W związku z faktem, iż szumnie zapowiadany Kodeks architektoniczno-budowlany w aktualnej wersji projektu nie zawiera prawie żadnych informacji na temat uprawnień budowlanych oraz regulacji dotyczących inżynierów i architektów, PIIB na koniec 2016 roku przygotowało własne wersje:
- o ustawy o zawodzie architekta oraz inżyniera budownictwa i samorządach zawodowych
- projektu Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie
Dokumenty te wprowadzają dosyć istotne zmiany w zakresie uprawnień budowlanych, które pragniemy szczegółowo przybliżyć.
Główne zmiany w odbywaniu praktyki zawodowej
- wydłużenie wymaganego okresu praktyki dla niektórych specjalności ( +1 rok praktyki projektowej, + 0,5 roku praktyki wykonawczej)
- wymóg co najmniej 5 letniego doświadczenia kierownika praktyki w ramach posiadanych uprawnień – tylko projektant, kierownik budowy lub robót może kierować praktyką
- powrót książki praktyki zawodowej wraz z jej obowiązkową rejestracją przed rozpoczęciem praktyki
- dokładne określenie sposobu rozliczania czasu praktyki zawodowej
Ze szczegółami zmian można zapoznać się TUTAJ
Projekty dokumentów
Projekt rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie – POBIERZ
Projekt ustawy o zawodzie architekta oraz inżyniera budownictwa i samorządach zawodowych – POBIERZ
Przypominamy, iż wymienione powyżej ustawy aktualnie mają status projektów oraz propozycji PIIB – są na etapie uzgodnień i zgłoszeń do ministerstwa. Więc ewentualne zmiany nie powinny nastąpić w najbliższych miesiącach .. natomiast oczywiście ryzyko ich wprowadzenia istnieje.
67 odpowiedzi na “Planowane zmiany w uprawnieniach budowlanych – 2017 rok”
Witam,
mam pytanie odnośnie wypełnienia zestawienia odbytej praktyki zawodowej przy sporządzaniu projektów. Zajmowałam się rysowaniem szalunków oraz zbrojenia (według wytycznych wydawanych przez projektanta) do poszczególnych elementów konstrukcyjnych (słupy, dźwigary, podwaliny itp.), tworzeniem rysunków zbiorczych (przekroje, rzuty, modele 3D), detali itd. Nie zajmowałam się żadnymi obliczeniami. Czy taka praktyka bez wykonywania obliczeń będzie zaliczana?
To zależy konkretnie od rodzaju praktyki. Czy była to praktyka przy sporządzaniu projektów budowlanych?
Witam, mam pytanie czy po studiach geodezyjnych I stopnia, a robiąc studia II stopnia z budownictwa jest możliwość uzyskania uprawnień kierownika budowy?
Bezpośrednio nie będzie takiej możliwości natomiast jest niewielka szansa po uzupełnieniu różnic programowych między kierunkami studiów I stopnia ( tzn. geodezja i np budownictwo) – natomiast nie wiemy na temat jak to może w praktyce wyglądać na danej uczelni.
Generalnie najnowsza tendencja w PIIB jest taka by kierunki studiów I i II stopnia były tożsame i zgodne z wymaganiami dla danych uprawnień. Tutaj lista kierunków: https://uprawnieniabudowlane.pl/wymagane-wyksztalcenie-i-praktyka-zestawienie/
Witam. Mam ukończone studia mgr inż na wydziale architektury – kierunek gospodarka przestrzenna. Czy teraz tylko po ukończeniu studiów II stopnia mgr archirektoncznych jest możliwość starania sie o uprawnienia?
W IARP teraz pojawiła się tendencja wymagania I i II stopnia na kierunku architektura (jeżeli o uprawnienia architektoniczne Pani pyta)
Dzień Dobry
Kończyłem jednolite studia magisterskie na Uniwersytecie – Ochrona Środowiska, z uzyskanem tytułem magistra. Od ponad 8 lat pracuję w biurze projektowym i myślę o uzupełnieniu wykształcenia. Wstępnie przyjęto mnie na II stopień inżynierii środowiska z warunkiem uzupełnienia różnić programowych (około 8 przedmiotów). Czy ukończenie studiów II stopnia mając w tle studia uniwersyteckie pozwoli mi ubiegać się o uprawnienia budowlane. Ewentualnie gdzie szukać informacji jak Komisja analizuje przedmioty i ich wagę do tego aby potwierdzić czy mam wystarczające efekty kształcenia ? są jakieś przepisy szczegółowe ?
Z pozdrowieniem
Arek
Witam,
Studia inżynierskie zakończyłem w Lutym 2016 r. Na uprawnienia kierownika budowy, po inżynierze są 3 lata praktyk a po magistrze 1,5 roku. Teraz jestem na drugim stopniu niestacjonarnych, które zakończę w kwietniu 2018r. Do kwietnia będę miał łącznie dwa lata praktyki… Czy otrzymując tytuł magistra będzie mi potrzebne jeszcze 1,5 roku praktyk ? Czy licząc od zostania inżynierem (Luty 2016r.) niecały rok ? Baardzo prosiłbym o odpowiedź w powyższej sprawie.
Co w przypadku jak zakończę praktykę projektową po np. 1,5 roku, a za jakiś czas okaże się, że wymaga się 2 lat praktyki? Uznają mi tą praktykę projektową?
To zależy co zostanie wpisane do zmienionych przepisów w sekcji Przepisy przejściowe.
No dobrze – załóżmy, że za jakiś okres praktyk osoba ubiegająca się będzie miała zestawienie zbiorcze praktyki zawodowej oraz oświadczenie podpisane przez kierownika praktyki. Co będzie, gdy krótko po tym fakcie wprowadzą na nowo obowiązek książki praktyk? Ten przepracowany okres udokumentowany wyłącznie oświadczeniem może przepaść?
To zależy co znajdzie się w sekcji „przepisy przejściowe” nowych rozporządzeń.
Witam,
czy od wszystkich zainteresowanych wymagane jest przedstawienie dokumentacji projektowej, czy raczej odbywa sie to od przypadku do przypadku?
Pozdrawiam,
Czy Osoba z tytułem mistrza może ubiegać się o uprawnienia budowlane
Obecnie jeszcze mogą, natomiast wg przygotowanego przez PIIB projektu rozporządzenia taką możliwość stracą. Dokładnie nie wiadomo kiedy ( i czy ) to rozporządzenie wejdzie w życie, ale warto wiedzieć o takim ryzyku i działać od razu.
Witam, zaczynam pracę jako inżynier budowy. Czy chcąc zacząć praktykę do zdobycia uprawnień budowlanych, muszę ten fakt gdzieś zgłaszać? Rozumiem, że na razie nadal obowiązuje zaświadczenie o odbywanej praktyce a nie dziennik praktyk?
Nie. Od września 2014 gdy obowiązuje oświadczenie rejestracja praktyki nie jest wymagana.
Dzień dobry prowadzę działalność gospodarczą i wykonuję instalację elektryczne w blokach w deweloperce od podstaw aż po klucz. Czy to się liczy do praktyki jeżeli w firmie dla której pracuje jest kierownik robót elektrycznych będący członkiem izby i podpisze mi praktykę? Co zamiast umowy o prace czy cywilnoprawnej? Po prostu faktura? Ale ta nie do końca to odzwierciedli bo zawiera zarówno moją prace jak i moich pracowników.
Własna działalność też spełnia warunki. W takim przypadku najważniejsze będzie zestawienie zbiorcze praktyki zawodowej oraz oświadczenie podpisane przez kierownika praktyki.
Dzień dobry
Czy już cokolwiek wiadomo czy proponowane zmiany wejdą w życie na najbliższą sesje egzaminacyjna tj jesienną?
Witam.
Po skończeniu pierwszego stopnia studiów inż. w wakacje odbyłem 3 miesięczne praktyki (staż) czy istnieje szansa, że zostanie mi on zaliczony do praktyk potrzebnych do uprawnień? Jeżeli tak to jakie warunki trzeba spełnić w takim przypadku. Pozdrawiam
To zależy czy zakres praktyki był zgodny z zakresem uprawnień oraz czy kierownik praktyki posiadał odpowiednie uprawnienia i był członkiem izby.
Witam,
A jak mam udokumentować praktykę zawodową będąc technikiem budownictwa?
Sprawa wygląda następująco: technikum ukończyłem w 1999r (wtedy można było założyć sobie książkę praktyk) jednak z wielu przyczyn nie zrobiłem tego. Swoją praktykę rozpocząłem w 2007r (wtedy po zmianach technik nie mógł ubiegać się o uprawnienia) więc książki nie założyłem. Czy mogę swoją praktykę udokumentować poprzez zbiorcze zestawienie praktyk (jak to można robić od 2014r) i czy zostaną one uwzględnione (mam ponad 4,5 roku jak na razie praktyki którą mogę udokumentować, oraz przynajmniej kilka miesięcy praktyk gdzie musiałbym postarać się uzyskać potwierdzenia kb) czy też wszystko to szlaq trafi i muszę zaczynać od nowa?
Dodam, iż czytałem o wyroku sądu, w którym sąd nakazał zaliczenie praktyk dla technika z okresu sprzed 2014r (czyli sprzed nowelizacji ustawy) argumentując to tym, że ustawodawca dokładnie nie określił w jaki sposób ma być udokumentowana praktyka a jedynie wskazał możliwości jej udokumentowania (wskazując jedynie, że kto posiadał książkę praktyk przed 2014r to w takiej formie ma udokumentować swoje doświadczenie, natomiast nie określił jak mają zachować się osoby, które takowej książki nie posiadają). Pytanie drugie: czy osobą kierującą moją praktyką może być technik budownictwa ze „starymi” uprawnieniami (sprzed 1994r, tzn. o powszechnie znanej konstrukcji bez ograniczeń kubatury, kodnygnacji, etc.)? I czy do uprawnień można zaliczyć prace związane z termomodernizacją budynku (dość duży blok z wielkiej płyty) czy wymianą konstrukcji dachu w domku jednorodzinnym (wraz z wymianą pokrycia)?
Z góry dziękuję za informacje….
Dokumentowanie praktyki polecam prowadzić wg obowiązujących przepisów: https://uprawnieniabudowlane.pl/dokumentowanie-praktyki-zawodowej-w-roku-2015-oraz-okresie-przejsciowym/
Niestety PIIB nie akceptuje kierowników praktyk ze starymi uprawnieniami ( w szczególności techników, oraz z zapisami ” o powszechnie znanych rozwiązaniach”, ” w budownictwie osób fizycznych” itp. )
Takie drobne prace typu termomodernizacje, remonty można zaliczać natomiast warto by nie stanowiły one całego zakresu praktyki.
Czy w przypadku praktyki projektowej może wystąpić konieczność udowadniania wykonywania danych projektów? Zastanawia mnie czy może wystąpić konieczność przedstawienia dokumentacji projektowych które się wykonywało. Problem w tym – jako że nie mam uprawnień to rzadko wpisuję siebie do tabelek na rysunkach, które rysuję (z reguły tylko projektanta tam wpisuję – czyli kogoś z uprawnieniami).
Tak, izby wprost wymagają przedstawienia takiej dokumentacji, a najlepszym sposobem udowodnienia, że to właśnie my byliśmy wykonującym jest właśnie strona tytułowa projektu.
Można wpisać siebie w polu opracował/sporządził a głównego projektanta w polu sprawdził/zatwierdził.
Witam, mam kilka pytań odnośnie wykonania praktyk na budowie (arch. bez ograniczeń).
Obecnie jestem na IV roku studiów (Architektura stacjonarnie) i akurat moi rodzice zaczynają budowę domu, więc postanowiłam wykorzystać tą sytuację, żeby zacząć praktyki. Tylko trochę nie wiem jak za to się zabrać.
1. Według obecnych przepisów nie muszę zgłaszać (rejestrować) rozpoczęcia praktyk? Tylko datą rozpoczęcia praktyk jest pierwsza data na zestawieniu zbiorczym?
2. Jak wygląda to formalnie? Gdyż nie będę w żaden sposób zatrudniona, należy spisać jakąś formę umowy cywilno-prawnej, między mną, a kierownikiem praktyk?
3. Jeśli moja praktyka złóżmy będzie trwała 2 lata, a nowe przepisy zostanę jednak wprowadzone, czy mogą później wymagać ode mnie dziennika praktyk?
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
1. od września 2014 roku praktyki nie trzeba rejestrować.
2. potrzebna jest dowolna forma umowy cywilno-prawnej.
3. na razie nie wiadomo czy i kiedy wejdą.
Czy prawo reguluje formę zatrudnienia przy zliczaniu czasu praktyki?
Jak wiadomo, bardzo wielu z nas pracuje na umowie o dzieło. Powyższe historie o 1.5 etatu traktuję z przymrużeniem oka. Czy wystarczy potwierdzenie od osoby, która będzie mi potwierdzała odbycie praktyki, że wyniosły one np. 1000 godzin niezależnie od formy zatrudnienia, czy też muszę (bądź będę musiała) poprzeć to jakimiś umowami?
Z informacji od PIIB wynika, iż dopuszczalna jest każda forma umowy cywilnoprawnej, w tym także umowy o dzieło.
Niektóre izby wymagają w procesie kwalifikacyjnym dołączenia kopii umowy na podstawie, której praktyka się odbyła, więc samo oświadczenie może być niewystarczające.
Witam, czy chciałbym zrobić uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych. I teraz moje pytanie: czy jeżeli mam ukończone studia inżynierskie na kierunku informatycznym to wystarczy że zrobię magisterkę np. z elektrotechniki lub energetyki? czy muszę ukończyć od inżyniera te kierunki? Zaczynam od początku także chciałbym wiedzieć na czym stoję. Pozdrawiam
Trzeba zacząć od początku lub na magisterskich uzupełnić różnice programowe między przedmiotami na inżynierskich informatycznych i elektrotechnicznych.
Nieprawda. Sam skończyłem studia inżynierskie na informatyce, a magisterskie na elektrotechnice. Nawet praktykę rozpocząłem na studiach inżynierskich z informatyki. Żadnych różnic programowych nie uzupełniałem. I bez żadnych przeszkód zrobiłem uprawnienia budowlane elektryczne.
Prawda, to jedynie wyjątek potwierdzający regułę i wielką łaskawość komisji ( lub szczęście). Nie została również podana data tego faktu, a to też ma znaczenie.
Czy do praktyki zawodowej projektowej wliczają się jedynie projekty budowlane, czy projekty wykonawcze również?
Z tego co Nam wiadomo (przynajmniej w PIIB) zaliczane są jedynie budowlane.
Dzwoniłem do małopolskiej izby inżynierów i dostałem informację, że „projekt to projekt, nieważne czy jest budowlany, wykonawczy czy koncepcyjny, pracowało się nad tematem, więc to jest zaliczane do praktyki zawodowej”.
Jednakże proponuję sprawdzić w swojej izbie, dla pewności.
Pozdrawiam
Witam,
Zwracam się do Was z pytaniem. Otóż pracuję w firmie budowlanej, aktualnie jestem na stanowisku inżynier budowy. Prowadzę budowę domku jednorodzinnego, gdzie kierownikiem budowy jest osoba nie zatrudniona w mojej firmie. Czy w takim przypadku, kierownik spoza mojej firmy może podpisać mi praktykę?
Tak, może. Natomiast dom jednorodzinny wydaje się trochę małym zakresem do praktyki zawodowej. Proponuję by w całym okresie praktyki znalazły się „poważniejsze” budowy.
Witam
Jak się ma miejsce zameldowania/zamieszkania do zdawania w danej Izbie?
Zameldowanie stałe mam w jednym województwie, uczelnie skończyłam w drugim i w nim trochę pracowałam, a od dobrych kilku lat mieszkam i pracuję w trzecim. Co należy zrobić by móc zdawać i zapisać się do Izby z województwa trzeciego, czyli tego w którym pracuję obecnie i mieszkam. Zaznaczam, że nie mam obecnie tutaj zameldowania tymczasowego.
Co jest wymagane i w jakim min czasie?
Wg. przepisów KPA właściwość Izby ustala się na podstawie miejsca zamieszkania: https://uprawnieniabudowlane.pl/w-jakim-wojewodztwie-egzamin-na-uprawnienia-budowlane/
Natomiast z praktyki wiemy, iż inne izby chętnie przyjmują nowych członków z innych województw ( dodatkowe składki itp…)
W dokumenecie uprawnień wpisany jest adres. Jeżeli jak wyżej stałe zameldowanie w jednym wojew a pracuję i mieszam w innym od kilku lat i tu bym chciała zdawać, a nie mam tymczasowego zameldowania, ponieważ wynajmuję, jaki adres ma być podany?
W przepisów ( dokładnie KPA wg którego postępowanie prowadzi Izba) kluczowe jest miejsce zameldowania. Co do zasady powinno się składać w miejscu zameldowania i tam do egzaminu przystępować.
W praktyce natomiast Izby często zgadzają się na „zamiejscowych” gdyż potem to dodatkowe składki dla nich. Polecam dopytać w izbie, w której chce Pani zdawać.
Chciałam jeszcze zapytać o szczegółowość zapisów w książce praktyki zawodowej – wypełniałam ją dość dawno i przyznam że moje wpisy to głownie obliczenia statyczne, wymiarowanie przekrojów. Spotkałam się z opiniami ze należy jeden miesiąc wpisywać na jednej stronie a co jeśli wpiszę więcej tygodni jeśli np. w danym tygodniu ma wpis: Obliczenia statyczne nadproży zewnętrznych podciągów żelbetowych zewnętrznych, przyjęcie przekrojów belek oraz zbrojenia. Beton B20 stal AIII.
Czy taki wpis to będzie za mało na dany tydzień? zajmowałam się tylko obliczeniami mało rysunków – dostawałam temat i liczyłam najpierw ręcznie później opiekun pozwolił mi robić obliczenia w mathcadzie. Wiadomo statyka liczona w programie. Chodzi mi o to że ja mam w książce nawet 8tygodni na jednej stronie i czy komisja nie stwierdzi ze to jest za mało..co w takiej sytuacji ? można coś dopisać ? przedstawić projekt ?
Przeliczanie czasu praktyki na objętość strony nie ma najmniejszego sensu. Liczy się zakres merytoryczny wykonywanych czynności.
Ostatecznie to komisja kwalifikacyjna decyduje o tym co zostanie zaliczone, a co nie. Natomiast jeżeli praktyka była wykonywana rzetelnie to proszę pisać zgodnie z prawdą, gdyż prawdę zawsze się da obronić.
Czy w związku z planowanymi zmianami należy się spodziewać że zmiany mogą zostać wprowadzone w tym roku jeżeli w życie wejdzie kodeks urbanistyczno – budowlany , taką odpowiedź usłyszałam od członka komisji MOII.
Czyli jeżeli na sesję jesienną złoże książkę to roczna praktyka przy sporządzaniu projektów nie zostanie uznana ?
§ 27 [Obowiązek stosowania przepisów nowych]
Do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy niniejszego rozporządzenia, a praktyka odbywana na mocy dotychczasowych przepisów podlega zaliczeniu, jako spełniająca wymogi niniejszego rozporządzenia.
Czy w związku z powyższym jeżeli zmiany wejdą w życie w tym roku np. w lipcu czyli przed złożeniem dokumentów na sesję jesienną praktyka wg. starych zasad czyli rok praktyki przy sporządzaniu projektów zostanie zaliczony – czy należy już myśleć o wydłużeniu praktyki choć do lipca raczej nie uzbieram brakujących miesięcy..
Na razie za wcześnie by o tym myśleć. Rozporządzenie jest w fazie projektu i jego tekst może się jeszcze zmienić.
Aktualnie jest zapis o zaliczeniu dotychczasowej praktyki, a co będzie na końcu to się dopiero okaże.
Witam,
Posiadam wykształcenie technologiczno-organizacyjno. Posiadam 2 letnia praktykę w drogownictwie. Czy w taki razie mogę ubiegać się o uprawnienia drogowe?
Na pierwszy rzut oka nie: https://uprawnieniabudowlane.pl/wymagane-wyksztalcenie-i-praktyka-zestawienie/
Witam,
Pracuje 8h na pełnym etacie w biurze jako kosztorysant + 4 h na umowie zlecenie bezpłatnej na budowie. Czy taka umowa wraz z praktyką na budowie zalicza mi się do uprawnień kierowniczych?
Praca kosztorysanta niestety z bardzo dużym prawdopodobieństwem nie zostanie zaliczona do praktyki zawodowej.
Co do umowy zlecenia, sytuacja wygląda lepiej natomiast wszystko zależy od zakresu wykonywanych obowiązków oraz odpowiedniego kierownika praktyki.
Witam,
Pytanie o uprawnienia budowlane projektowe.
Niemiecka firma wykonuje obliczenia statyczne konstrukcji stalowej np. kotła. Przedmiotem dostawy jest cały kocioł – produkcja + budowa na obiekcie. Projekt wykonawczy, opis techniczny, funkcjonalny, wszystko wykonywane w Niemczech. Docelowe przeznaczenie produktu to Polska. Firma niemiecka zaprojektowała, obliczyła, jedzie na obiekt stawia.
Na koniec rozlicza się z dokumentacji, Inżynier Kontraktu zauważył, że na stronie autorskiej projektu konstrukcji stalowej kotła brak podpisu i pieczątki uprawnionej osoby do projektowania. Projektantem był niemiecki inż. i teraz pytanie, czy niemiecki inż z niemiecką licencją (uprawnieniami) projektowymi może się podpisać, czy trzeba zlecić przeliczenie statyki w Polsce komuś kto ma uprawnienia polskie?
Znalazłem odpowiedź: https://uprawnieniabudowlane.pl/uprawnienia-budowlane-z-unii-europejskiej/
dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie danych technicznych budynku. Od części pracowni architektonicznych uzyskałem takie dane, jednak niektóre nie odpowiadają na prośbę udostępnienia tych danych, co w takim przypadku? (nie posiadam też całego projektu żeby samemu to policzyć) czy wystarczy wtedy podanie informacji o konstrukcji, ilości kondygnacji, wymiarach w rzucie?
b) niektóre projekty dotyczyły np. tylko posadzki przemysłowej w hali, lub naprawy ewentualnie dobudowy części budynku, więc wystarczy że opisze się po krótce analizowaną część projektu, bez dokładnych danych o całych budynkach czy hali?
Oczywiście jeśli nie uda się zdobyć takich danych, to można podać ogólne informacje typu. budynek mieszkalny o liczbie kondygnacji i wymiarach… tak aby nakreślić komisji skale inwestycji.
To samo dotyczy pojedyńczych zakresów prac.
Witam,
bardzo proszę o pomoc w niżej przedstawionych pytaniach 🙂
Pytania do uzupełnienia zbiorczego zestawienia do praktyki
1.Imię i nazwisko osoby kierującej praktyką.
Otóż w każdym projekcie mamy osobę sprawdzającą oraz projektanta w tabelkach do rysunków. Czy jeśli „moja osoba kierująca praktyka”; jest wpisana do projektu czasami jako „sprawdzający”, to czy w tym projekcie ma podpisać mi się „projektant-inna osoba”; ? (aczkolwiek moje zadania są weryfikowane przez sprawdzającego, który również wykonywal ten projekt, ale jest po prostu wpisany jako „sprawdzajacy”) ? Czy wystarczy ze bede caly czas wpisywac jedna i ta sama osobe, z które ja wspolpracuje, bez zwracania uwagi na forme zapisu „stanowiska”; w tabelce.
2.Pieczęć osoby kierującej praktyka + podpis
Wszystkie projekty byly realizowane z 1 osoba, to czy ta osoba ma się podpisac w kazdym wierszu wraz z pieczatka w zbiorczym zestawieniu, czy wystarczy jeden raz na koniec ?
3.Informacje o obiekcie
w tabeli jest zapis o nr decyzji o pozwoleniu na budowe oraz o parametrach technicznych typu powiedzchnia calowita, kubatura. Otóz pracują w biurze projektowym zajmujacym się konstrukcja nie było takich danych. (nie byly w naszych projektach) One tez nie byly nam potrzebne do realizacji samej konstrukcji. A nie zajmowalismy się sprawami „urzedowymi”;, więc nie znamy nr decyzij o pozowleniu na budowe (niektore projekty obiektów jeszcze nie rozpoczely swojej realizacji na budowie). Z kolei z łątwościa można opisac konstrukcje obiektu (posadowienie, itp.). To czy w tej sytuacji pracując w pracownii projektowej mogę pominąć te informacje o:
– nr decyzji o pozwoleniu na budowe
– powierchnia calkowita, kubatura, powierzchnia uzytkowa
a wpisac jedynie po krotce informacje które jestem w stanie okresic o samej konstrukcji obiektu, posadowieniu itp.
Oswiadczenie potwierdzajace odbycie praktyki zawodowej
1.w tym oswiadczeniu osoba kierujaca praktyka wpisuje na pierwszej stronie „nazwy obiektów”; przy których pelnila funkcje projektanta, w których ja realizowalem praktyke. Tych obiektów jest >20-30. To czy zamiast wpisywac je (jest zbyt malo miejsca) to czy można wprowadzic zapis: „obiekty wg zbiorczego zestawienia”;, a one już tam są po kolei wpisane
ad.1) Z tego co Nam wiadomo PIIB nie akceptuje sprawdzającego jako kierownika praktyki projektowej, więc lepiej wpisywać tylko projektanta.
ad. 2) W zbiorczym zestawieniu praktyki każde zadanie/ projekt wyróżnione jest oddzielnym wierszem, w którym znajduje się pole na pieczątkę i podpis kierownika praktyki
Opis zadania powinien umożliwiać komisji identyfikację skali i zakresu robót oraz powinien być odpowiedni do danej specjalności. Tak więc niekoniecznie trzeba podawać nr pozwolenia na budowę jeśli się go nie zna. Dane o powierzchni czy kubaturze można łatwo określić kontaktując się z głównym architektem, na którego zlecenie wykonuje się projekt.
Prawdopodobnie nie będzie problemów jeśli w oświadczeniu będzie tylko ogólna informacja o obiektach, a szczegółowo zostaną wymienione w zestawieniu praktyki
Właśnie dzwoniłam do Śl.O.I.I.B. i podobno nie będzie problemu jeśli kierownikiem praktyki będzie Projektant Sprawdzający, a nie Projektant. Czyżby wprowadzono mnie w błąd?
Być może tak jest, gdyż w każdej Izbie to inaczej wygląda… Z tego natomiast co Nam wiadomo to w większości sprawdzający nie jest akceptowany.
ps. polecam mieć tą interpretacje na piśmie.
Witam,
skończyłem studia pierwszego stopnie w systemie stacjonarnym, następnie rozpocząłem pracę w biurze projektowym i studia magisterskie niestacjonarne. Czy praktyka zawodowa odbyta równolegle z ukończeniem studiów magisterskich niestacjonarnych będzie brana pod uwagę przy staraniu się o uprawnienia budowlane?
Rozporządzenie mówi, iż praktyka zalicza się po ukończeniu studiów ( I lub II stopnia), ewentualnie po 3 roku.
Dzień dobry,
PIIB robi kolejne podejście żeby rozszerzyć uprawnienia architektoniczne dla inżynierów budownictwa w postaci likwidacji nieszczęsnego zapisu o zabudowie zagrodowej. Trzymam kciuki żeby to przeforsowali. W związku z powyższym, hipotetycznie zakładając, że projekt rozporządzenia przejdzie i uprawnienia zostaną rozszerzone. Jak sądzicie, czy obecnym inżynierom z uprawieniami architektonicznymi, nowe rozporządzenie również rozszerzy zakres uprawnień? Czy jednak prawo nie zadziała wstecz?
Pozdrawiam.
Są na to szanse gdyż proponowane zmiany zostały zaakceptowane przez radę Komitetu Problemowego B-21 ( do którego należy m.in. IARP, który dotychczas patrzył na to raczej niechętnie ), natomiast zobaczymy w jakiej formie i czy w ogóle projekt przejdzie przez „machinę urzędniczą”
Logiczne byłoby ujednolicenie zakresu takich uprawnień, ale na razie za wcześnie na jakiekolwiek przypuszczenia.
Witam. Jeżeli odbyłem roczną praktykę projektową od 03.2015 do 08.2016 pracując na pełny etat jako asystent projektanta u osoby która należy do izby i ma uprawnienia również od 03.2015 to ta praktyka będzie zaliczona?
Obecne przepisy mówią o 1 roku praktyki projektowej , więc powinna zostać zaliczona
Czyli jak dobrze rozumiem, jeżeli wejdzie projekt rozporządzenia to nie będzie można pracować 1,5 etatu ( np. 8 h w biurze projektowym i 4 h na budowie) tylko do uprawnień liczyć się będzie 8 h dziennie?
Drugie pytanie, jak miałaby się to z obecnie już odbywanymi praktykami ? Niby prawo nie działa wstecz, czyli praktyka między 09.2014 – xx.2017 powinna się obywać na starych zasadach, na podstawie zestawienia praktyk
Już teraz w wielu izbach 1,5 etatu nie przechodzi więc zmiana nie będzie aż tak dotkliwa. Przynajmniej przepisy będą wtedy jasne dla wszystkich .
Prawdopodobnie obecne praktyki zostaną zaliczone, ryzyko jest tylko ich ewentualnego wydłużenia.