Kategorie
Aktualności

Zdobywanie uprawnień budowlanych w USA

Osobom, twierdzącym iż zdobywanie uprawnień budowlanych w naszym kraju wiąże się dużymi wymaganiami formalnymi oraz trwa zbyt długo podajemy jako ciekawostkę publikację prezentującą jak wygląda zdobywanie uprawnień zawodowych w Stanach Zjednoczonych.

W dużym skrócie aby zdobyć uprawnienia w USA  należy:

  • ukończyć 4 letnie studia
  • odbyć praktykę zawodową pod kierownictwem uprawnionego inżyniera, trwającą co najmniej 4 lata
  • zaliczyć trwający 8 godzin egzamin teoretyczny (zagadnienia ogólnobudowlane, geotechnika, projektowanie konstrukcji stalowych oraz betonowych, transport, zasoby wodne i ochrona środowiska) oraz praktyczny
  • wystąpić o licencję do odpowiedniej izby

Co ciekawe amerykańskie uprawnienia są wydawane na 3 lata, a ich odnowienie wiąże się z koniecznością uczestnictwa w kursach i szkoleniach kończących się egzaminami.

Uprawnienia wydawane są dla każdego stanu oddzielnie, więc rozpoczęcie pracy w nowym stanie może się wiązać z koniecznością ponowienia przynajmniej części powyższej procedury.

Chcących zapoznać się z dokładniejszym opisem procesu zdobywania uprawnień odsyłamy do prezentacji przygotowanej przez Krajowe Biuro PIIB dostępnej TUTAJ

2 odpowiedzi na “Zdobywanie uprawnień budowlanych w USA”

Powyższa procedura na pewno nie dotyczy uprawnień projektowych. 2 lata temu uzyskałem SE (Structural Engineer – 16-godzinny egzamin) i pod warunkiem, że będę się dokształcał (zdobywał tzw. PDH – Professional Development Hours) to nie utracę uprawnień. Od niedawna istnieje też system elektronicznego transferu uprawnień do innych stanów (oprócz Kalifornii – mają odrębne egzaminy ze względu na częste trzęsienia ziemi) i jest to bezpłatne.

W poszczególnych stanach jest zróżnicowanie w tym zakresie więc dzięki za informację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *