Kategorie
Egzamin

Kurs na uprawnienia budowlane – czy warto?

Przed każdym egzaminem część zdających zastanawia się czy warto zapisać się na kurs przygotowujący do egzaminu na uprawnienia budowlane. Ze względu na pojawiające się rozbieżności i opinie postanowiliśmy odpowiedzieć na część z nich.

Kto prowadzi szkolenia i w jakim terminie

Zwykle (ze względu na konflikt interesów) kursy nie są prowadzone bezpośrednio przez PIIB, natomiast przez organizacje i związki powiązane z daną branża np. Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych , Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Kursy rozpoczynają się na kilka miesięcy przed egzaminami i mają formę kilku zjazdów. ( zwykle 2-3 zjazdy co weekend).

Jakość i zakres kursów na uprawnienia

Jakość każdego kursu zależy w głównej mierze od osób, które go prowadzą. Tak też jest w przypadku uprawnień budowlanych. Zajęcia bywają dosyć zróżnicowane i mogą polegać m.in. na niezbyt ciekawym czytaniu i omawianiu aktów prawnych, omawianiu praktycznych zagadnień związanych z pracami budowlanymi i BHP oraz analizie przykładowych pytań testowych.

Dodatkowo zwykle uczestnicy otrzymują na kursach wydrukowane akty prawne, przykładowe pytania testowe oraz inne materiały szkoleniowe. Należy jednak wiedzieć, iż nie jest to żadna wiedza tajemna niedostępna dla innych zdających. Przykładowe pytania są publikowane przez Izbę. Natomiast akty prawne można nabyć znacznie taniej i samodzielnie wydrukować lub ewentualnie zupełnie bez kosztów pobrać z systemu ISAP.

Uczestniczenie w kursie gwarantuje zdanie egzaminu na uprawnienia ?

Taka obiegowa opinia od wielu lat krąży wśród osób przygotowujących się do egzaminów. Jest w niej jednak niewiele prawdy ponieważ:

  • kursy prowadzone są przez inne osoby, niż te które później przeprowadzają egzaminy, więc nie ma szans na zapamiętanie kogo „traktować inaczej”
  • komisje kwalifikacyjne nie posiadają też żadnych list uczestników takich szkoleń – takie sygnały docierają do nas o zdających
  • wśród uczestników kursów zdarzają się osoby, które ostatecznie egzaminu nie zdają

Czy warto uczestniczyć w kursie na uprawnienia budowlane?

Odpowiedź na to pytanie nie jest niestety jednoznaczna. Wśród naszych czytelników zdarzają się zarówno osoby zadowolone, jak i takie które uważały, iż była to strata czasu i pieniędzy. Tak jak wspominaliśmy wcześniej zależy to już od prowadzących i konkretnego kursu.

Należy jednak wiedzieć, iż ze względu na formę i zakres zajęć taki kurs jest bardziej odpowiedni do przygotowania się do egzaminu ustnego. W przypadku egzaminu pisemnego jest on mało efektywny i tutaj znacznie lepszym rozwiązaniem będzie program do nauki.

Plusy:

  • szkolenie motywuje do nauki osoby, które mają problemy z samodzielną nauką
  • jeżeli trafimy na rzetelnie przygotowany kurs to faktycznie może wspomóc naukę do egzaminu testowego
  • otrzymujemy materiały szkoleniowe, wydrukowane akty prawne na egzamin oraz przykładowe pytania ( jednak można je zdobyć także znacznie taniej )

Minusy:

  • wysoki kosz kursu , często ponad 1500 zł
  • na szkolenie trzeba poświęcić średnio 5 dni

Podsumowując, kurs można polecić osobom, które mogą sobie pozwolić na tak duży wydatek, ewentualnie gdy finansującym jest pracodawca ( co często się zdarza) jako uzupełnienie nauki. Zdecydowanie nie należy natomiast nastawiać się, iż samo w nim uczestnictwo zapewni sukces na egzaminie na uprawnienia.

Jeżeli uczestniczyliście w tego typu kursach, prosimy o Wasze opinie i szczegóły w komentarzach. Będzie to dużym ułatwieniem dla innych zdających.

2 odpowiedzi na “Kurs na uprawnienia budowlane – czy warto?”

Dzień dobry. Czy jako technik Systemów i urządzeń energetyki odnawialnej mogę przystąpić do kursu i egzaminu na uzyskanie uprawnień budowlanych, zwłaszcza chodzi mi o sanitarne? Rafał Ptasznik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *