Kategorie
Aktualności

Za dużo teorii za mało praktyki – opinia o uczelniach technicznych

Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród osób ubiegających się o uprawnienia budowlane na temat jakości i zakresu kształcenia na uczelniach technicznych.

Za mało praktyk, brak zagadnień dotyczących rynku pracy oraz zagadnień właściwych dla kadry kierowniczej – to zarzuty, jakie stawiają programom nauczania realizowanym przez polskie uczelnie techniczne ich absolwenci. Dowiedzieć się tego można z ankiety przeprowadzonej przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa i TNS Pentor.

Uczestniczący w badaniu przyznają, że zdobyte wykształcenie pomogło im w zdobyciu pracy, ale wskazują na szereg niedoskonałości w programach nauczania. Około 46% deklaruje, że realizowany program nie zawierał wszystkich treści koniecznych do podjęcia pracy w zawodzie. Największe braki zauważają w odniesieniu do wiedzy praktycznej, znajomości rynku pracy, zagadnień właściwych dla kadry kierowniczej oraz znajomości języków obcych. Około 75% badanych twierdzi, że doświadczenia praktyczne powinny być stałym elementem kształcenia i najlepiej gdyby praktyki trwały 6 miesięcy (58%). Uważają, że w programach nauczania jest zbyt dużo treści ogólnych, więcej zaś powinno być wiedzy specjalistycznej.

W ankiecie udział wzięło 3729 osób z 16 województw, które przystępowały w 2010 r. do egzaminów  na  uprawnienia budowlane w PIIB. Zaprezentowane w badaniu opinie dotyczą w większości osób w grupie wiekowej 20-35 lat (83%), z wyższym wykształceniem magisterskim (88%) i pracujących na etacie (85%).

Poziom i rozwój budownictwa uzależniony jest od profesjonalizmu jego kadr. Dlatego też, bardzo ważne jest dbanie o właściwy poziom edukacji przyszłych inżynierów na wyższych uczelniach. Podpisana w kwietniu 2011 r. przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym daje większą autonomię uczelniom, w tym także w sprawach ustalania programów nauczania. Dlatego też sądzimy, że wyniki ankiety przeprowadzonej przez Polską Izbę Inżynierów Budownictwa dają uczelniom odpowiedź na pytanie, czy dokonywane zmiany w programach nauczania idą w spodziewanym przez absolwentów  kierunku.

źródło: Polska Izba Inżynierów Budownictwa

W odpowiedzi na “Za dużo teorii za mało praktyki – opinia o uczelniach technicznych”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *