie zarejestrować konto kandydata w portalu PIIB ?

Jak już informowaliśmy darmowy dostęp do norm wymaga utworzenia konta dla kandydata w portalu PIIB. Sprawdź jak przebiega elektroniczna rejestracja i jak ją wykonać. Oprócz dostępu do norm możesz złożyć wniosek kwalifikacyjny w formie elektronicznej, a także wniosek o ponowne przyprowadzenie egzaminu na uprawnienia budowlane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *