Rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji w technicznych w budownictwie dopuszcza odbywanie praktyki zawodowej do uzyskania uprawnień budowlanych w formie umowy  zlecenia oraz umowy o dzieło. Pojawia się tutaj jednak wiele wątpliwości formalnych odnośnie dokumentowania praktyki oraz czasu jej  trwania.

Uwaga! Poniższe zasady rozliczania czasu praktyki dla umowy zlecenia i o dzieło nie są już aktualne. 24.03.2016 – Nowe zasady rozliczania czasu praktyki zawodowej
Nowa interpretacja PIIB dotycząca sposobu rozliczania czasu praktyki zawodowej: SPRAWDŹ

Podstawowe zasady:

  1. Umowa powinna być zawarta w formie pisemnej, najlepiej z jasnym określeniem zakresu wykonywanych obowiązków.
  2. W umowie zlecenie lub umowie o dzieło powinna być określona pracochłonność. Jeżeli taka pracochłonność wyrażona jest w godzinach, do przeliczenia na miesiąc stosuje się przelicznik: 1 miesiąc = 176 godzin
  3. Do praktyki odbywanej wyłącznie na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło można zaliczyć dziennie maksymalnie 8 godzin. Obowiązuje tutaj norma czasu pracy określona w artykule 129 Ustawy Kodek Pracy ( 8 godzin / doba i przeciętnie 40 godzin / tydzień )
  4. Jeżeli w danym dniu czas pracy jest krótszy niż 8 godzin, praktyka zawodowa ulega odpowiedniemu wydłużeniu o „brakujący czas”.

Pełny etat i umowa zlecenie / umowa o dzieło

  1.  Praktyka w ramach umowy zlecenie / umowy o dzieło może być zaliczona równocześnie z pracą na etacie pod warunkiem, że obie praktyki będą miały inny zakres ( np. projektowa i wykonawcza ) lub obie praktyki dotyczą różnych specjalności ( np. konstrukcyjno-budowlanej i drogowej ).
  2. Jeżeli pracujemy na pełny etat, to w ramach praktyki na umowie zleceniu / umowie o dzieło możemy równolegle zaliczyć dodatkowo maksymalnie 4 godziny na dzień.

Tak więc podsumowując, nie ma możliwości „sztucznego” skrócenia praktyki zawodowej na umowie zleceniu / umowie o dzieło wpisując więcej niż 8 godzin dziennie. Praktyka na umowie zleceniu / umowie o dzieło nie umożliwi także „przyspieszenia” praktyki w ramach tej samej specjalności i rodzaju uprawnień osobom pracującym już na etacie.

 

70 KOMENTARZE

  1. Witam. Czy jeśli pracuję w jednej firmie na umowie o pracę (pełen etat) a chcę zatrudnić się dodatkowo na umowę zlecenie aby robić praktykę w wymiarze 8h/dziennie to będę miał zatwierdzoną taką praktykę??. (Będę wtedy pracował na dwa etaty). Pozdrawiam

    • 8 godzin dodatkowo na umowie zlecenie na pewno nie uda się rozliczyć. W czasach książki praktyki komisje zaliczały dodatkowo maksymalnie 4 godziny/dzień ale aktualnie to nie jest nigdzie uregulowane więc niczego z góry założyć nie można.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here