Mój egzamin ustny w izbie małopolskiej, uprawnienia konstrukcyjno-budowlane do projektowania i kierowania bez ograniczeń
1. Czy ocieplenie budynku średniowysokiego wymaga pozwolenia na budowę?
2. Warunki techniczne dla ogrodzeń, bram i furtek.
3. Jakie są dodatkowe badania dla pracowników, którzy mają kontakt z substancjami rakotwórczymi i pylącymi? Na czyj koszt są wykonywane?
4. Warunki dla zakotwienia zbrojenia w strefie ściskanej w słupie.
5. Jak się oblicza ugięcia wg Eurokodu w konstrukcjach drewnianych?
6. Zaproponować schemat konstrukcji budynku szkieletowego żelbetowego – jakie elementy, obciążenia itp.
7. Rozrysować węzeł kratownicy stalowej. Dopytka o pracę elementów kratownicy.
8. Narysować i omówić elementy konstrukcyjne w więźbie drewnianej jętkowej.
9. Budynek jednorodzinny częściowo podpiwniczony. Jakie rodzaje wykopów należy wykonać podczas budowy? Narysować rzut, z góry i schemat.
10. Z jakimi problemami musi zmierzyć się kierownik budowy podczas budowy budynku 4-kondygnacyjnego z kondygnacjami podziemnymi posadowionego przy sąsiadującym istniejącym budynku 4-kondygnacyjnym bez kondygnacji podziemnych?
Przebieg egzaminu testowego:
Atmosfera była naprawdę bardzo przyjazna i luźna. Okazuje się, że egzaminatorzy to jednak normalni ludzie, z którymi można normalnie porozmawiać i którzy nie szukają sposobu na zniszczenie egzaminującego 😉 Cały ten stres przed egzaminem był bez sensu! Na ustny egzamin można przynieść swoje materiały i nikt nie zwracał uwagi na to, że są to np. pooznaczane milionem karteczek akty prawne, podręczniki, notatki itp. Na przygotowanie się miałem jakieś pół godzinki, drugie tyle trwało odpowiadanie. W pytaniach, w których żąda się udzielenia jakiejś konkretnej odpowiedzi wystarczy odpowiedzieć nawet jednym zdaniem (zazwyczaj na pytania z aktów prawnych), natomiast przy niektórych pytaniach komisja lubi sobie porozmawiać odnośnie różnych rozwiązań itp. Powodzenia!