Dnia 24 stycznia 2019 Senat RP przyjął oczekiwaną nowelizację do ustawy Prawo budowlane związaną z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Przypomnijmy, iż trybunał w wyroku z 7 lutego 2018 r. (sygnatura akt – K 39/15) uznał art. 16 pkt 3 Prawa budowlanego za niekonstytucyjny, gdyż dopuszczał możliwość ograniczenia zakresu uprawnień budowlanych przez ministra w rozporządzeniu ( a takie ograniczenie wg konstytucji dopuszcza jedynie ustawa ).
Ustawodawca dostał 12 miesięcy na poprawę wadliwych przepisów i dostosowanie ich zgodnie z konstytucją. Natomiast jak to zwykle bywa zajęto się tą kwestią dopiero 13 grudnia 2018 , czyli „na ostatnią chwilę”.
Taka czysto formalna kwestia może natomiast doprowadzić do poważnego zamieszania w procesie nadawania uprawnień budowlanych i istnieje realne zagrożenie całkowitym zablokowaniem procesu kwalifikacyjnego, gdyż rozporządzenie straci ważność. Wiele okręgowych izb poprzesuwało terminy składania dokumentów kwalifikacyjnych by zdążyć przed 7 lutego 2019 kiedy to upływa termin wprowadzenia nowelizacji.
Aktualnie projekt zmian w ustawie PB trafił do sejmu, więc wszystko jest na dobrej drodze i wygląda na to, iż nie będzie „paraliżu”. Natomiast całkowitą pewność będzie można mieć dopiero po wejściu w życie opisywanych nowelizacji, o czym na pewno poinformujemy.
Znowelizowana treść ustawy Prawo budowlane dostępna jest tutaj.
W odpowiedzi na “Uprawnienia budowlane w 2019 – czy będzie paraliż?”
Witam! Czy miał ktoś taką sytuację, że nie miał podpisu jednego z kierowników budowy będącego opiekunem praktyki w tabeli zbiorczej oraz na oświadczeniu odbycia praktyki (niestety kierownik jest aktualnie nieosiągalny…) i złożył niepodpisane do wniosku o uprawnienia? (izba dolnośląska)
Będę mogła to uzupełnić w ciągu tych 30 dni czy od razu odrurzucą mój wniosek i opłata kwalifikacyjna przepadnie?
Moją praktykę dokumentuje 3 opiekunów, ale nie mam podpisu tego jednego, który uzupełni mi to za 2 tygodnie. Boję się, że automatycznie odrzucą mi wniosek…