Uzyskanie uprawnień budowlanych wymaga posiadania odpowiedniego wykształcenia odpowiadającego swym zakresem specjalności uprawnień o jaką się ubiegamy. Aktualnie obowiązujące przepisy umożliwiają ubieganie się o uprawnienia już z wykształceniem średnim technicznym, a w niektórych przypadkach nawet zawodowym. Oczywiście najszerszy zakres uprawnień umożliwi ukończenie studiów wyższych.
Weryfikacji posiadanego przez kandydata wykształcenia dokonują okręgowe komisje kwalifikacyjne PIIB lub IARP w oparciu o złożone dokumenty podczas procesu kwalifikacyjnego.
Dokumenty potwierdzające wykształcenie
Wykształcenie wymagane do ubiegania się o uprawnienia budowlane w danej specjalności może zostać potwierdzone przez następujące dokumenty:
- odpis dyplomu ukończenia studiów albo dokumentu potwierdzającego posiadanie tytułu zawodowego technika lub mistrza, albo dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika, albo dyplomu zawodowego w zawodzie nauczanym na poziomie technika
- suplement do dyplomu albo zaświadczenie o przebiegu studiów
- zaświadczenie z uczelni potwierdzające, że ukończone studia były prowadzone w oparciu o umowę zawartą z izbą – w przypadku ukończenia studiów prowadzonych na podstawie umowy, o której mowa w art. 61 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
Weryfikacja wykształcenia
Wykształcenie wyższe
W przypadku wykształcenia wyższego komisja porównuje zgodność zakresu ukończonego kierunku studiów z kierunkiem odpowiednim lub pokrewnym dla danej specjalności uprawnień budowlanych określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
Kierunek odpowiedni to kierunek, na którym zakres przedmiotów najbardziej odpowiada zakresowi danej specjalności uprawnień budowlanych. Zwykle jest to kierunek pierwszego wyboru w przypadku uprawnień projektowych w zakresie nieograniczonym, gdyż uzyskania wiedza zawodowa teoretyczna w tym wypadku jest najszersza.
Kierunek pokrewny jest kierunkiem, na którym przedmioty są powiązane w mniejszym stopniu z zakresem danej specjalności uprawnień budowlanych, choć oczywiście pewna zgodność musi zostać zachowana. Kierunki takie umożliwiają zwykle ubieganie się o uprawnienia wykonawcze lub projektowe w ograniczonym zakresie, czyli te, które nie wymagają tak dużej wiedzy teoretycznej.
Zgodność zakresu studiów
Stwierdzenie zgodności zakresu kierunku studiów z kierunkiem odpowiednim lub pokrewnym dla danej specjalności uprawnień budowlanych następuje gdy:
- nazwa ukończonego przez kandydata kierunku studiów jest zgodna z zakresem kierunku studiów wymienionych w zał. 2 rozporządzenia
lub
- z suplementu do dyplomu lub zaświadczenia o przebiegu studiów wynika że nie mniej niż jedna trzecia programu studiów określonego w punktach ECTS, o których mowa w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, lub liczbie godzin zajęć obejmowała zajęcia kształtujące wiedzę i umiejętności odnoszące się do zakresu kierunku studiów. Procedura postępowania dla samodzielnej weryfikacji wykształcenia w tym wypadku.
Posiadanie wiedzy i umięjętności
Warto zwrócić uwagę, iż przy niektórych kierunkach studiów wymienionych w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ustawodawca dodał zapis:
… kierunek umożliwiający uzyskanie wiedzy i umięjętności w zakresie …
Oznacza on, że w praktyce kierunek ten będzie mógł zostać uznany za odpowiedni lub pokrewny jedynie wtedy gdy:
- nazwa specjalności lub zakres kształcenia określone w ramach kierunku studiów odpowiada zakresowi wiedzy i umiejętności dla danej specjalności uprawnień budowlanych
lub
- informacje zawarte w suplemencie do dyplomu albo w zaświadczeniu o przebiegu studiów potwierdzają, że program studiów obejmował zajęcia w tym zakresie
Gdy nazwa ukończonej specjalności w ramach danego kierunku studiów będzie odpowiednia do danej specjalności uprawnień sytuacja wydaje się oczywista – takie wykształcenie powinno zostać uznane. Natomiast w pozostałych przypadkach niestety decyzja będzie należeć indywidualnie do komisji kwalifikacyjnej rozpatrującej wniosek. Ustawodawca nie określił bowiem w jaki zakresie program studiów musi być zgodny – czy wystarczy by znalazł się w nim jeden zgodny przedmiot czy kilka. Więc istnieje ryzyko, w niektórych przypadkach, iż osoby z takim samy wykształceniem w jednej okręgowej komisji zostaną zweryfikowane pozytywnie, a gdzie indziej negatywnie.
Wykształcenie średnie
W przypadku wykształcenia średniego komisja sprawdza zgodność uzyskanego tytułu zawodowego technika lub mistrza albo uzyskanych kwalifikacji zawodowych w zawodzie nauczanym na poziomie technika z wykazem zawodów związanych z budownictwem określonym w załączniku nr 3 do rozporządzenia. Jeżeli takie wymagania zostaną spełnione wykształcenie uznaje się za wystarczające dla danego rodzaju i specjalności uprawnień budowlanych.
Indywidualna weryfikacja
Jeżeli posiadane przez kandydata wykształcenie jest związane z zakresem specjalności uprawnień budowlanych, ale nie spełnia wymagań określonych w załączniku nr 2 lub załączniku nr 3 do rozporządzenia nie musi to oznaczać zamknięcia drogi do uzyskania uprawnień. Zgodnie z par. 4 ust.6 osoby, które uzyskały swoje wykształcenie przed 25 września 2014 roku mogą zostać dopuszczone do egzaminów na zasadzie indywidualnej decyzji komisji kwalifikacyjnej. Niestety w takim wypadku należy ponieść ryzyko związane z opłatą za postępowanie kwalifikacyjne.
Wykształcenie zagraniczne
Wykształcenie zdobyte poza granicami Polski i uznane w naszym kraju na podstawie przepisów odrębnych także może zostać uznane:
- w sposób bezpośredni – jeżeli kierunek odpowiada kierunkom odpowiednim lub pokrewnym wymienionym w zał. 2 do rozporządzenia lub w przeciwnym wypadku
- w sposób pośredni na podstawie indywidualnej decyzji okręgowej komisji kwalifikacyjnej
24 odpowiedzi na “Wykształcenie do uprawnień budowlanych”
Czy mając wykształcenie jako inżynier z np. informatyki, a następnie zapisanie się na studia magisterskie budowlane, będę miał możliwość uzyskania uprawnień budowlanych?
Witam, czy po studiach inż Gospodarka przestrzenna (mgr Administracja Publiczna) oraz 3- letniej praktyce na budowie przy budowie dróg mogę ubiegać sie o uprawniania Drogowe w st ogr. ?
Witam. Ukończyłem studia pierwszego stopnia na wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki na kierunku elektronika i telekomunikacja w specjalności teleinformatyka. Mam też tytuł Technik elektronik. Czy z takim wykształceniem mogę ubiegać się o uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie sterowana ruchem kolejowym? Proszę o odpowiedź.
Jestem studentem I stopnia IOZE i jeżeli studia II stopnia zrobię na kierunku inżynierii środowiska to mogę się ubiegać o uprawnienia sanitarne nieograniczone ?
Tak, generalnie po II stopniu studiów na odpowiednim kierunku jest taka możliwość.
Ukończyłem studia I i II stopnia na kierunku elektrotechnika. Specjalność nie była związana z telekomunikacją, ale na studiach były przedmioty telekomunikacyjne i są one ujęte w suplemencie.
Czy mogą ubiegać się o uprawnienia telekomunikacyjne bez ograniczeń?
Czy w przypadku gdy komisja nie nadałaby kwalifikacji do uprawnień pełnych, to czy w ramach tej samej opłaty kwalifikacyjne istnieje możliwość zmiany zakresu na ograniczony (przy uprawnieniach ograniczonych nie ma wymogu specjalności telekomunikacyjnej przy kierunku elektrotechnika)? Czy będzie to wymagało ponownego złożenia wniosku i kolejnej oplaty kwalifikacyjnej?
Czy kończąc studia II st. Elektrotechnika zaocznie mogę zdobywać równolegle staż potrzebne na uprawnienia budowlane bez ograniczeń wykonawcze?
Kluczowy jest posiadany tytuł naukowy/zawodowy. Studia zaoczne czy stacjonarne nie mają znaczenia.
Witam, ukończyłam studia I stopnia na kierunku Inżynieria i Gospodarka Wodna. Na studia magisterskie dostałam się na Inżynierię Środowiska (specjalizacja inżynieria wodna). Czy w takim przypadku po skończeniu studiów i odbyciu odpowiedniej praktyki można się ubiegać o uprawnienia w specjalności instalacyjnej w zakresie instalacji, sieci i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych ?
Tak po ukończeniu studiów powinno być to możliwe.
Ukończyłem studia I i II stopnia na kierunku Górnictwo i Geologia, specjalizacja Elektrotechnika i automatyka w górnictwie. Czy mogę się starać o uzyskanie uprawnień bez ograniczeń do projektowania i kierowania robotami w specjalności elektrycznej?
Po górnictwie i geologii jest jedynie szansa na uprawnienia wyburzeniowe. Proszę sprawdzić w kalkulatorze: https://uprawnieniabudowlane.pl/kalkulator-specjalnosci-uprawnien/
Witam,
Czy dyplom II stopnia uzyskany w Australii na wydziale budownictwa (University of Technology Sydney) trzeba nostryfikowac czy jest on automatycznie rozpoznawany?
Tak należy w tym wypadku nostryfikować.
Dzień dobry, czy po ukończeniu II stopnia kierunku Architektura, mogę ubiegać się o 4 lata praktyki zawodowej w celu uzyskania uprawnień konstrukcyjno-budowlanych w zakresie nieograniczonym? Czy z architektury można ubiegać się o indywidualna weryfikację przebiegu studiów?
Architektura umożliwi jedynie uzyskanie uprawnień w zakresie ograniczonym.
Czy jeśli studiowałem 1 stopień inż. i jednocześnie pracowałem na budowach po ukończeniu technika budownictwa, to czy praktyka będzie zaliczana do uprawnień bez ograniczeń do kierowania robotami dopiero od ukończenia 3 roku studiów?
Praktyka powinna zostać zaliczona już po technikum jeżeli jej zakres i kierownik praktyki byli odpowiedni.
Ukończyłem kierunek Energetyka, zgodnie z wykazem mogę uzyskać uprawnienia bez ograniczeń do projektowania i kierowania robotami w zakresie sieci i instalacji cieplnych, wentylacyjnych i gazowych… Czy po uzyskaniu tych uprawnień mogę je, po odbyciu stosownej praktyki, rozszerzyć na specjalizację sieci i instalacji elektrycznych?
Po II stopniu energetyki można zdobyć ograniczone uprawnienia do projektowania/kierowania w zakresie instalacji elektrycznych po odbyciu odpowiedniej praktyki zawodowej oraz zdaniu egzaminu.
https://uprawnieniabudowlane.pl/kalkulator-specjalnosci-uprawnien/
Jak wyglada uznanie praktyki zawodowej w niemieckim biurze projektowym? Chodzi o uprawnienia sanitarne – pracuję jako projektant inst. sanitarnych, niebawem będę bronił mgr w Polsce?
Obowiązujące ogólne zasady są takie same jak w Polsce. Tak więc potrzebny kierownik praktyki z odpowiednimi uprawnieniami. Odpowiedni do wnioskowanych uprawnień zakres praktyki oraz warunek wstępny czyli wykształcenie.
Więcej o praktyka zawodowa za granicą
Czy praktyka jaką odbywam jako Technik budownictwa może być liczona później do uprawnień budowlanych, o które będę się starał już jako inżynier budowlany?
Praktyka z wykształceniem technik budownictwa może służyć do uzyskania uprawnień w ograniczonym zakresie w danej specjalności.
Następnie w przypadku uzyskania odpowiedniego wykształcenia wyższego i ubiegania się o uprawnienia w pełnym zakresie nie będzie potrzeby powtarzania praktyki zawodowej dla tej specjalności.
To w założeniu, że pierwotną praktykę będzie nadzorowała osoba z uprawnieniami bez ograniczeń.