Program UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2015 przeznaczony jest dla kandydatów przygotowujących się do egzaminu na uprawnienia budowlane w każdej specjalności. Umożliwia przyswojenie i sprawdzenie znajomości aktów prawnych, skracając tym samym czas poświęcony na naukę i znacznie usprawniając jej proces. Program jako uzupełnienie nauki, polecamy także kandydatom ubiegającym się o uprawnienia architektoniczne.

Na egzaminie wymagana jest znajomość kilkudziesięciu ustaw i rozporządzeń, często bardzo obszernych. Przygotowywanie się w sposób tradycyjny przez czytanie/ zapamiętywanie jest wysoce nieefektywne i czasochłonne, a często prowadzi jedynie do zniechęcenia. Z programem Uprawnienia Budowlane przejdziesz przez proces egzaminacyjny szybko i bezproblemowo.

WYBÓR RODZAJU UPRAWNIEŃ I SPECJALNOŚCI


Program umożliwia wybór konkretnego rodzaju uprawnień oraz specjalności co pozwala ograniczyć ilość aktów prawnych do przyswojenia do jedynie tych wymaganych przez Izbę. Program zawiera pytania ze wszystkich rodzajów uprawnień budowlanych oraz architektonicznych.

NAUKA


W tym trybie wyświetlane są losowo pytania z wybranych aktów prawnych, po wybraniu odpowiedzi automatycznie jest ona weryfikowana a rezultat wyświetlany na ekranie, co pozwala na „wzrokowe zapamiętanie prawidłowej odpowiedzi. Dzięki eksponowaniu odpowiedzi oraz czytelnym komunikatom wizualnym, wiedza przyswajana jest niezwykle szybko .

Widok głównego okna programu

PYTAJ DO SKUTKU

Funkcja PYTAJ DO SKUTKU umożliwia powtórne wyświetlenie pytań, na które udzielono błędnej odpowiedzi. Pytania powtarzane są tak długo, aż wszystkie odpowiedzi w danym akcie prawnym będą poprawne. Usprawnia to znacznie proces nauki, gdyż pozwala użytkownikowi skupić się tylko na pytaniach sprawiających problemy i szybko wyeliminować popełniane błędy.

STATYSTYKI


Na każdym etapie nauki jest możliwość wyświetlenia szczegółowego podsumowania pokazującego liczbę pytań w danym akcie prawnym, liczbę udzielonych odpowiedzi, liczbę poprawnych odpowiedzi oraz wynik w procentach.

Widok statystyk wyników testów

WYKRESY


Program automatycznie zapamiętuje wyniki poprzednich testów. Wyniki następnie można wyświetlić na wykresach i obserwować postępy w nauce.

Widok wykresów

PODGLĄD ODPOWIEDZI

Na każdym etapie nauki użytkownik ma możliwość podglądu udzielonych odpowiedzi. Program może wskazać wszystkie odpowiedzi, tylko poprawne, bądź tylko błędne. Dodatkowo użytkownik może filtrować odpowiedzi według konkretnego aktu prawnego.


podgląd odpowiedzi
Podgląd udzielonych odpowiedzi

PYTANIA


Program umożliwia sprawdzenie i przyswojenie wiedzy z 66 aktów prawnych wymaganych na egzaminie przeprowadzanym przez PIIB. W bazie programu dostępne jest ponad 2061  pytań opracowanych przez specjalistów posiadających uprawnienia budowlane.

 • Prawo Budowlane

 • Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

 • Kodeks postępowania administracyjnego

 • Przepisy BHP

 • Przepisy branżowe

Dodatkowe nigdzie nie publikowane pytania:


 • Ustawa z dnia 07 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – 16 pytań

 • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – 175 pytań

 • Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 14.03.2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych – 11 pytań

 • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6.02.2003 r. W sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych – 30 pytań

 • Ustawa z dnia 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska – 14 pytań

 • Ustawa z dnia 23.07.2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami – 8 pytań

 • Ustawa z dnia 23.04.1964 r. – Kodeks Cywilny – 6 pytań

 • Ustawa z dnia 14.06.1960 r. – Kodeks Postępowania Administracyjnego – 35 pytań

 • Wiele innych przepisów branżowych

Akty prawne i pytania

Lista aktów prawnych i liczba pytań dostępnych w programie


STAN PRAWNY PYTAŃ ZAWARTYCH W PROGRAMIE


Przed każdym egzaminem Polska Izba Inżynierów Budownictwa publikuje na swej stronie internetowej listę aktów prawnych, których znajomość będzie wymagana. Ponadto na tej liście przy każdej ustawie znajduje się stan prawny, który będzie obowiązywał.

Przykładowo, dla Ustawy Prawo Budowlane:


 • Jednolity tekst – Dz.U.13.1409

 • Zmiany – Dz.U.14.40 art.57, Dz.U.14.768 art.1, Dz.U.14.822. art.3, Dz.U.14.1133

AKTUALNY STAN PRAWNY

STYCZEŃ 2015 • Lista opublikowana przez PIIB na egzamin wiosna 2015 – POBIERZ

 • Lista opublikowana przez IARP na egzamin wiosna 2014 – POBIERZ

LLista aktów prawnych zawarta w programie - POBIERZ


AKTUALIZACJE


Baza pytań aktualizowana jest dwa razy w roku, tuż po ogłoszeniu przez PIIB ustaw wymaganych na najbliższym egzaminie oraz ich wymaganego stanu prawnego.

Informacja

Aktualizacje programu są darmowe w okresie 1 roku od daty zakupu licencji


VIDEO PREZENTACJA MOŻLIWOŚCI PROGRAMUWERSJA DEMO


Zapraszamy do pobierania i testowania programu w wersji demonstracyjnej. Wersja testowa oferuje pełną funkcjonalność. Jedyną różnicą jest błędne wyświetlanie prawidłowych odpowiedzi

UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2015 22267 total downloads,

PEŁNA WERSJA PROGRAMU


Cennik – ceny brutto


 • Licencja na pierwsze stanowisko komputerowe

  130zł

 • Licencja na kolejne stanowisko komputerowe

  75zł

Aktywacja programu

Po wpłacie otrzymasz unikalny numer licencji, który umożliwi użytkowanie programu w wersji pełnej.


Wybierz metodę płatności

Licencja podstawowa

Na pierwsze stanowisko | Koszt zakupu – 130zł brutto

Licencja dodatkowa

Na kolejne stanowiska | Koszt zakupu – 75zł brutto

*** Numer licencji otrzymasz natychmiast po wpłacie

Wybierz rodzaj licencji

Liczba sztuk

Twoje imię i nazwisko

Twój e-mail

*** Numer licencji otrzymasz do 2 dni po zaksięgowaniu wpłaty

Koniecznie sprawdź przed zakupem

 • Umowa licencyjna na użytkowanie programu UPRAWNIENIA BUDOWLANE – POBIERZ
 • Instrukcja obsługi – POBIERZ

Pytania i problemy związane z programem należy zgłaszać pod adresem: kontakt@uprawnieniabudowlane.pl

 • System operacyjny Windows
 • Działająca wersja DEMO programu
 • Microsoft NET Framework 4 ( jeżeli nie ma, program automatycznie go zainstaluje)
 • Do instalacji oraz aktywacji programu wymagane jest połączenie z internetem

 • Przed zakupem licencji na użytkowanie programu należy koniecznie zapoznać się z wersją DEMO.
 • Zakup licencji na użytkowanie programu oznacza akceptację warunków umowy licencyjnej, regulaminu sprzedaży oraz regulaminu świadczenia pomocy technicznej.
 • Faktury wystawiane są na żądanie Klienta i przesyłane w formie elektronicznej.

Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Centrum Rozliczeniowego Dotpay. Umożliwia to szybkie i bezpieczne przeprowadzenie transakcji. Dzięki temu użytkownik ma możliwość pobrania pliku natychmiast po dokonaniu wpłaty ( w przypadku płatności kartą bądź e-przelewem). Dla płatności realizowanych zwykłym przelewem, przekazem pocztowym, z sieci Moje Rachunki bądź Zapłać w Żabce plik wysyłany jest mailem po zarejestrowaniu wpłaty na koncie zgodnie z regulaminem sprzedaży.
Najdogodniejszy sposób płatności można wybrać po kliknięciu na przycisk Wykonaj przelew. Preferowany sposób to e-przelew lub płatność kartą.

42 Komentarzy
 • Autor: prawie_uprawniony 18 kwietnia 2011 o 9:39

  Używam program kilka dni i oto co mi się nasuwa: #szybka możliwość przyswojenia wiedzy, szczególnie jeśli jesteś wzrokowcem # możliwość obserwowania postępów na wykresach daje większą motywację do nauki # program jest "ładny" :) Podsumowując jak na razie jestem zadowolony... zdam relację po egzaminie.

  Odpowiedz
 • Autor: Jarek 21 kwietnia 2011 o 12:19

  Witam, Sądzę, że bardzo przydatny byłby tryb egzaminu z możliwością wyboru specjalności, typu i zakresu uprawnień budowlanych dla jakich chcemy aby program przeprowadzał egzamin. Generalnie świetna robota. Pozdrawiam Jarek

  Odpowiedz
  • Autor: admin W odpowiedzi na: Jarek 21 kwietnia 2011 o 12:30

   Generalnie polecam naukę wszystkich aktów prawnych zamieszczonych w programie, gdyż nie ma gwarancji, że nie pojawią się z nich pytania na egzaminie. Praktycznie wszystkie z nich są opisane w wymaganiach PIIB jako znajomość całości aktu prawnego lub ogólna znajomość. Nigdzie jednak nie ma definicji "ogólnej znajomości zagadnienia" i w praktyce pytanie można dostać ze wszystkiego. Jako przykład na egzaminie w sesji jesiennej 2010 specjalność elektryczna dostała całkiem sporo pytań z warunków technicznych jakim powinny odpowiadać tory kolejowe. Czy ktoś z elektryków spodziewał się tego? :) Zestaw pytań zamieszczony w bazie programu pozwolił mi zdać egzamin z wyróżnieniem. Oceniam, że powtórzyło się od 90-95% pytań, ale to oczywiście nie musi być regułą na kolejnych egzaminach

   Odpowiedz
 • Autor: Michal 13 maja 2011 o 16:58

  Witam Dziś zdawałem uprawnienia instalacyjne z 90 pytań testowych 80 się powtórzyło, Zdecydowanie polecam zakup tego programu. Po nauce na tym programie 80% szansy na zdanie egzaminu. P.S. Do autorów programu proszę w przyszłych wersjach dolożyć pytania z sieci gazowych. Polecam

  Odpowiedz
 • Autor: Łukasz 16 maja 2011 o 8:27

  Witam, Polecam program, bardzo ciekawie zrobiony, mnóstwo pytań, które pokrywają się prawie w 99% z egzaminem. Wszystkie pytania aktualne, łatwość nauki i przyswajania wiedzy. Szkoda tylko, że nie posiada do wglądu samych treści rozporządzeń i ustaw, ale myślę, że twórcy coś z tym zrobią. Ogólnie świetna robota, a pieniądze zainwestowana uważam za jedne z lepiej wydanych !!

  Odpowiedz
 • Autor: Marcin 16 maja 2011 o 14:31

  witam 80% pytań spokojnie się pojawiło, kolega Michał bardzo słusznie zauważył brak pytań z sieci gazowych Jeśli chodzi o uprawnienia to jedne z lepiej wydanych pieniążków ;-))

  Odpowiedz
 • Autor: matijas 10 kwietnia 2012 o 10:48

  Czy na egzaminie pisemnym są pytania wielokrotnego wyboru? Czy jak w programie, jedna odp. poprawna?

  Odpowiedz
 • Autor: niefko 14 maja 2012 o 6:32

  Witam, Czy zostaną w przyszłości dodane pytania z warunków technicznych dla drogowych obiektów inżynierskich oraz warunków technicznych dla autostrad płatnych?

  Odpowiedz
  • Autor: admin W odpowiedzi na: niefko 14 maja 2012 o 20:58

   tak, planujemy dodać wspomniane akty prawne przed jesienną sesją egzaminacyjną. prosimy śledzić aktualizacje na naszej stronie www

   Odpowiedz
 • Autor: Norman Foster 7 czerwca 2012 o 12:27

  Witam, Program warty polecenia dla Architektow. Dzieki niemu zdalem egzamin pisemny w sesji letniej 2012.

  Odpowiedz
 • Autor: J. 17 czerwca 2012 o 11:09

  Witam Programik naprawdę bardzo dobry. Pomógł mi w nauce do uprawnień.

  Odpowiedz
 • Autor: admin 22 września 2012 o 21:10

  Z przyjemnością informujemy, że do bazy pytań programu dodano pytania z zakresu warunków technicznych dla drogowych obiektów inżynierskich oraz warunków technicznych dla autostrad płatnych

  Odpowiedz
 • Autor: Dominik J. 14 października 2012 o 17:23

  Witam, Na jakiej podstawie została sporzadzona baza pytan w programie ? Uczac sie wylacznie z uzyciem programu na egzamin pisemny jaka jest szansa jego zdania = jaka jest szansa ze pytania sie powtorza ??

  Odpowiedz
  • Autor: admin W odpowiedzi na: Dominik J. 14 października 2012 o 20:28

   Pytania opracowano na podstawie listy przykładowych pytań publikowanych przez PIIB oraz opracowań własnych uwzględniających wieloletnią analizę pytań pojawiających się na egzaminach i weryfikację najważniejszych aktów prawnych pod kątem wymagań egzaminacyjnych. Na egzaminach zwykle powtarza się od 80% do 95% pytań zawartych w programie, oczywiście w zależności od rodzaju i specjalności uprawnień. Tak więc istnieje bardzo duża szansa na solidne przygotowanie się do egzaminu tylko i wyłącznie z pomocą programu UPRAWNIENIA BUDOWLANE.

   Odpowiedz
 • Autor: Michał 23 listopada 2012 o 17:46

  Witam Program bardzo pomógł mi w nauce do części pisemnej. W dniu dzisiejszym zaliczyłem z wynikiem pozytywnym egzamin w specjalności sanitarnej - projektowanie. Z 75 pytań testowych powtórzyło się około 60, które zawiera program. To wystarczyło aby znać. Teraz jeszcze "tylko" ustny...... Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Autor: Janusz m 24 listopada 2012 o 21:28

  W moim przypadku znalazłem ten program dosłownie w ostatniej chwili i dzięki niemu czekam teraz na egzamin ustny Polecam

  Odpowiedz
 • Autor: dyniaq 4 grudnia 2012 o 9:40

  Na egzaminie (90 pytań) powtórzyło się ok 80% pytań - także bardzo dużo. Aby zdać egzamin wystarczy poza programem doczytać PB i warunki techniczne. Zdecydowanie polecam!!

  Odpowiedz
 • Autor: MARKO 6 kwietnia 2013 o 16:02

  Czy ktoś się orientuje czy na testach pojawiają się pytania z aktów prawnych których znajomość dla danej specjalności określona została jako znajomość ogólna??

  Odpowiedz
 • Autor: Michu 17 maja 2013 o 17:39

  Program przydatny. Właśnie dziś popchnięty egzamin pisemny, do którego uczyłem się z jego pomocą. Jedyne uwagi, jaki można mieć - mimo podawania aktualizacji na sesję wiosna 2013, to kilku pytać z 500 publikowanych przez Izbę w programie brakowało (na szczęście nie padły :-) ). A druga sprawa - to już bardziej techniczna dla przyszłych użytkowników niż uwaga - fajnie, jakby dało radę warunki techniczne (popularną "2") podzielić na kategorie tematyczne (sanitarka, elektryka, wymiary pomieszczeń, etc.) bo zakuwanie na raz 500 pytać jest dość trudne. Mniejsze partie lepiej wchodzą, bo szybciej wraca się do przerobionych pytać. Myślę, że mogłoby to być ułatwienie, jeżeli jest technicznie do wykonania. Ogólnie program polecam. Z 75 pytań testowych myślę, że około 55 - 60 dziś się pojawiło czyli minimum na zdanie zapewnione. Reszta z własnej nauki, praktyki i łutu szczęścia :-) Tak więc polecam.

  Odpowiedz
 • Autor: Marcin 17 maja 2013 o 18:35

  Dzisiaj zdałem cześć testową egzaminu Kb- kierowanie bez ograniczeń :) Nauka z powyższego programu oraz doczytanie przepisów gwarantuje sukces. Spoza programu były może trzy pytania - reszta taka sama :D POLECAM!

  Odpowiedz
 • Autor: szczęśliwy 20 maja 2013 o 11:11

  Po zakupie programu, bez jakiegokolwiek przygotowania, uzyskałem ok. 60%. Przy drugim podejściu do pytań osiągnąłem już wynik ok. 80%. Doczytałem PB, WT, BHP i na egzaminie właściwym było już 90%. Polecam program, mocno ułatwił przygotowania.

  Odpowiedz
 • Autor: gooro33 21 maja 2013 o 16:17

  Dzisiaj zdałem egzamin ustny z KB do kierowania bez ograniczeń. Pytania na wcześniejszym teście pokryły się w 90% wystarczy przeczytać 2 razy KPA,PB,BHP i spokojnie mozna zdawać. Na ustnym miałem proste pytania oprócz 4 z mojej praktyki dostałem; 1.kiedy nie wymagane jest pozwolenie na rozbiórke, 2. Co to są fundamenty bezpośrednie :), 3. Młodociani na budowie podać 3 rodzaje prac jakich nie mogą wykonywać. 4. Warunki jakie muszą spełniać dojścia do stanowisk pracy. Spokojnie na wszystko jest czas, nie ma się naprawde czego obawiać :D Pozdrawiam i życze powodzenia :D

  Odpowiedz
 • Autor: tomik 27 listopada 2013 o 12:27

  Witam Po wcześniejszych komentarzach powiedziałem sobie, że jak zdam to podzielę się swoimi przeżyciami. Szczere i obiektywne porady są bardzo potrzebne osobom, które maja zamiar zdawać na uprawnienia. Do rzeczy, piszę-zdałem! Izba podlaska, specjalność sieci sanitarne, uprawnienia do projektowania b.ograniczeń. Test przeszedł ze stresem ale chyba nieźle 71/75 pkt. Wielką zasługę na pewno ma ten program prezentowany na stronie+czytanie całych rozdziałów ustaw i rozporządzeń dot. np. jednego pytania. Pod koniec uczenia na pytania testowe odpowiadałem z automatu, oczywiście wiedziałem o podstawie prawnej danej odpowiedzi. Tak, że na teście ok. 80 pytań się powtórzyło z programu, a jeśli były nowe pytania to intuicyjnie się domyśliłem. Egz. ustny, stres większy, pewnie ze względu na czekanie na swoją kolej, a później na wynik. Pytania na moim ustnym, łącznie z zakresu mojej książki, kolejności i dokładnej treści pytań nie pamiętam, ale: 1. jakie substancje nie można wprowadzać do kanalizacji sanitarnej, 2.co to jest zabezpieczenie wodne w kanalizacji (z pytań pomocniczych, jakie to urządzenie), 3. w jakiej odległości w inst went. i klimat. są umieszczone otwory rewizyjne, 4. co dołączamy do wniosku o pozwolenie na budowę, 5. war. techn. wodociągu na obszarach wiejskich na podstawie projektu (z mojej książki), 6.war. techn. kanalizacji sanit. na podst. projektu (z mojej książki), 7. od czego zależy obl. strat ciepła, 8. czy można wprowadzać ścieki do ziemi. Niby proste i trudne. to zależy. Wtedy było trudne. Ciężko było znaleźć odpowiedzi w moich materiałach-wtedy. W domu bez problemu :) W każdym razie, uczyłem się ok 1,5 mies. na luzie, ostatnie 2 tyg. intensywne. Za duży nacisk kładłem na rozporządzeni typu "ogólna znajomośc" Wogle nie przydała się wiedza typu kolejowe, hydrotechniczne, drogi itp. Teraz nacisk kładłbym na PB,PB,PB, WT,WT,WT,BHP,KPA,KC, OŚ. Dotyczy testu i ustnego. Życzę wszystkim najlepszego. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • Autor: pr 3 grudnia 2013 o 22:01

  Miałem egzamin w branży KB projektowanie/budowa bez ograniczeń, czyli 90 pytań na teście. Uczyłem się do testu głównie przy pomocy programu, przed testem przeczytałem tylko raz PB, warunki techniczne i KPA. 65 pytań w teście było identycznych jak w programie (te pytania wypełniłem i policzyłem), pozostałe były albo nieco inaczej sformułowane albo inne. Wniosek jest taki, że program bardzo pomaga, można szybciutko odfajkować większość pytań a nad resztą porządnie się zastanowić. Koniec końców 80 na 90 miałem dobrze. Ustny to osobna historia, zaliczony, nie było specjalnie ciężko, trzeba poświęcić 2 całe dni na przejrzenie wszystkich norm i przepisów plus jeden dzień na przemyślenie swojej praktyki i ponowne przejrzenie warunków technicznych i 5 najbardziej podstawowych norm (fundamenty, stal, żelbet, obciążenia, murowa - ta ostatnia bardzo ważna).

  Odpowiedz
 • Autor: p0ldek 4 grudnia 2013 o 13:50

  Hej, niecałe 2 tyg. temu zdałem część testową egzaminu, a dzień później część ustną, specjalność Kb - do kierowania bez ograniczeń. Na teście z poza programu nie było wiele pytań. Powtórzyło się 80-90%. Program bardzo ułatwia przygotowania. Przeczytanie najważniejszych przepisów: PB, WT, BHP, KPA ... a następnie utrwalenie ich rozwiązując testy gwarantuje sukces. Dołączę się do uwagi, którą ktoś wcześniej napisał, że przydało by się część z WT "2" podzielić na jakieś działy, bo przerobienie na raz 494 pytań jest dość trudne, a mniejsze partie łatwiej się zapamiętuje :). Poza tym program rewelacja. Warto wydać te 130 zł. POLECAM!

  Odpowiedz
 • Autor: darqo 14 grudnia 2013 o 9:35

  Cześć, też się pochwalę i podam pytania z ustnego dla projektantów sanitarnych jakie miałem. Zdałem 13.12.2013 Izba Dolnośląska egzamin ustny. Pisemny bez większych problemów, program ze tej strony polecam szczerze-bardzo ułatwia przygotowanie i można iść na pewniaka z uśmiechem na test... , ale przeczytać należy nawet po kilka razy PB, WT budynków, zresztą to jest wiedza potrzebna każdemu uprawnionemu w przyszłości, polecam też KPA, trochę BHP, i WT sieci gazowych Komisja na ustnym przystępna rzeczowa i konkretna, stres przed wejściem...masakra. Przy odpowiadaniu gdy widzą, że człowiek wie co mówi i zna się na temacie bez kręcenia, idzie lekko i łatwo. Powodzenie uważam zależy w 70% od pytań jakie się dostanie z praktyki i tych wylosowanych. Mi poszło łatwo, odpowiadałem kilka minut, konkretnie i bez czytania z kartki, to jest punktowane na plus:) Odpowiedziałem na wszystko, punktacji nie podali mi, ale pogratulowali wyniku. Oto pytania:1.w jaki sposób i jakim powietrzem dopuszcza się wentylowanie garaży zamkniętych i pom. nie przeznaczonych na stał pobyt ludzi?2. Co to jest obiekt budowlany?3.Podaj warunki lokalizacji wyrzutni i czerpni dachowych. 4. Kiedy decyzja ulega wykonaniu przed upływem terminu do wniesienia odwołania? + 4 pytania bezpośrednio z praktyki projektowej. Życzę wszystkim powodzenia

  Odpowiedz
 • Autor: UprawnionY 1 czerwca 2014 o 12:48

  Program pomógł bardzo chociaż część pytań była nowa. Testy zdane za pierwszym razem. Ustny za drugim .... na pierwszym brakło 0,25pkt ...

  Odpowiedz
 • Autor: piechu 9 czerwca 2014 o 7:27

  Izba dolnoślaska. Uprawnienia elektryczne bez ograniczen do prowadzenia robot. Egzamin zdany. Program pomógł ale było około 20 nowych pytań (dotyczacych specjalizacji elektrycznej z gazociagów, kolei). Na pewno dla przyszłych zdających ważną informacją będzie jak było na ustnym egzaminie. Zacznę od pytań: 1. Co to jest obiekt budowlany zdefiniowany w Ustawie Prawo Budowlane? 2. Jakie warunki muszą spełniać dojścia i przejścia do urządzeń technicznych ? 3. Co to jest urządzenie elektryczne ? 4. Jakie powinny być spełnione warunki przy układaniu kabli elektroenergetycznych pod mostami i wiaduktami kolejowymi Z praktyki: 5. Podaj podstawe prawną i zasady układania kabli sygnalizacyjnych i sterowniczych pomiędzy szafkami kablowymi 6. Podaj podstawe prawną i zasady instalowania ograniczników przepięć 7. Podaj podstawe prawną i zasady przygotowania dokumentacji pomontażowej i odbiorowej 8. Podstawa prawna i zasady prowadzenia prac rozruchowych przy wprowadzaniu linii 220kV do stacji. Jak ktoś się uczył i faktycznie był na budowie to pytania były proste. Komisja była pozytywnie nastawiona, nie było naporu by udowodnić mi że czegoś nie umiem. Pytania można było dowolnie przedstawiać. Czasu na przygotowanie było około godziny. Odpowiadałem jakieś 15-20 min. Komisja zwracała uwagę na to czy się czyta czy mówi (ja trochę czytałem). Można było mieć swoje materiały ze szkolenia.

  Odpowiedz
 • Autor: ubiegający się o uprawnienia 16 sierpnia 2014 o 17:30

  Witam. Czytam teraz tekst projektu rozporządzenia z dnia 7 lipca 2014 r., opublikowany na stronie Śląskiej Izby Inż. Budownictwa, odnośnie sposobu przeprowadzania egzaminu na uprawnienia budowlane. Rozdział 3, paragraf 6, punkt 4 głosi, że: "Wybór odpowiedzi polega na zakreśleniu na karcie odpowiedzi jednej z czterech propozycji odpowiedzi (A albo B, albo C, albo D)". Czy to rozporządzenie już weszło w życie? Bo jeśli tak, to czy nowa wersja programu do nauki na uprawnienia uwzględni nowy sposób przeprowadzenia egzaminu (cztery a nie trzy możliwe odpowiedzi)?

  Odpowiedz
 • Autor: uprawnienia 30 sierpnia 2014 o 11:47

  Aktualnie jest to nieobowiązujący projekt rozporządzenia, który dopiero został wysłany do uzgodnień. Ponadto PIIB wyraziła swoje krytyczne stanowisko w sprawie zwiększenia liczby pytań na egzaminie oraz nadmiernej regulacji procesu egzaminacyjnego przez to rozporządzenie. Z całym stanowiskiem PIIB można się zapoznać tutaj: https://uprawnieniabudowlane.pl//wp-content/uploads/2014/08/stanowisko_piib.pdf

  Odpowiedz
 • Autor: asia 4 października 2014 o 19:18

  kupiłam ten program 2 lata temu jak zdawałam na upr. budowlane wykonawcze - wtedy skutecznie pomogło; teraz startuje na projektowe i znowu kupiłam - genialna pomoc, która pomaga poukładać sobie w głowie ten ogrom materiału do opanowaniu - dzięki dla pomysłodawcy i oczywiscie polecam

  Odpowiedz
 • Autor: Piotr JArecki 21 listopada 2014 o 12:54

  Właśnie jestem świeżo po pisemnej części egzaminu - specjalność konstrukcyjno-budowlana, upr. do proj. i kier. robotami bud. bez ograniczeń. Sesja jesienna 2014, Podkarpacka Izba.W zasadzie jeszcze nie znam wyników:) Pytania powtórzyły się w ok. 75-80%, także wg mnie warto.

  Odpowiedz
 • Autor: Michał 21 listopada 2014 o 14:08

  Witam egzamin pisemny zdałem w dniu dzisiejszym. Branza sanitarna uprawnienia wykonawcze bez ograniczeń. Z programu powtórzyło się około 50 pytań na 75. Polecam wszystkim, choć warto przeczytać też najważniejsze ustawy bo w kilku pytaniach w programie są błędne odpowiedzi.

  Odpowiedz
 • Autor: Florek 21 listopada 2014 o 23:27

  Witam, slask, specjalnosc konstrukcyjno-budowlana do kierow. robotami bez ograniczen. Dzis po pisemnym - do przodu 65/75. Do testu uczylem sie wylacznie przy uzyciu programu i moje spostrzezenia takie: 1.) mysle ze warto wydac te pare zlotych, gdyz pokrylo sie okolo 65-70% pytan, 2.) nie bardzo mialem pomysl jak sie zabrac do nauki a po odpaleniu programu jakos to poszlo 3.) szkoda ze nie ma opcji drukowania ale jak ktos sie uprze to i z tym klopotem jakos sie upora 4.) przydalaby sie opcja mozliwosci rozwiazywania testow w formie zblizonej do egzaminu badz archiwalnych. Reasumujac zainwestowane pare zlotych sie oplacilo, teraz czas na ustny w sumie nie mam jeszcze pomyslu jak sie teraz za to zabrac takze gdyby ktos mial jakies sugestie to smialo. Milego zakuwania i powodzenia na ustnym

  Odpowiedz
 • Autor: Marcin 23 listopada 2014 o 12:09

  Uprawnienia drogowe, lodz, 70 % pytań sie powtarza - zdane Szczerze polecam program

  Odpowiedz
 • Autor: Adam S. 26 listopada 2014 o 21:16

  Witam. Tak jak inni chcę się podzielić się swoimi wspomnieniami. A więc zaczynamy, Podlaska Izba Inżynierów Białystok listopad 2014, uprawnienia wykonawcze instalacje sanitarne bez ograniczeń. Swoją naukę zacząłem 11 dni przed egzaminem pisemnym, pierwsze 6 dni tylko czytałem ustawy, a ostatnie 5 dni tylko i wyłącznie testy z tego programu. Starczyło, ale na styk. Otrzymałem 57/75, ale nie miałem ich super opanowanych (2100pytań), ale też wiem, że kilka co wiedziałem to pomyliłem, generalnie sam program wystarczył więc do zdania pisemnego, ale przeczytałem ze zrozumieniem PB, WT budynków sieci gazowych, obiektów rolnych, obiekty kolejowe, KPA, KC, OŚ, i dosłownie z tego i tylko tego miałem pytania na egzaminie. Generalnie ok 50-55 pytań było z tego programu, ok 5 pytań było zmienionych, a reszta inna szczególnie z ochrony środowiska i sieci gzowych. Nie polecam tak krótkiej nauki jak u mnie, tydzień więcej i byłoby o wiele lepiej, minimum 3 tygodnie ale takich wolne od pracy i kujesz od 7 do 23, weźcie se to do serca bo musisz to umieć!!. Co do ustnego, 8 pytań, w tym 4 z praktyki, a jedno było takie naprawdę z praktyki wykonawczej lub projektowej, projektowe to jakieś zadanko przyłącze do narysowania omówienia można było mieć w zasadzie jakie miałeś materiały w domu, to i te miałem, ale czas..skrócony teraz do 25minut pozwoli ci znaleźć maksymalnie odp na 3 pytania. Pytań na ustnym jest 8, na 6 wiedziałem, na 2 znalazłem z Norm. Moje pytania z ustnego: 1- co powinien zawierać plan BIOZ (str tyt cz opisowa cz rys) i to wsio, 2 – kiedy gdzie nie można stosować instalacji gazowej gdy gaz jest cięższy od powietrza (piwnica bo może gromadzić się na dole i iść do kratek kan), 3- jaka musi być powierzchnia przewodów spal dymowych wentylacyjnych(chodziło, że musi być odporna na temp, nie może się rozszerzać itp), 4 – jak powinny być wyprowadzone wyloty kanałów dymowych spalinowych wentylacyjnych na dachu o spadku 10st, że np. dymowe do wylotu komina i 0,6m od kalenicy – z Normy, i teraz pytania z praktyki, 5 – rodzaje studni kanalizacyjnych, jakie są z czego zrobione i co robią (PVC PP PE betonowe, żelbetowe, GRP, zmiany kierunku, przepływowe, włazowe, niewłazowe, 6-jakie są zabezpieczenia wykopów (czyli szalunki systemowe i grodzice stalowe ścianka szczelna), 7- montaż separatora na kanale deszczowym( podłoże: że podbudowa z chudziaka B10do wyrównania, później B30 30cm i tutaj zatopione zbrojenie, i montujemy nasz betonowy sep, na górę płyta dociążając,a jak sep stalowy to dodatkowo pasy i kotwy by nie wypłynął gdy duży poziom wód gruntowych), 8 – to było zadanie: rura DN300 wykop 0,9m głębokości grunt niespoisty jak będzie wykonywał taki kanał, czyli szerokość wykopu jakie ściany i czy z szalunkiem czy bez.

  Odpowiedz
 • Autor: miki 29 listopada 2014 o 22:05

  Śląska Izba Inżynierów, sesja jesienna 2014 branża sanitarna - egzamin zdany . Polecam program do nauki, bardzo przystępna forma przyswajania wiedzy. Na egzaminie powtórzyło się ok 70% pytań. W programie brakuje pytań z ustawy o gospodarce odpadami, BHP przy budowie i eksploatacji sieci gazowych i stosunkowo mało jest pytań dotyczących warunków technicznych dla sieci gazowych. Na pewno oprócz uczenia się testów z programu trzeba przeczytać prawo budowlane, warunki, techniczne, BHP I KPA. Powodzenia

  Odpowiedz
 • Autor: BB 3 grudnia 2014 o 11:04

  Opolska Izba Inżynierów, sesja jesień 2014 uprawnienia konstrukcyjno-budowlane do projektowania bez ograniczeń - egzamin zdany! Program baaardzo pomocny, szybko się uczy, pytania praktycznie identyczne - ALE - nie radzę bazować tylko i wyłącznie na programie, aczkolwiek jest duża szansa, że ucząc się tylko z niego zda się. Pytania żywcem z bazy programu w ilości ok 55/75 czyli prawie na "styk" (potrzeba 57 prawidłowych). Warto poczytać prawo budowlane, warunki techniczne, bhp, KPA. W tym roku sporo pytań z ochrony środowiska, odpadów i bhp ogólnego (min. ubezpieczenia). Skomentuję może od razu ustny, bo sam szukałem o nim informacji i z tym było różnie. Wg mojego odczucia ustny dużo trudniejszy od pisemnego, bardzo mało czasu na przygotowanie się (25 min), trzeba mieć dobrze opanowane i pozaznaczane co gdzie jest. Sama konkretna odpowiedź na wylosowane pytania w zupełności nie wystarcza, oprócz tego pojawia się wiele pytań "około" związanych z danym zagadnieniem, trzeba się mocno orientować. Komisja przyjazna, ale wymagająca i dociekliwa. W moim przypadku pytania min - wzmacnianie słupów murowanych; schematy, obciążenia i obliczanie ścian murowanych; rodzaje więźby dachowej w zależności od rozpiętości (tutaj oprócz wymienienia zgodnie z pytaniem dodatkowo prośba komisji o dokładne omówienie jednej wskazanej przez komisję); stężenia dachowe w hali o konkretnie podanych wymiarach - rozrysowań i omówić zasady, współczynnik wyboczeniowy, obciążenia, praca stężeń; belki podsuwnicowe i estakady z suwnicami - kombinacje obciążeń, siły od suwnicy; ustalanie kategorii geotechnicznych; dokumenty wymagane do pozwolenia na użytkowanie po nieistotnych zmianach w projekcie budowlanym. Suwnice były częste na ustnym, inni mieli też min. spoiny w murach - grubości i odchyłki, łączniki w drewnie itp. Trzeba solidnie przeglądnąć i przypomnieć normy, tok postępowania przy wymiarowaniu :) na szczęście już za mną i to z sukcesem, powodzenia wszystkim przyszłym zdającym!

  Odpowiedz
 • Autor: AP 5 grudnia 2014 o 15:44

  Witam Na uprawnienia drogowe bez ograniczeń zdawałam w Szczecinie - udało sie:) Program rewelacyjny - 80% pytań było na teście. Co do ustnego, to komisja bardzo sympatyczna, cierpliwa i niestresująca. Nie oblewała nikogo specjalnie. Pytania: 1. Z jakiego powodu właściwy organ może nakazać przeprowadzenie kontroli obiektu budowlanego? 2.Z jakich powodów właściciel / zarządca / użytkownik jest zobowiązany do przeprowadzenia napraw w obiekcie budowlanym? 3. Zadania nadzoru BHP. 4. Jakie wody należą do właściciela działki - chodziło o wody stojące, deszczówka, woda, za którą zapłacił właściciel - z wodociagu 5. dot. Normy - średnice ziaren poszczególnych gruntów - np piadek drobny itd. Jakie kruszywo do podbudowy pomocniczej itd 6.Ścieki na drogach poza zabudowaniami - temat rzeka 7.Wymienić elementy drogi w zależności od jej klasy - jezdnia, chodniki, pobocza, pasy awaryjne itd 8. Praktyczne - drogi klasy S wszystko na ich temat- przekrój poprzeczny, jak budować nasypy itd. Polecam nie zostawiać nauki na 2-3 tyg przed, tylko zacząć chociaż z miesięcznym wyprzedzeniem. Robić testy do bólu - z czasem juz nawet nie czyta się do końca pytań. Do tego nie omijać rozporządzeń.Norm przyznam szczerze nie przegladałam, ale udało mi się znaleźć w normach komisji to, co potrzebowałam. Przeczytac chociaż raz rozporządzenia i duzo zaznaczać bo pozniej na egzaminie jest bardzo mało czasu, wiec lepiej jest miec dobrze wszystko pokładane. Nie polecam nauki tylko z testów. Powodzenia wszystkim, którzy będą przystepować do kolejnej sesji.

  Odpowiedz
 • Autor: martm 6 grudnia 2014 o 18:21

  WSTĘP Obiecałem sobie napisać poniższy mini poradnik po tym, jak usłyszałem takie oto dwa zdania: Pracodawca przed egzaminem: „Masz 2 tygodnie urlopu na przygotowanie się do egzaminu – ja zdałem, to i ty zdasz!” oraz słowa kolegi po oblanym egzaminie: „Słuchaj, w 3 tygodnie na pewno nie opanujesz materiału”. Jedno i drugie zdanie można uznać za prawdę w takim samym stopniu jak i fałsz. Wszystko zależy od metodyki przygotowywania się oraz indywidualnego podejścia do samego egzaminu. Na pewno można się prześlizgnąć i zdać po 2 tygodniach jeśli ktoś jest odważny, ma szczęście i wielki łeb, ale równie dobrze można oblać po miesiącu szczerej, ale nieefektywnej nauki. Zaczynamy! Istnieją 2 opcje przygotowania się do egzaminu 1) Uczciwe 2) „po łebkach” reszta w pliku wordowskim na moim chomiku

  Odpowiedz

Napisz komentarz