Wobec licznych pytań związanych z wejście w życie rozporządzenia w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie w dniu 25.09.2014 publikujemy wzór zbiorczego zestawienia odbytej praktyki zawodowej. Wzór ten będzie zastępował tradycyjnie wydawaną książkę praktyki zawodowej.

zestawienie zbiorczeZbiorcze zestawienie praktyki

96 KOMENTARZE

 1. Mam pytanie dotyczące praktyki zawodowej na uprawnienia projektowe bez ograniczeń w zakresie instalacji sanitarnych. Chciałbym zapytać jakie projekty-realizacje mogę wpisywać do zbiorczego zestawienia odbytej praktyki?
  Od 3 lat pracuje jako projektant w dużej firmie zajmującej się wentylacja i filtrowentylacją przemysłową. Wykonujemy rożne rodzaje projektów, które zawsze kończą się realizacją ale nie zawsze jest to projekt wykonawczy czy powykonawczy. Większa cześć projektów jakie realizujemy nie wymaga takiej formy- np są to modernizacje systemów wentylacyjnych. Dla takich projektów wykonywana jest jedynie cześć rysunkowa- jedyna różnica. Wspomnę jeszcze ze całość jest wykonywana pod okiem opiekuna praktyki.
  Czy tego typu doświadczenie, również można wpisywać jako praktykę ?
  Jeśli ktoś ma jakaś wiedzę na ten temat, proszę o informacje.
  Pozdrawiam.

  • Generalnie najprościej kierować się zasadą -> jeżeli do sporządzania takich projektów wymagane jest posiadanie uprawnień budowlanych oraz czynne członkostwo w PIIB to jest duża szansa na zaliczenie takiej praktyki.

 2. Witam, proszę o wiadomość czy definitywnie nie ma możliwości uzyskania uprawnień budowlanych w specjalności elektroenergetycznej do kierowania robotami bez ograniczeń z wykształceniem inżynierskim ? Chodzi przykłądowo o budowę z budynkiem o kubaturze przekraczającej 1000m3 – dajmy na to 1500 m3. W takim przypadku osoba z uprawnieniami w ograniczonym zakresie nie może pełnić roli kierownika robót elektrycznych ?

 3. Witam
  posiadam książkę praktyki od 2014 r
  czy w związku ze zmianą sposobu ewidencji praktyki zmienia się też sposób rozliczenia godzinowgo praktyk
  czy można nadal uzupełniać książke cz y tez trzeba przejść na nowy sposób ewidencji

 4. Witam, czy jeśli mam tytuł inżyniera budownictwa i ukończył bym dokumentowac praktykę zawodowa, zdał bym egzamin na uprawnienia budowlane a później dopiero ukończył bym magistra to czy musiał bym od nowa robić praktykę zawodowa (tzn dokumentowac ja i zdawać egzamin) bo wtedy miałbym pełne uprawnienia?

  • Nie będzie potrzeby ponownie odbywania praktyki pod warunkiem, iż kierownik posiada uprawnienia bez ograniczeń w danej specjalności.
   ps.
   po studiach I stopnia także można uzyskać uprawnienia wykonawcze bez ograniczeń tylko okres praktyki wydłuża się wtedy do 3 lat.

 5. Witam,
  pracuje na stanowisku elektryk/automatyk od września zeszłego roku. Od tamtego czasu byłem już na wielu budowach gdzie nie było kierownika ( z mojej firmy ) z UB. Nie wiem też czy dana budowa/modernizacja miała numer budowy. I tu pada moje pytanie, czy staż pracy na budowie może podpisać osoba mająca ponad 5 lat UB z zakresu wykonastwa oraz oplaconymi składkami ale nie będąca zatrudniona w mojej firmie ? I czy taka osoba może podpisać całą moją praktykę tj 1,5 roku ( + 3 mc zapasu ) ? Dodam że w mojej firmie nikt nie posiada UB ze specjalnosci elektrycznej.

 6. Witam

  Mam pytanie odnośnie czasu praktyki, ponieważ przez pół roku miałam umowę zlecenie ale co miesiąc dostawałam nową umowę, i tak zaczęłam 18.12.2015r a później w styczniu dostałam umowę od 04.01.2016 (ponieważ 01.01.2016 wypadał w piątek) do 29.01.2016 (bo 30.01 i 31.01 to weekend), czy jest to uznane jako ciągłość i mogę wpisać sobie okres praktyk od 18.12.2016 do 30.06.2017? Czy muszę napisać wszystko oddzielnie, tzn. 18.12.2015-31.12.2015; 04.01.2016-29.01.2016, 01.02.2016- 29.02.2016 itd
  Z góry dziękuję za odpowiedź
  Pozdrawiam

  • To już zależy do konkretnej komisji kwalifikacyjnej. Dobra rada to przy takim układzie zapewnić sobie co najmniej 2-3 miesiące zapasu praktyki i nie martwić się pojedynczymi dniami.

 7. Moje ostatnie pytanie: przy projektowaniu zbiorcze zestawienie praktyki wypisywałam na komputerze. Czy będzie ono uznane? Czy powinno być ręcznie? Siedząc w biurze na bierzaco uzupelniałam dane na podstawie opisu techniczengo budynku. wys, szer, etc, w konstrukcji wypisywałam: sciany…stropy, fundamenty, etc. każdy ellement z czego jest budowany. Czy to za nadto szczegółowy opis?

  • Forma wypełniania jest dowolna. W aktualnym zestawieniu raczej chodzi o podanie ogólnych danych obiektu oraz ogólnego zakresu obowiązkuów.

 8. Witam,
  Jak uzupełnić zbiorcze zestawienie jeżeli była to przebudowa pomieszczeń na podstawie wydanego pozwolenia na budowę gdzie min. wzmacniano konstrukcję, wyburzano ścianę nośną, wymiana stolarki wraz ze zmianą wielkości, zmieniano funkcję pomieszczeń itd.
  Wg. tabeli jest określenie min.
  powierzchni całkowitej oraz innych charakterystycznych parametrów technicznych bądź użytkowych danego obiektu, odpowiednich do wnioskowanej specjalności uprawnień budowlanych,
  Dla nowego obiektu wpisywałam np. takie dane:
  Ilość kondygnacji nadziemnych: 3
  Długość budynku: 55,00 m
  Szerokość budynku: 35,40 m
  Wysokość budynku do attyki: 12,40 m
  Powierzchnia zabudowy: 1.872,42 m2
  Powierzchnia użytkowa: 4.877,95 m2
  Kubatura: 22.836,32 m3
  Ale jak to wpisać przy przebudowie pomieszczeń (budynek 11 pięter, tylko 2 piętra były przedmiotem przebudowy i dla tego zadania wydano pozwolenie na budowę)?

  • Proponuje wpisać rzeczywiste parametry odnoszące się do przedmiotu praktyki , a nie wszystkie parametry budynku. Ewentualnie wpisać ogólny zakres przebudowy.

 9. Witam,
  Jeżeli podczas praktyki do uprawnień projektowych brałem udział w kilku projektach z różnymi projektantami to ma być uzupełnione kilka oświadczen i kilka zestawień zbiorczych czy jedno zestawienie zbiorcze ??

  • Każdy kierownik praktyki wypełnia jedno oświadczenie, do którego załącznikiem jest zestawienie odbytej praktyki zawodowej. Nie ma znaczenia liczba projektów a jedynie liczba kierowników.

 10. Witam, jestem inżynierem budowy (drogownictwo), przy wpisywaniu praktyki nie jestem pewien co oznacza termin „charakter wykonywanych czynności”, co należy tu zawrzeć ? Pracuje w 100% na budowie zajmuję się dosłownie wszystkim zaczynając od pomiarów i rozdzielaniu prac poszczególnym ekipom, nadzorowaniu wykonania i ustalaniem w jaki sposób trzeba wykonać dany element, na zamawianiu materiałów i ustaleniami z inspektorem i inwestorem kończąc. Proszę o odpowiedź,
  Pozdrawiam

  • To właśnie jedna z zagadek zmienionego w 2014 roku rozporządzenia. Generalnie do tej pory jeśli wpisało się stanowisko techniczne inżynier budowy / majster budowy to zakres obowiązków był znany. Natomiast w ostatnich miesiącach docierają informacje, iż niektóre izby wymagają także do tego „opisu”.
   Najlepiej w kilku zdaniach opisać zakres obowiązków wykonywanych na budowie, skupiając się raczej na kwestiach technicznych.

   • Dzięki no nie ma wyjścia, trzeba będzie napisać po swojemu i liczyć że komisja nie będzie miała innego zdania co do tego co powinno się zawrzeć pod tym hasłem.
    Jeszcze jedno pytanie: jak to jest formalnie w przypadku budów w których inwestorzy nie wymagali wskazania kierownika budowy (był tylko warunek doświadczenia- np 3 drogi z masy w ciągu ostatnich 3lat po 500tys. każda). Czy takie budowy można wpisać w zestawieniu? Kierownik jest etatowym pracownikiem firmy więc w praktyce on pełni funkcję kierownika na danej budowie, ale w papierach go nie ma bo nikt nie wymagał żeby był wskazany.

    • Zwykle takie rozwiązanie „przechodzi”. Oczywiście pod warunkiem, iż prace bez kierownika (” czyli zwykle mniejszej wagi”) nie stanowią większości praktyki.

 11. A co do projektowania- zamiast „projektowanie” pisać „bezpośredni udział przy projektowaniu” ( i tu wyszczególnic prace projektowe)?

 12. Witam,
  W tym roku na stronie małopolskiej izby pojawił się na czerwono opis o konieczności wpisanią charakteru wykonywanych czynności tzn. wyszczególnić rodzaj wykonywanych prac na budowie lub przy projektowaniu. Co wpisać skoro pracowałem jako inżynier budowy i miałem z tysiąc obowiązków od nadzoru pracowników i prac po samodzielne rozruchy i montaże? Jak się to ma do pełnienia funkcji na budowie wg.prawa budowlanego. Czyli poprostu co wpisać bo mam wrażenie ze z tego zbiorczego zestawienia ktoś chce na powrót wrócić do pisania książki

  • Trochę wydaje się racja, iż Izby oczekują powrotu książki praktyki ( i nawet w projektowanym rozporządzeniu przygotowanym przez PIIB ona prawdopodobnie wróci).

   Co do zestawienia proponuje bardzo ogólnie wpisać zakres wykonywanych czynności przykładowo
   *pomoc przy sprawowaniu nadzoru nad robotami żelbetowymi, montażem konstrukcji stalowych, pracami murarskimi ( wymienić czym się faktycznie zajmowało)
   *kontrola jakości i zaawansowania robót
   *kontrola ilościowa i jakościowa wbudowywanych materiałów
   * pomoc przy sprawowaniu kontroli nad stanem BHP na budowie
   * kontrola i weryfikacja dokumentacji

   Nie chodzi tu raczej o rozpisywanie wszystkiego tygodniami jak to miało miejsce w książce praktyki.

 13. Witam, jakie prace można wpisać do uprawnień budowlanych projektowych? Czy np zagospodarowanie terenu także może być zaliczone jako praktyka? Przykładowo ile projektów trzeba mieć wpisanych w projektowaniu na podstawie pozwolenia na budowę albo zgłoszenie? Pytam, bo nie wiem co komisja może zatwierdzić a co odrzucić, nigdzie nie ma takiego spisu.

 14. Witam, ponowię pytanie, które już wcześniej zostało zadane, ale nie udzielono na nie odpowiedzi. Chodzi mi o kolumnę nr 5, w Zbiorczym Zestawieniu Praktyki. Czy wystarczy, wpisać w niej tylko formę zatrudnienia: pełen etat, jako majster robót instalacyjnych? Czy dodatkowo wypisać jeszcze trzeba poniższe czynności: wykonanie wykopu wraz z podsypką pod sieć wodociągową, montaż rurociągów żeliwnych sferoidalnych, obsypka rurociągu 30cm ponad wierzch rury wraz z ułożeniem taśmy ostrzegawczej itp.? Pozdrawiam i z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi.

 15. Witam,
  a jak w zbiorczym zestawieniu odbytej praktyki zawodowej wpisać pobyt w zakładzie prefabrykacji? Co w takim wypadku należy wpisać w kolumnie zawierającej docelowo nr pozwolenia na budowę, charakterystyczne parametry techniczne bądź użytkowe, konstrukcję obiektu, itp.?
  Pozdrawiam

  • W takim wypadku nie należy nic wpisywać w te rubryki.
   Natomiast polecam w swojej okręgowej izbie dowiedzieć się jak jest tam interpretowane odbywanie praktyki w zakładzie prefabrykacji gdyż bywają w tym zakresie duże rozbieżności, łącznie z niezaliczaniem takiej praktyki
   Generalnie Izby bardziej są skłonne uznać praktykę przy wytwarzaniu prefabrykatów ale bezpośrednio na budowie, natomiast w zakładzie prefabrykacji nie.

  • Dzień dobry,
   Mam umowę o pracę u podwykonawcy i pracuję jako inżynier budowy- nadzór żelbetów i ścian. Rozumiem,że taki zakres będzie zaliczony przez komisję? Nie jest wymagana praca u generalnego wykonawcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here