Praktyka zawodowa a wolontariat

Pytania o praktykę w formie wolontariatu ostatnio bardzo często pojawiają się wśród użytkowników. Popularność tej formy „zatrudnienia” może wynikać z braku formalności oraz kosztów dla pracodawcy, które zwykle towarzyszą standardowym umowom o zatrudnienie pracownika. Należy jednak wiedzieć, iż formalnego punktu widzenia odbywanie wolontariatu w tradycyjnej firmie nastawionej na zarobek jest dosyć istotnym nadużyciem.

Zgodnie z Ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie,  wolontariat to dobrowolna praca, bez wynagrodzenia na rzecz osób, organizacji pożytku publicznego oraz organów administracji publicznej. Istotnym jest fakt, iż ustawa zabrania angażowania wolontariuszy do prowadzonej  przez instytucje działalności gospodarczej.

Tak więc formalnie nie można odbywać wolontariatu  w firmie lub instytucji, związanego z ich działalnością gospodarczą ( np. w firmie budowlanej, biurze projektowym).  Może natomiast, w takim przypadku być to bezpłatny staż / praktyka / umowa absolwencka.

Jeżeli natomiast wolontariat spełniałby, wymagania określone w ustawie o wolontariacie, oraz był świadczony przez okres dłuższy niż 30 dni na podstawie porozumienia sporządzonego na piśmie, przed jego rozpoczęciem,  to większość Okręgowych Izb jest przychylna.

Należy mieć jednak na uwadze, iż niektóre izby okręgowe PIIB nie akceptują wolontariatu. Tłumaczą to faktem występowania częstych nadużyć ze strony praktykantów. Umowa o wolontariat w firmie budowlanej ( lub biurze projektowym ) nie powoduje żadnych kosztów dla pracodawcy, tak naprawdę nie trzeba jej nigdzie zgłaszać więc nawet wypisanie kilku lat praktyki z wsteczną datą nie stanowi problemu. Stąd też zrozumiała podejrzliwość. Jeżeli więc zastanawiacie się na tą formą odbywania praktyki, przed jej rozpoczęciem zadajcie pytanie w swojej okręgowej izbie czy wolontariat będzie akceptowany.

Jeżeli ktoś odbywał praktykę w tej formie prosimy o komentarz z podaniem nazwy izby, orientacyjnego okresu oraz czy były związane z tym jakieś trudności.

1 myśl na “Praktyka zawodowa a wolontariat”

  1. Witam
    Ciekawa interpelacja w sprawie umowy zlecenia dotyczącego odbywania praktyk. Wprawdzie dotyczy praktyki adwokackiej ale warto przeczytać.
    link

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *